Kapat

Dünyanın En Zengin İsmi Artık Bernard Arnault

bernard arnault

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes’in güncellediği son verilere göre, Dünyanın en zengin ismi artık Fransız iş adamı Bernard Arnault oldu.

Önceki hafta Bernard Arnault’un başında bulunduğu çatı şirketi LVMH’nin ABD’li mücevherat devi Tiffany’yi satın alması sonrasında Arnault’un kişisel serveti 2.1 milyar dolar artış gösterdi. Bu gelişme üzerine Arnault, 3’ncü sırada bulunduğu Forbes’in en zenginler listesinde Amazon’un sahibi Jeff Bezos ve Microsoft’un sahibi konumunda bulunan Bill Gates’i geçerek ilk sıraya yükseldi.

Dünyanın en zenginleri listesini oluşturan Forbes’in son güncellediği verilere göre, 75 lüks tüketim ürününü bünyesinde barındıran LVMH’nin başındaki Bernard Arnault’un kişisel serveti 117 milyar dolara çıktı. Arnault’u Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 111 milyar dolar ile takip ederken, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 107 milyar dolar ile 3’ncü sıraya geriledi.

BERNARD ARNAULT KİMDİR?

Dünyaca ünlü iş insanı Fransız Bernard Arnault, 70’nci yılını kutladığı 2019’da Moët Hennessy Louis Vuitton’un (LVMH) yönetim kurulu başkanı olarak görev alıyor. Tüm raporlamalara göre tam anlamıyla bir işkolik olarak bilinen Arnault, 1979’da babasının inşaat-gayrimenkul şirketini devraldıktan sonra genellikle lüks giyim ve aksesuar ürünlerine yönelik markalara yöneldi. Aynı zamanda medya kuruşlarına ve teknoloji şirketlerine de yıllar içinde yatırım yapan Arnault, 2019 yılında dünyanın en zengin insanı olmuştur. Arnault’un zaman içerisinde yaptığı yatırımlar ve satın almalar ise şöyle;

– 1988 yılında lüks giyim markası Celine’yi satın aldı,
– 1993 yılında lüks aksesuar markası Berluti’yi satın aldı,
– 1993 yılında lüks giyim markası Kenzo’yu satın aldı,
– 1993 yılında Fransız ekonomi gazetesi La Tribune’yi satın aldı,
– 1994 yılında parfüm markası Guerlain’i satın aldı,
– 1996’da giyim ve aksesuar markası Loewe’yi satın aldı,
– 1997’de ünlü lüks giyim markası Marc Jacobs’u bünyesine kattı,
– 1997’de kişisel bakım markası Sephora’yı satın aldı,
– 1999’da erkek gömlek markası Thomas Pink’i satın aldı,
– 2000’de moda markası Emilio Pucci’yi bünyesine kattı,
– 2000’de lüks İtalyan aksesuar markası Fendi’yi satın aldı,
– 2000’de ABD’li lüks moda markası DKNY’yi satın aldı,
– 2001’de Paris’in ünlü giyim merkezi La Samaritaine’yi satın aldı,

Ayrıca Arnault 1998’den 2001’e kadar Boo.com , Libertysurf ve Zebank gibi çeşitli web şirketlerine yatırım yaptı. Arnault, 1999 yılında Netflix’e de yatırım yaptı. 2007’de, Blue Capital, Arnault’un California’daki emlak şirketi Colony Capital ile ortaklığa sahibi olduğunu açıkladı. Dünyanın en büyük ikinci gıda dağıtıcısı Carrefour’un yüzde 10’unu satın aldı. 2008 yılında yat işine girdi ve 253 milyon euro karşılığında Princess Yachts satın aldı. Birkaç yıl sonra yine dev yat şirketi Royal van Lent’i satın aldı.

Arnault son olarak ABD’li ünlü mücevherat devi Tiffany’i 16.2 milyar dolar bedel ile satın almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir