1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin 245 İş Fikri!

İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin 245 İş Fikri!
5

HIZLI ERİŞİM

Türkiye’nin en geniş hazırlanmış iş fikirleri rehberi. Tam 245 iş fikrini kolaylıkla bu rehberimizde bulabilirsiniz. Üstelik birçok iş fikri için harika alternatif geniş rehberlerimiz de bulunuyor.

Sık sık platformumuz editörlerine “İş Kurmak İstiyorum, Ama Nereden Başlayacağımı Bilmiyorum” sorusu yöneltiliyor. Her insanın üstesinden gelebileceği iş fikirleri elbette farklıdır. Bu nedenle aşağıda ilginizi çekebilecek ve mutlaka sizlere kazanç sağlayabilecek bir iş fikri bulabileceğinize eminiz.

Daha önce yaptığınız işleri, sermaye tutarınızı, becerilerinizi, eğitiminizi ve bir iş için ayırabilecek vakti göz önüne alarak aşağıda yer alan 245 iş fikrini değerlendirmeye alabilirsiniz. İş Fikirleri kapsamlı olarak detaylandırılmamıştır, yalnızca fikir vermesi açısından ele aldık. Bir iş fikri hakkında ek sorularınız varsa, lütfen tüm sorularınızı rehberin alt kısmında yer alan bölümden bize iletiniz.

Bu rehberde yer alan iş fikirleri 8 ayrı kategoride değerlendirilebilir:

# Eğlenceli İş Fikirleri
# Evde Yapılabilecek İş Fikirleri
# Part-Time İşler
# Düşük Maliyetli İş Fikirleri
# Online İş Fikirleri
# Yüksek Karlı İş Fikirleri
# Sürekli Gelir Sağlayan İşler
# Diğer Fikirler

1. ANTİKA SATICILIĞI

antika

Yarı zamanlı olarak yapılabilecek bir iş fikri. Bu konuda tam anlamıyla bir profesyonel olmasanız bile, sarraflardan ve çeşitli antika pazarlardan alabileceğiniz öğeleri satarak gelir elde edebilirsiniz. Son dönemde Gittigidiyor, Letgo ve Sahibinden üzerinden antika ürünlere yoğun ilgi var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Letgo’dan Para Kazanmak

2. SANAT GALERİSİ OLUŞTURMA

Etrafınızda başarılı bir veya birkaç sanatçı varsa, cüzi rakamlar ile bir sanat galerisi oluşturabilirsiniz. Belediyeler, valilikler ve derneklerden de destek alabilirsiniz. Özellikle sosyal medyadan çağrılar yaparak galeriye insanları çekebilmek eskisinden çok daha kolay bir süreç. Galerilerde satılan ürünlerden ciddi bir gelir elde edilebiliyor.

3. BARMENLİK

Son dönemde işinin ehli olarak adlandırılan barmenlerin istihdamı çok uç seviyelere gelmiş durumda. Özellikle turistik bir bölgede çalışıyorsanız bu konuda çok daha kısa yoldan para kazanabilirsiniz. Barmenlik için yalnızca 1-2 haftalık bir eğitim bile başlangıç için yeterli sayılabilir.

4. TEKNE TURU DÜZENLEMEK

Bir tekneniz mi var? Yada bir tekneyi kiralayabilecek kadar sermayeniz varsa, denizlerde turlamak için ek bir kira ödemenize gerek yok. Sosyal medyadan sayfalar oluşturun veya turist rehberliği firmalarından iş almaya çalışın. Güzel bir tekneniz varsa ve yabancı dilde de bir tercüman bulabilirseniz eğer her turdan 1-2 bin liralık bir gelir elde edebilirsiniz. Tabii bu teknenizin kapasitesine göre değişiklik gösterecektir.

5. EV YAPIMI PASTALAR

Mutfak ile aranız nasıl? Güzel pastalar yapabilir misiniz? Cevabınız ‘Evet’ ise hemen bugün gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Güzel ve şık pastalar yapabilmek için Youtube’de milyonlarca tarife göz atabilirsiniz. Hatta yabancı dil bilmenize gerek yok, Asya’daki, ABD’deki pasta tariflerine de göz atın. Ev yapımı pastaları pastanelere de satabileceğiniz gibi komşularınıza, size yakın iş yerlerine de satabilirsiniz.

6. BUTİK GİYİM MAĞAZASI

Çok fazla sermayeniz yoksa kesinlikle harika bir fikir. Özellikle Avrupa’da bu işe yoğun ilgi var. İnsanlar artık büyük markalara ait herkesin giydiği elbiseleri giymek istemiyor. Farklı alternatifler arayanlar direkt olarak butik giyim mağazalarına yöneliyor. Bu sektöre giriş yapabilmek için 10 bin lira bile yeterli sermaye. Bir süreden sonra birkaç şube daha açmanız gerekebilir!

7. KRAVAT TASARIMI

İlginç gelebilir ancak kravat tasarımcılığı işi kesinlikle düşündüğünüzden daha fazla gelir sağlayabilecek bir iş. Bugün Forbes’e göre 6 milyar dolarlık servete sahip olan tasarımcı Ralph Lauren, bu işe yalnızca kravat tasarımı yaparak başlamıştı. Harika tasarımlar çıkartarak adını duyuran Lauren, günümüzde kendi adına sahip devasa bir giyim markasının sahibi. Kravat tasarımlarınızı ilk etapta kravat satışı yapan firmalara göndermeyi ihmal etmeyin! Kim bilir birkaç tasarımınız ciddi bir şekilde talep görebilir.

8. PALYAÇO HİZMETLERİ

Çocukları güldürmekten hoşlanıyor musunuz? Ve sermayeniz de çok mu az? O halde tam size göre bir iş. Düşündüğünüzdan daha fazla iş fırsatınız var. Türkiye’de de birçok iş ilanı platformunda palyaçoların arandığını görebilirsiniz. Saatlik 100 – 150 TL arası gelir kazanmanın harika bir yolu.

9. PARA ve PUL KOLEKSİYONCULUĞU

Para ve pul koleksiyonculuğu yapmak için belirli bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Ancak ortalama bir koleksiyona sahip olduktan sonra satışlar ve alışlar ile birlikte daima kar elde etme şansınız olacak. Bu konuda hiç bilginiz yoksa mutlaka dikkatli olmalısınız, ilk etapta bir süre koleksiyoncuların yanında ücretsiz çalışmak fena fikir olmayacaktır.

10. BUTİK KAHVE – ÇAY SALONU

çay

Günümüzde Starbucks ile bile rekabet edebilen butik kahve noktaları var. Sadece 3-4 personel ve tek bir lokasyon ile bile harika lezzetler çıkartabilen bu mekanlar aylık onbinlerce dolar gelir elde edebiliyor. İnsanlar alternatifleri çok sever ve bu başarılı girişimcilerin en çok dikkat ettiği konulardan biridir. Butik bir kahve – çay salonu açtıysanız elbette farklı lezzetlere de yer vermelisiniz.

Asya, Avrupa, ABD ve Rusya’da gerçekten ilginizi çekebilecek kahve – çay fikirleri var! En az 70 bin liralık sermaye ihtiyacınız olacak. Daha basit bir şekilde düşünüyorsanız; Çay Ocağı Açmak adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

11. BUTİK ATIŞTIRMALIKLAR

İnsanlar her öğünde ağır bir yemek yemek istemiyor. Özellikle öğle saatlerinde ve gece saatlerinde atıştırmalık için bazı fikirler ararlar. Sürekli olarak aynı atıştırmalıkları da tüketmek elbette cazip gelmeyecektir. Çerezler, küçük pastalar, Waffle ve dahası. Bunun için küçük ve şık bir lokasyon oluşturulabilir? Hatta seyyar olarak da yapmak mümkün. Ama her halükarda hijyene çok dikkat etmelisiniz.

12. KAMP ORGANİZASYONU

Okullar, dernekler ve çeşitli gruplar için kamp organizasyonu düzenleyebilirsiniz. Örneğin Van Gölü için veya Doğu Ekspresi tabanlı bir kamp turu düzenleyebilirsiniz. Bunun için çok ciddi sermayeye ihtiyacınız olmayacak. Sosyal medyayı, dernekleri, okulları kullanarak kamp ile ilgilenebilecek bir grup bulun. Bu grup için bir organizasyon düzenleyin. Ücretleri peşin aldığınız için sermaye konusunda çok sıkıntı yaşamazsınız.

İlk etapta insanlar size güvenmeyebilir ancak birkaç iş aldıktan sonra reklam yapmanıza bile gerek kalmayabilir.

13. MÜTHİŞ KEKLER!

Dünyada son zamanda bu iş sektörüne yoğun ilgi var. Özellikle plazalardan çok fazla sipariş alabilirsiniz. Farklı ve çok lezzetli kekler gerçekten ilgi çekecektir. Plazalara birkaç broşür dağıtın ve işe koyulun!

14. BAHÇE HİZMETLERİ

Özellikle müstakil evler için bahçe temizlemek, düzenlemek ve tasarlamak önemli bir iş. Bunlar için sürekli bir personel istihdam etmek de zaman zaman sorun olabiliyor. Bu nedenle artık nispeten gelir düzeyi daha düşük olan müstakil ev sahipleri aylık bazda birkaç saatliğine bir personele ihtiyaç duyabiliyor. Bu konuda da iş bulabilmek için sosyal medyayı kullanın ve broşür dağıtın.

15. HEDİYE SEPETİ TASARIMI

Yılda kaç kere hediye veriyorsunuz? 1, 10, veya 20’den fazla mı? Her seferinde birkaç saatten fazla hediye bulmakla uğraşıyorsunuzdur. Bazen bu süreç çok zaman kaybettirici olabiliyor. Bu nedenle hediye sepeti tasarımcıları bu konuda destek sağlıyor. Siz sadece hediye alınacak kişiyi, hediyenin anlamını ve varsa ek birkaç bilgi sağlıyorsunuz. Gerisini onlar sağlıyor. Türkiye’de henüz bu sektör çok yaygınlaşmadı ancak neden ilklerden olmayasınız?

16. GOLF KOÇU

Harika bir spor dalı olan Golf ile ilgili yeterli beceriye sahipseniz yada birkaç aylık eğitim ile iyi bir Golf oyuncusu olacağınıza inanıyorsanız, Golf Koçu olabilir ve bu işten önemli gelirler elde edebilirsiniz. Avrupa’da bir golf koçunun saatlik maaşı 100 Euro’nun üzerindedir. Türkiye’de bu kadar yüksek bir ihtiyaç yok, ancak özellikle Akdeniz bölgesinde yoğun olarak ihtiyaç duyuluyor.

17. BALON TURU

Balon Turu organize ederek gelir elde etmek mümkün. Ancak Türkiye’de bu konuda yeterli bir altyapı maalesef yok. Yalnızca Nevşehir’de birkaç tur operatörü tarafından düzenleniyor. Değerlendirilebilir.

18. DONDURMA

Dondurma, dondurma, dondurma… Türkiye’de 4-5 ay boyunca herkesin elinde bir dondurma görmeniz mümkün. Bu sektöre çok düşük sermayeler ile bile girilebilir. Basit bir dondurma mağazası ile bile ciddi gelir elde etmek mümkün. Hatta yalnızca dondurma satan ve 10’larca personele sahip işletmeler bile var. Tek avantajları ilgi çekici dondurmalar ve güzel bir ortam.

19. İTHALAT – SATIŞ

Dünya üzerinde özellikle internet üzerinden ithalat yapıp ürün alabileceğiniz milyonlarca alışveriş portalı var. Bu portallar zaman zaman kampanyalar düzenleyerek bazı ürünleri yüzde 10 fiyatına bile satışa sunabiliyor. Hatta bu konuda En İyi 51 Çin Alışveriş Sitesi’ni listelemiştik. Bu siteleri sık sık takip ederek çok harika ürünleri çok ucuz fiyatlarla Türkiye’ye getirip satışa sunabilirsiniz.

Satış platformları Letgo, Sahibinden, Gittigidiyor ve N11… Ayrıca sosyal medyayı da unutmamak gerek.

20. MÜCEVHER TASARIMCILIĞI

mücevher

Halk eğitim bir dönemler bunun için kurslar açıyordu, ancak şuanda bu kurslar maalesef kaldırıldı. Bu nedenle halihazırda bir tasarımcının yanında ücretsiz çalışabilir ve bu konuda parayla satın alamayacağınız kadar kendinizi geliştirebilirsiniz.

21. ÖRGÜ DERSLERİ

Bir kadınsanız ve örgü konusunda kendinize güveniyorsanız, bunu paraya dönüştürmek için sadece örgü ürünleri yapmanın dışında bir de ders verebilirsiniz. Çevrenize, komşularınıza bilgi verin. Ve çevrenizdeki tuhafiyecilere broşür asın. Mutlaka ilgilenenler olacaktır.

22. LOGO TASARIMI

Bilgisayarda logo tasarımı yapacak kadar gelişmiş bir bilginiz varsa bunu gelire dönüştürebilirsiniz. Çoğu işletme bu konuda çok yetersiz çalışmalar yapıyor. Yalnızca müşterilerin size gelmesini beklemeyin, halihazırda şirketlere yeni logolar yaparak bunları onlara da gönderin. İlgilenenlerin olması durumunda revize yaparak bu logoyu onlara rahatlıkla satabilirsiniz. Hemen bir internet sitesi ve tüm sosyal medya hesaplarınızı açın.

23. GECE KULÜBÜ ORGANİZATÖRÜ

Gece kulüplerinin kendi personelleri var. Ancak zaman zaman farklı fikirler veya yılbaşı gibi özel günlerde ek personel ihtiyaçları doğuyor. Avrupa’da, ABD’de bu konuda part-time binlerce ilan var. Yaz aylarında Akdeniz’deki gece kulüpleri de sık sık bu ilanlar ile personel arayışına giriyor. Buradan elde ettiğiniz gelir ile kendi gece kulübünüzü bile açabilirsiniz? Sadece yaratıcı olmanız gerekecek, sık sık yabancı gece kulüplerine göz atmanız gerekecek.

24. KİŞİSEL ANTRENÖR

İyi bir fiziğe sahipseniz kişisel antrenör hizmeti verebilirsiniz. Kişisel antrenör olmak için çevrenizdekiler ile temasa geçerek bu konuda destek sağlayabileceğinizi belirtin. Ayrıca spor salonlarına giderek burada da bu hizmeti verdiğinizi ve size gönderecekleri her kişi için komisyon ödeyebileceğinizi belirtin. Birkaç öğrencinizde güzel bir gelişme elde ederseniz, bir süreden sonra reklam yapmanıza bile gerek kalmayacaktır.

25. NADİR KİTAP KOLEKSİYONCULARI

Bazı kitapların ilk baskıları çok değerlidir. Hatta bazı kitaplar ise piyasada neredeyse bulunamıyor. Bu konuda destek sağlayabilirsiniz. Hemen bir Instagram ve Facebook sayfası açın ve kitap severlerin gruplarına ilanınızı bırakın. Kitapları bulabilmek için şehir şehir sarraf sarraf dolaşmanız gerekecek. Ancak bir kitabı bazen 10-20 katına rahatlıkla satabileceksiniz. Değerli kitapların ilk baskıları çok yüksek fiyatlar ile satılmaktadır

Gittigidiyor’da bu ilanlara göz atabilirsiniz.

26. TEKNE KİRALAMA

Bir tekneye sahipseniz veya bir tekne kiralayabilirsiniz kısa sürede bundan gelir elde edebilirsiniz.  Son dönemde Türkiye’de de tekne kiralama çok ciddi bir şekilde yükseliş yaşıyor. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz bile sadece deneyimli bir personel istihdam ederek bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz.

27. BODRUM YENİLEME & TEMİZLEME

Henüz Türkiye’de çok fazla talep görmese de, Avrupa’da ve Amerika’da özellikle müstakil ev sahipleri sık sık Bodrum temizleme ve yenileme için para ödüyor. Türkiye’de de özellikle mevsim değişikliklerinde bu hizmet için para ödeyen binlerce ev sahibi var. Amatör olarak da yapabileceğiniz bu işi profesyonel olarak da küçük bir işletme açarak yapabilirsiniz.

28. EL İŞ OYUNCAK

İnsanlar artık büyük markaların plastik oyuncaklarına ilgi göstermemeye başladı. Genellikle evde tahtadan yapılan oyuncaklara ilgisi artıyor. Bu işten para kazanabilmeye sadece YouTube da yer alan birkaç videoyu izleyerek bile başlayabilirsiniz. Bir marangoz atölyesinden birkaç teçhizat satın almak dışında ek bir sermaye ihtiyacınız olmayacak. Bu oyuncakları sosyal medyadan rahatlıkla satabileceğiniz gibi, oyuncak mağazalarında satabilirsiniz.

28. HALI TEMİZLEME

Birçoğunuzun zaten bilgi sahibi olduğu Halı Temizleme işi son dönemde yoğun ilgi çekiyor.  Ortalama 20 bin lira sermayeniz varsa eğer bu işe rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. İnsanların artık evde veya dışarıda kendi başına Halı Yıkama şansı bulunmuyor. Bu nedenle Halı Yıkama İşletmeleri her geçen gün daha fazla ciro elde ediyor.  Bu işi yapabilmek için en az iki kişi olmanız gerekiyor. Tek başınıza kesinlikle zorlanacaksınız, bu nedenle özellikle eve teslim işlemleri için 1 personel daha ihtiyacınız olacak.

29. DANS EĞİTMENİ

Bir stüdyo kurabileceğiniz gibi kendi evinizde de yapabileceğiniz harika bir iş fikri.  Türkiye’de de İnsanlar son dönemde dansa yoğun ilgi gösteriyor.  Özellikle üniversite öğrencileri tarafından yoğun ilgi gören dans kursları önemli bir gelir kapısı olmaya başladı.  Eğer dans konusunda yeterli seviyede değilsiniz, profesyonel olarak eğitim alabileceğiniz bir stüdyoda çok iyi bir seviyeye gelebilirsiniz. Bunun için yaklaşık 5000 lira harcamanız gerekecek.

Ancak 3-4 öğrenci ile bile aylık binlerce lira para kazanabilirsiniz. Öğrencileri sosyal medyadan rahatlıkla bulabilirsiniz. Birçok dans grubu var!

30. BAKIM HİZMETLERİ

bakım

Halihazırda evde yaşıyorsanız ve sıklıkla dışarıda bulunmanız gerekli değilse,  evde çocuk ve bebek bakarak gelir elde edebilirsiniz.  İlk etapta insanlar size güvenmeyebilir bu nedenle kendi çevrenizden ve komşularımızdan iş bulmaya çalışın zamanla insanların güvenini kazanacaksınız.  Ayrıca bu iş için kurulan ajanslara da başvurabilirsiniz. Elbette söylemeliyiz ki çocukları sevmeden bu işi yapamazsınız.

31. ETKİNLİK ORGANİZASYONU

Düğün, nişan, parti, doğum günü gibi organizasyonları düzenleyerek para kazanabilirsiniz. İnsanlar sık sık bu organizasyonlara ihtiyaç duyuyor ve günlerce organize işlemleri ile uğraşmak istemiyor. Bu da para kazanmak için kesinlikle harika bir yol! Sosyal medya gruplarına üye olun, okul, üniversite gibi kurumların panolarına ilan yapıştırın.

32. YAZARLIK

Her insanın başkalarına aktarabileceği bilgileri, hikayeleri var. Çok üstün yeteneklere sahip olmasanız bile yazarlık geliştirilebilir bir meslek dalıdır. Kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız eğer hemen şimdi deneme yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta bunun için ilk başlangıç noktanız e-kitap yazmak olabilir. Bu konuda bilgi almak için E-Kitap Yazarak Para Kazanmak adlı rehberimiz sizi bekliyor.

33. FİNANS PLANLAYICISI

Eğer bu işin eğitimi almadıysanız ve amatör olarak bu işe giriş yapacaksanız eğer kurumlar yerine bireyler için bu hizmeti sağlayabilirsiniz. Referanslarınız bir süreden sizi büyük kurumlara götürebilir. Günümüzde eğitim görmemiş yani “Alaylı” olarak nitelendirilen birçok finans planlayıcısı bulunuyor. Bu sektörde en önemli konu tasarruf sağlayabilmektir.

34. BAHÇIVANLIK

Çok fazla ek bilgi sağlamak gerekli değil aslında. Bahçelerden ve çiçeklerden hoşlanıyorsanız eğer yalnızca bir konut için birçok konut için bu hizmeti sağlayabilirsiniz. Hatta bir süreden sonra bir firma bile kurabilirsiniz.

35. EV İNCELEME HİZMETİ

Türkiye’de yüz bini aşkın emlakçı var. Bu emlakçılar sürekli olarak müşterilerine evleri göstermek için yoğun mesai harcıyor. Büyük emlakçılarda bu iş için profesyoneller istihdam ediliyor. Eğer bir evi çok iyi bir şekilde müşteriye sunabileceğinize inanıyorsanız eğer bu tür ofislerde rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Ayrıca komisyon da kazanabilirsiniz.

36. PEYZAJ HİZMETİ

Ev tasarımından çok iyi mi anlıyorsunuz? Bunu paraya dönüştürün o halde! Günümüzde üst gelir grubu tarafından peyzaj hizmetlerine binlerce lira para harcanıyor. Bu konuda deneyim ve tecrübe sahibi değilseniz ise bu iş fikri elbette mantıklı olmayacaktır.

37. EV TEMİZLİĞİ

Herkesin ev temizliğine ihtiyacı var. Kimileri bunu kendi başına hallederken, yükseliş grafiği belirgin bir şekilde artan birçok ev sahibi ise bunun için istihdam oluşturuyor. Sermayeniz yoksa bu işi kendiniz yapabileceğiniz gibi sermayeniz varsa eğer bir temizlik firması kurabilirsiniz. Ev temizliği hizmetine yönelik çalışmaları öneriyoruz.

Son dönemde cirolarda büyük artış var.

38. İÇ DEKORASYON

Özellikle dükkanlar – mağazalar için iç dekorasyon hizmetlerine çok ciddi para harcanıyor. Harika fikirleriniz varsa ve bunları uygun maliyetler ile ortaya çıkarabileceğinize inanıyorsanız hemen sosyal medya hesaplarınızı açın ve ilan sitelerinde profil oluşturun. İç dekorasyonda farklı tasarımlar daima ilgi çekmektedir. Bu işte yükselmenin en önemli yolu referanslardır.

39. YEREL PAZARLAMA HİZMETLERİ

Gün geçtikçe yerel bazdaki firma sayılarında artış yaşanıyor. Bu kapsamda yerel firmaların da pazarlama konusunda sık sık profesyonel desteğe ihtiyacı oluşuyor. Eğer pazarlama konusunda faaliyet gösterebilecek kalitede bir firmanız varsa, yerelden aldığınız bağlantıları Türkiye geneline yayarak ciddi bir gelir elde etme şansınız var. Son dönemde pazarlama faaliyetlerine ayrılan bütçe de ciddi oranda artmış durumda.

40. ÜRETİM YÖNLENDİRME

üretim

Günümüzde yalnızca imalata yönelmiş ve kurumsal kimlik sahibi olmayan on binlerce imalathane var. Bu imalathaneler ile görüşerek ürettikleri ekipman ve malzemeleri en doğru pazara sunabilmek için hizmet sağlayabilirsiniz.

41. MÜZİK EĞİTMENİ

Herhangi bir müzik aleti konusunda başarılıysanız veya başarılı olabileceğinize inanıyorsanız; Müzik aletlerine yönelik bir eğitim aldıktan sonra ders verebilirsiniz. Türkiye’de de insanlar artık müzik eğitimine çocuklarını mutlaka yönlendiriyor. Bu kapsamda büyük şehirlerde yaşıyorsanız eğer yalnızca sosyal medya üzerindeki gruplardan bile onlarca ders verecek öğrenci bulabilirsiniz.

Müzik eğitimi çok eğlenceli bir iş olmasının yanında referans sağlanması açısından da avantajlar barındırır.

42. EVCİL HAYVAN BAKICISI

Artık evlerimizde daha fazla evcil hayvan barındırıyoruz. Ancak sürekli olarak evde bulunamıyor ve bize eşlik eden bu hayvanlarımız sık sık bakıcılara ihtiyaç duyabiliyor. Bu nedenle özellikle kedi ve köpekler ile iyi anlaşıyorsanız; hayvan bakıcılığı yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Büyük sitelerde yaşıyorsanız yalnızca sitenizde yaşayan canlılar için bile çalışarak gelir sağlayabilirsiniz. Eğer büyük bir sitede değilseniz, sosyal medyada hayvan gruplarına ilanınızı mutlaka bırakın.

43. FOTOĞRAFÇILIK

Tüm dünyada belki de en eğlenceli işlerden bir tanesi. Fotoğrafçılık uçsuz bucaksız bir deniz ve bu denizden de gelir sağlamak mümkün. İster kendi başınıza bir yerlerde harika fotoğraflar çekmeye çalışın, isterseniz de direkt olarak düğün, nişan gibi organizasyonlarda iş kovalayın. Ayrıca son dönemde e-ticaret platformları için sık sık ürün fotoğraflarının çekilmesi için fotoğrafçılara ihtiyaç duyuluyor, bunlar için de ilan platformları kullanılabilir.

Kendi çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf sitelerden satışa sunabilirsiniz.

44. PROMOSYON ÜRÜNLERİ SATIŞI

Anahtarlıklar, biblolar, saatler ve çeşitli promosyon ürünlerini üretmek için çok ciddi bir sermayeye ihtiyacınız yok. 20 bin liraya yakın bir sermaye ile promosyon ürünleri imalatı yapabilirsiniz. İş bulabilmek adına yerel gazete ve radyolara reklam vermeniz bile yeterli olacaktır. Sık sık kampanyalar düzenlemeyi ihmal etmeyin bu kısa sürede yayılmak için çok önemli bir yol. Son dönemde t-shirtlere yönelik promosyon ürünleri de ilgi çekiyor, bilginize… Bu konuda ek bilgiler için Tshirt Tasarlayarak Para Kazanmak adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

45. ODA KİRALAMA

Odanızı kiralayarak bu akşamdan itibaren para kazanabilirsiniz, bunun için tabii ki kendi başınıza bir eviniz ve boş bir odanız olması gerekiyor. Son dönemde ise turistik veya öğrencilerin yoğun olduğu bölgelerde ev kiralayıp bunu oda oda kiralayan girişimciler ortaya çıktı. Bu fikir de değerlendirilebilir.

46. HİZMET SATIŞI

İmalat sektöründe olduğu gibi hizmet sektöründe de müşteri bulmak en önemli konular arasındadır. Son dönemde internetin gelişmesiyle birlikte müşteri bulma fırsatlarında büyük artış yaşandı. Hizmet sektörüne yönelik özellikle 3-4 personele sahip işletmelerden çok rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

47. EVDE SABUN YAPIMI

Evde şık ve ilgi çekici sabunlar yapabilir ve bunları satışa sunabilirsiniz. Ek bilgiler için Evde Yapılacak İşler adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

48. SPOR ANTRENÖRLÜĞÜ

Belirli bir spor dalında uzmanlığınıza dayalı bir iş kurabilir veya birçok sporcu için fitness eğitimi verebilirsiniz. Spor antrenörlüğü için çalışma yapacaksanız eğer iş bulacağınız kişileri yine Facebook Grupları’ndan rahatlıkla bulabilirsiniz. Üniversitelerin ve okulların ilan panolarına da ilan bırakmak işe yarayabilir.

49. SANAL ASİSTANLIK

Evde yapılabilecek harika bir iş fikri. Bu konuda da harika bir rehberimiz var. Rehbere göz atmak için: Sanal Asistan Olarak Para Kazanma

50. SANAT DERSİ VERMEK

sanat-ders

Yarı zamanlı bir iş arıyorsanız eğer bu konuda da bilginiz varsa sanat dersleri verebilirsiniz. Hizmet almak isteyenler genellikle yüksek gelir grubuna sahip olan insanlar olacak. Ancak bu konuda mutlaka referanslara ihtiyacınız olacak. Sık sık müze, sanat galerisi geziyorsanız eğer buradaki insanlar ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca bu galerilere de ek hizmet sağlayarak iş bulabilirsiniz.

51. BİSİKLET TAMİRCİLİĞİ

Bisiklet tamir etmek hem eğlenceli hemde para kazandıran bir iş. Bisiklet tamirciliği için küçük bir atölyeye ihtiyacınız olacak. Ancak garaj gibi bir yapınız varsa bu atölyeye de ihtiyacınız olmadan birkaç ekipman ile işe başlayabilirsiniz. Son dönemde bisiklet kullanımının Türkiye’de de arttığını ifade etmekte fayda var.

52. İKİNCİ EL ARABA SATIŞI

İkinci el araba satışı yani oto galericilik yaparak gelir elde edebilirsiniz. Türkiye’de ikinci el araba alıp satmak için bir belgeye ihtiyacınız yok.

Tek yapmanız gereken uygun fiyatlar ile satılan araçları satın alıp, satışa koymak. Bu durumda yapmanız gerekenler; Sahibinden, Letgo ve arabam.com gibi siteler aracılığıyla yayınlanan ilanlar arasında mantıklı olanlar ile iletişime geçmek ve araç sahipleri ile sıkı bir pazarlık yapmak olacak. Araçları alırken tabii ki aracın bir sorununun olmadığını öğrenmek için mutlaka ekspertiz yaptırmayı ihmal etmeyin. Oto galericilik işinde büyümek için hemen hemen her şehirde bulunan galericiler sitelerinde de ofis kiralayabilirsiniz.

53. KARİYER DANIŞMANLIĞI

Bugün insanlar sadece işleri değiştirmiyor, kariyerlerini değiştiriyorlar. Ve kariyerleri değiştiren birçok insan, hayallerindeki işlerini bulmalarına yardımcı olabilecek birinden yardım almak ister ve bu siz olabilirsiniz. Bu alanda bir dizi kitap okuyarak ve müşterilerinizin becerilerini ve arzularını analiz etmenize yardımcı olacak bazı standart testler yaparak hız kazanabilirsiniz.

54. AŞÇILIK EĞİTMENİ

Aşçılık hizmeti vermek bir yol, bir de aşçı olmak isteyen insanlara vermek bir başka gelir sağlama yoludur. Her iki yolda da alanınızda başarılı bir isim yapmış olmanız gerekiyor. Yani bu konuda yetenekli değilseniz bu işten para kazanma şansınız olmayabilir.

55. EL SANATLARI YAPIMI

Evde yapılabilecek harika bir iş fikri daha! Nakış, filografi, el yapımı elbiseler, şapkalar, yün elbiseler… Hepsi başlı başına gelir sağlamak için harika bir yol. El sanatları yapımından gelir sağlamak istiyorsanız son dönemde en çok önerdiğimiz iş ise filografi. Bu konuda ek bilgiler için Filografi Nasıl Yapılır adlı rehbere mutlaka göz atın. El sanatlarını Instagram hesabından rahatlıkla satabilirsiniz.

56. ÖZEL NAKIŞ HİZMETLERİ

Özellikle yeni evlenecek gelinler artık kendilerinin istediği tasarımlara yönelik özel nakış hizmetleri satın alıyor. Bu konuda kendinize güveniyorsanız mutlaka Instagram’ı kullanmanızı öneriyoruz. Instagram’da harika bir satış potansiyeli var, mutlaka değerlendirin.

57. EDİTÖRLÜK

Gazetelere, internet sitelerine, kitap yazarlarına editörlük hizmeti verebilirsiniz. Özellikle makale ve haber yazma konusunda yetenekleriniz varsa editörlük ile aylık 3-4 bin liraya kadar rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Bugün iş ilan platformlarında birçok editörlük işi var.

58. ŞECERE HİZMETİ

Çok ilginç bir hizmet ama kesinlikle kazançlı. Eski tarihi belgeleri okuma konusunda başarılıysanız ve aradığınız bir soy ağacını nasıl bulabileceğinizi biliyorsanız bu hizmetiniz ile ilgilenebilecek binler bulabilirsiniz. Şecere hizmetleri son dönemde E-Devlet’te açılan soy ağacı sorgulama hizmeti ile daha da arttı.

59. MALİ YARDIM DANIŞMANLIĞI

Mali yardım konusunda danışmanlık hizmeti alan firma ve şahısların sayısında ciddi artış var. Mali durum düzeltmek bir şirketin ve mali durumunu düzeltmek isteyen herkesin mutlaka ihtiyaç duyduğu bir konu. Mali yardım danışmanlığı yapmak için ciddi bir deneyime ise ihtiyacınız olacak. Kendinizi geliştirmeyi planlıyorsanız eğer bu konuda çalışma yapabilirsiniz.

60. SEYYAR SANAT GALERİSİ

sanat-galerisi

İlginç ve son zamanlarda çoğu sanatseverin ilgilendiği başarılı bir iş fikri. Restaurant, bar veya herhangi bir mekanda seyyar olarak bir sanat galerisi oluşturabilirsiniz. Nakit olarak çok fazla bir şeye ihtiyacınız yok, sanat ürünlerini listelemek isteyenlere ulaşın ve bu ürünleri komisyon karşılığında bu mekanlarda satışa sunun.

61. HİBE DANIŞMANLIĞI

Birçok kurum ve kuruluş çeşitli işler için hibe programları düzenliyor. Bu programların tümünden işletmelerin haberdar olma şansı yok. Bu kapsamda işletmelere hibe danışmanlığı verebilirsiniz. Hibeleri düzenli olarak takip edip işletmeler ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

62. ŞAPKA SATIŞI

Şapkalar bir dönem modadan silindi ancak yeniden ilgi çekici olmaya başladılar. İlginç ve dikkat çekici şapka tasarımları yapabilir veya halihazırdaki şapkaların satışına odaklanabilirsiniz. Bugün büyük şehirlerde bile yalnızca şapka satışına odaklanmış çok az işletme var. Bu kapsamda değerlendirilebilir bir fikir.

63. BOYAMA

İç mekan boyama konusunda bütün işletmelerin, evlerin sık sık ihtiyaçları bulunuyor. Hatta bu işletmeler son dönemde çok yüksek rakamlar ödemesine rağmen hızlı ve profesyonel bir destek almakta güçlük çekiyor. Bir firma açabilir veya bireysel olarak hizmet gösterebilirsiniz. Deneyim konusunda yeterli bir seviyeye geldikten sonra çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

64. YAŞAM KOÇLUĞU

Son dönemin en popüler işlerinden biri. Yaşam koçu olanların sayısı her geçen gün artarken bu ihtiyaç da düzenli olarak artıyor. Yaşam koçu olabilmek için deneyimlere ve profesyonel olarak destek sağlayabilecek bir yapıda olmanız gerekiyor. Yaşam koçu olmayı planlıyorsanız bunun için harika bir rehberimiz var rehbere Yaşam Koçu Nedir? Nasıl Olunur? bağlantısından ulaşabilirsiniz.

65. PARTİ PLANLAYICISI

Avrupa ve ABD’de partiler hayatın bir vazgeçilmezi konumunda ancak Türkiye’de bu konuda ciddi bir potansiyel yok. Lakin son dönemde parti sayılarında artış var, bu kapsamda özellikle üniversite öğrencilerini hedef alarak parti planlama hizmeti verebilirsiniz.

İş bulabilmek adına üniversitelerin ilan panolarını ve sosyal medyayı kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle parti düzenlemek için şık birkaç mekan ile anlaşarak çok başarılı ve herkesi memnun edebilecek bir hizmet sağlayabilirsiniz.

66. ALIŞVERİŞ DANIŞMANLIĞI

İnsanlar artık alışveriş çılgınlığının tam ortasında bulunuyor. İhtiyacımız olsun olmasın sürekli yeni bir şeyler satın almak için hem zaman hemde para harcıyoruz. Bu kapsamda bir alışveriş danışmanına ihtiyaç duyulabiliyor. Hem bireysel hemde kurumsal hizmet verilebilir. Bu iş henüz Türkiye’de tam istenilen seviyeye gelmiş değil. İlklerden olunabilir.

67. KONUŞMA KOÇLUĞU

Günümüzde sık sık çeşitli konuşmalar yapmak zorunda kalabiliyoruz. Özellikle üst gelir grubu için konuşma koçluğu önemli bir ihtiyaç olabilmektedir. İnsanların konuşma konusunda çekincelerini ortadan kaldırmak ve etkili bir konuşma yapmasını sağlamak için hizmet verebilirsiniz.

Son dönemde siyasetçiler konuşma koçlarını istihdam etmeye başladı. Bu işte gelir kazanma potansiyeli çok fazla. Birkaç önemli kişiden referans alabilirseniz eğer bu konuda marka bile olabilirsiniz.

68. SINAV HAZIRLIK KOÇU

Sınavlar artık hayatımızın her alanında karşı karşıya kaldığımız bir konu. Özellikle öğrenciler her ay yeni bir sınava hazırlanmak zorunda kalabiliyor. Ancak bazı öğrenciler çok iyi bir öğrenci olmasına karşı sınavlarda istediği sonucu alamayabiliyor, bu konuda desteğe ihtiyaç duyabiliyorlar. Sınav hazırlık koçu olmayı planlıyorsanız eğer öğrencilerin ebeveynlerine ulaşmanız gerekiyor. Çeşitli sosyal medya hesapları açarak ve öğrenci gruplarına ilan bırakarak işe koyulabilirsiniz.

69. TEKNE KİRALAMA

Turistik ve deniz bölgesinde yaşıyorsanız eğer tekne kiralama hizmeti verebilirsiniz. Antalya, Muğla, İzmir bu konuda en çok tercih edilen şehirler arasında yer alıyor. Tekne sahibi olmanızın dışında bir tekneyi uzun vadeli kiralayarak da günlük veya saatlik olarak kiraya verebilirsiniz. Özellikle yaz tatili sezonunda çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

70. BAHÇE EŞYALARI SATIŞI

bahçe-eşya

Bahçelerde kullanılan binlerce ürün var. Bu ürünler çok fazla satılmadığı için genellikle her yerde bulunamıyor ve pahalı fiyatlar ile satılıyor. Bahçeli evlerin yoğun olduğu bölgeleri hedef alarak uygun ve aranan tüm bahçe malzemelerine yönelik bir çalışma yapabilirsiniz. Seyyar bir araç ile bile ciddi satışlar elde edebilirsiniz. Ortalama 30 bin liralık sermaye ile yapılabilecek harika bir iş fikri.

71. ANTİKA YENİLEME

Antikalar çok değerlidir ve her önüne gelen antikaları yenileyemez. Özellikle manevi değerlerinin de bulunması sebebiyle insanlar antikalara çok değer verir. Avrupa ve ABD’de antika yenileme ve restore hizmeti veren firmalar var. İster kişisel isterseniz de firma olarak bu hizmeti sağlayabilirsiniz.

72. BİSİKLET KİRALAMA

Çok eski ve daima gelir sağlayan bir iş fikri. Özellikle turistik bir bölgede yaşıyorsanız eğer bisiklet kiralama işi ile ciddi gelir sağlayabilirsiniz. Bisiklet kiralama işini yapabilmek için 4-5 bin liralık sermaye bile yeterli olacaktır. Son dönemde insanların bisiklete merakı daha fazla arttı bu kapsamda elde ettiğiniz ciro düzenli olarak artış gösterebilecektir. Eğer bu işe sıfır bisiklet ile girmeyi planlıyorsanız çok pahalı bisikletler yerine orta halli ama sayıca çok bisiklet almak daha mantıklı bir fikir olacaktır.

73. İŞ ARACILIĞI

Türkiye’de çok fazla işsiz var. Ve çoğu insan kendisine çok uygun olmasına rağmen aradığı işlere ulaşamıyor. Bu kapsamda sürekli olarak firmalar, fabrikalar, atölyeler ile içli dışlı bir yapınız varsa eğer iş aracılığı yapabilirsiniz. Özellikle son dönemde tekstil atölyeleri iş aracıları ile çok sıkı çalışıyor. İş aracılığı yapanlar genellikle ilk maaşın yarısını ücret olarak alıyor. İş bulmak için sürekli arayış içerisinde olmanız gerekecek.

74. MOBİLYA YAPIMI

İster evde ek iş olarak isterseniz de bir atölye açarak değerlendirebileceğiniz bir iş fikri. Mobilya yapımı konusunda kişisel bir başarı amaçlıyorsanız eğer sadece Youtube üzerinde yer alan videolar aracılığıyla bile giriş yapabilirsiniz. Mobilya yapımı üzerine açılmış atölyeler son dönemde daha fazla gelir sağlamaya başladı. Plastik giderek daha antipatik bir hal alıyor ve bu kapsamda mutlaka geleceği olan bir iş fikri.

75. EV BOYAMA

Basit ve kazançlı. Ev boyama hizmeti verebilirsiniz. Bugün Anadolu’da her şehirde yalnızca ev boyama hizmeti verip ciddi gelirler elde eden yüz binlerce insan var. Bunların arasına girebileceğiniz gibi bir firma açarak da daha profesyonel olarak bu sektörden kazanç sağlayabilirsiniz.

Ev boyama hizmetinden daha fazla gelir sağlamayı planlıyorsanız eğer özellikle farklı tasarımlar üzerine kendinizi geliştirmeniz gerekebilir. Hatta aslında bu bir zorunluluk!

76. İNSAN KAYNAKLARI SERVİSİ

İnsan kaynakları hizmeti sağlamak son dönemde çok ciddi gelir kazandıran bir iş olmaya başladı. Çünkü hem işsizlik fazla hemde ara eleman konusunda büyük sıkıntılar var. Bu nedenle insan kaynakları servisi sağlamak karlı bir iş fikri olabilir.

Bunun için ise yasal mevzuatlar var, bu mevzuata uygun bir firma açmak için ortalama 50 bin liralık yatırım sermayesine sahip olmanız gerekiyor.

77. GİYİM DANIŞMANLIĞI

Giyim çok önemli bir konu. İnsanlar giyim için ciddi paralar harcıyor ve bu rakamlar gittikçe de büyüyor. Türkiye’de  giyim danışmanlığı hizmeti sağlamak çok mantıklı bir fikir olabilir. Giyim danışmanı olmak eğitim ve deneyim isteyebileceği gibi bir de heves isteyebilir! Eğer içinizde giyim konusunda, şıklık konusunda bir heves yoksa bu işi yapamazsınız.

Ayrıca tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar bu işe daha fazla para harcıyor, bilginize.

78. SULAMA HİZMETLERİ

Tarımda sulama çok değerlidir. Eksik veya yanlış yapılan sulama çeşitleri tarım konusunda büyük sorunlara neden olmaktadır. Sulama hizmetleri sağlamak istiyorsanız eğer bunun için tarımsal bir bölgede olmanız faydalı olacak. Ayrıca peyzaj hizmetleri için de sulama hizmetleri sağlayabilirsiniz ancak Türkiye’de peyzaj için bu hizmet çok fazla satın alınmıyor.

79. MAKYAJ DANIŞMANLIĞI

Sadece insanlar için bir kuaförlük gibi düşünmeyin, eğer bir kadınsanız Youtube’de bir makyaj videoları kanalı da açarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Ayrıca Instagram’da yalnızca makyaj üzerine bilgiler, görseller ve fikirler paylaşıp yüz binlerce takipçiye ulaşan kanallar var. Bu kanallar çok yüksek rakamlar ile reklam almaktadır.

80. MOBİL KUAFÖR

kuaför

İlginç ama dikkat çekici bir iş. Özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgelerde mobil kuaförlük hizmeti verilebilir. Bir karavan ve işinin ehli bir kuaför ile güzel kazançlar elde edilebilir. Ayrıca festival ve çeşitli etkinliklerin olduğu bölgelerde de bu iş kesinlikle para kazandırır. Mobil kuaförlerde amaç genellikle farklı ve konseptli saç tasarımıdır.

81. KREŞ TASARLAMA

Kreşler çok dikkat çekici tasarımlara sahip olan işletmelerdir. Çocukların dikkatini çekecek bir kreş daha fazla müşteri çekecektir. Her ebeveyn bir kreşe çocuğunu göndermeden önce çocuğu ile birlikte kreşe bir göz atar, burada çocuğun dikkatini çekebilmek önemlidir. Bu kapsamda kreş tasarlama hizmeti ilgi çekici bir iş fikri olabilir. Türkiye’de bunu işletme sahipleri genellikle tek düze ve kendi fikirleri ile yapar. Siz kreşlere giderek onlara tasarım hizmeti verebileceğinizi belirterek mutlaka iş alabilirsiniz.

82. BİLGİSAYAR EĞİTMENİ

Kişisel olarak bilgisayar eğitimi verebilirsiniz. Genellikle alt yaş grupları için bu hizmete ebeveynler para ödemektedir. İş alabilmek istiyorsanız bir sertifikaya da ihtiyacınız olacak.

83. PET TAKSİ

Hayvanların taşınması düşündüğünüz kadar kolay değildir. Evcil veya yabani hayvanların taşınması için bir pet taksi hizmeti verebilirsiniz. Bu hizmet için büyükşehirler daha makul olmaktadır.

84. AKILLI CEP TELEFONU TAMİRİ

Akıllı cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyorlar. Ancak bu telefonları çok sık kullanıyor olmamız nedeniyle sürekli bozuluyorlar. Bu nedenle akıllı cep telefonu tamirciliği ciddi bir iş fikridir ve güzel kazançlar sağlamaktadır. Bu sektöre girmeyi planlıyorsanız eğer ilk etapta bir tamircinin yanında çalışmış olmak kesinlikle önemli bir ihtiyaçtır. Bunun tam anlamıyla bir kursu yok.

85. MERDİVEN ASANSÖRÜ

Engelli insanların merdivenleri kullanabilmesi için bir gereklilik olan merdiven asansörü hizmeti verebilirsiniz. Türkiye’de de son dönemde ciddi bir satışı bulunan merdiven asansörlerine yönelmeniz kesinlikle mantıklı olacak. Bu asansörleri küçük işletmeler dahi müşteri memnuniyetini artırmak için satın almaktadır. Bu konuda hizmet vermeyi planlıyorsanız eğer ciddi bir sermaye ihtiyacınız olacağını da belirtelim.

86. VINTAGE GİYİM

1920’li yıllardan itibaren bir dönemin belirli bir giyim modasını yansıtan eski elbiselere vintage adı veriliyor. Vintage son dönemin en trend giyim modası arasında yer alıyor. Koleksiyoncular tarafından giyilmiş veya hiç giyilmemiş eski elbiseler on binlerce liradan satışa sunuluyor. Vintage giyim konusunda kendinizi geliştirebilir veya bir mağaza açabilirsiniz. Vintage giyim ürünleri çok yüksek kar marjları ile satılmaktadır.

87. ONLINE PAZARLAMA

Günümüzde internetten pazarlama sektörü altın çağını yaşıyor. Bu çağın bir gerekliliği olarak da pazarlama hizmetlerinin artırılması için işletmeler çok farklı alternatifler sunuyor. Online pazarlama sektörüne yoğunlaşmak karlı bir iş fikri olarak değerlendirilebilir. Örneğin bir giyim e-ticaret platformu, getirdiğiniz her müşteri için size komisyon öder. Bu müşterileri ise sosyal medyadan veya açacağınız bir internet sitesinden elde etmeye çalışabilirsiniz.

88. UYGULAMA OLUŞTURMA

Google Play ve App Store’yi duymayanınız yoktur. Bu akıllı cep telefonu mağazalarında yer alan uygulamalardan milyonlarca insan para kazanıyor. İlgi çekici bir uygulama oluşturabilirsiniz. Yada uygulama oluşturma kapasitesine sahip değilseniz, aracı firmalara giderek bir uygulama hazırlatabilirsiniz. Her iki durumda da ilgi çekici ve insanların bir ihtiyacınız gidermeye odaklanmanız mantıklı olacak. Oyun sektöründeki rekabet maalesef çok yüksek, bu nedenle uygulama daha ilgi çekici olabilir.

89. ALAN ADI TİCARETİ

Domain olarak da bilinen alan adlarının ticaretini yapabilirsiniz. Alan adı sektörü her geçen yıl katlanarak büyümektedir. Örneğin 2005 yılında VacationRentals.com (Tatil Fırsatları) 35 milyon dolara satıldı. Bu domaini satın alan kişi ise 15 dolara satın almıştı. Sektörden para kazanmak için yeni fikirlere yönelmek mantıklı olabilir.

Örneğin birkaç yıl sonra uzay turları başlayabilir, o halde bu isime yakın trend olacak domainleri satın almak kesinlikle dikkat çekici bir fikir. Elbette “uzay turları”na ilişkin tüm domainler satılmıştır bile. Aynı zamanda popüler olacağını tahmin ettiğiniz alan adlarını da satın alarak beklemeye koyulabilirsiniz.

90. E-TİCARET

eticaret

Her yerde adını duyduğunuz e-ticaret inanılmaz büyük bir pazardır. Günümüzde Kenya’dan Japonya’ya her yörede e-ticaret büyüyen bir sektör ve her yeni gün yeni yatırımcı ve girişimciler bu sektöre giriş yapıyor. E-Ticaret çok ayrıntılı bir konudur ve çeşitli riskler – fırsatlar barındırır. Bu konuda önemli bir rehber hazırladık. Rehbere; E-Ticaret Yapmak İstiyorum bağlantısından ulaşabilirsiniz.

91. STOKSUZ E-TİCARET

Dropshopping yani stok yapmadan e-ticaret yapabilirsiniz. Bu konuda çok ayrıntılı bir rehberimiz var. Rehbere Stoksuz E-ticaret Dropshipping bağlantısından ulaşabilirsiniz.

92. ONLİNE SATIŞ

Her ürünü satmak için fiziksel bir yol tercih etmeniz gerekmeyebilir. Türkiye’de Gittigidiyor, Letgo, N11 gibi mağazalarda ücretsiz üyelik açarak ürün satışı yapabilirsiniz. Bu tür ortamlarda çok satılan ürünler var. Bu ürünleri uygun fiyatlar ile temin etmek de sizin göreviniz. Sadece evinizde oturarak ciddi satışlar yapabilirsiniz. En çok satılan ürünlerin listesine ulaşmak için ise; İnternette En Çok Satılan Ürünler

93. E-KİTAP YAZMAK

Son dönemde e-kitaplara ciddi bir yönelim var. Türkiye’de insanlar eskisinden daha fazla e-kitaplara para harcıyor. Bir e-kitap yazmayı ve nasıl satacağınızı öğrenmek için çok ayrıntılı bir rehber hazırladık. Rehbere E-Kitap Yazarak Para Kazanmak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

94. MODA BLOGU

Moda konusunda kendinize güveniyor musunuz? Yeni moda trendleri takip etmekten hoşlanıyor musunuz? Her iki soruya da cevabınız “evet” ise bir moda blogu açarak ziyaretçi elde etmeye çalışabilirsiniz. İnsanlar moda trendlerini takip etmekten hoşlanırlar ve bu takip uzun süreli bir konudur. İnsanları blogunuza çekebilirseniz eğer reklam alarak para kazanabilirsiniz. Ücretsiz blog açabileceğiniz birçok platform var. Biz en çok Blogger.com’u öneriyoruz. Burada blog açtıktan sonra Para Kazandıran Reklam Siteleri aracılığıyla blogunuza reklam alabilirsiniz. Eğer ziyaretçi sayınız ciddi oranda artarsa özel reklamlar da alabileceğinizi belirtmekte fayda var.

95. İNTERNET PAZARLAMA

İnternet dünyasına açılan her işletmenin bir internet pazarlama uzmanına ihtiyacı var. Bu ihtiyaca yönelik bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Asıl amacınız işletmenin internet sitesini geliştirmek ve daha fazla nitelikli ziyaretçi çekmesini sağlamak olacak. Bu profesyonel bir konudur ve bu konuda bilgi sahibi değilseniz bir kursa gitmeniz gerekecek.

96. İŞLETME KURULUM DESTEĞİ

Özellikle yerelde bir işletme kurmak isteyenler çok ciddi zorluklar ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu konuda ne yapacağını bilmeyen girişimci ve yatırımcılara hizmet verebilirsiniz. Bir işletmenin resmi ve kurulum aşamaları konusunda destek için ödeme yapabilecek çok sayıda insanla tanışacaksınız. Bu yolları en kısa ve en başarılı bir şekilde halledebiliyor olmanız gerekecek.

97. YEREL HABER SİTESİ

Yerel haber sitelerine ilginin azaldığını kesinlikle düşünmeyin. Bugün Trabzon, Konya, Malatya, Antalya gibi şehirlerin; Ulusal basınla yarışan yerel haber siteleri var. Sektöre girmek için bir haber platformu ve birkaç haber editörüne ihtiyacınız olacak. Medya sektörü hakkında bilgiliyseniz çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

98. SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI

Sosyal medya hem bireyler hemde işletmeler için artık bir zorunluluk. Bu kapsamda hem ünlü bireyler hemde işletmeler için sosyal medya destek hizmeti verebilirsiniz. Hesapların geliştirilmesi ve ilgi çekici içeriklerin bulunması ve/veya bireyin – işletmenin hayran veya müşteriler ile olan iletişimi artırmak için çaba göstermeniz gerekecek. Hemen iş ilanı platformlarındaki sosyal medya uzmanlığı ilanlarına göz açın ve kendi CV’nizi yayınlayın.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

99. UI / UX TASARIM

İnternet sitelerinin tasarımı eskiye kıyasla çok farklı bir hal aldı. Öyle ki internet tasarımı konusunda koca bir ekip çalıştıran işletmeler bile bulunuyor. Özellikle e-ticaret ve çeşitli banka ve kurumların internet portalları hayati öneme sahiptir. Tüm satışlarını bu yol ile yapan bu işletmeler en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak amacıyla User Interface (UI) ve User Xxperience (UX) yani Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi konusunda profesyonel destek alırlar. Bu konularda profesyonel olmak için ise yüksek ücretli bir kursa ihtiyacınız olacak.

100. WEB SİTESİ GELİŞTİRMEK

web-sitesi-tasarlama

PHP, ASP, MYSQL gibi kavramlar size yabancı gelmiyorsa eğer web site geliştirme işi karlı bir iş fikridir. Günümüzde Türkiye’de bile her gün binlerce yeni web sitesi kuruluyor. Bu kurulumların her biri için işletme ve bireyler yüksek tutarda ücretler harcamaktadır. Bu sektöre giriş yapmak için ise yine yüksek ücretli birkaç kursa ihtiyacınız olacak.

101. REKLAM AJANSI

Reklam, reklam ve reklam… Dünyanın en dikkat çekici sektörlerinden biri. Bin yıldır var olan bu sektöre giriş yapmak aslında düşündüğünüzden daha kolay. Küçük bir ofis ile bile reklam ajansı kurulabiliyor. Burada önemli olan iş alabilme kabiliyeti ve farklı fikirler olacak. Örneğin zarar eden fiziksel bir mağazanın daha fazla müşteri çekebilmesi için birkaç fikir bulabilir misiniz?

102. UÇAK – HELİKOPTER KİRALAMA

Türkiye’de de son dönemde uçak ve helikopter kiralama işine giriş yapan birçok yatırımcı var. Bu yatırımcılar ortalama 6 milyon dolarlık sermaye ile bu sektöre giriş yapıyor. Ciddi bir sermayeniz varsa eğer kısa vadede ciddi iş dönüşümü sağlayabilirsiniz. İstanbul’da 1 saatlik helikopter kiralama ücreti 2 bin doların üzerinde.

103. APARTMAN YÖNETİCİLİĞİ

Apartmanlar artık eskisi gibi 5-10 daireden oluşmuyor. Her geçen gün 50 – 100 daireyi aşan apartmanlar hayatımıza girmeye başladı. Bu durumda da tüm apartman sakinlerinin sorunlarıyla bir kişinin ilgilenme şansı yok. Bu nedenle özellikle Batı illerinde apartman yöneticiliği hizmeti veren işletmeler ortaya çıktı. 5-6 deneyimli personel ve bir ofis kurarak bu sektöre giriş yapılabilir. Öncelikli hedefiniz şehirdeki büyük apartmanlardan iş almaya çalışmak olacak. Bu nedenle güzel bir katalog hazırlayarak verdiğiniz hizmetleri listeleyin.

104. OTOMOTİV PARÇASI TEMİNİ

Özellikle antika otomobillerin birçok parçasını temin etmek Türkiye’de imkansıza yakındır. Bu konuda bir hizmet verebilirsiniz. Özellikle ABD ve Çin meşeili birçok şirket ile iletişime geçerek bu parçaları ucuz fiyattan temin ederek yüzde 500’ün üzerinde satabilirsiniz. Antika araç sahiplerinin bir kısmına sosyal medyadan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

105. OTO YIKAMA

Basit ama nakit dönüşümü çok hızlı bir iş fikri. Türkiye’de hemen hemen her mahallede artık bir oto yıkama bulabilmek mümkün. Ortalama 15 bin lira sermaye ile bile kurulabilen oto yıkama dükkanlarında, gün sonunda 400 – 500 lira ciro elde etmek düşündüğünüzden daha kolay. Oto yıkama açmayı planlıyorsanız eğer ayrıntılı bir rehberimiz de bulunuyor. Rehbere, Oto Yıkama Açmak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

106. EMLAKÇILIK

Yüzyıllardır var olan bir iş fikri. Emlakçılık kısa sürede ciddi kazançların sağlanabildiği etkili bir iş fikridir. Emlakçılık yapmak için temelde küçük bir ofis dışında bir sermaye ihtiyacınız olmayacak. Aslında bu işi ofisi olmadan bile yapan birçok insan var. Burada önemli olan konu satılan veya kiralanan dükkan veya evler için müşteri bulabilmeyi başarmaktır. Kiralama sürecinde bir aylık kiranın 2 katını kazanırsınız, satışta ise ortalama yüzde 5 ila 8 arası komisyon alırsınız.

Etkili ve sermayesiz başlanılan güzel bir iş fikridir. İnsan ilişkileriniz kuvvetliyse ve çevreniz geniş ise değerlendirin.

107. KONSER ORGANİZASYONU

Bir grup veya sanatçıyı belirli bir mekana getirerek bu işten para kazanabilirsiniz. Örneğin Türkiye’nin her şehrinde, ilçesinde binlerce cafe bulunuyor. Veya devasa konser alanları var. Bu alan veya cafeler için çeşitli sanatçıları getirerek bilet satışlarından para kazanabilirsiniz. Halihazırda hemen hemen bütün organizasyon firmalarının önemli bir geliri konser organizasyonundan gelmektedir.

108. SİGORTA BROKERLİĞİ

Sigortacılık kazançlı ve sermayesiz bir iş fikridir. Temel bir sigorta acentesi açmak yerine özellikle kurumsal firmalar için sigorta brokerliği verebilirsiniz. Sigorta brokerleri bir işletmenin sigorta işlemleri için en uygun sigorta fırsatlarını sunmak için çalışma gösterir. Örneğin bir firma tüm sigorta ihtiyaçları için onlarca farklı firmaya toplam 50 bin lira ödeme yapıyorsa, siz iş alabilmek için tek bir firma sunmaya çalışır ve rakamı daha düşük tutmanın yolunu arayacaksınız.

109. HASAR RESTORASYONU

Çeşitli sebepler ile hasar gören binalar için restorasyon hizmeti verilebilir. Hasar restorasyonu için tabii ki bir şirket kurmanız gerekecek. Ancak özellikle restorasyon ihaleleri ile ciddi gelirler elde edilebiliyor.

110. SPA MERKEZİ

spa

Türkiye’de spa merkezlerini kullanmak için mutlaka ya otellere yada çok büyük Spa merkezlerine haftalık binlerce lira ödeme yapmak gerekiyor. Ancak vatandaşlar için uygun seçenekler ile bir spa merkezi hizmeti sunulabilir. Spa merkezi açabilmek için ortalama 200 bin lira sermaye ihtiyacınız olacak. Özellikle Anadolu’da Spa merkezlerinde büyük eksiklikler var. Mutlaka değerlendirilmesi gereken ve para kazandıracak bir iş fikridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Organik Gıda Sektörü İçin 10 İş Fikri

111. YIKIM MÜTEAHHİTLİĞİ

Türkiye’de büyük bir Kentsel Dönüşüm projesi başlatılmış durumda. Bu kapsamda 7-8 yıl önce ülke genelinde haftalık 10-20 bina yıkımı gerçekleştirilirken, şuanda rakam haftalık binlerle ifade ediliyor. Yıkım müteahhitliği bu kapsamda geleceği olan bir iş fikri olarak değerlendirilebilir. Ortalama sermaye tutarı 420 bin lirayı aşabiliyor. Özellikle yıkım için 2 ana makine ihtiyacı var ve bunlar ortalama 70 bin Euro tutuyor.

112. FİTNESS EKİPMAN KİRALAMA

İlginç ama iş yapılabilecek bir iş fikri. İnsanlar zayıflamak için artık çeşitli fitness araçlarına ihtiyaç duyuyor ve bu ekipmanların birkaç tanesi bile ortalama 8-9 bin liraya satın alınıyor. Siz bu konuda bir kiralama hizmeti verebilirsiniz. Zira bu tür ekipmanlar kalıcı olarak kullanılmıyor ve 2-3 ay sonra atıl duruma bırakılıyor. Fitness kiralama hizmetinde bu araçlar ortalama aylık 800 – 900 liraya kiralanıyor.

113. FON ARAMA

Mevcut şirketler veya yeni kurulması planlanan şirketler için fon arayabilirsiniz. İşletmelerin fon ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar henüz Türkiye’de istenilen seviyede değil, bu nedenle bu işin öncülerinden bile olabilirsiniz. Kuvvetli bağlantılara ihtiyacınız olacak.

114. EVDE SAĞLIK HİZMETİ

Yaşlılara veya çeşitli sebepler ile evde kalması gereken hastalara sağlık hizmeti verilebilir. Bu kapsamda bir bakım ofisi kurulabilir.

115. ARACA REKLAM ALMA

Aracınıza reklam alabilirsiniz. Birçok ilan platformunda araçlara giydirme reklamı bile veriliyor. Aylık 500 – 600 liralık ek gelir sağlanabiliyor.

116. MÜZİK ENSTRÜMANI KİRALAMA

Her piyano seven insan bir piyano satın alamayabiliyor. Bu kapsamda müzik enstrümanları için kiralama hizmeti verilebilir. Bunun için onlarca farklı enstrümana sahip olmanız ve özellikle sosyal medyada aktif olmanız yeterli. Çok rahat iş bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Birkaç müşterinin ardından insanlar siz istemeden bile reklamınızı yapmaya başlayacaktır.

117. DADILIK

Bir kadınsanız ve çocuklar ile ilgilenmeyi seviyorsanız, dadılık yapabilirsiniz. Dadılık zahmetli ve yoğun zaman alan bir iş fikridir ancak dadı hizmeti verilenler genellikle üst sınıfta yer aldığı için kazandığınız gelir aylık 6-7 bin liraya kadar bile rahatlıkla ulaşabiliyor. Üstelik bütün masraflarınız da çalıştığınız ev tarafından karşılanacak. Birkaç dil öğrenirseniz, birkaç eğitim sertifikası alırsanız ve bilgisayar konusunda kendinizi biraz geliştirebilirseniz, aranan bir dadı bile olabilirsiniz.

118. PREFABRİK EV YAPIMI

Prefabrik evlere olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu kapsamda prefabrik ev yapımı ve kurulumu konusunda hizmet verebilirsiniz. Prefabrik evler konusunda yapım ve kurulum hizmeti veren işletmelerde minimum 8 personel ve ortalama 600 bin liralık sermaye ihtiyacı bulunuyor.

119. GAYRİMENKUL YATIRIMCILIĞI

Bir iş fikrinin dışında bir yatırım fikridir. Gayrimenkul yatırımları her geçen gün değerlenen bir iş fikri olmasının dışında en güvenli yatırım araçları arasında da değerlendiriliyor. En güvenli yatırım araçlarına göz atmak için En İyi ve Karlı 14 Yatırım Aracı! adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

120. RESTORAN

restoran

Bir restoran açmak, bin yıllık olmasına rağmen hala en kazançlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Restoranlarda kar marjları çok yüksektir ve verilen hizmet kalitesine bağlı olarak devamlı müşteri artışı sağlar. Bir restoran açarak harika kazançlar sağlamak için 2 konuda üst seviyede bulunmanız yeterli: Personel ve lezzet.

121. GÜVENLİK

İster bir güvenlik görevlisi olun, isterseniz de bir güvenlik firması kurun. Her iki durumda da sektör cirosunda büyük artış var. İnsanlar eskisinden daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyuyor ve daha fazla para harcıyor. Güvenlik sektörü birçok analize göre geleceğin iş sektörleri arasında yer alıyor.

122. NAKLİYE

Nakliye hizmetleri de bilinen ve Türkiye’de bile yüz binlerce insanın tek gelir kapısı olan bir iş fikridir. Nakliye hizmeti verebilmek için en az 1 araca ihtiyacınız olacak. Çok farklı nakliye kolları bulunmakla beraber, giriş yapabileceğiniz nakliye kolunda en önemli tercih farkı genellikle sermayedir. Örneğin 500 bin lira üzerinde sermayeniz varsa bir nakliye firması kurarak çok kapsamlı bir iş yapabilirsiniz.

123. AĞAÇ HİZMETLERİ

Çeşitli ağaç ekimi veya sökümü konusunda hizmet verebilirsiniz. Genellikle bu iş belediyeler tarafından yapılıyor ancak özel işletme veya ev sakinleri için hizmet veren işletme bulmak imkansıza yakındır. Bu nedenle özellikle büyük şehirlerde ciddi oranda iş potansiyeli bulunuyor. Özellikle ağaç dikimi için vereceğiniz farklı ağaç fikirlerine talep olacaktır.

124. ARABA KİRALAMA

Araba kiralama hizmeti bilinen ve halihazırda yoğun bir rekabetin yaşandığı bir sektördür. Sektöre giriş yapmayı planlıyorsanız fiyat konusunda önemli avantajlarınız olması gerekiyor. Araç kiralama sektörü değerlidir ve bu kapsamda gelişmeye açık olarak değerlendirilebilir.

125. EKİPMAN SATIŞLARI

Birçok işletme ve kurum için ekipmanlara ihtiyaçlar duyuluyor. Ekipmanlara erişim ve bu erişim konusunda harcanan masraflardan kaçınan firmalar bu satışları yapan kurum veya kuruluşlardan hizmet alınıyor. Ekipman satışı yaparken öncelikle ihtiyaçları bulmanız gerekiyor. Firmalara erişmeniz ve özellikle OSB’leri sıklıkla gezmeniz, telefon numaralarınızı bırakmanızı öneriyoruz.

126. DÜĞÜN SALONU

Dünyada Araplardan ve Hintlilerden sonra düğüne en çok değer veren ve masraf yapan ülke Türkiye’dir. Gelenek ve görenekler nedeniyle en düşük bütçeler ile hazırlanan düğünler bile 30-40 bin lira masrafa neden olmaktadır. Bu nedenle düğün salonu açmak karlı bir iş fikridir. Eğer 300 bin lira üzerinde bir sermayeniz varsa, düğün salonu açmak için girişim başlatabilirsiniz. Ek Bilgiler: Düğün Salonu Açmak

127. KİLO VERME MERKEZİ

Standart fitness salonlarının dışında ABD ve Avrupa’da yoğun olarak bulunan kilo verme merkezlerini Türkiye’ye getirebilirsiniz. Fitness merkezi salonlarının yerine farklı bir konseptte bulunan bu merkezlerde tüm amaç kilo verdirme odaklıdır. Bir diyetisyen ve bir spor hocası ile merkez rahatlıkla açılabiliyor. Bu merkezlerde referanslar kısa süre içerisinde size ciddi bir reklam potansiyeli sağlayacaktır.

128. TERZİLİK

Bir iş fikrinin dışında temelde bir meslek. Terzilik temelde gittikçe değeri düşen bir meslek olsa bile, özellikle el yapımı giyim ürünlerine her zaman ihtiyaç var. Eliniz yatkınsa ve sermayeniz çok düşükse değerlendirilebilir.

129. AKVARYUM HİZMETLERİ

Özellikle otel, büyük iş yerleri ve konutlar için akvaryum hizmeti verebilirsiniz. Akvaryumların bakımı, temizlenmesi, yeni balık önerileri, balık hastalıkları konusunda bilgiler ve tecrübelere sahip olmanız gerekecek. Akvaryum sektöründe Türkiye’de de hiç olmadığı kadar büyük bir yükseliş yaşanıyor.

130. DERNEK YÖNETİCİLİĞİ

dernek

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi verilerine göre Türkiye’de halihazırda 112 bin 819 dernek bulunuyor. Bu derneklerin tamamı da bir şekilde faaliyet gösteriyor. Ancak dernekler için birçok hizmetin tamamlanması için en az 2-3 kişilik bir ekibin önemli bir mesai harcaması gerekiyor. Bu nedenle birçok dernek yönetimi, bu mesainin harcanmaması için bir ekip göreve alıyor ve işleyişi dernek yöneticiliği hizmeti veren işletmelere aktarıyor.

Bir danışmanlık firması olarak çalışan bu dernek yöneticiliği hizmetçileri, dernek için her konuda çalışma yürütüyor. Şuanda yalnızca İstanbul’da birkaç firma var, aralarına katılabilir ve Ankara, İzmir gibi büyükşehirler için de çalışma yürütübilirsiniz.

131. TEKNE BAKIMI

Ege, Karadeniz ve Marmara kıyısındaki tekneler için bakım hizmeti verebilecek bir işletme kurabilirsiniz. Teknelerin tüm ihtiyaçları konusunda çalışma yürütmeniz gerekecek.

132. BİNA BAKIMI

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 16 milyon konut bulunuyor. Bu konutların en az yüzde 65’ini ise binalar oluşturuyor. Bu binaların periyodik olarak bakım ihtiyacı duyduğunu biliyorsunuzdur. Binalar için bakım hizmeti veren birçok firma var. Özellikle büyük şehirlerde binlerce bina için periyodik hizmet veren bu firmaların kazancı gerçekten azımsanmayacak düzeyde. Bina bakımı sektöründe yer alabilmek için referanslara ihtiyacınız olacak, bu kapsamda ilk olarak fiyatlarınızı uygun tutmalısınız.

133. SULAMA HİZMETLERİ

Sulama özellikle tarımsal faaliyet ile ilgilenenler için önemli sorunlar arasında yer alıyor. Kendi imkanları ile çeşitli sulama seçeneklerini değerlendiren çiftçiler için profesyonel destek sağlayabilirsiniz. Asıl iş potansiyeli sulak olmayan arazi bölgelerinde bulunuyor.

134. KOLTUK TAKIMI YENİLEME

Türkiye şartlarında bir koltuk takımı ortalama 4 bin liradan satılıyor. Bu koltuklar özellikle çocuklu ailelerde 2 yıl içerisinde kirleniyor veya çeşitli deforme sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Bu konuda aileler tasarruf amaçlı koltuk takımı yenileme hizmeti satın alıyor. Koltukların deforme olan bölümleri düzeltiliyor ve kumaşı yenileniyor. Bu hizmet ortalama 400 liradan yapılıyor. Bu hizmeti verebilmek için bir ustaya ihtiyacınız olacak. Ortalama sermaye tutarı 35 bin lira.

135. SAAT TAMİRİ

Saat tamiri hizmeti yaklaşık 100 yıldır yapılan bir iş kolu. Ancak iş koluna eskisi kadar talep yok. Eğer bu konuda deneyim sahibi değilseniz başka iş fikirlerine yönelmenizi öneriyoruz. Saat tamirciliği büyük oranda deneyim istemektedir.

136. ÇİLİNGİR

Çilingirlerin pek para kazanamadığını düşünebilirsiniz, ancak kesinlikle yanılıyorsunuz. Ortalama iş yapan bir çilingir ay sonunda 6-7 bin liraya kadar kazanç sağlamaktadır. Üstelik bir çilingir – anahtar dükkanı açmak için 10 bin liraya bile ihtiyacınız olmayacak. İş alabilmenin en etkili yolu her yere telefon numaranızı vermektir. Broşürler basın ve dağıtabildiğiniz kadar dağıtın.

137. MOBİL ARAÇ TAMİRİ

Araç tamiri için genellikle şehir veya ilçedeki sanayi tesislerine gidiyoruz. Ancak bu zaman alan bir iş ve bu nedenle özellikle gelir durumu daha yüksek kişiler için büyük bir sorun. Bu soruna çözüm amacıyla mobil araç tamiri hizmeti verebilirsiniz. Aynı Çilingir hizmetinde olduğu gibi iş alabilmek için telefon numaranızı verebildiğiniz kadar her yere vermeniz yeterli.

138. OFİS TEMİZLİĞİ

Hemen hemen her ofiste bir veya birkaç ofis temizliği görevlisi bulunur. Ancak daha düşük alana sahip küçük ofislerde maalesef ofis temizliği görevlisi istihdam etmek pek mantıklı değildir. İşte bu nedenle ofisler için temizlik hizmeti veren bir işletme kurabilirsiniz. Ofis temizliği işletmesi ortalama 4 personel ve 15 bin lira sermaye ile rahatlıkla kurulabilmektedir. İş alabilmek için ofis ofis gezip kendinizi tanıtmanız gerekecek. Önemli ipucu: Güvenlik taahhüdü sağlayın.

139. İLAÇLAMA

Ev ve iş yerleri için böcek – haşere ilaçlama hizmeti verebilirsiniz. Çağımızda artık eskisi kadar haşere ve böceklere tahammül edilmiyor. Bu nedenle en küçük böcek için bile hemen bu hizmet satın alınıyor. İş yükü bu kapsamda artıyor ve değerlendirmenizi öneriyoruz.

140. HAVUZ BAKIMI

havuz

Havuzların çokça bulunduğu il ve ilçeler için bu hizmet verilebilir. 3-4 personel dışında ciddi başka bir ihtiyacınız olmayacak. Özellikle turistik il ve ilçelerde bu hizmeti veren çok sayıda firma var ve bu firmalar ciddi kazanç sağlıyor.

141. GAYRİMENKUL YÖNETİMİ

Çok sayıda gayrimenkul sahibi olan kişi ve kurumlar için gayrimenkul yönetim hizmeti verilebilir. Ayrıca herhangi bir nedenden dolayı tek gayrimenkul sahipleri de bu hizmeti sıklıkla satın almaktadır. Bu iş gittikçe popülerleşiyor ve referans elde etmeye çalışarak çok hızlı büyüyebilirsiniz.

142. BURGER DÜKKANI

Lezzetli sandviç ve burger satışı için bir restoran açılabilir. Bu tür restoranlarda kar marjı çok yüksektir. İş sürecinde lezzetli her ürünün size yeni müşteri kazandıracağını belirtmekte fayda var. Tabii ki büyük ve kapsamlı bazı zincir firmaların olduğunu biliyoruz, ancak lezzet konusundaki alternatifler daima dikkat çekmektedir.

143. SPA

Spa hizmeti vermek kısa sürede yüksek maliyetli bir iş olmasına rağmen, uzun vadeli karlı ve kazançlı bir iş fikridir. SPA hizmetine odaklanmayı planlayacaksanız eğer ilk etapta 400 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak.

144. DEPOLAMA

Depolama hizmeti vermeyi planlıyorsanız eğer bunun için nakliye firmalarından referanslara ihtiyacınız olacaktır. Depolama birçok işletme için önemli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın giderilmesi için kesinlikle bir şirket kurmanıza gerek yok, ancak depolama konusunda daha fazla iş alabilmek ve profesyonel çözüm üretebilmek için bir işletme kurulması önerilir. Depolama için eğer halihazırda birkaç depoya sahipseniz, hemen bugün bile iş almak için nakliye firmaları ile görüşme sağlayabilirsiniz.

145. TELEVİZYON TAMİRİ

Artık televizyonlar gittikçe büyüdü ve teknoloji ile donatıldı. Bu da televizyon fiyatlarının artmasına neden oldu. Televizyonların en küçük sorunda bile sorun çıkartabildiği bu ortamda, televizyon tamiri önemli bir ihtiyaçtır. Her televizyon ortalama 2 yıl içerisinde mutlaka 1 yazılım veya fiziksel sorun çıkartmaktadır. Bu kapsamda televizyon tamiri hizmeti verebilirsiniz. Televizyonları bizzat evden alıp, eve götürmek önemli bir ek hizmet olacaktır ve mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz.

146. ÜNİFORMA HİZMETİ

Artık en küçük işletme bile çeşitli üniformalara ihtiyaç duymaktadır. Bu kapsamda üniforma hizmeti verilebilir. Başarılı ve işletmelerin istediği düzeyde üniformaların hazırlanabilmesi önemli ve kısa vadeli kritik bir süreçtir. Okullar için de bu hizmet son dönemde ciddi artış gösterdi ve sektöre bir tekstil firması ile anlaşılarak rahatlıkla girilebiliyor. Ortalama 80 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak.

147. OTOMAT

Otomatların sayısı her geçen gün artıyor ve bu otomatlar eskiye nazaran daha fazla ciro sağlıyor. Özellikle AVM gibi çok yoğun iş alanlarına otomatlar kurulabilir ve bu otomatlar sayesinde düzenli gelir sağlanabilir. Otomatları her biri ortalama 7 bin lira civarında rahatlıkla kurulabiliyor.

148. BEBEK BAKICILIĞI

Bir iş fikri yerine güzel bir ek gelir sağlanabilecek bir meslektir. Bebek bakıcılığı dadılık ile karıştırılmamalıdır. Bebek bakıcılığı yaparken birden çok bebeğe hizmet verilebiliyor.

149. İŞ PLANI HAZIRLAMA

Her gün onlarca yeni firma kuruluyor ve bu firmalarından bir kısmı başarısız iş planları nedeniyle kısa vadede büyük sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlara çözüm amacıyla Karlı İş Fikirleri platformu olarak sık sık iş planının eksiksiz olarak hazırlanması gerektiğini ifade ediyoruz. Bu konudaki sorunlar için de bir işletme kurulabilir ve bu sayede para kazanma fırsatı sağlanabilir. İş planları önemlidir ve her konuda eksiksiz sorunlara çözümler yer almalıdır. İş planları hakkında ek bilgiler İş Planı Nasıl Hazırlanır rehberinde bulunabilir.

150. AŞÇILIK

aşçı

Büyük organizasyonlar için veya kurumsal ihtiyaçlar için aşçılık yapılabilir. Aşçılık için ortalama gelir ise aylık 4 bin liranın üzerindedir. Aşçılar toplu yemekler konusunda yüksek deneyim sahibi olmalıdır.

151. KOZMETİK DÜKKANI

Kozmetik ihtiyaçlarına yönelik grafiklerde 2010 yılından sonra inanılmaz bir yükseliş var. Üstelik bu yükseliş her geçen gün artış gösteriyor. Kozmetik sektöründe yer almayı planlıyorsanız büyük zincirler ile de rekabet edebilmelisiniz. Bu kapsamda piyasada en çok aranan ürünleri bulundurmalı ve fiyatları konusunda daha uygun seçenekler sunmalısınız.

152. BODRUM TEMİZLİĞİ

Hemen hemen her binanın ve konutun bir bodrumu var. Bu bodrumlar ile genellikle kimse ilgilenmez ve bir süreden sonra berbat bir hal alır. Bu konuda bir hizmet sağlanabilir. Bodrum temizliği kısa vadede iş potansiyeli bulunan bir para kazanma yoludur. Bunun için 3-4 personel ihtiyacınız olacak.

153. ÖĞRENCİ SERVİSİ

Öğrenci servisleri karlı bir iş fikridir. Bir süreden sonra bir servis sahibinin birkaç araç sahibi olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Öğrenci servisi açabilmek için yaklaşık 100 bin liralık bir transit sahibi olmalı ve hat sahibi olan bir işletmeden izin almanız gerekiyor. Küçük illerde hat bedeli 20 bin lira düzeyindeyken, büyük şehirlerde 400 bin liraya kadar çıkmaktadır.

154. ÖZEL DERS

Ek gelir sağlayabilmek adına çok sık kullanılan bir yöntemdir. Herhangi bir konuda özel ders verebilecek seviyedeyseniz eğer özel ders vererek ek gelir sağlayabilirsiniz.

155. EV TEMİZLİĞİ

İster bireysel isterseniz de bir ajans kurarak kurumsal ev temizliği hizmeti verebilirsiniz. Özellikle batı illerinde ev temizliği yapan birçok ajans bulunuyor ve ciroları da azımsanmayacak kadar yüksek.Çünkü ev temizliği düzenli bir şekilde yapılması gereken bir iş ve bir kişi ile çalıştıktan sonra devamlı iş veriliyor. Ev temizliği ajansı kurmak ortalama 25 bin liraya mal olacaktır. En önemli konu ise güvenilir personellerdir.

156. BROŞÜR DAĞITIMI

Özellikle yerel bazda hizmet veren market, restoran, çilingir gibi işletmelerin sıklıkla broşür ihtiyaçları doğmaktadır. Broşürlerin dağıtılması ise bu işletmeler için büyük bir sorun. 3-4 üniversite öğrencisi ile anlaşarak küçük bir işletme kurabilirsiniz. Kısa vadede çok iş alabileceğiniz gibi her iş size referans olarak geri dönüş sağlayacaktır. Sektörde çok az rekabet var ve bu nedenle değerlendirmenizi öneriyoruz.

157. MOBİL OTO YIKAMA

İlginç bir iş fikri olmasının yanında Avrupa’da çok yoğun olarak kullanılıyor. Oto yıkamalar yerini artık evde direkt oto yıkama hizmeti veren firmalara bıraktı. Çünkü oto yıkama yaklaşık 1 saatlik süre alıyor ve araç sahipleri bununla uğraşmak istemiyor. Bu nedenle gece evinde uyurken aracının temizlenmesi güzel bir fikir. Araç yıkama ise etrafın kirletilmemesi için su ile değil buhar ile yapılıyor. Bir buharlı oto yıkama firması açmak 50 bin lira maliyet oluşturacaktır. Çünkü küçük kasalı bir araç ihtiyacınız da olacaktır.

158. NAKLİYE

Taşıma – Nakliye hizmetlerini mutlak suretle sizde sıklıkla kullanıyorsunuzdur. Nakliye ve taşıma bütün insanlar için artık bir elzemdir ve sürekli bir ihtiyaçtır. Nakliye hizmeti için küçük bir işletme kurulabileceği gibi bireysel olarak tek bir araç ile bile yapılabilmektedir. Nakliye hizmetlerinde yükseliş potansiyeli düşündüğünüzden daha fazladır. Sektörde karlılık üst seviyelerde bulunuyor ve bu yüzden kısa sürede araç sayısında artış yapılabiliyor.

159. T-SHİRT TASARLAMA

Farklı t-shirtlere olan ilgi düzenli olarak artıyor. Bu nedenle özellikle ilginç bazı t-shirt tasarımlarına yönelik çalışırsanız eğer para kazanabilirsiniz. T-Shirt tasarlama ve basımı için çok fazla sermaye ihtiyacınız olmayacak. Çok düşük sermayeler ile bile rahatlıkla yapabileceğiniz bir iş fikridir. Ek bilgilere ise T-Shirt Tasarlayarak Para Kazanma adlı rehberden ulaşabilirsiniz.

160. PENCERE TEMİZLİĞİ

pencere

Özellikle büyük ofisler ve plazalar bulunan şehir ve ilçeler için pencere ve dış cephe temizliği hizmeti verebilirsiniz. Bu iş fikri halihazırda büyük şehirlerde çok iş yapan bir iş fikridir. 3-4 personel ile sektöre çok uygun fiyatlar ile giriş yapabiliyorsunuz. Bir adet te asansör ihtiyacınız olacak.

161. 3D BASKI

3D Yazıcılar son 4-5 yıldır teknolojinin eriştiği önemli noktalar arasında yer alıyor. 3D yazıcılar ile hayal ettiğiniz birçok ürünü üretebiliyorsunuz. Özellikle plastik ürünler konusunda önemli fikirlerinizi rahatlıkla hayata geçirebiliyorsunuz. Ortalama bir 3D Baskı 10 bin lira civarında satın alınabiliyor.

162. KAHVALTI RESTORANI

Türkiye’nin birçok bölgesinde uzun süredir kahvaltı salonları resmen patladı. İnsanlar özellikle haftada 2-3 gün kahvaltıyı dışarıda yapıyor. Kahvaltılıklar yalnızca sabah saatlerinde tüketilmiyor, birçok bölgede kahvaltı restoranları öğleden sonra bile ortalama üstü ciro elde etmeye başladı. Ortalama 200 bin lira ile kahvaltı restoranı rahatlıkla kurulabiliyor.

163. CAFE

Cafeler hakkında mutlaka bilginiz vardır. Ülkenin hatta dünyanın her yerinde yüksek kar marjları ile çalışan milyonlarca cafe var. Ancak özellikle farklı konseptte cafelere daha fazla ilgi artıyor. Cafe kurulumları ortalama üstü sermaye istiyor. Cafe açmak istiyorsanız bu konu hakkında çok ayrıntılı bir rehberimiz var, rehbere CAFE AÇMAK adlı bağlantıdan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

164. ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

Kreşler ile ilkokul gibi değil, daha çok çocuk gelişimleri için özel olarak kurulan ve kurs kapsamında değerlendirilen konseptte yeni gelişim merkezleri kurulmaya başlandı. Çocuk gelişimlerine yönelik çalışan ve profesyonel kadro ile hizmet veren merkezlerde iş potansiyeli düşündüğünüzden daha fazla. Sektöre girmeyi planlıyorsanız eğer ortalama 300 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak.

165. İNŞAAT HİZMETLERİ

İnşaat sektörü Türkiye’nin lokomotifi olma konumunda bulunuyor. İnşaat sektörü yalnızca bina kurma odaklı değil, sektöre girmek için herhangi bir ürünün temini veya üretimi olarak da değerlendirilebilir. Boya hizmetleri, personel istihdamı, çimento hizmetleri gibi birçok alt sektör ile de inşaat sektörüne giriş yapabiliyorsunuz. Özellikle göç alan bölgelere yönelik yapılan inşaat sektörü çalışmaları daha fazla katma değer sağlıyor. Göç alan bölgelerde yeni inşaat ihtiyaçları daha fazladır ve değerlendirilmelidir.

166. KÖPEK EĞİTİCİLİĞİ

Bu biraz yetenek birazda profesyonel bir konu. Köpek eğiticiliği yaparak kısa vadede nakit kazanabilirsiniz. Ayrıca yalnızca 1 köpek ile de ilgilenmek zorunda değilsiniz, aynı anda birçok köpeğe de eğitim verebiliyorsunuz.

167. DRONE İŞLERİ

Dronelere ihtiyaç gittikçe artıyor. Artık bir düğün için bile drone kiralanıyor. Bu kapsamda drone kiralama veya drone alım satım sektörüne rahatlıkla girebiliyorsunuz. Dronelere yönelik farklı fikirleriniz varsa da eğlenceli bir şekilde para kazanabiliyorsunuz. Ayrıca Youtube üzerinden ilginç drone videolarının da yayın sahiplerine para kazandırdığını belirtelim. Son olarak büyük bir şehirde yaşıyorsanız eğer Drone tamirciliği de yapabilirsiniz. Drone tamirciliği şuanda sıfır rekabetli bir sektör ve mutlaka değerlendirilmeli.

168. KURU TEMİZLEME

Kuru temizleme sektörü her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir konu. Kuru temizleme sektörüne girmek ise eskisinden daha düşük maliyetler ile gerçekleştirilebiliyor. Eskiden kuru temizleme hizmetleri için 3-4 makine ihtiyacınız vardı ancak artık tek makine ile bile kuru temizleme rahatlıkla yapılabiliyor. Bu makinelerin fiyatı 40 bin dolardan başlıyor. Sektöre girmek için ise deneyimli bir personel ihtiyacınız yok, sıfır deneyim ile de başlayabileceğiniz bir iş fikridir.

169. ÇİÇEKÇİ

İnternetin gelişmesiyle birlikte çiçekçiler artık web üzerinden daha fazla sipariş almaya başladı. Eğer internete açılabilirseniz bir çiçekçi açarak kısa vadeli güzel bir iş fikrine giriş yapabiliyorsunuz. Doğru konum ve ilgi çekici ürünler ile kısa vadeli büyüme sağlayabiliyorsunuz.

170. JET SKI KİRALAMA

jet-ski

Antalya, İzmir, Muğla gibi turist potansiyeli yüksek sahil kenarları için değerlendirilebilir bir iş fikri. Minimum 3-4 adet Jet Ski satın alarak Jet Ski kiralama işine girebilirsiniz. Ortalama bir Jet Ski fiyatı 20 bin lira civarında satılıyor. İkinci el olarak satılan Jet Ski’lerde fiyatlar daha uygun. Ancak güvenlik konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Mümkünse 1 adet deneyimli personel etmek büyük önem arz ediyor Jet Ski kiralama işi yılın 9 ayında rahatlıkla yapılabiliyor. Karlı ve değerlendirilebilir bir iş fikridir.

171. BESLENME MERKEZİ

Sağlık konularına para harcamaktan genellikle kaçmıyoruz. Bu nedenle sağlık yatırımları kısa ve uzun vadeli karlı iş fikirleri arasında değerlendirilmektedir. Eğer 2-3 diyetisyen istihdamı sağlayabilirseniz bir beslenme merkezi açabilirsiniz. Çok küçük şehirlerde bile bu tür merkezlere yoğun talep var. Özellikle bazı şehirlerdeki Özel ve Devlet hastanelerinde Diyetisyen olmadığı durumlarda ihtiyaç daha da artış göstermektedir. Bir Beslenme Merkezi’ni açmak ortalama 60 bin lira ile mümkün.

172. EVE TESLİM HİZMETİ

Pizzacılar, dönerciler, lahmacuncular ve dahası sık sık eve teslim konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu konuda küçük bir danışmanlık merkezi açarak eve teslim hizmeti satabilirsiniz. Çok sayıda motora ve motor ehliyeti olan personel istihdam etmeniz gerekecek. İş yoğunluğunu hizmet satın alan merkezlere dağıtarak kısa vadede maksimum gelir elde edebilirsiniz.

173. SPOR MALZEMELERİ

Spor malzemeleri her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir konu. Özellikle fitness merkezlerinin sayının bu denli arttığı bir ortamda spor malzemelerine daha fazla ihtiyaç olması çok doğal. Şık ve dikkat çekici bir spor malzemeleri dükkanı açmak ortalama 80 bin lira maliyet gerektirmektedir.

Bu kapsamda yalnızca 1 deneyimli personel ve orta düzeyde bir reklam ile yüksek sayıda ciro rakamlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tür ortamlardaki ihtiyaçlarda kar marjları çok yüksektir.

174. ÇEKİCİ HİZMETİ

Eğer çekici kullanma ehliyetiniz varsa veya ehliyeti olan bir veya birden çok personel istihdam edebilme gücünüz varsa çekici hizmetlerine odaklanabilirsiniz. Çekici hizmetlerinde en önemli konu reklamdır. Araç sahiplerinin cüzdanında ve cep telefonu rehberinde mutlaka bulunmalısınız. Yerel bazda bulabildiğiniz her reklam servisini değerlendirmenizi öneriyoruz.

175. VİDEO YAPIM

İlginç ama geleceğin iş fikirleri arasında yer alıyor. Video ihtiyaçları özellikle Youtube’nin büyük yükselişi ile maksimum seviyeye çıkmış durumda. Video yapım işlemlerine odaklanmak kısa vadeli karlı bir iş fikri olacaktır. İnternet üzerinden ilan açabileceğiniz onlarca web sitesi var, bunlarda ilan açmayı ihmal etmeyin.

176. NOHUT DÜRÜM

Gaziantep’in yerel lezzetleri arasında Nohut Dürüm’ün satış rakamları gittikçe artıyor. Et Dürüm yerine alternatifler arasında değerlendirilen Nohut Dürüm lezzetini tüm Türkiye’ye aktarabilirsiniz. Nohut Dürüm’ün fiyatı et dönerden daha pahalıyken, maliyeti daha uygundur. Konu hakkında ek bilgiler Nohut Dürüm bağlantısında yer almaktadır.

177. GİYİM BAYİLİĞİ ALMAK

Bir giyim mağazası kurmak konu hakkında ek bilgiye sahip olmayanlar için çok zor bir konu. Bu zorlukları aşabilmek amacıyla bir giyim firmasının bayiliğini alabilirsiniz. Türkiye’de giyim bayiliği veren çok sayıda firma bulunuyor, bu firmalara Giyim Bayiliği Veren Firmalar bağlantısından ulaşabilirsiniz.

178. OFİS KURULUMU

Küçüklü büyüklü bütün il ve ilçelerde resmen bir plaza çılgınlığı yaşanıyor. Türkiye’de konut yapımı kadar plaza yapımı da yapılmaya başlandı. Bu plazalara giren ofis sahipleri ise aylarca ofis kurulumu için çaba gösteriyor. Bu konularla uğraşmak istemeyen birçok kişi ise hazır ofis kurulumu yapan şirket arayışına giriyor. Bu konuda rahatlıkla hizmet verebilirsiniz.

179. YAŞLI BAKIM MERKEZİ

Türkiye’de 10 – 20 yıl önce yaşlı bakım merkezlerine ihtiyaç yoktu ancak artık ihtiyaç maksimum seviyeye çıkmış durumda. Bu nedenle her il ilçe hatta beldede bile yaşlı bakım merkezlerine ihtiyaç duyuluyor. Bir yaşlı bakım merkezi ortalama 200 bin liraya kurulabiliyor. Bu bakım merkezlerinde minimum 20 personel çalışıyor, yani kısa vadeli planlamalar ile bu tür merkezleri kuramazsınız. Çok sayıda resmi işlemler bulunmaktadır. Bu da maliyeti artırıyor.

180. BOYAMA

boyama

Boyama faaliyetlerine odaklanabilirsiniz. Artık part-time çalışan boyacılar yerini profesyonel çalışan firmalara bıraktı. Ev veya çeşitli iş yerleri için boyama hizmetleri veren bu firmalar düşündüğünüzden daha fazla iş alıyor çünkü garanti ve profesyonel destek sağlanıyor. Boyama hizmetleri için 3-4 deneyimli ustaya ihtiyacınız olacak. Özellikle dış boyama konusunda daha fazla iş alabilmek için bir adet te asansör satın almanız gerekiyor.

181. E-KİTAP

Herhangi bir konuda deneyim ve bilgilerinizi başkalarına aktarabileceğinize inanıyorsanız bunun için direkt kitap yazmak yerine e-kitap yazabilirsiniz. E-kitap eğlenceli ve normal kitap yazmaya göre neredeyse sıfır maliyetli bir iştir. Klavye kullanımınız ve internetiniz olduğu sürece bir e-kitap yazabilir ve bunu piyasaya sürebilirsiniz. E-kitaplar üzerinden çok yüksek rakamlarda gelir sağlayamazsınız ancak ortalama düzeyde bir ek gelir için değerlendirilebilir.

E-kitap konusunda ek bilgiler için E-Kitap ile Para Kazanmak adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

182. BLOG HAZIRLAMAK

Gezmekten, okumaktan ve yazmaktan hoşlanıyorsanız hemen bir blog açabilirsiniz. Türkçe de hizmet veren birçok blog servisi var, bu servislerde hizmetler ücretsiz olarak da hizmet veriyor. Bu servislerde direkt olarak ücretsiz blog açabilir ve reklam servislerinden reklam alabilirsiniz. Ancak reklam alabilmek için günlük 400 – 500 ziyaretçi rakamını aşmanız gerekebilir.

183. EL YAPIMI ÜRÜNLER

El yapımı ürünler yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. El yapımı ürünleri ortaya çıkarmak ciddi bir sermaye istemez, yalnızca el emeği ve zaman ister. Evde yaşıyorsanız ve bol zamanınız varsa el yapımı ürünler ile para kazanabilirsiniz. Özellikle dantel, nakış ve oyuncaklara ilgi düşündüğünüzden daha fazla. Instagram üzerinden de bu ürünleri rahatlıkla satabiliyorsunuz.

184. E-TİCARET MAĞAZASI AÇMAK

E-Ticaret mağazası açmak son dönemin modern işlerinden biri. E-ticaret mağazası açmak ortalama 10 bin lira masraf gerektiriyor. Ancak e-ticaret sitesini kurmak satışa başlamanız için elbette yeterli değil. Uygun fiyatlar ile toptan ürünler almanız gerekiyor. E-ticaret artık eskisinden daha fazla rekabet içeren bir konu ve bu nedenle herkesten uyguna ürünler bulmak da yeterli olmayacaktır, talep gören ürünlere odaklanmanız lazım. Toplamda 100 bin lira civarında bir sermaye ile başlanılabilen harika bir iş koludur.

185. BULUT TEKNOLOJİSİ

Bulut teknolojilerine olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu konu profesyonel ve çok yüksek sermaye isteyen bir konu. Bir teknoloji danışmanlık şirketi ile çalışma ve sözleşme hazırlanılarak bulut teknolojisi yatırımı yapılabilir. Günümüzde en küçük de en büyük de şirketlerin bulut teknolojisine ihtiyacı var.

Bulut teknolojisi ihtiyaçları gün geçtikçe de artış göstermektedir.

186. AYAKKABI BAYİLİĞİ

Türkiye’de ayakkabı sektörü hem imalat, hem toptan hemde perakende süreçlerinde önemli gelir kapıları arasında yer alıyor. Ayakkabı sektörünün ciroları her geçen gün artış gösteriyor. Bu kapsamda ayakkabı sektörüne yatırım yapmak karlı bir iş fikri olarak değerlendirilmektedir. Eğer Türkiye’de ayakkabı sektörüne giriş yapmayı planlıyorsanız eğer önemli markalara ilişkin franchise – bayilik fırsatlarını da değerlendirmenizi öneriyoruz.

Franchise sayesinde sektörde tanınan ve halihazırda önemli satış rakamlarına sahip firmaların gücünü kullanabiliyorsunuz. Ayakkabı bayiliği veren 12 Firma‘ya göz atmak için tıklayınız.

187. DAİRE TASARLAMA

Ofis tasarlama gibi hizmetlere ek olarak daire tasarlama hizmeti de verebilirsiniz. Daire tasarlama hizmetlerine odaklanmayı planlıyorsanız bir veya birkaç iç mimar istihdamı sağlamanız gerekecek. Ayrıca sektör tecrübesi ve deneyimi yüksek birkaç usta da gerekecektir. Ortalama 30 bin lira ile bu organizasyonu rahatlıkla kurabilirsiniz.

188. BİSİKLET KİRALAMA

Bir dönem ortadan kalkan bisiklet yeniden trend olmaya başladı. Bisiklet kiralama ile bu trendden para kazanabilirsiniz. Bisiklet kiralamaya odaklanmak istiyorsanız eğer özellikle yürüyüş yollarında bu hizmeti verebilirsiniz. Ortalama 10 bin lira ile 5-6 şık bisiklet ile rahatlıkla bu işe girebilirsiniz. Eğer bu yollar üzerinde yer sıkıntısı yaşıyorsanız, mevcut bir dükkanın yol önündeki alanı kiralama yoluna girebilirsiniz. Çok uçuk rakamları kabul etmeyin, pazarlık edilebilir bir konudur.

189. ARAÇ KAPLAMA

Artık yollarda çok fazla kaplanmış araç görüyorsunuzdur. Araçlarının daha dikkat çekici olmasını isteyenler tarafından son dönemde daha fazla tercih edilen bir işlem olan araç kaplama, ortalama araç başına 2-3 bin lira maliyet ile yapılıyor. Büyük araçlarda ise bu rakam 4 bin liraya ulaşabiliyor. Bazı ikinci sınıf kaplama işlemleri ile bin lira bedel karşılığında yapılıyor.

Ortalama bir araç kaplama merkezi açmak ise 20 bin liraya bile rahatlıkla kurulabiliyor. Konu hakkında tüm bilgiler Araç Kaplama rehberimizde.

190. TRÜF MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

trüf

Trüf mantarı yetiştiriciliği yaparak kısa sürede ciddi bir gelir sağlama potansiyeliniz var. Trüf mantarları özellikle yetiştiricilik yaparak gelir sağlamak isteyenler için avantajlı bir bitki.

Trüf mantarı Türkiye’de en iyi Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişebiliyor. Arazinizin bu bölgelerde olması gerekiyor. Trüf mantarı için minimum 10 dönüm araziye sahip olmalısınız. 10 dönüm arazi için damlama sistemlerinin kurulması ve trüf mantarı fidanlarının satılması için toplam 100 bin lira yatırım maliyetiniz olacak. Konu hakkında ek bilgiler Trüf Mantarı Yetiştiriciliği rehberinde yer almaktadır.

191. YATIRIM YAPMAK

Türkiye ve dünyada yüksek rakamlarda sermayesi bulunan yada iş fikirlerine odaklanmak yerine yatırım yapmak isteyenler için birçok farklı yatırım fikirleri bulunuyor. Yatırım yapmak çeşitli riskler barındırabildiği gibi yüksek rakamlarda kar fırsatları da barındırabilmektedir.

Yatırım yapmayı düşünüyorsanız eğer değerlendirebileceğiniz 14 yatırım aracı bulunuyor.

192. SOLUCAN GÜBRESİ

Son dönemin en trend iş fikirlerinden bir tanesi olan solucan gübresi üretimi ile binlerce girişimci harika başarı hikayesi oluşturdu. Organik tarım için bir elzem olan solucan gübresi üretimi temelde çok düşük sermayeler ile bile gerçekleştirilebiliyor. Eğer depo veya bodrum gibi bir alanınız varsa bu işe göz atmanızı öneriyoruz. Solucan gübresi için bayilik veren birçok firma da bulunuyor.

193. ENSTRÜMAN ÜRETİMİ

Düşük sermaye isteyen bir üretim koludur. Müzik enstrümanları arasında birçok üretimin pazarı halihazırda yeni talepleri karşılamamaktadır. Ortalama giriş maliyeti 17 bin lira civarında bulunuyor.

194. OYUNCAK ÜRETİMİ

Çocuklar için dikkat çekici oyuncakların üretimine odaklanabilirsiniz. Oyuncak devasa bir sektördür. Bu sektörde illaki bilinen ürünleri bulmanız gerekmiyor. Birçok farklı fikir bu sektörde para kazandırabiliyor. Küçük el yapımı oyuncakların alıcısının bulunduğunu belirtelim. Ortalama giriş maliyeti 13 bin lira civarında.

195. BEZ ÇANTA

Bez çantalar genellikle turistik yerlerde bolca alıcısı bulunan bir ürün. Bez çantalar aracılığıyla para kazanmak için sadece üretim yapmanız bile yeterli. Ürettiğiniz çantaları bu turistik dükkanların bulunduğu yerlere bırakarak satıştan komisyon verebilirsiniz. Ortalama giriş sermayesi 12 bin lira civarında.

196. CEP TELEFONU KAPAĞI

Cep telefonu kapaklarını üretmek için devasa tesislere ihtiyaç yok. 3D Baskı modelleme ile rahatlıkla üretilebilen cep telefonu kapakları ile düşük sermayeli bir imalat fikrini hayata geçirebilirsiniz. Farklı tasarımlar sektörde yoğun satış rakamlarına sahiptir.

197. DUVAR SAATİ

Yine cep telefonu kapağı gibi basit bir imalat fikridir. Özellikle hediyelik eşya için yüksek miktarda toplu taleplerin geldiği duvar saati imalatı sektörüne girmek 15 bin lira ile bile mümkün. Ayrıca KOSGEB desteği de alabiliyorsunuz. Bu kapsamda değerlendirilebilir bir iş fikridir ve hediyelik eşya satan dükkanlar ile iş ortaklığına da gidebilirsiniz.

198. REÇEL

Reçel üretimine odaklanabilirsiniz. Çok farklı reçel türleri bulunuyor ve bazı türlerde rekabet neredeyse hiç yoktur. Ortalama yüzde 40 kar marjları ile üretim – toptan farkı bulunan reçel ürünlerinin seri üretimine geçebilmek için ortalama 60 bin liralık bir yatırım sermayesi ihtiyacınız olacak. Reçel üretimlerinde Sağlık Bakanlığı’nın birçok önemli resmi işlemine ayak uydurmanız gerekecek, bu nedenle tesis masraflarını iyi planlamanız gerekecek.

199. YAPAY ÇİÇEK

Neredeyse çok az sayıda resmi işlem ile başlanılabilen bir imalat iş fikridir. Yapay çiçeklerin üretimine odaklanmadan önce şehrinizde yada bölgenizde bulunan çiçekçilerden iş almanız mantıklı olacaktır. Çiçekçilerin toptan alım rakamları altında üretim ve satış yapmanız durumunda kısa sürede ciddi referanslar elde edebilirsiniz. Bu işte başarılı olmak için birkaç tasarımcı çalıştırmanız kritik öneme sahip bir konu.

200. BİLİRKİŞİLİK

bilirkişilik

Ayda 7 bin liraya kadar ek gelir elde edilebilen bir ek iş fikri. Yalnızca bu işi yaparak gelir elde eden insanlar bile var. Türkiye’de hemen hemen her dava için “bilirkişi” ihtiyacı doğmaktadır. Bu nedenle de her dava için bilirkişilerden yardım alınıyor.

Bilirkişi olmayı planlıyorsanız ilk olarak Adalet Bakanlığı’nın açtığı “Bilirkişi” kursuna kayıt olmanız gerekiyor. Başvuruların zamanı her yıl değişiyor. Daha önce Ekim ayı olarak belirlenen başvuru tarihi 2017’de Kasım olarak belirlendi. Bu yılki başvuru süresi henüz belli değil. Başvuru için 25 yaşını geçmek ilk kriterler arasında. Çalışan ya da emekli de olabilirsiniz. Bu iş özellikle emekliler için biçilmiş kaftan gibi. Konu hakkında ek bilgiler Bilirkişilik rehberinde yer almaktadır.

201. ÇİN’den ÜRÜN GETİRMEK

Çin’den ürün getirerek bunları piyasada rahatlıkla satabilirsiniz. Piyasada çokça aranan ve nispeten yüksek fiyatlar ile satılan ürünlere odaklanmanız mantıklı olacaktır. Çin’den ürün getirmeyi planlıyorsanız özellikle vergi konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca birçok ürünün Türkiye’ye getirilemeyeceğini belirtmemizde fayda var. Teknolojik ürünlere odaklanarak kısa vadede önemli gelir elde edebilirsiniz.

Çin’den ürün getirmeyi planlıyorsanız eğer en çok cep telefonu ürünlerini öneriyoruz.

202. TAVUK ÇİFTLİĞİ

Karlı ve para kazandıran bir profesyonel iş fikrine odaklanmak ister misiniz? Tavuk çiftliği bu konuda harika bir değerlendirmeye ele alınmalıdır. Tavuk çiftliği kurmayı düşünüyorsanız eğer özellikle gezen tavuk çiftliği kurmaya odaklanabilirsiniz. Tavuk çiftliği kurmak kısa vadeli karlı bir iş fikridir ve yumurtaların elinizde kalma şansı çok düşük. Bu kapsamda ortalama 100 bin lira üzerindeki sermayeler ile değerlendirilebilir.

Tavuk çiftliği açmak için kapsamlı bir iş planı hazırlamanız gerekecek elbette, planlamasız olarak bu işe giriş yapamazsınız. Ve kritik süreçler için minimum 30 bin lira ek sermaye bulundurmanız gerekecek.

203. HOME OFİS İŞLER

Yalnızca kendi evinizde çalışarak para kazanabilirsiniz. Home ofis olarak değerlendirilen çok sayıda iş fırsatı bulunmaktadır. Bu işler genellikle bilgisayar başından yapılıyor. İşlere göz atabilmek için Home Ofis İşler adlı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

204. KOSGEB

Türkiye’de girişimciler için en önemli kurumlar arasında yer alan KOSGEB’in hibe ve teşviklerinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB’te her girişimci için farklı farklı destek ve teşvik paketleri bulunuyor. Eğer önemli bir projeniz varsa bunu KOSGEB aracılığıyla değerlendirebilirsiniz. KOSGEB’e başvurmak ücretsizdir ve bütün şehirlerde KOSGEB’in şubesi bulunmaktadır.

205. EKSPERTİZ

Artık ikinci el araç alım ve satımında mutlaka ekspertiz için 100 – 200 lira ödeme yapmak zorunda kalıyoruz. Ekspertiz açmak eskiden 300 bin liraya kadar bir masraf oluştururken şuanda daha uygun şartlar ile ekspertiz dükkanı açmak mümkün. Birçok ekspertiz bayiliği veren firmada ortalama 60 bin lira ile bayilik alınabiliyor.

Ekspertiz ofisi açacaksanız eğer özellikle oto galericilere yakın olmanız büyük önem taşıyor.

206. TAKSİ PLAKASI

Taksi plakasına yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Birçok şehirde taksi plakalarında artış yaşanıyor. Ancak İstanbul’un bu kapsamda değerlendirilmemesi gerekiyor, zira UBER nedeniyle İstanbul’da plaka fiyatlarında büyük düşüş var. Nispeten yeni yeni gelişen şehirlerde plaka fiyatları 2-3 yılda bir katlanıyor.

207. ÇİĞKÖFTE ŞUBESİ

Çiğköfte Türkiye’de dönerden bile daha çok satış rakamlarına sahip. Bu satış rakamlarının her geçen gün artmasının bir diğer nedeni de özellikle her yerde erişilebilir olması. Bu kapsamda rekabetin az olduğu bölgelerde 10 – 15 bin lira ile bile kurulabilen bir çiğköfte şubesi kurabilirsiniz.

Çiğköfte şubesi açacaksanız eğer bayilik fırsatlarına da mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Çiğköfte şubelerinde kar marjı tüm cironun yüzde 70’ine kadar çıkıyor.

208. DEFİNE ARAMAK

İlginç ama değerlendirilebilir bir para kazanma yöntemidir. Yasal mevzuata uygun olarak Türkiye’de rahatlıkla define arayabilirsiniz. Özellikle tarihsel işaretler üzerine deneyim ve tecrübelere sahipseniz mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Define aramak ve bunları satışa koyabilmek için ise bazı resmi işlemlere uygun hareket etmeniz gerekiyor.

Define aramak ve define işaretleri konusunda bilgiler ise Define Arama rehberimizde.

209. GERİ DÖNÜŞÜM

Geri dönüşüm hem gelir getiren hemde doğamız için çok faydalı bir iş fikri. Geri Dönüşüm konusunda bir tesis veya ofis açabilirsiniz. Geri Dönüşüm konusundaki tüm çalışmalar için birçok kurumdan da destek ve teşvik alabiliyorsunuz.

210. PARFÜMERİ

perfümeri

Açık parfüm dükkanı da açabilirsiniz. Parfüm dükkanlarını kurmak düşündüğünüzden çok daha az sermaye talep ediyor. Yaklaşık 10 bin liraya bile rahatlıkla kurulabilen parfüm dükkanları, özellikle açık parfümlerden çok yüksek rakamlarda kar marjları elde edebiliyor. Parfümerilerde ek personel ihtiyacı ve ek masraflar bulunmadığı için uzun dönemli istikrar sağlayan bir iş fikridir.

211. KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kısa vadeli değil uzun vadeli bir iş fikri olan kaz yetiştiriciliği özellikle taşrada yaşıyanlar için harika bir iş fikri. Gelişen sağlık teknolojileri ile her yerde yetiştirilebilen kazlar, hem yumurta hemde etiyle de çok yüksek kazanç fırsatı sağlıyor. 20 lira ile alınabilen bir kaz, 3-4 ayın ardından ortalama 70 liraya rahatlıkla satılabiliyor. Bu dönemde elde edilen yumurtalar da elbette ek kar olarak yer alınıyor.

212. AKARYAKIT İSTASYONU AÇMAK

Ortalama 1 milyon lira üzerinde bir sermayeye sahipseniz bu rakamda bir sermayeyi en iyi şekilde değerlendirebilmenin bir yolu da akaryakıt istasyonu açmaktır. Çok fazla sayıda resmi işlemler ile uğraşacaksanız ancak istasyon kurulumunun ardından çok ciddi bir iş sahibi olacaksınız.

Akaryakıt istasyonu açmak tek başınıza uzun ve zahmetli bir süreç alabilir. Bu kapsamda Akaryakıt İstasyonu Açmak adlı rehberimize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz

213. PLAYSTATİON CAFE AÇMAK

Türkiye’de uzun yıllardır gençlerin uğrak noktaları arasında yer alan Playstation Cafelere olan rağbet halen sürüyor. Özellikle Playstation 4’ün çıkması ve buna uygun yeni nesil oyunların piyasaya sürülmesiyle birlikte cafeler yeniden trend oldu. Bir Playstation Cafe açmak ortalama 40 bin lira sermaye istiyor.

Eğer herhangi bir meslek veya deneyim sahibi değilseniz, basit ve kısa vadeli nakit dönüşümü hızlı bir iş fikri arıyorsanız değerlendirmenizi öneriyoruz.

214. HAZIR BETON SANTRALİ

Yine 1 milyon üzeri sermayeye sahip olanlar için değerlendirilebilecek bir iş fikri. Beton Santralleri, Türkiye’nin ekonomi lokomotifi inşaat sektörünün en önemli yapı taşları arasında yer alıyor. Birçok şehirde bu santrallerin bulunması inşaat sahipleri için ek masrafa neden oluyor. Bu kapsamda rekabetin az bulunduğu bölgelerde kısa vadede yüksek cirolara ulaşmak mümkün.

Beton Santralleri’nde çok fazla sayıda resmi işlem yoktur, bu da birçok yatırımcı için cazip bir konu.

215. TOPRAKSIZ TARIM

Hidroponik yani Topraksız olarak nitelendirilen tarım çeşidi son dönemin modern işlerinden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Daha fazla verim ve daha az risk barındırması nedeniyle normal tarıma göre özellikle Avrupa ve Batı ülkelerinde tercih edilen topraksız tarım, son dönemde Türkiye’de de gittikçe popüler bir hal almaya başladı.

Topraksız tarım konusunda birçok önemli rehber bulunuyor. Bu rehberlerden birine Topraksız Tarım bağlantısından ulaşabilirsiniz. Topraksız tarım konusunda ayrıca Tarım Bakanlığı il şubelerinden de rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

216. FIRIN

Nispeten sektörde bulunanlar tarafından daha fazla tercih edilen fırıncılı, sektör deneyimi bulunmayanlar için girişi zor bir iş fikridir. Özellikle ekmek ustalarının piyasada çok fazla bulunamaması nedeniyle sektöre girmek zordur. Ancak bugün fırın sahibi olanların birçoğu 2-3 yıl içerisinde yeni bir fırın açmaktadır. Çünkü fırınlarda kar marjı yüzde 30’u aşmakla beraber, ekmek Türkiye’nin her noktasında sabah, öğle, akşam en çok tüketilen yiyecektir.

Bu kapsamda fırın açmak çok karlı bir iş fikridir. Fırın açmayı planlıyorsanız, yeni bir fırın kurmak yerine devir ve satış fırsatlarını değerlendirmenizi öneriyoruz.

217. MİDYECİLİK

Paranız yoksa ve ortalama bir sermaye oluşturmak için basit bir iş fikri arıyorsanız midye satışı yapabilirsiniz. Yürüyüş yollarında belediyeden küçük bir yer almayı başarabilirseniz eğer midye satarak gün sonunda 200 – 300 lira bile net kazanç sağlayabilirsiniz. Midyecilik için hiç bilgiye veya deneyime de ihtiyacınız yok, yalnızca toptancıdan mal alıp bunu yürüyüş yollarında seyyar olarak satışa sunmanız yeterli.

218. ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Para kazandıran bir yetiştiricilik fikri arıyorsanız eğer çileğe odaklanabilirsiniz. Çilek yetiştiriciliği yapmak için taşrada yaşamak gerekiyor, elbette kısa vadeli bir iş fikri değil ve nakit dönüşümü yavaştır. Çilek yetiştiriciliği yapmayı düşünüyorsanız eğer birçok şehirde hibe olduğunu belirtelim. Hibe ile çilek fidelerini çok uygun fiyatlar ile satın alabiliyorsunuz.

Çilek yetiştiriciliğinde en önemli konu hassas ürün verimi nedeniyle hava muhalefetine dikkat edilmelisidir.

219. TUHAFİYE DÜKKANI

Tuhafiyeci açmak sermaye olarak çok yüksek bir rakam istemiyor. Ortalama 20 bin lira ile bile rahatlıkla kurulabilen tuhafiye dükkanlarının kurulumu da çok rahattır. Tuhafiye dükkanlarında nakit dönüşümü fazladır. Özellikle Anadolu şehirlerinde tuhafiye dükkanları önemli iş potansiyeline HALEN sahiptir.

Batı illerinde bu tür dükkanların iş potansiyeli düşmüş olsa da, Anadolu’da halen sıklıkla tercih edilmektedirler. Tuhafiye dükkanı açmak için çok ciddi sermaye gücüne ihtiyacınız yok. Birçok tuhafiye dükkanını kurabilmek için 5-6 bin liralık sermaye bile yeterli. Ancak ihtiyaçların tümüne cevap verebilmek için 10 bin lira civarında bir sermaye ihtiyacınız olacaktır.

220. BALIK AV MALZEMELERİ

balık-av

Özellikle Ege, Akdeniz, Marmara ve büyük göllerin bulunduğu yörelerde balık av malzemelerine yönelik bir mağaza açılabilir. Bu tür mağazalara yönelik herhangi bir rekabet yoktur. Yüksek kar marjı fırsatı sunan balık av malzemeleri dükkanlarında kısa vadeli nakit dönüşümü hızlıdır ve kurulum maliyeti ise düşüktür. 20 bin lira civarında kurulabilen balık av malzemeleri dükkanlarında deneyimli bir personel çalıştırmak ise size ek avantaj sağlayacaktır.

221. ÇORAP SATICILIĞI

Sermayeniz yoksa veya çok düşükse yapılabilecek bir para kazanma yolu daima var. Çorap satıcılığı yaparak günlük 200 liraya kadar gelir elde edebilirsiniz. Çorap toptancılara giderek yalnızca kimliğinizi bırakarak 400-500 adede kadar çorabı satmak üzere alabiliyorsunuz. Bu çorapları 2-3 katına kadar piyasada rahatlıkla sattıktan sonra, elde ettiğiniz paranın ana mal ücretini toptancıya götürüyorsunuz. Sermayesiz başlanılabilecek bir iş fikridir.

Çorapları çarşı ve pazarda rahatlıkla satabilirsiniz.

222. MARKET AÇMAK

Hemen hemen her sokakta bulunan marketlerde kar marjları temelde düşüktür. Ancak yüksek cirolar sayesinde sürümden fena olmayacak kadar gelir kazanan marketler, çok hızlı nakit dönüşümü sayesinde rahatlıkla ayakta kalabiliyor. Market açmayı planlıyorsanız, bakkal düzeyinde kalmak yerine süpermarket konseptini değerlendirmek daha çok avantaj sağlayacaktır. Zira süpermarketlerde özellikle manav ve çeşitli az tüketim ürünlerinde kar marjı yüksektir ve marketin genel kar marjını bu sayede rahatlıkla yükseltebiliyorsunuz.

223. EL YAPIMI ANAHTARLIK

Özellikle ev hanımıysanız, ev ekonomisine katkı sağlamayı planlıyorsanız el yapımı anahtarlık üretebilirsiniz. Özellikle keçeden üretilen anahtarlıklar çok hızlı satılabiliyor. Konu hakkında ek bilgiler El Yapımı Keçeden Anahtarlık rehberinde.

224. OTO TAMİR ATÖLYESİ

Oto tamir atölyesi açmak da değerlendirilebilir bir iş fikridir. Araç sayısı Türkiye’de her geçen gün artıyor ve bu artış nedeniyle tamir atölyelerinin iş gücü de artış gösteriyor. Özellikle profesyonel hizmet sunan atölyelere yönelim de azımsanmayacak kadar yüksek bir grafik sunuyor. Oto tamir atölyesi açmak ise direkt olarak başlanılabilen bir iş fikri değildir.

Birçok şehirde belediyeler bu tür atölyelerin şehir içerisinde açılmasına izin vermiyor. Yani öncelikle belediyelerin izin verdiği bir alanda dükkan bulmanız gerekiyor. Ardından sektörde tecrübeli 1 veya 2 usta ve birkaç personel istihdam etmeniz gerekecek. Ortalama bir tamir atölyesi açmak yaklaşık 120 bin lira sermaye ister.

225. ŞARKÜTERİ AÇMAK

Et ve et ürünlerine yönelik farklı ihtiyaçlar artıyor. Artık kasaplar yerine şarküterileri bu nedenle daha fazla ziyaret eder olduk. Şarküteri açmak için birçok bayilik fırsatı da bulunuyor. Bu fırsatlar ile 130 bin lira civarında çok şık, temiz ve ilgi çekici bir şarküteri açmak mümkün. Şarküterilerde et ve peynir fiyatlarında kar marjı düşük olmasına rağmen, diğer ürünlerde kar marjı çok yüksektir.

226. CAM BALKON

Klasik balkonlar yerini yavaş yavaş cam balkonlara bırakmaya devam ediyor. Her geçen gün cam balkona sahip konut sayısında artış yaşanıyor. Klasik balkonların bu dönüşüm sürecinde ciddi gelir kazanma potansiyeliniz bulunuyor. Cam balkon imalatı veya kurulumu konusundaki iş fikirleri değerlendirilebilir.

Özellikle ılıman iklime sahip bölgelerde cam balkonlara çok ciddi bir yönelim var. Bu yönelim fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

227. DÖVİZ BÜROSU

Turistlerin yoğunlukta olduğu bölgelerde daha fazla iş hacmi sağlayan döviz büroları, tüm Türkiye’de de halihazırda aktif bir iş fikridir. Döviz alım – satımı üzerinden paradan para kazanan bu büroların aylık geliri ortalama 50 bin lira üzerindedir.

Ancak bir döviz bürosu açmak düşündüğünüz kadar kolay değil. Konu ile ilgili olarak resmi birçok işlem bulunuyor. Konu hakkında tüm ek bilgiler için Döviz Bürosu Açmak adlı rehberimize mutlaka göz atın.

228. AÇIK HAVA SİNEMASI

Türkiye’de pek tutmayan bir iş fikri olmasına rağmen birçok seveni olan açık hava sinemaları için bir çalışma yapılabilir. Çok ciddi girişimler olmadığı için tam bir performansı ölçülemeyen açık hava sinemaları çok uygun rakamlar ile de kurulabilmektedir. Açık hava sineması açmadan önce ilgili mevzuat için mutlaka belediyeye gitmeniz gerekecek.

229. BUZ PİSTİ

Buz pistleri artık genellikle AVM’lerin zemin katında yer alıyor. Genellikle 200 ila 400 metrekare alanlar arasına kurulan buz pistleri özellikle çocuk ve gençlerin yoğun ilgisini çekiyor. Buz pisti sektöründe sentetik buz pistlerinin ağırlığı son yıllarda büyük artış gösterdi. Bunun en büyük nedeni sentetik buz pistlerinin soğutma maliyetinin olmamasıdır. Soğutma maliyeti birkaç yıl önce bu sektörün cazip olmasını büyük ölçüde etkiliyordu. Artık soğutma gibi bir masraf ortadan kalktı. Bu nedenle çok karlı bir sektör olan sentetik buz pisti sahalarına yoğun ilgi var.

Konu hakkında ek bilgiler Buz Pisti Nasıl Açılır rehberimizde.

230. MEDİKAL DÜKKAN

medikal

Özellikle hastane çevreleri için en mantıklı iş fikirleri arasında yer alan medikal dükkanlar, birçok acentelik aracılığıyla da hızlıca açılabiliyor.

Medikal Dükkanı Açmak İstiyorsanız ya medikal ürünleri satın alıp depolamalısınız yada bayilik alıp bu depolama masraflarından kurtulmalısınız. Her iki çözümünde kendine göre artıları ve eksileri vardır. Depolama işine girerseniz ürünleri daha ucuza temin edebilir ve bayilik için gerekli olan paradan olmazsınız. Ancak bayilik alırsanız tüm depolama masraflarından ve bu depolama için gerekli personel masraflarından kurtulursunuz. Ortalama bir medikal dükkanı 60 bin liraya kurulabiliyor. Konu hakkında tüm bilgileri Medikal Dükkan açmak adlı rehbere mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

231. BÜFE AÇMAK

Yol üstünde genellikle 5-6 metrekarelik alanlarda kurulan büfeler zaman zaman büyük süpermarketlerden daha fazla ciro elde edebiliyor. Özellikle tekel ürünleri ile yüksek cirolar elde eden büfelerde en kritik konu konumdur.

Belediyeden izin alarak güzel bir alanda 10-20 bin liraya rahatlıkla kurulabilen bir büfe daima karlı bir iş fikri olmayı sürdürecek.

232. TEMETTÜ YATIRIMI

Ortalama üstü bir sermayeniz varsa eğer ve ciddi risk almak istemiyorsanız temettü yatırımına odaklanabilirsiniz. Temettü kapsamlı ve istatistik içeren bir konu olmasının dışında genellikle yıllarca ortalama üstü bir kazanç sağlaması nedeniyle tercih ediliyor. Temettü aynı zamanda hiçbir şey yapmadan para kazandırma potansiyeli taşıyan bir yatırım aracıdır. Dolayısıyla hiçbir yatırım tecrübesine sahip olmadan da temettü verimi yüksek olan şirketleri seçerek para kazanma potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Hangi şirket daha fazla temettü veriyor: En Çok Temettü Veren Şirketler

233. PİLİÇ ÇEVİRME

Özellikle öğrencilerin yoğun bulunduğu bölgelerde piliç çevirme dükkanları daha fazla iş yapıyor. Bir piliç çevirme dükkanı ortalama 30-40 bin liraya rahatlıkla açılabiliyor. Evlere servis yapacak 2 personel barındırmalı ve sık sık civardaki bütün konutlara broşür dağıtmalısınız.

234. PİDE – LAHMACUN SALONU

Pide ve lahmacun Türk insanının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Dönerden sonra en çok tüketilen yemekler arasında yer alan pide ve lahmacun salonları uzun yıllardır yüksek satış grafiklerine sahip. Ancak eskiye nazaran bir pide – lahmacun salonu açmak daha fazla sermaye istiyor. Zira bu tür ortamlarda dekorasyon çok büyük bir faktör olmaya başladı.

Evlere servis yapan 2 personel ve şık bir restoranı ile ortalama üstü bir pide – lahmacun salonu 200 bin liraya kurulabiliyor.

235. KIRTASİYE AÇMAK

Okullara ve üniversitelere yakın bir alanda kiralanabilecek bir dükkan bulabilirseniz eğer şık bir kırtasiye açarak güzel bir işe giriş yapabilirsiniz.

Kırtasiyeler son dönemde özellikle fotokopi ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte daha fazla iş almaya başladı. Kırtasiye açmak ise düşündüğünüz kadar zor değil. Türkiye’de kırtasiye toptancıların çoğu vadeli olarak ürün satışı yapmaktadır ve bu sayede ciddi bir nakit ihtiyacı olmadan da kırtasiye kurulumu rahatlıkla yapılabiliyor.

236. HALK EKMEK BAYİLİĞİ

Belediyeler tarafından üretilen ekmeklerin vatandaşlara dağıtıldığı alanlar olan halk ekmek bayilikleri kullanılan bütün şehirlerde ucuz ekmek satışı nedeniyle çok talep görüyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de belediyeler tarafından dağıtılan halk ekmek bayilikleri 50-60 bin liraya alınabiliyor. Ortalama kar marjı ise yüzde 10 civarında bulunuyor.

237. SÜS BİTKİLERİ ÜRETİMİ

Kendi işimi kurmak istiyorum diyorsanız ve bulunduğunuz il – ilçe ılıman bir iklime sahipse sizin için harika bir iş kurma fikri! Mutlaka süs bitkileri üretimi konusunda araştırmalar yapın. Türkiye geliştikçe süs bitkilerinin pazar payı ciddi oranda artıyor ve bu artışın zamanla daha da artacağını söylemek mümkün. Sektörde yer edinebilmek için şehir dışında 1-2 dönümlük araziye ihtiyacınız olacak. Ortalama olarak bu işi kurmak için 100 bin lira sermayeye ihtiyacınız var.

238. BALIK BÜFE

Balık büfe sektörüne giren girişimcilerde ciddi bir artış var. Özellikle balıkların direkt olarak erişilemediği şehir ve ilçelerde bu tür balık büfelerde ciddi iş potansiyeli var. Balık büfe konusunda bayilik de alabilir, kendi markanızı da kurabilirsiniz. Ortalama sermaye 60 bin lira civarında. Ancak gıda sektöründe deneyim çok önemli, bu nedenle daha önce bu sektörlerde bulunmuş biriyle ortaklık – işbirliği düşünebilirsiniz.

239. KURUYEMİŞ TOPTANCILIĞI

Türkiye’de kuruyemiş sektörü ciddi bir ihracat kalemi olarak da dikkat çekiyor. Tarımsal faaliyet olarak da, perakende satış sektörü olarak da kuruyemiş sektörünü öneriyoruz. Bu tür bir ürünün toptan satıcılığında bile ciddi kar var. Ortalama olarak sektöre girmek isteyen bir yatırımcı için ciddi sermaye gücü de gerekmiyor. Kuruyemiş sektörüne girmek istiyorsanız sadece bağlantılara ihtiyacınız var. Alıcı konusundaki sıkıntılar için şehrinizdeki toptancılar sitesine mutlaka uğrayın.

240. ELEKTRİKLİ BİSİKLET KİRALAMA

elektrikli-bisiklet

Ortalama olarak 1 elektrikli bisiklet 2-3 bin liraya alınabiliyor. Bütçenize göre bunlardan 2-3 adet alarak kiraya verebilirsiniz. Bunları kiralamak istiyorsanız esnaf veya bir dükkan sahibi olmanız gerekecek. Dükkanınızın önüne bu bisikletleri bırakın ve üzerine kiralık olduğunu belirtin. Genellikle öğrenciler veya şehri gezmek isteyen turistler çok ilgi gösteriyor. Kimlik bırakarak bu bisikletleri saatlik kiraya veriyorsunuz. Ortalama saatlik ücreti 20 lira civarında. Her gün 5 – 10 iş alsanız bile 5-6 ayda paranız amorti oluyor.

241. DONDURMA OTOMATI

1 TL atılarak dondurma veren cihazlar var. Bunların ortalama fiyatı 4 bin lira arasında. Bu otomatlardan 2-3 tane alarak öğrencilerin yoğunlukla bulunduğu yerlere bırakabilirsiniz. Ortalama olarak 1 TL’lik dondurmadan 50 kuruş kazanıyorsunuz. Eğer işlek bir noktaya bırakabilirseniz eğer günlük cironuz 200 – 300 TL’i aşacaktır. Dükkanlar ile anlaşma yaparak elektriği onlardan alabilirsiniz. Ortalama kira için vereceğiniz rakam 100 – 200 TL’i aşmayacaktır.

242. ORGANİK ÜRÜN PAZARLAMA

Organik ürün sektörü çok aktif ve ciddi rağbet görmeye başlayan bir sektör. Sektörün neresinden tutarsanız ciddi kar marjları elde edebiliyorsunuz. Ancak sermaye sahibi değilseniz hemen hemen sektördeki bütün firmaların ürünleri için pazarlamacılık yapabilirsiniz.

Bitkisel – organik ürün hazırlayan Türkiye’de yüzlerce şirket var. Bu şirketlerden 1-2 tanesine ulaşarak komisyon usulü çalışmak istediğinizi belirtin. Mutlaka size iş vereceklerdir, çünkü satış yaptıkça para kazanırsınız. Sonrasında hemen Instagram, Facebook, Google Plus gibi platformlarda hesaplar açın ve ürünleri buradan pazarlamaya çalışın.

243. MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

Türkiye ve dünyada tarımsal faaliyet olarak en kısa zamanda en çok gelir getiren tarımsal ürün mantarlardır. Türkiye’nin toprağı bu konuda çok avantajlı. Hemen hemen her bölgenin kendine has mantar türleri bulunuyor. Bazı mantarlar gram olarak yüzlerce liraya bile satılıyor. Mantarlar hakkında net bilgi elde etmeye çalışmak yerine her il ve ilçede bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne giderek tüm bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca bazı ürünler için çeşitli teşvik programları bulunuyor, yine bu müdürlüklerde bu bilgiler de net olarak sağlanıyor.

244. KÖY – HİBE PROGRAMLARI

Devlet, köyde yaşayan insanların ekonomilerine katkı sağlamak için sık sık hibe ve teşvik programları hazırlamaktadır. Bu programlar aracılığıyla köyde ek kazanç elde etmek mümkün. Bu yol ile Türkiye’de binlerce insan kendi işini kurma şansına sahip oldu. Özellikle Genç Çiftçi projesine muhakkak katılmanızı öneriyoruz, eğer sizin yaşınız bu program şartlarına uymuyorsa mutlaka evinizde yaşayan genç bir birey üzerinden programa katılım sağlayın.

245. HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Hindi yetiştiriciliği özellikle son yıllarda Anadolu’da yükselişe geçti. Hindi yetiştiriciliği özellikle tavuk ve diğer kümes hayvanlarından daha karlı. Bu karlılık da çiftçilerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Ayrıca tarım bakanlığı da hindi yetiştiriciliği için çeşitli destekler sunuyor. Tavuk ve diğer kümes hayvanları için kurulan çiftliklere göre Hindi Yetiştiriciliği Maliyeti nispeten daha yüksek.

Konu hakkında ek bilgiler için Hindi Yetiştiriciliği rehberine göz atabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. Merhaba! İşlerim batarken neredeyse böbreğimi Doktor Frankestien’e satacaktım. Çöküş kötü bir süreç, umarım kimse yaşamaz.

  2. 2 Mayıs 2019

    Yeni iş kurma için gerekli tüm vergisel ve yasal prosedürler için bilgi ve destek alabilirsiniz
    imranuysalsmmm@gmail.com
    Aydın müşavirlik hizmetleri-Mali Müşavir İmran Uysal Aydın

  3. Harika bir rehber. 3, 4 gündür sık sık inceliyorum fikirleri.

  4. Verdiginiz bu guzel firkiler icin gerçekten cok tesekur ederim normalde hic yorum yapan bi insan degilim ugrasmam daha dogrusu ama boylesine sade ve oz bi anlatimla bu kadar sey sigdira bilmek bu emege karsi saygi duydumu soylemek isterim tesekur ederim devamini da bekleriz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir