1. Ana Sayfa
 2. Dükkan Açmak

Çay Ocağı Açmak – Nasıl Açılır & Belgeleri ve Maliyeti

Çay Ocağı Açmak – Nasıl Açılır & Belgeleri ve Maliyeti
11

Ülkemizin hemen hemen her noktasında para kazandıran basit iş fikirlerinden biri de çay ocağı açmaktır.

Kısa sürede önemli bir ciro elde etmek için dükkan açma fikri arıyorsanız eğer çay ocağı açmayı planlayabilirsiniz.

Çay ocağı açmak ve işletmek önemli yeteneklere sahip olmanızı gerektirmez. Daha önce bu işi yapmamış biriyseniz bile çay ocağı açmak için maksimum 1-2 haftalık deneyime ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Türkiye’de hemen hemen en çok bulunan işletmeler çay ocaklarıdır. Özellikle Anadolu’da hemen hemen her cadde ve sokakta küçüklü büyüklü bulunan çay ocaklarında kar marjları tatmin edici seviyelerdedir. Ayrıca gelişen dünya ile birlikte modern çay ocakları özellikle batı illerinde yüksek müşteri potansiyellerine ulaştı. Çay ocaklarını açanlar özellikle düşüş sermaye talepleri nedeniyle bu işe ilgi göstermektedir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cafe Açmak

ÇAY OCAĞI AÇACAKLARA TAVSİYELER

 1. İşlek bir nokta bulmaya çalışın. İşlek noktada insanların sıklıkla yürüyüş yaptığı alanlardaki çay ocakları para kazandırır.
 2. Pasaj içlerinde de yüksek miktarda satış yapan çay ocakları bulunur. Bu çay ocaklarının potansiyeli bellidir. Pasaj ve işyerlerine yakın bir noktada da çay ocağı kurmak mantıklı bir yatırım olacak.
 3. Anadolu’da yer alan sabit ve bilindik bir çay ocağı mı yoksa batı ülkelerindeki gibi farklı çaylar üretip üretmeyeceğinize de karar vermelisiniz. Eğer zengin bir muhitte bulunuyorsanız farklı fikirlere ilgi göstermenizi tavsiye ederiz.
 4. Çay ocaklarında müşterilerin pek beklemeyi sevmediğini bilmelisiniz. Hızlı bir veya birkaç personel bulunduracağını unutmayın. Çay ocaklarında en az 2 kişi çalışır.
 5. İyi bir çay hazırlayabilecek usta bulmalısınız. Çay ocaklarının hemen hemen tek satış maddesi çay olması nedeniyle kaliteli ve lezzetli bir çay tadı yakalamanız gerekiyor. Sık sık çayınızın tadının değişmesi de müşterilerinizi üzecektir, bu nedenle aynı kişi ile uzun süre çalışmanız mantıklı olacak.
 6. Çay ocağında güzel bir dekor hiç de fena bir fikir değil. Güzel bir dekorasyon yapmanız size fark yaratır.

ÇAY OCAĞI NASIL AÇILIR

ÇAY OCAĞI AÇMAK
ÇAY OCAĞI AÇMAK

Çay ocağı açmak için öncelikle işlek bir noktada güzel bir dükkan kiralayın veya satın alın. Dükkanınızı bulduktan sonra bulunduğunuz ilin belediyesine giderek dükkanınızın ruhsatını çıkartmak için gerekli olan belgeleri temin edin. Ruhsatı çıkartmak size yaklaşık olarak bin liraya mal olacaktır. Ardından ister kendiniz bulunduğunuz ilin Vergi Dairesi’ne gidin yada bir muhasebeciye yetki vererek Vergi Levhasını alın. Vergi lefhası çıkartmak da size 800 lira civarında bir maliyet oluşturacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Emlak Ofisi / Emlakçı Açmak

Resmi belgeleri edindikten sonra çay ocağı kurulumuna geçmeniz gerekecek. Ortalama bir çay ocağında, 10 masa takımı, 40 sandalye, bir çay ocağı, mutfak malzemeleri, haftalık dem stoğu, haftalık şeker stoğu, 2 adet televizyon, oyun takımları, dekoratif 5-10 tablo, ışıklandırma sistemleri bulunur. Tüm bunların maliyeti ise ortalama olarak 15 bin lira civarında sermaye talep eder. Bu çay ocaklarını hazırlamak için seçtiğiniz ürünlerin kalitesi ise maliyet ile eşdeğerdir. Örneğin çok geniş ekranlı ve kaliteli bir TV 10 bin lira fiyatına kadar çıkabiliyor. Siz bütçenize göre bu malzemelerin kalitesine karar vermelisiniz. Ancak unutmamanız gereken nokta bu malzemelerin bir kere satın alınıyor oluşu.

Bu malzemeleri temin ettikten sonra iş yerinizin dizaynını ve tasarımını planlamak için şehrinizde bulunan çay ocaklarına bir müşteri gibi ziyarette bulunabilirsiniz. Bu ziyaretler kapsamında hangi işyerlerinde güzel fikirler bulursanız bu fikirleri kendi çay ocağınıza da uygulamanız önünde herhangi bir engel yok. Güzel bir dükkan dizaynı dükkanınıza gelen müşterinizin daha fazla vakit geçirmesini sağlayacak.

ÇAY OCAĞI MALİYETİ

Çay ocağı açmak için en az 10 bin liralık bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Çay ocaklarını daha uyguna da açabilirsiniz ancak 50 metrekareden büyük ve bir TV barındıran bir çay ocağı minimum 10 bin lira sermaye ister. Bu kadar düşük sermayeli çay ocakları ise genellikle pasajlarda bulunur. Daha kapsamlı bir çay ocağı için ise minimum 30 bin lira sermaye ihtiyacınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Para Kazandırabilecek En İyi 26 Cafe Konseptleri

NELERE DİKKAT EDİLMELİ

 1. İyi bir personel bulmanız sizin için büyük önem arz ediyor. Daha önce çay ocağında çalışmış bir personel müşterilerin ne istediği konusunda deneyimlidir.
 2. Çayınızın kalitesinden asla ödün vermeyin. Piyasada çok ucuza satılan çaylar bulunmaktadır ancak bunlar size kısa vadede para kazandırırken, uzun vadede müşteri kaybettirecektir.
 3. Çay ocaklarında muhakkak lavabo bulunmalıdır.
 4. Çay ocaklarındaki müşteriler burada vakit geçirirken ya TV izler yada Gazete okumak ister. Günlük gazete almayı ve Televizyonu daima açık tutmayı unutmayın.
 5. Çay isteyen bir müşteriyi 1-2 dakika dışında asla bekletmeyin. Bu konuda hızlı olmalısınız.
 6. Mutfağın temiz olmasına muhakkak önem gösterin. Göz atmak isteyenler mutlaka olacak.
 7. Çay ocağınıza yakın iş yerleri varsa bunlara WhatsApp numaranızı verin ve oradan siparişte bulunabileceklerini belirtin.

Çay ocağı açmak isteyenler için sık sık yeni fikirler vermeye devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir
pideor

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. Bilgi alabilirmiyim

 2. Bilgilendirseniz memnun olurum

 3. çok düşük miktar bir yatırımla siz çalışmadan eve alacağınız bir laptop ve yazılım ile
  590 dolar yatırıp ayda 150 dolar veya 1500 dolar yatırım yapıp ayda 420 dolar gelir elde edebilir.
  yada bu miktarların daha fazla katları oranında yatırım yapıp katları oranında kazanç elde edebilirsiniz.
  alacağınız laptop ve yazılım ile şirketlere SEO (WEB SİTESİ OPTİMİZASYON) yani web sitelerinin organik tıklama yolu ile arama motorlarında üst sıralara çıkmasını hizmeti veren şirkete destek hizmeti verebilir her ay düzenli ödemenizi alabilirsiniz.
  sizin çalışmanıza gerek yok siz sistemi açıp kapatın yeter . yazılım otomotik çalışacak tır.
  günlük 8 veya 14 olarak 2 farklı süre çalışması yeterli.
  detaylı bilgi almak için veya örnek kazanç görmek isterseniz lütfen mail yazınız.

  • 6 sene önce

   Bilgi almak ve iletişime geçmek isterim.

  • 6 sene önce

   MERHABA BU SİSTEMİN GERÇEKLİK PAYI NEDİR ? SONRADAN SERMAYEMİZİN YASAL GÜVENCESİ NASIL SAĞLANIYOR NASIL GÜVENEBİLİRİZ .BU SİSTEMİ YAPANLARA . BU SİSTEMİN PAKETLERDEKİ GETİRİSİ STABİL YANİ DÜZENLİMİDİR YOKSA TIKLNMA SAYISINA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR.BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  • Detaylı Bilgi alabilirmiyim

  • 5 sene önce

   Gùzel bir iş

  • Bu ve bunun gibi sistemler her zaman çökmeye mahkumdur. Sizde sağa sola yorum yaparak ekibinizi genişletiyorsunuz. Ne kadar çok kişi o kadar mağdur.
   Nitekim bahsettiğiniz firma batmıştır.
   SEO (WEB SİTESİ OPTİMİZASYON) gibi terimler kullanarak fark yaratmaya çalışıyorsunuz. Bahsettiğiniz işi yapan onlarca profesyonel firma varken neden para toplayan bir firmaya güvenip reklam versinler. Lütfen kul hakkına girmeyin. Onlarca insan mağdur olmuştur. Firma zaten batmıştır, ancak bu ve benzeri firmaların kaderi aynıdır. Herkesi dikkatli olmaya davet ediyorum. ..

  • Slm ben buişi yapmak isterim yardımcı olurmısunuz

  • Bilgi istiyirum

  • İş hakkında bilgi alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir