Kapat

İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?

Anasayfa Ekonomi İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?
isveç asgari ücret

Avrupa’da işçiler için bir cennet konumunda bulunan İsveç’te asgari ücret “hükümet” bazında belirlenmiyor. Bunun yerine genellikle toplu iş sözleşmeleri yapılıyor ve işçilerin haklarının çok ciddi bir şekilde korunduğunu belirtmekte yarar var.

İsveç, birçok gelişmiş Avrupa ülkesi gibi yüksek yaşam standardına sahip ülkeler arasında yer alıyor. Ülke birçok teknoloji, finans, telekomünikasyon gibi farklı sektörlerdeki büyük şirketlerin merkezi konumunda yer alıyor.

İSVEÇ ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret, sektörlere göre sendika ve işveren temsilcileri tarafından belirleniyor. Resmi-standart asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Ülkede işçi sınıfının maaşı genellikle işin niteliğine göre değişiyor ve ödemeler saatlik olarak yapılıyor. Örnek bir hesaplama yapılabilmesi için İsveç’te bir kasiyer ortalama olarak saatlik 120 İsveç Kronu alıyor. Bu da Türk Lirası ile yaklaşık 65 TL yapıyor.

Ülkede ortalama yıllık maaş ise 30 bin Euro seviyesinde, yani aylık 2,500 Euro civarında.

İSVEÇ’TE YAŞAM MALİYETİ

İsveç’te maaşların çok yüksek olduğunu görmek hemen sizi elbette cezbetmemeli. Zira, ülkede yaşam maliyetleri birçok Avrupa ülkesine göre çok daha yüksek. Özellikle konut açığı bulunan İsveç’te konut maliyetleri birçok bölgede aylık asgari ücretin bile üzerinde.

Ayrıca yalnızca konut değil, ülkede giyim, gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinin çoğu diğer birçok Avrupa ülkesine göre Asgari Ücret ile geçinenler için çok yüksek. Ancak ortalama bir maaş alan bir İsveçli, dünyanın geri kalanına göre harika bir hayat sürdürüyor.

“İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?” üzerine 2 yorum

  1. Şermin kolak says:
  2. Ayşe derya gebik says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir