Kapat

Çay Ocağı Açmak

Anasayfa Dükkan Açmak Çay Ocağı Açmak
Çay Ocağı

Kısa sürede önemli bir ciro elde etmek için dükkan açma fikri arıyorsanız eğer çay ocağı açmayı planlayabilirsiniz.

Çay ocağı açmak ve işletmek önemli yeteneklere sahip olmanızı gerektirmez. Daha önce bu işi yapmamış biriyseniz bile çay ocağı açmak için maksimum 1-2 haftalık deneyime ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Türkiye’de hemen hemen en çok bulunan işletmeler çay ocaklarıdır. Özellikle Anadolu’da hemen hemen her cadde ve sokakta küçüklü büyüklü bulunan çay ocaklarında kar marjları tatmin edici seviyelerdedir. Ayrıca gelişen dünya ile birlikte modern çay ocakları özellikle batı illerinde yüksek müşteri potansiyellerine ulaştı. Çay ocaklarını açanlar özellikle düşüş sermaye talepleri nedeniyle bu işe ilgi göstermektedir.

ÇAY OCAĞI AÇACAKLARA TAVSİYELER

 1. İşlek bir nokta bulmaya çalışın. İşlek noktada insanların sıklıkla yürüyüş yaptığı alanlardaki çay ocakları para kazandırır.
 2. Pasaj içlerinde de yüksek miktarda satış yapan çay ocakları bulunur. Bu çay ocaklarının potansiyeli bellidir. Pasaj ve işyerlerine yakın bir noktada da çay ocağı kurmak mantıklı bir yatırım olacak.
 3. Anadolu’da yer alan sabit ve bilindik bir çay ocağı mı yoksa batı ülkelerindeki gibi farklı çaylar üretip üretmeyeceğinize de karar vermelisiniz. Eğer zengin bir muhitte bulunuyorsanız farklı fikirlere ilgi göstermenizi tavsiye ederiz.
 4. Çay ocaklarında müşterilerin pek beklemeyi sevmediğini bilmelisiniz. Hızlı bir veya birkaç personel bulunduracağını unutmayın. Çay ocaklarında en az 2 kişi çalışır.
 5. İyi bir çay hazırlayabilecek usta bulmalısınız. Çay ocaklarının hemen hemen tek satış maddesi çay olması nedeniyle kaliteli ve lezzetli bir çay tadı yakalamanız gerekiyor. Sık sık çayınızın tadının değişmesi de müşterilerinizi üzecektir, bu nedenle aynı kişi ile uzun süre çalışmanız mantıklı olacak.
 6. Çay ocağında güzel bir dekor hiç de fena bir fikir değil. Güzel bir dekorasyon yapmanız size fark yaratır.

ÇAY OCAĞI NASIL AÇILIR

ÇAY OCAĞI AÇMAK

ÇAY OCAĞI AÇMAK

Çay ocağı açmak için öncelikle işlek bir noktada güzel bir dükkan kiralayın veya satın alın. Dükkanınızı bulduktan sonra bulunduğunuz ilin belediyesine giderek dükkanınızın ruhsatını çıkartmak için gerekli olan belgeleri temin edin. Ruhsatı çıkartmak size yaklaşık olarak bin liraya mal olacaktır. Ardından ister kendiniz bulunduğunuz ilin Vergi Dairesi’ne gidin yada bir muhasebeciye yetki vererek Vergi Levhasını alın. Vergi lefhası çıkartmak da size 800 lira civarında bir maliyet oluşturacaktır.

Resmi belgeleri edindikten sonra çay ocağı kurulumuna geçmeniz gerekecek. Ortalama bir çay ocağında, 10 masa takımı, 40 sandalye, bir çay ocağı, mutfak malzemeleri, haftalık dem stoğu, haftalık şeker stoğu, 2 adet televizyon, oyun takımları, dekoratif 5-10 tablo, ışıklandırma sistemleri bulunur. Tüm bunların maliyeti ise ortalama olarak 15 bin lira civarında sermaye talep eder. Bu çay ocaklarını hazırlamak için seçtiğiniz ürünlerin kalitesi ise maliyet ile eşdeğerdir. Örneğin çok geniş ekranlı ve kaliteli bir TV 10 bin lira fiyatına kadar çıkabiliyor. Siz bütçenize göre bu malzemelerin kalitesine karar vermelisiniz. Ancak unutmamanız gereken nokta bu malzemelerin bir kere satın alınıyor oluşu.

Bu malzemeleri temin ettikten sonra iş yerinizin dizaynını ve tasarımını planlamak için şehrinizde bulunan çay ocaklarına bir müşteri gibi ziyarette bulunabilirsiniz. Bu ziyaretler kapsamında hangi işyerlerinde güzel fikirler bulursanız bu fikirleri kendi çay ocağınıza da uygulamanız önünde herhangi bir engel yok. Güzel bir dükkan dizaynı dükkanınıza gelen müşterinizin daha fazla vakit geçirmesini sağlayacak.

ÇAY OCAĞI MALİYETİ

Çay ocağı açmak için en az 10 bin liralık bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Çay ocaklarını daha uyguna da açabilirsiniz ancak 50 metrekareden büyük ve bir TV barındıran bir çay ocağı minimum 10 bin lira sermaye ister. Bu kadar düşük sermayeli çay ocakları ise genellikle pasajlarda bulunur. Daha kapsamlı bir çay ocağı için ise minimum 30 bin lira sermaye ihtiyacınız olacak.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ

 1. İyi bir personel bulmanız sizin için büyük önem arz ediyor. Daha önce çay ocağında çalışmış bir personel müşterilerin ne istediği konusunda deneyimlidir.
 2. Çayınızın kalitesinden asla ödün vermeyin. Piyasada çok ucuza satılan çaylar bulunmaktadır ancak bunlar size kısa vadede para kazandırırken, uzun vadede müşteri kaybettirecektir.
 3. Çay ocaklarında muhakkak lavabo bulunmalıdır.
 4. Çay ocaklarındaki müşteriler burada vakit geçirirken ya TV izler yada Gazete okumak ister. Günlük gazete almayı ve Televizyonu daima açık tutmayı unutmayın.
 5. Çay isteyen bir müşteriyi 1-2 dakika dışında asla bekletmeyin. Bu konuda hızlı olmalısınız.
 6. Mutfağın temiz olmasına muhakkak önem gösterin. Göz atmak isteyenler mutlaka olacak.
 7. Çay ocağınıza yakın iş yerleri varsa bunlara WhatsApp numaranızı verin ve oradan siparişte bulunabileceklerini belirtin.

Çay ocağı açmak isteyenler için sık sık yeni fikirler vermeye devam edeceğiz.

“Çay Ocağı Açmak” üzerine 10 yorum

 1. arzu says:
 2. Yildiray says:
 3. boran says:
  • Burak Aykar says:
  • AHMET BİLGEHAN GENÇOĞLU says:
  • İsmail says:
  • Hasan kara says:
  • vera says:
  • Ünal says:
  • Safa says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir