1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Finlandiya Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Finlandiya Asgari Ücret ve Çalışma Şartları
0

Finlandiya’da çalışmak isteyenler için en güncel Finlandiya asgari ücret ve çalışma şartlarını araştırması yaptık. Finlandiya’da yeni bir iş bulmak istiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Finlandiya’da 2023 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Güncel durumda Finlandiya asgari ücret 2023 yılında aylık 3.108 Eur olarak ödenmektedir. Ortalama gelirler de asgari ücrete bağımlı olmadan 3.993 Eur civarındadır. Örneğin, Finlandiya’da çalışan bir muhasebe elemanı 4.260 Eur, mimar 5.000 Eur, bebek bakıcısı 1.700 Eur, garson 1.800 Eur, inşaat elemanı 2.700 Eur, diş hekimi 12.500 Eur maaş almaktadır. Bu farklılığın nedeni; ülkede asgari ücret uygulamasının olmamasıdır. İşçiler veya çalışanlar; çalışacakları şirketle anlaşma yaparak gelirlerini belirler. Elektrik elektronik mühendisi 6.000 Eur, dil çevirmeni 5.900 Eur, tezgahtar 2.500 Eur, Avukat7.400 Eur, tıp doktoru 10.300 Eur ücret almaktadır. Sıhhi tesisatçılar bu ülkede 2.750 Eur ücretle çalışabilir. Öğretmenlik yapacaklar ise 4.100 Eur ücret alırlar.

Bu durum hem çalışanların hem de işverenlerin mutlu olduğu bir ortam oluşturmaktadır. Ekonomik refahı yüksek olan Finlandiya’da sakin bir hayat sizi bekliyor.

Finlandiya Ekonomik Hayat Yaşam Giderleri

Bir takım elbise ve ayakkabı140 Euro
Kop pantolon92 Euro
Kadın elbisesi42 Euro
Nike Spor ayakkabı88 Euro
İnternet ücreti aylık  (sınırsız)25 Euro
Bir evin elektrik gaz ve su gideri aylık123 Euro
Sinema bileti15 Euro
1 paket sigara9.9 Euro
Kreş aylık aidat336 Euro
Finlandiya’da Fiyatlar

Ülkede toplu taşıma ücreti bilet başına 3.30 Eur taksi için km başına 1.68 eur ödeme yapılacak şekildedir. Aylık toplu taşıma için ödenecek ücret 62 Eur. Ülkede 1 L benzin şu anda 2.38 Eur olarak fiyatlandırılmıştır. Eğlence aktiviteleri zengin yaşam kalitesi çok iyi ülke olarak güvenilirliği yüksek bir ülkedir. Halkın yabancılara yaklaşımı sıcaktır. Ülkede demokrasi ve ifade özgürlüğü son derece iyidir. Finlandiya asgari ücret 2023yılı itibari ile rahat bir ekonomik yaşam sunmaya yeter.

  • Şehir merkezinde tek yataklı ev kirası aylık 878 Eur
  • Şehir merkezi dışında tek yataklı ev kirası aylık 716 Eur
  • Merkezde 3 odalı ev kirası 1.284 Eur

Finlandiya’da daire satın almak isteyenler şehir merkezinde ev için metre kare başına 1.284 Eur öderler. Varoşlarda ise bu ücret yarıya iner.

Finlandiya Turist Rehberi

Finlandiya’ya gezi planlıyorsanız günde en a z 63 Eur harcayacak şekilde hazırlıklı gitmeniz gerekiyor. 1 çocuklu aile günde 160 Eur harcayacaktır. 3 çocuklu aile ise ortalama günde 280 Eur harcar.

193 ülkedeki nüfusla karşılaştırıldığında Finlandiya, büyüklük ve nüfus açısından en az nüfusa sahip ülkedir. Alanı Montana’nın ki ile hemen hemen aynı sayılabilir. Sınırları batıda İsveç, kuzeyde Norveç ve güneyde Bothnia Körfezi ile sınırlıdır. Toplam arazi alanı 337.030 kilometrekaredir. Kıyı şeridi 1.126 kilometre uzunluğundadır.

Finlandiya’daki ana çevre sorunları su kirliliği ve hava kirliliğidir. Çevre ülkelerden gelen endüstriyel kirleticiler hava kalitesini etkiler. Yaklaşık 22.700 fauna ve flora türü vardır. Finlandiya’da 1.000’den fazla yerli yüksek kalitede bitki türü vardır. Alabalık, somon ve geyik gibi hayvan popülasyonları bulunmaktadır. Bu türlerin bazıları tehdit altında veya tehlikede olarak sınıflandırılmıştır.

Finlandiya’da İş Bulma İmkanı

Finlandiya hükümeti, vatandaşların herhangi bir İskandinav ülkesinde çalışmasına izin veren ortak bir işgücü piyasasını benimsemiştir. Finlandiya’da 2,61 milyonu sanayide olmak üzere 2 milyondan fazla işçi var. İş gücünün üçte biri ticaret, iletişim ve finansla uğraşıyor. Tarım da önemli bir endüstridir. Ağaç ürünleri endüstrisi oldukça gelişmiştir ve kereste, Finlandiya’nın en büyük ihracat kalemlerinden biridir.

1999’da Finlandiya hükümeti Avrupa ekonomik ve parasal birliğine (EMU) katılacağını açıkladı. Bunu yapan tek İskandinav ülkesi oldu. Aynı zamanda İskandinav Konseyi’nin bir üyesiydi. AB, kur dalgalanmalarını %15 ile sınırlayan bir para birimi sistemine sahiptir. Ayrıca Finlandiya, Milletler Cemiyeti’nin toplu güvenlik hükümlerine imza atmıştır.

Finlandiya Nüfusu ve Göçmen Oranı

1990’larda Finlandiya yılda yaklaşık 700 ila 900 sığınmacı kabul etti. Temmuz 1999’da 1.000 Slovak Roman Finlandiya’ya sığınma başvurusunda bulundu. Göçmenlerin çoğuna oturma izni verildi. Kendi ülkelerine geri gönderilmeden önce dört aya kadar Finlandiya’da yaşamalarına izin verildi.

 Ülke nüfusunun çoğu çok yerlidir. Mevsimlik konutlar kırsal alanlardaki geçici nüfusu katlamaktadır. Finlandiya, önemli doğal su yolları sağlayan geniş bir göl ve nehir sistemine sahiptir. Ülkede yaklaşık 60.000 göl vardır ve çoğunluğu Finlandiya’nın merkezinde bulunmaktadır Ormanları büyük rekreasyonel öneme sahiptir ve korunmaktadır.

Finlandiya yılda 270 milyar dolarlık bir gayri safi milli hasılaya sahiptir. 2022 yılında işsiz oranı yüzde 8’e kadar yükselmiştir. Ülkede 2021 enflasyonu yüzde 2.2 olarak kaydedilmiştir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir