Kapat

Türkiye’de Olmayan Denenmemiş ve Yapılmamış İş Fikirleri

Anasayfa Girişimcilik Türkiye’de Olmayan Denenmemiş ve Yapılmamış İş Fikirleri
Türkiye'de Olmayan Denenmemiş ve Yapılmamış İş Fikirleri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesinin birçoğu yurt dışında girişimci ve yatırımcılara güzel kazançlar sağlıyor. Bu iş fikirlerinin bir kısmı ise Türkiye’de hiç denenmedi ve yapılmadı. Bu kapsamda bu iş fikirlerinde ilk olmak önemli kazançlar sağlayabilir.

Girişimci sayısına bakıldığı zaman Türkiye’nin dünyanın geri kalanına göre çok iyi durumda olmasına rağmen girişim sayısı ise yeterli değil. Gerek risk alınmasından korkulması gerekte yeni fikirlere kapalı olan girişimciler nedeniyle dünyada çok tutan ama Türkiye’de olmayan denenmemiş ve yapılmamış ancak para kazandıran birçok iş fikirleri var. Bu iş fikirlerine tüm sermayenizi yatırmanızı tabii ki önermiyoruz ancak girişimciler risk almayı sevmeli ve sermayesinin yüzde 5-10 gibi rakamlarını daima farklı ve ilginç fikirlere yöneltmeli. Bugün dünyanın birçok sürpriz zengini böyle fikirler ile ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de olmayan ve denenmemiş birçok iş fikri batı ülkelerinde ise ciddi kazançlar sağlıyor. Bu iş fikirlerinin bir kısmını sizler için derledik…

DÜZENLİ SİPARİŞLER

bespoke-post
Herkesin düzenli olarak sipariş ettiği bazı ürünler vardır. Örneğin her 2 haftada bir yeni parfüm veya ayda bir yeni çorap gibi. ABD ve İngiltere’de birçok böyle şirket kurulmuş durumda. Bu şirketlere düzenli olarak siparişlerde bulunabiliyorsunuz. Örneğin şirkete her ayın 17’nci gününde 1 adet çorap göndermesini isteyebiliyorsunuz. Ayrıca siparişinizi şekillendirme şansınız da var, örneğin siyah ve beyaz çorap tek gönderin gibi gibi çeşitli seçenekleriniz oluyor. Bu fikri ABD’de en aktif olarak yapan şirket olan Bespokepost şuanda 100 bin aboneye ulaşmış durumda. Şirketin şimdiden 8 milyon dolar daha yatırım almayı başardı.

AKSESUAR KUTUSU

bento-stack
Dünyanın her yerinde önemli sorunlar arasında yer alıyor. Örneğin bir ofis masasında şarj kablosu, kulaklık, akıllı saat, powerbank ve daha birçok teknolojik aksesuar yer alabiliyor. Bu ürünler kalabalığa yol açtığı gibi taşınmalarda da sık sık kayboluyor veya onlar için özel bir çanta cebi ayarlamak zorunda kalabiliyoruz. ABD’de bunu fark eden Bento Stack adlı şirket bir aksesuar kutusu icat etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sermayesiz 8 Yeni İş Fikirleri

Ürün şimdiden özellikle Apple kullanıcılarından yoğun talep alıyor.

AKILLI GÜVENLİK KAMERASI

flare-güvenlik
Almanya’da güvenlik firması Buddyguard, yeni akıllı güvenlik kamerası Flare için 20 melek yatırımcıdan destek almayı başardı. Şirketin ortaya çıkardığı yeni ürün kısaca evin tüm noktalarını görmek için tasarlanmasının yanında ses ve yüz tanıma teknolojisine sahip. Yani günün 24 saati açık olan ürün ev sahiplerini ve akrabalarınızı yüzden ve sesten tanıyor. Farklı ses ve yüzleri ise algılayarak ev sahiplerine Android ve IOS platformlarındaki uygulamaları aracılığıyla 7/24 anında uyarıda bulunuyor. Ürün şuanda akıllı evlerde kullanılmak üzere satış patlaması yaşadı.

YENİ ISI VE BİNA YALITIMI FİKİRLERİ

BİNA YALITIMI

BİNA YALITIMI

Ortalama sıcaklıkları çok düşük olan ve bu nedenle çok iyi ısı yalıtımlı binalara sahip olan Norveç ve İsveç’te bu iş için üniversitede bölümler bile var. Bu bölümlerde çıkan fikirler sırasıyla dünyanın birçok ülkesinde patentli olarak işletmelere dönüşüyor. Isı ve bina yalıtımları artık çağın gerekliliği ve Türkiye’de de yavaş yavaş kanundaki yerini almaya başladı. İsveç ve Norveç’te bulunan şirketler ile temasa geçerek ısı ve bina yalıtımı konusunda bırakın Türkiye’yi birçok ülkede denenmemiş iş fırsatları bulabilirsiniz.

OYUN MOTORU ÜRETİMİ

Oyun Motoru

Dünyada oyun sektörü hakkında muhtemelen fikriniz bile olmayabilir. Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı verilerine göre dünyada 100 milyar doları aşkın bir oyun sektörü var. Türkiye ise bu sektörden neredeyse hiç pay alamıyor. Hele hele oyun motoru üretimi konusunda Türkiye’de hiç çalışma yok. Bu arada bu sektöre gireceklere bir müjdemiz var. Kalkınma Bakanlığı sektöre gireceklere hibe veriyor. Bu iş fikrinin Türkiye’de olmaması önünde engel büyük ölçüde böylelikle kaldırılabilir. Kalkınma Bakanlığı’nın teşvik programları için +(90) 312 294 50 00 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

NANOTEKNOLOJİ

nanoteknoloji

Nano teknoloji konusunda Türkiye’de evet çalışmalar mevcut. Ancak bu sektör çok geniş. Yalnızca bir ürünün nano teknolojisi geliştirilmiyor. Neredeyse aklınıza gelebilecek her ürün ve sektör için dünyada Nano teknoloji çalışmaları mevcut. Bu konuda ABD’deki üniversite ve şirketlerin çalışmalarına yoğunluk verebilirsiniz. Halihazırda Nano teknoloji için 1.300’e yapın Patent alınmış durumda. Bu da sektörün ne kadar hızla büyüdüğünü gösteriyor. 22’nci yüzyıl kesinlikle Nano teknoloji yılı olacak. Hatta daha önce de olabilir…

AKILLI ROBOTLAR

AKILLI ROBOT

AKILLI ROBOT

Akıllı robotları medyada kesinlikle duymuşsunuzdur. Ancak akıllı robot sektörü için Türkiye’de 1-2 şirket dışında ilgilenen kimse yok. Bu şirketler de bu sektöre ticari olarak önem göstermiyor. Akıllı Robot sektörüne yatırım yapmak kısa vadede gelir sağlamayabileceği için şirketlerin ilgisini çekmiyor. Ancak vizyon sahibi bir AR-GE ile Akıllı Robot sektörünü yakalamak ve bu sektörde hızlı büyüme sağlamak kesinlikle denenmesi gereken farklı bir iş fikri. Dünyada özellikle ABD, Çin ve Japonya sektörün öncüleri arasında yer alıyor.

HARD DISCOUNT MARKETLER

market
Ucuz ve erişebilir market zincirleri halihazırda Türkiye’de 5 şirketin elinde bulunuyor. Ancak dünyada o kadar popüler ve iş hacmi yüksek olan sektör olması nedeniyle 3-4 milyonluk ülkelerde bile sektörde onlarca oyuncu bulunuyor. 80 milyon insana ev sahipliği yapan Türkiye’de bu sektör için kesinlikle yeni oyunculara ihtiyaç var. Ucuz ve erişebilir market zinciri kurmak için ilk etapta 3-4 şube bile yeterli. Ortalama sektöre giriş maliyeti ise 1 milyon liranın üzerinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyayı Gerçekten Değiştirebilecek İş Fikirlerini Tanımlamanın 5 Basit Yolu

YENİ KİŞİSEL BAKIM ÜRETİMİ FİKİRLERİ

KİŞİSEL BAKIM

KİŞİSEL BAKIM

Türkiye’de kozmetik ve kişisel bakım üretimi şirketleri genellikle Avrupa’dan aldıkları ürünlerin üzerine kendi markalarını koymaktan başka bir şey yapmıyor. 21’ncü yüzyılın en hızlı büyüyen 5 sektörü arasında yer alan kişisel bakım sektöründe inanılmaz bir üretim potansiyeli var. Türkiye’de yapılmamış bir iş arıyorsanız eğer formülü belli ürünleri üretmek yerine sektörün öncü ülkesi Fransa’daki şirketler gibi AR-GE bölümü ile yeni ürünler keşfetmeye çalışmalısınız. Sektörün ortalama kar marjının yüzde 60’a vardığını belirtelim.

SOSYAL MEDYA YATIRIMLARI

SOSYAL MEDYA

SOSYAL MEDYA

Sosyal medya pazarı hakkında ek bir bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünmüyoruz. Ancak bu sektörün halen Türkiye’de yeterli yatırımı almadığı konusunda hemfikir olmalıyız. Türkiye’deki sosyal medya yatırımcıları yalnızca Batı trendlerine ayak uydurmak dışında herhangi ciddi bir girişim başlatmadı ve halen de başlatmış değil. 4 milyar insana yalnızca bir ekrandan ulaşabiliyor olma fikrinin halen Türkiye’deki devasa şirketler tarafından gerekli önemi görmediğini fark etmek tam anlamıyla büyük bir hayal kırıklığı. Sosyal medya yatırımları yapan şirketlerin kısa sürede HAYALLER ÖTESİ başarı hikayeleri oluşturduğunu belirtelim. Ciddi bir araştırma ve planlama sürecinin ardından bu sektöre yatırım yapılmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz.

SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİL

Sürücüsüz Otomobil
Sürücüsüz otomobil sektörü tüm dünyanın ilgisini çeken bir konu olmasına rağmen, Türkiye’de sürücülü otomobil sektörü 🙂 bile çok kötü durumda. Bu sektör için Türkiye Ortadoğu’da merkez üssü olabilecek kadar güçlü olmasına rağmen özel sektörlerin bu konuda herhangi bir çalışması yok.

ENGELLİLERE ÖZEL TATİL

engelli tatil

Özellikle Avrupa’da birçok ülkede engellilere özel seçeneklerin sağlandığı tatil paketlerine yoğun ilgi var. Hemen hemen tüm engel çeşitlerine yönelik seçenekler sağlayan şirketlerin bu paketleri kısa sürede tükeniyor.

Engellilere özel tur operatörlerinde, bireysel olarak hizmet ve danışmanlık da sağlanıyor. Operatörler, dünyanın birçok noktası için paketler hazırlıyor. Henüz Türkiye’de buna benzer bir iş fikri hayata geçirilmiş değil.

“Türkiye’de Olmayan Denenmemiş ve Yapılmamış İş Fikirleri” üzerine 130 yorum

 1. şakir zeus says:
 2. osman says:
 3. Tolga says:
 4. Süleyman says:
 5. musa says:
 6. Ufuk tan says:
 7. Adem says:
 8. Çınar Tekinoğlu says:
  • songül uysaler says:
  • Seçkin says:
  • Nuran tepe says:
 9. volkan says:
 10. Nadihan says:
 11. Erdal says:
 12. Zarife says:
 13. Ceng!z says:
 14. Fırat says:
 15. FATİH KIZIL says:
 16. İZ İNOVASYON EĞİTİM PROJE DANIŞMANLIK says:
 17. YASİN says:
 18. Muhammet says:
 19. Emrah karabalik says:
  • Sercan özer says:
 20. Emrah karabalik says:
 21. Muhammet Ünlü says:
 22. Burakk55 says:
 23. İsmail says:
 24. halit says:
 25. feyyaz says:
 26. Mehmet says:
 27. Mustafa says:
 28. Ali says:
 29. Eda says:
  • Fırat says:
  • Yunus says:
  • saplayan says:
 30. ömer says:
 31. ugur says:
 32. Burak says:
 33. Mustafa Karagöz says:
  • Ömer says:
 34. Eren says:
 35. oguz says:
 36. Girişimci says:
  • Fatih Şahin says:
  • saner34 says:
 37. Gözde says:
   • Ömer says:
  • Fatih Şa says:
   • İsmail says:
  • Fatih Şahin says:
 38. çukur says:
  • Fatih Şahin says:
 39. Erçin says:
  • Ceyhun says:
 40. Zübeyir karci says:
  • Esvet Özer says:
 41. Tarık Demirkol says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir