1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Karlı İş Fikri: Araç Folyo ve Seramik Kaplama

Karlı İş Fikri: Araç Folyo ve Seramik Kaplama
0

Karlı İş Fikirleri platformu olarak, yeni yatırım fikri arayanlar için sık sık sektörleri incelemeyi sürdürüyoruz.

Son dönemde yollarda çeşitli farklı renklerde dikkat çekici araçları daha fazla görüyorsunuzdur. Bu işleme araç folyo veya seramik kaplama adı veriliyor. Ortalama 2-3 bin lira karşılığında yapılan araç folyo ve seramik kaplama, karlı bir iş fikri arayanlar için değerlendirilebilir.

Araçlarının daha dikkat çekici olmasını isteyenler tarafından son dönemde daha fazla tercih edilen bir işlem olan araç kaplama, ortalama araç başına 2-3 bin lira maliyet ile yapılıyor. Büyük araçlarda ise bu rakam 4 bin liraya ulaşabiliyor. Bazı ikinci sınıf kaplama işlemleri ile bin lira bedel karşılığında yapılıyor.

Araç kaplama neden kullanılır?

 • Araç boyasının solmasını engeller
 • Daha şık bir görünüm sağlar
 • Aracın dikkat çekiciliğini artırır
 • Araç üzerinde çizik ve küçük hasarları engeller
 • Ağaç reçinesine karşı koruma sağlar
 • Darbelere karşı hafif direnç

Araç kaplama fiyatları

 • 2’nci sınıf folyo ve seramik otomobiller için bin lira
 • 2’nci sınıf folyo ve seramik suv’lar için 2 bin lira
 • 1’nci sınıf folyo ve seramik otomobiller için 3 bin lira
 • 1’nci sınıf folyo ve seramik suv’lar için 4 bin lira

Araç folyo ve seramik kaplama nasıl yapılıyor

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Araç folyo ve seramik kaplaması işçiliği genellikle herhangi bir makine ile yapılmıyor. Araçlar aynı cam filmlerinde olduğu gibi araca uygulanıyor. Folyo ve seramiğin yapışkan şekilde üretilmesi ile araca giydirme uygulanıyor. Bunun için 3-4 araçta yapılan denemenin ardından başarıya ulaşma şansınız yüzde 100’e ulaşacaktır. Bu kapsamda ilk olarak kendinize ait araçlarda deneme yapmanızı öneriyoruz.

Ayrıca aşağıda yer alan videoya da göz atarak bir araç kaplamanın nasıl yapıldığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

ARAÇ KAPLAMA İŞİ

Araç kaplama sektörüne giriş yapmak için ortalama 2 aracın girebileceği alana sahip bir iş yeri kiralamanız gerekiyor. Kiralanacak alanın çok yüksek kiralık bedeli olmasına gerek yok, yalnızca araçla erişebilir bir alan olması yeterli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Senet Doldurma Örneği | Nasıl Doldurulur | Nedir?

Ardından araç kaplama için ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Şehrinizde bulunan Oto Sanayisi’ne giderek buradaki toptancılardan folyo ve seramik satın alabiliyorsunuz. Satıcılar ayrıca toptan bir şekilde sipariş de almaktadır. Burada folyo ve seramiklerden binlerce farklı örnek bulacaksınız, hepsinden toplu alım yapmak yerine en çok beğenilebilecek renkleri seçmek daha mantıklı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİnternetten Para Kazanma Yolları – 36 Kolay Yol!

Ortalama malzeme ihtiyacınız ilk etapta 12 bin lira civarında olacaktır. Bu malzemeler ile artık oto kaplama işine rahatlıkla başlayabiliyorsunuz. Önceden belirttiğimiz üzere, ilk etapta videolara göz atın ve kendi araçlarınız üzerinde denemeler yapın. Zira, yanlış uygulama yapmak araçlara zarar verebilir. Eğer deneme yapacak kendi araçlarınız yoksa bunun için deneyimli bir personel istihdam etmeniz gerekecek. Bu sektörde çalışan bir personelin ortalama aylık maaşı 3-4 bin liraya kadar yükselmektedir.

NASIL İŞ ALACAĞIZ?

Araç Kaplama

Oto kaplama ve giydirme sektörü halihazırda aktif bir sektördür. Ancak iş alabilmek için kesinlikle reklama ihtiyacınız olacak. İlk etapta fiyatları biraz daha uygun tutun ve bulduğunuz reklam fırsatlarını değerlendirin. Şehrinizde yayın yapan yerel gazeteler, radyolar ve sosyal medya sayfalarına muhakkak reklam vermenizi öneriyoruz. İlk etapta ortalama 3-4 bin liradan fazla reklama harcama yapmayın, geri dönüşlere göre rakam artırılabilir. Bir süreden sonra iş aldığınız her müşteri de sizin reklamınızı yapmaya başlayacaktır.

NE KADAR KAZANIRIM?

Oto folyo ve seramik kaplama işine girmek için dükkan kurulumu, ekipman ve malzemeler, reklam ve dükkan ruhsatlarının alınması ile birlikte ortalama 25 bin lira sermaye ihtiyacınız olacak. Bu kapsamda her kaplama için de bin ila 4 bin lira arasında ücret alıyorsunuz. Her kaplamada ise ettiğiniz kar marjı yüzde 40 civarıdır. Yani 2 bin liralık kaplama işinde ortalama 800 lira para kazanıyorsunuz, bu kapsamda çok karlı bir iş fikridir. Her gün yalnızca 1 kaplama işi bile alabilirseniz ay sonunda 15-20 bin liralık gelir elde edebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir