1. Anasayfa
 2. Ekonomi

İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?

İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?
3

Avrupa’da işçiler için bir cennet konumunda bulunan İsveç’te asgari ücret “hükümet” bazında belirlenmiyor. Bunun yerine genellikle toplu iş sözleşmeleri yapılıyor ve işçilerin haklarının çok ciddi bir şekilde korunduğunu belirtmekte yarar var.

İsveç, birçok gelişmiş Avrupa ülkesi gibi yüksek yaşam standardına sahip ülkeler arasında yer alıyor. Ülke birçok teknoloji, finans, telekomünikasyon gibi farklı sektörlerdeki büyük şirketlerin merkezi konumunda yer alıyor.

Finans konusunda çok köklü ve büyük şirketlere sahip olan İsveç, bankacılık sektöründe de dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Banka kredilerinde düşük faiz ve uzun vadeli imkanları oldukça yüksek oluyor. Bu sebeple İsveç’te iş kurmak için finans kredisi alarak diğer bir çok ülkeye göre daha kolay işinizi kurabilirsiniz.

İsveç Asgari Ücret 2023 Güncellemesi

İsveç Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biridir ve İsveç asgari ücret 2023 yılında 1.534 Eur olarak belirlenmiştir. Ancak bu ülkede çalışan kişiler vasıflı ise en düşük 3.150 Eur maaş alıyorlar. İsveç’te çalışan bir muhasebe elemanı ayda 5.250 Eur maaş alır. Garson 1.850 Eur, çocuk bakıcısı 1.650 Eur inşaat işçisi 2.850 Eur maaş alır. İsveç diş hekimi maaşı ayda 11.800 Euro olarak ödenir.

Asgari ücret, sektörlere göre sendika ve işveren temsilcileri tarafından belirleniyor. Resmi-standart asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Ülkede işçi sınıfının maaşı genellikle işin niteliğine göre değişiyor ve ödemeler saatlik olarak yapılıyor. Örnek bir hesaplama yapılabilmesi için İsveç’te bir kasiyer ortalama olarak saatlik 120 İsveç Kronu alıyor. 

Ülkede ortalama yıllık maaş ise 30 bin Euro seviyesinde, yani aylık 2,500 Euro civarında.

İsveç’te Mesleklere Göre Maaş Tablosu 2023

Elektronik mühendisinin maaşı

6.100 Euro

Eczacının maaşı

6.960 Euro

Otel garsonunu

2.200 Euro

Avukatın maaşı

7.500 Euro

Makine mühendisinin maaşı

5.200 Euro

Tıp Doktorunun maaşı

9.200 Euro

Hemşirenin maaşı

5.100 Euro

Bir tesisatçının maaşı

2.650 Euro

Sekreterin maaşı

2.565 Euro

Yazılım mühendisinin maaşı

6.200 Euro

İspanyolca öğretmeninin maaşı

3.500 Euro

Öğretmenin maaşı

4.100 Euro

İngilizce çevirmenin maaşı

3.500 Euro

Büfe elemanı

1.850 Euro

Tezgahtar esnaf çırağı

2.572 Euro

İSVEÇ’TE YAŞAM MALİYETİ

İsveç’te maaşların çok yüksek olduğunu görmek hemen sizi elbette cezbetmemeli. Zira, ülkede yaşam maliyetleri birçok Avrupa ülkesine göre çok daha yüksek. Özellikle konut açığı bulunan İsveç’te konut maliyetleri birçok bölgede aylık asgari ücretin bile üzerinde.

Ayrıca yalnızca konut değil, ülkede giyim, gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinin çoğu diğer birçok Avrupa ülkesine göre Asgari Ücret ile geçinenler için çok yüksek. Ancak ortalama bir maaş alan bir İsveçli, dünyanın geri kalanına göre harika bir hayat sürdürüyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ekmek Fırını Açmak | Kar Marjı Ne Kadar

İsveç’te Market Fiyatları

Market fiyatları İsveç asgari ücret kıyaslaması yapıldığında oldukça iyi fiyatlardır. Kira ve aylık ev giderleri de hesaba katılmalıdır.

250 g ekmek

2.4 Euro

12 yumurta

3 Euro

1 kg tavuk

9 Euro

1 Kg peynir

9 Euro

1 kg muz

2.2 Euro

1 Kg domates

3.3 Euro

1 Kg Portakal

2.6 Euro

2 L su

1.5 Euro

1 L bira

6 Euro

Ayrıca bu liste de önemli olabilir :

 • İsveç’te bir takım elbise ve deri ayakkabı tutarı 126 Eur
 • Kot pantolon 90 Eur
 • Kadın elbisesi 37 Eur
 • Spor ayakkabı- kaliteli marka 90 Eur

İsveç’te Ev Kiraları

İsveç’te bir dairenin aylık elektrik su gaz ve internet masrafları paket olarak 110 Eur civarındadır. Otobüs biletleri abonmanı aylık 90 Eur taksi ile seyahat için km başına ödeme 2.1 Eur olarak fiyatlandırılır. Ülkede şimdi 1L benzin 2.1 Avrodur. İsveç’te Toyota Corolla 1.6 araç satın alacaksanız ödemeniz gereken para 24 bin Avrodur. Bu da bir mühendisin 4 aylık maaşına denktir. Asgari ücretli biri 24000/1500 = 16 ayda böyle bir araba alabilir.

Tek odalı daire kirası aylık940 Euro
Kenar mahallelerde tek odalı daire kirası aylık700 Euro
Merkezde 3 odalı daire kirası1.500 Euro
Kenar mahallelerde 3 odalı daire kirası3.900 Euro
İsveç’te Ev Kiraları Tablosu

Ülkede ev satın almak isteyenler İsveç Ev fiyatları hakkında şöyle bir temel bilgiye sahip olmalıdır. İsveç Ev fiyatları şehir merkezinde km kare başına 6.700 Eur kenar mahallelerde ise 3.500-4.000 Eur olarak fiyatlandırılıyor.

İsveç Turist Rehberi

İsveç’e gezmeye gidiyorsanız orada kendinize bir turist rehberi bulmanızda yarar var, bu ülkeyi ziyaret etmeyi planlayanlar için faydalıdır. Çeşitli destinasyonların, turistik yerlerin ve ilgi çekici yerlerin ayrıntılarını sunar. Ayrıca ulaşım, yiyecek ve diğer faaliyetler hakkında bilgi sağlar. Bu bilgileri dilerseniz mobil uygulamalardan da elde edebilirsiniz. Fakat mobil uygulamalar her şeyi bilemez.

 • İsveç’te bir turist günde en az 60 Eur harcar.
 • 1 çocuklu aile günde 160 Eur harcar
 • 3 çocuklu aile günde 260 Eur harcar

Gideceğiniz yere giden doğru yönleri bulma zahmetinden kaçınmak için her zaman bir İsveç turist rehberi mobil program kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar, şehirde yolunuzu bulmanızı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

İskandinav Yarımadası’nda bulunan İsveç, sağlam ama sofistike bir yerdir. Geniş doğal manzarası ve tarihi şehirleri ile ünlüdür. Çok sayıda ada ve kalenin bulunduğu geniş bir sahil şeridine ev sahipliği yapmaktadır.

Stockholm takımadaları, mimari harikalar ve doğal hazinelerle doludur. Buna UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Drottningholm Sarayı da dahildir. Aynı zamanda İsveç kraliyet ailesinin resmi konutudur. Bölge kültür ve mutfak açısından zengindir. Festivaller için popüler bir yerdir.

Bölge gölleri, dağları ve ormanlarıyla ünlüdür. Smaland’ın içi ormanlıktır ve İsveç’teki en eski yerleşim yerlerinden bazılarını içerir. Yürüyüş için harika bir yerdir. Örneğin Skansen Etnografya Açık Hava Müzesi, 18. ve 20. yüzyıllarda İsveç halkının yaşamını yeniden canlandırıyor. Yine Kolen Dağları, Kolen buzullarına ev sahipliği yapmaktadır. İsveç’te gezilecek en popüler yerlerden biri de ülkenin tarihi merkezi olan Gamla Stan bölgesidir. Gamla Stan ayrıca Nobel Müzesi ve Kraliyet Sarayı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Diğer bölgeleri keşfetmek isterseniz metro sisteminden yararlanabilirsiniz. Şehirde 90 adet istasyon vardır. Ayrıca, metro sisteminde çeşitli sanat sergileri bulunmaktadır.

Ülkenin gayri safi milli geliri 541 milyar Euro’dur. Ülkede işsiz oranı yüzde 8 ve enflasyon rakamları 2021 yılı için yüzde 2 oranındadır.  Ülkede 11 milyona yakın insan yaşıyor.

Bu makaledeki bilgiler ağırlıklı olarak https://kostenvanlevensonderhoud.com/prijzen-en-salarissen-in-zweden-land/ sitesinden alınmıştır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Merhaba, İsveç’e bir arkadaşım yerleşti. Asgari ücret olarak belirtilenden çok daha fazlasını alıyor. Ürünler pahalı olduğu için Almanya’ya geçip oradan alış veriş yapıyoruz diyor. Bu şekilde bakıldığında İsveç’te çalışmak Almanya’dan daha iyi gibi görünüyor ama yine de fikir almak istedim.

 2. 8 Ağustos 2019

  Merhaba Nerede açmayı planlıyorsunuz. Kendi mesleğiniz üzerine değilse bu dönemde cafeler cok rabet görüyor. Ama değişik bir şey istiyorsanız bebek giyimi üzerine olabilir. Tabi acacak oldugunuz şehrin sosyal durumu vb. Şeyleri düşünmek lazım.

 3. 1 Kasım 2018

  Merabalar ben resim öğr.yim atanamadim kendime açmak istedigim bi dükkan var fikir alabilirmiyim heryer dükkan çok tedirginim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir