Kapat

Yatırımcı Ortak Arıyorum

Anasayfa Girişimcilik Yatırımcı Ortak Arıyorum
yatırımcı-ortak-arıyorum

Bugün dünyanın en büyük şirketleri ve haliyle her yıl daha çok güçlenen şirketleri çok ortaklı yapılara sahiptir. Ayrıca bu şirketlerin çok büyük bir kısmı ilk etapta yatırımcı ile bir anda güçlenmiştir. Bu nedenle Yatırımcı ve Ortak Arıyorum diyorsanız çok doğru bir karar aldığınızı ve işinizi geliştirmek için daima yatırımcı ve ortaklara ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz.

Yatırımcı ve ortak aramanın ise bazı püf noktaları ve bilinmesi gerekenleri var. Her şirket veya yatırımcı ile iş yapılmadığı gibi herkesle de ortak olunmaz. Bu konularda yapılabilecek bir hata girişiminizi sekteye uğratabilir ve sizi iş hayatından soğutabilir. Bu nedenle yatırımcı ve Ortak arayışındaysanız bazı önemli kuralları bilmeniz gerekiyor.

YATIRIMCI ARIYORUM
Yatırımcı aramanın çok farklı yolları var. Öncelikle eğer küçük bir dükkan kurmak istiyorsanız ve bunun için sermayeniz yoksa ve yatırımcı arıyorsanız, geliri bölmek yerine borç bulmaya çalışmanızı öneriyoruz. Ancak 50 bin liranın üzerinde bir paraya ihtiyacınız varsa ve bu tutarı karşılama şansınız yoksa işte o noktada yatırımcı aramanız mantıklı olabilir.

Türkiye gibi iş hayatının son derece sıkıntılı olduğu bir ülkede elbette yatırımcı bulmak konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ancak eğer doğru şeyleri yaparsanız bu konuda çok doğru insanlarla tanışma fırsatınız olabilir. Yatırımcı arama noktasında sizlere önemli püf noktalarını bir bir sıralayalım…

 • Yapmak istediğiniz veya kurmak istediğiniz dükkana ilişkin ayrıntılı ve net bir rapor hazırlayın. Hemen şimdi elinize boş 5-6 sayfa alın ve bu sayfalara ne kurmak istediğinizi, ne kadar para lazım olduğunu, kaç personele ihtiyaç duyulduğunu, dükkanın nerede olacağını, dükkanın kirasını ve dükkanın 1 yıl sonraki ortalama gelirini yazın. Bunları kendiniz hayal ederek yazmayacaksınız elbette. Araştırın ve halihazırda bu işi yapanlardan bilgi alın, bu yatırımcı bulmanızı kolaylaştıracaktır. Hatta işini doğru dürüst rapor olarak sunamayan birinin yatırımcı bulma şansı neredeyse yok.
 • Yatırımcı aramanın ilk ve en etkili yollarından biri akrabalarınız ve arkadaşlarınıza ulaşmaktır. Çevrenizde halihazırda parası olan insanlar olduğunu bilmek zor değil. Farklı yatırımcılar aramak yerine ilk olarak sizi tanıyan insanlara fikrinizi açın ve onlara gelir ortaklığı hakkında yatırımcı olabileceklerini belirtin. Eğer güvenli bir insan olduğunuzu düşünürlerse sizlerle iş yapacaklardır. Eğer güven sorunu yaşayacaklarına inanırsanız Noter’e giderek sözleşme imzalayabilirsiniz.
 • Yatırımcı aramanın ikinci yolu ise sosyal medyadır. Özellikle Facebook üzerinde yatırımcı aramalara yönelik yüzlerce sayfa, binlerce grup bulunur. Bu sosyal medya hesaplarınıza mutlaka ilanınızı bırakın. İşinizi anlatmanıza göre değişiklik gösterebilecek şekilde mutlaka telefonunuz çalacaktır.
 • Yatırımcı bulmanın bir diğer başarılı ve işe yarayan yolu ise derneklerdir! Türkiye’nin 81 ilinin tamamında ekonomi ve iş adamı odaklı yüzlerce dernek bulunur. Bu derneklere giderek yöneticilere fikrinizi açın ve yatırımcı aradığınızı belirtin. “Kim bana güvenir ki?” demeyin, halihazırda bu dernekler yüzlerce kişiye yatırımcı olmuş durumda. Onlarca avukata sahip bu dernekleri zaten dolandırma şansınız olmayacağı için eğer fikrinizi beğenirlerse mutlaka yatırımcı bulma şansınız olacak. Özellikle GYIAD, ASKON, TÜGİAD, MÜSİAD ve TÜMSİAD’ın tüm illerde şubeleri var bunlara uğramayı unutmayın.
 • Yatırımcı aramanın son yolu ise büyük şirketlerdir. Eğer küçük bir iş fikriniz varsa bu işe yaramaz ama milyonlarca liralık bir sermaye talebi olan büyük bir iş fikriniz varsa, şehrinizdeki büyük şirketlere giderek burada şirket yöneticileri ile yüzyüze görüşmenizi öneriyoruz. Sık sık başarı hikayeleri bölümümüzde de yer aldığı gibi bu tür konularda şansı olabileceğinizi ve hiç beklemediğiniz bir anda şirketin size yatırımcı olabileceğini belirtelim. Bu konuda en önemli şey; fikrinizin ne derece cezbedici olduğudur.

ORTAK ARIYORUM

YATIRIMCI ORTAK ARIYORUM

Doğru bir ortak ile yapamayacağınız hiçbir şey yok. Bir elin nesi var iki elin sesi var! öyle değil mi? Evet, aynen böyle.

Ortak aramak nispeten yatırımcı aramaktan daha kolay bir süreç. Ancak ortak aradığınız zaman bazı sıkıntılar ile karşı karşıya kalırsınız. Çünkü ortaklar, yatırımcılar gibi işi size teslim etmez, birlikte çalışırsınız. Bu nedenle kurmayı planladığınız dükkan veya iş fikri için sizinle benzer fikirlere ve becerilere sahip biriyle çalışmanız gerekecek. Ortak arama süreci bu nedenle daha sıkıntılı olabilir. Ancak her halükarda daha kolay bir şekilde ortak bulabilirsiniz.

Ortak arama süreci için önerilerimiz şu şekilde…

 • Yatırımcı arama sürecindeki gibi mutlaka kuracağınız dükkan veya iş fikrini bir kağıt kaleme güzelce geçirin.
 • Ortak arama sürecinde yine en etkili ve önerdiğimiz yol arkadaşlarınız ve akrabalarınızdır. Zira bugün ülkede ortaklı kurulan işlerin çok büyük bir kısmı bu şekilde kurulmaktadır. İşinizi iyice anlatabilirseniz eğer çevrenizden mutlaka ortak bulabileceğinizi belirtelim. Hem birbirinizi iyi tanıdığınız için ortaklıkta sorunlarla karşı karşıya kalıp kalamayacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • Ortak bulmanın bir diğer yolu da yine sosyal medyadır. Halihazırda, 10 – 20 bin lirası olan ama 50 bin liralık iş kurmak isteyen onbinlerce girişimci olduğunu söyleyelim. Bu insanlar en hızlı şekilde sosyal medyadan iletiime geçebiliyor. Sizde sosyal medyada ortaklık arayanların bulunduğu sayfa ve gruplara üye olun ve işinizi, cep telefonu numaranızı mutlaka bırakın.
 • Ortak aramanın bir diğer yolu ise dükkan sahipleridir. Evet evet, işi kuracağınız dükkan sahibi ile ortak olabilirsiniz! Örneğin bir fatura ödeme merkezi açmak istiyorsanız, dükkanı kuracağınız iş yeri sahibine mutlaka ortak aradığınızı belirtin. O olmadıysa başka bir dükkana bakın! Hiçbir işe yaramaz demeyin, bunu kesinlikle deneyin; olumlu sonuç alma şansınız çok yüksek.

Eğer tüm yolları denediyseniz ama hala yatırımcı ve ortak bulamadıysanız size bir şeyi belirtmek lazım. Muhtemelen işinizin kar elde edebilme potansiyeli düşük olabilir. Neden başka bir iş fikrine yönelmiyorsunuz? Sadece Karlı İş Fikirleri platformunda bile para kazanabileceğiniz binlerce iş  fikri var. Hatta 62 iş fikrini de tek sayfada okuyup değerlendirme fırsatınız var, göz atın. Belkide yatırımcı veya ortak aramadan kendi işinizi kurabileceğiniz bir iş bulabilirsiniz.

“Yatırımcı Ortak Arıyorum” üzerine 6 yorum

 1. Yasin Hayal says:
 2. Serkan says:
 3. ihsan yuksel says:
 4. Nuri says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir