1. Anasayfa
 2. İnternetten Para Kazanmak

E-Ticaret Yapmak İstiyorum: İnternetten Ne Satabilirim?

E-Ticaret Yapmak İstiyorum: İnternetten Ne Satabilirim?
31

İnternetten ticaret yada kısa ve bilinen adıyla e-ticaret yapmak istiyorum sorusuna yanıt arıyorsanız sizler için harika bir rehber hazırladık! Artık internette ne satabilirim, nasıl satabilirim, alışveriş sitesi nasıl açılır diye site site dolaşmanıza, para ve zaman harcamanıza gerek yok. Kısa ve net adımlar ile E-Ticaret yapmak istiyorum sorusuna net yanıtlar bulmanızı sağlayacağız.

Öncelikle E-Ticaret yapmak istiyorsanız bir internet sitesine ihtiyacınız olacak. İnternet sitesini nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız bu durumda teknik anlamda bir yazılım şirketi ile anlaşmanız gerekecek. Basit bir arama ile her şehirde hatta ilçede bile onlarca yazılım-teknik-bilgisayar şirketi bulunabiliyor. Bu şirketlerde ortalama olarak bir e-ticaret yazılımını 4-5 bin liraya satın alabilirsiniz.

E-Ticaret yapmak istiyorsanız uzun vadede ise internet siteleri hakkında bilgi sahibi olmanız masraflarınızı büyük ölçüde düşürecektir. Zira e-ticaret yapmak için ya internet sitesini siz yönetmeli yada bir personel istihdam etmeniz gerekecek. İnternet sitelerinde küçük çaplı değişikliklere hemen hemen her gün ihtiyaç duyacağınız için bu konuda kendinizi geliştirmenizi öneririz.
.

E-TİCARET NASIL YAPILIR

E-Ticaret Yapmak İstiyorum
Öncelikle bu iş için gerekli resmi işlemleri yapmanız ve bir kargo şirketiyle anlaşmanız gerekiyor. Resmi işlemler için maliyeye giderek bir şirket açmanız ve fatura kesmeniz gerekecek. Eğer tek ürün satacaksanız ise şahıs şirketi açabilirsiniz. (Şahıs şirketi nasıl açılır) Şirket kurulumu çok ciddi sermaye istemiyor ancak fatura işlemleri için 2-3 bin liraya yakın masrafınız olacak. Zira her sattığınız ürün için fatura kesmeniz gerekiyor, bu durum ayrıca müşterilerinize de güven sağlayacak ve ‘müşteri tutma’ konusunda sizlere değer katacaktır.

Şirket kurulumunu tamamladıktan sonra şehrinizde bulunan bir kargo şirketlerine giderek anlaşma yapmanız gerekiyor. Kapıda ödeme seçeneğiyle birlikte bir kargo firması ile anlaşma yaparak kargoları daha ucuza gönderebilirsiniz. Kargo firmaları ile anlaşma yapmak için ek bir ücret ödemenize gerek yok. Kargo firmaları başvuru için açtığınız şirketin vergi levhasını ve kimlik bilgilerinizi isteyeceklerdir. Bunun dışında ek olarak sattığınız ürünlere ilişkin bilgi talep edebilirler. Bir kargo firması ile kapıda ödeme seçeneğiyle anlaşma yapmak genellikle 2 gün sürmektedir.

Bu işlemleri tamamladıysanız eğer hadi E-Ticaret’e başlayalım!

NE SATABİLİRİM?

E-Ticaret Yapmak İstiyorum
E-Ticaret işine girecekseniz ilk etapta satmak istediğiniz ürüne karar vermeniz gerekiyor. Her şeyi satmak istiyorum diyorsanız yüzde 90 ihtimalle yanlış yoldasınız. İnternette her şeyi satmak için çok yüksek sermayelere ihtiyacınız olacak. Bu nedenle belirli bir kategori hatta ürüne yönelmeniz daha mantıklı olacak. İlk etapta bir veya maksimum 5  ürüne yönelmeniz ise bizim bu konudaki en iyi tavsiyemiz. Eğer ürün sayısı kategori bazlı fazla ise, bu konuda da çalışabilirsiniz. Örneğin cep telefonu kılıfı satmak istiyorsanız bunu tek ürün ile yapamazsınız, piyasada çok satılan 20-30 cep telefonu modelinin kılıflarına ihtiyacınız olacak.

Ürün belirleme sırasında aşağıdaki kurallara uygun ürünler bulmanız gerekecek. Bu maddelerin tümü hemen hemen sorunsuz şekilde seçtiğiniz ürün veya ürün grubuna uygun olmalı:

 • Ürün temin sorunu olmaması,
 • Piyasa satış fiyatının en az yüzde 50’sinin altına satın alabilmek,
 • Toptan alımlarda indirim fırsatının sağlanması,
 • Depolamaya uygun olup olmadığı,
 • Kargolamaya uygun olup olmadığı, (Bazı ürünler kargolanamıyor, firmadan bilgi alabilirsiniz)
 • Ürünün tekli maliyetinin maksimum 75 lira arasında olması. (Önerilen)

Bu maddelere uygun ürün veya bir ürün grubu bulursanız eğer o ürünün birde en önemlisi internetten satılıp satılmayacağı konusunda araştırma yapmanız gerekiyor. Örneğin her bakkalda bulunulabilecek bir ürünü insanlar kolay kolay internetten satın almayabilir. Bu nedenle ürün araştırması yaparken yabancı dev alışveriş portallarına da göz atmayı mutlaka ihmal etmeyin. Hatta internet sitemizde yer alan En İyi 51 Çin Alışveriş Sitesi ve Yabancı Mal Satış Siteleri‘ni inceleyin ve sitelerde en çok satan yeni trend ürünleri sık sık inceleyin, emin olun harika fikirler bulacaksınız. Burada biraz da müşteri gözü ile bakmayı bilmeniz gerekiyor, bu sırada arkadaşlarınızdan, çevrenizden, ailenizden de yardım alabilirsiniz. Bazı ürünler piyasaya girer girmez ciddi satış elde eder.

E-Ticaret işine girmenin en önemli bölümü emin olun üründür. Trend ve uygun maliyetli bir ürün bulduğunuz zaman otomatik olarak sektöre bir adım önde başlama fırsatınız olacak. İnsanların ihtiyaçlarına önem gösterin ve bu sayede ürünlerinizi daha iyi pazarlama fırsatı bulabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Ayrıca 2019’da E-Ticaret’e başlamak istiyorsanız 2019’da İnternetten Ne Satabilirim rehberine mutlaka göz atmanızı öneririz.

ÜRÜNÜN FİYATI NASIL BELİRLENECEK?

E-Ticaret Yapmak İstiyorum

Ürüne karar verdikten sonra E-Ticaret yazılımına bu ürünleri harika fotoğraflar, videolar ve açıklayıcı makaleler ile ekleyin. Ürünü E-Ticaret sitesine yüklerken fiyatı, ürünün piyasadaki ortalama satış fiyatından yaklaşık olarak yüzde 10 ucuza vermenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin 40 lira maliyetli bir ürün piyasada 60 liraya satılıyorsa siz bu ürünü 54 liraya satmaya çalışacaksınız. Bu nedenle ürünü alırken iyi bir pazarlık yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Yeni 10 Trend İş Fikirleri ile Para Kazanmaya Başlayın

E-Ticaret platformları genellikle piyasadan daha uyguna ürün temini yapıldığı içinde ciddi anlamda tercih edilir. Hatta eğer kar marjınız yeterliyse bu ürünleri ilk etapta ‘Ücretsiz Kargo’ seçeneğiyle de müşterilerinize ulaştırmanızı öneririz. İlk etapta kar marjını çok yüksek tutmayın, bu müşteri portföyü oluşturmak için size önemli avantajlar sağlayacaktır.

NASIL SATIŞ YAPACAĞIZ

E-Ticaret Yapmak İstiyorum

Herhangi bir ayakkabı dükkanında satışa başlamak gibi internetten de satışa başlamak için reklama ihtiyaç duyulur. E-ticaret platformunuza müşteri çekmek için reklam yapmanın birçok farklı yolu bulunuyor. Ancak en çok tercih edilen yol, diğer internet sitelerine reklam vermekten geçiyor. Banner, video, makale, kampanya tarzı reklamlar ile başka internet sitelerine reklamlar verebilirsiniz. Geri dönüşüme göre internet sitelerini eleyebilir ve iyi performans gösteren sitelere daha fazla bütçe ayırabilirsiniz. Ancak reklam verme sürecinde birçok teknik konu vardır, eğer teknik olarak bilgi sahibi değilseniz bu süreçte sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bu süreç yerine reklam firmalarına ulaşmak daha mantıklı olabilir. İnternette on binlerce reklam firması bulunuyor, basit bir Google araması ile bu firmalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yönlendirme yapmamak adına isim vermeyeceğiz.

E-Ticaret platformları için en çok önerdiğimiz reklam yöntemi ise Google Adwords’tur. Temelde bir reklam firmasından daha fazla özgürlük sağlayan Adwords’u kullanmak düşündüğünüz kadar zor değil. Örneğin bir ayakkabı satmak istediğiniz vakit Google’nin Adwords platformu aracılığıyla internetten ayakkabı ile ilgilenenlere ulaşabilir yada ayakkabı ile ilgili olan sitelere direkt olarak Banner, Text, Video içerikli reklam verebilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya platformları Twitter, Facebook ve Instagram‘da da alışveriş platformunuza yönelik sayfa açarak bu sayfaya reklam yaptırabilirsiniz. En küçüğünden en büyüğüne hemen hemen bütün platformlar bu adımları izler. Ciddi sermayesi olan şirketler ise ayrıca TV, radyo ve gazete reklamlarıyla da internet sitelerine müşteri çekmeye çalışır.

Bu adımları tamamlayan işletmeler belirli bir satış kitlesine mutlaka ulaşacaklardır. Ancak işin bir de E-Ticaret sitesinin markasının oluşturulması ve müşteri memnuniyetinin maksimum seviyede tutulma süreci bulunuyor. Bu süreçte E-Ticaret sitenizde müşteriler için yapıcı olun, isteklerine olumlu yaklaşın ve özellikle ürün iadeleri konusunda sıkıntı çıkarmama çalışın. Bunlar uzun vadede marka gücünüzün oluşması için yararlı olacaktır. E-ticaret sitesinden memnun kalan bir müşterinin, bir sonraki alışverişinde daha istekli olacağını ve çevresine sizi tavsiye edeceğini unutmamalısınız.

Satış yaptığınız bir müşteriyi 1-2 ay sonra arayıp, ürün ve internet siteniz hakkında birkaç soru sorabilir ve kendisine bir hediye çeki verebilirsiniz. Bu küçükten büyüğe bütün alışveriş portallarında satışı artıran bir yöntemdir.

Bir süre tek ürün yada en fazla 5 ürün ile ayakta tutmaya çalıştığınız platformun belirli bir müşteri kitlesine sahip olduğunuzu fark ettiğiniz anda yeni ürünler için yine araştırma yapmaya özen gösterin. E-ticaret sektörü Türkiye’de her yıl artış sağlayan bir sektör olması nedeniyle çok ciddi fırsatlar sağlıyor. 2019 yılında e-ticaret sektörünün yüzde 50 büyüme kaydederek toplam 35 milyar liralık bir sektöre dönüşeceğini unutmayın, bu trendde yerinizi mutlaka alın.

10 ADIMDA E-TİCARET SİSTEMİ NASIL İŞLER?

e-ticaret

 1. Bir müşteri örneğin bir kitap satın almak için bir arama motorunda ‘x kitap’ diye arama yapar,
 2. Karşısına ‘x kitaba’ ilişkin çıkan web sitelerinden birine tıklar,
 3. Web sitesindeki sipariş butonuna basar ve genellikle e-mail adresiyle kayıt olur,
 4. Sipariş adımında adres bilgilerini ve kişisel bilgilerini eksiksiz doldurur,
 5. Ödeme adımında genellikle ‘kapıda ödeme’ seçeneğini tercih eder, eğer bu seçenek yoksa web sitesini yine arama motorunda arayıp kredi kartı ile ödeme için güvenli olup olmadığını inceler,
 6. Güvenli olduğuna inanırsa diğer ödeme yöntemlerini kullanarak ödeme adımını tamamlar,
 7. Bu sipariş E-ticaret sahiplerinin ‘Sipariş’ sayfasına düşer,
 8. Web site sahipleri, siparişi genellikle 1 gün içerisinde hazırlar,
 9. İkinci günde ise sipariş, verilen adrese kargolanır,
 10. Ürün kargo tarafından müşteriye teslim edilir.

Hemen hemen bütün alışveriş sitelerinde işleyiş bu şekildedir. Ancak profesyonel çözümler için bu adımları basitleştirmek ve daha fazla kullanıcı odaklı bir hale getirmek mümkün. Ayrıca ilk 2 adımda daha aktif olabilmek için de genellikle reklamları kullanmaktan başka çareniz yoktur.

Bir müşteri daima arama yaptıktan sonra giriş yaptığı internet sitesinden sipariş yapmaz, bazen sadece bilgiyi sizden alır ve siparişi ‘daha önce alışveriş yaptığı güvenli bir siteden’ yapabilir. Burada önemli olan güven verebilmektedir ve bu uzun yıllar alan profesyonel bir süreçtir. Bu adımda ciddi paralar harcamanız gerekebilir, ancak ne olursa olsun her sipariş için üst düzeyde bir müşteri memnuniyeti oluşturarak bu adımı gerçekleştirmeniz mümkün.

E-ticaret hakkında sorularınız aşağıdaki kısımdan bize yöneltebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (31)

Popüler Yorumlar
 1. 14 Eylül 2017

  Kağıt işine girmeyi düşünüyorum ama hadi bakalım

Yapılan Yorumlar
 1. Arkadaşlar % 100 orjinal tester parfüm toptancısıyım, kar marjı yüksek iş, talep eden olursa.

 2. 13 Ocak 2019

  7 Ayrı Kategoride 6500 Çeşit Ürün İle Ücretsiz Dropshipping ve Xml Bayilik. Üstelik Hediye 1 Yıllık Mega Mağaza!..

  Bayimiz olun sizde kazanın…

 3. 25 Temmuz 2018

  merhabalar, acaba e-ticaret üzerinden deri mont, kumaş yelek ,şalvar satma fikrim var ,bu konuda fikiri olarak yardımcı olursanız ..çok teşekkürler.

  • 3 Haziran 2019

   iyi günler, ürünler kendi üretiminiz mi acaba. iletişime geçerseniz iş teklifim olabilir.

 4. Arkadaşlar merhaba ticaret yapmak isteyenleri bekliyorum instagram toptan.ticaret sayfama

 5. 31 Mart 2018

  ___123___E-Ticaret Yapmak Istiyorum: Ne Satabilirim? | En Karl? Is Fikirleri 2018___123___

 6. 23 Mart 2018

  Açıklayıcı bilgilerin bulunduğu siteniz için çok teşekkür ediyorum.aşağı yukarı bilgi ve tecrübeli olduğum bir kaç meslek gördüm burada , tüm fikirler pozitif ve olumlu ifade edilmiş kısmen eksiklikler olsa da, cok güzel fikir ve projeler mevcut. Teşekkürler

 7. bence kağıt işi seni batırır arkadaşim insanlara ulaşımı daha zor bir ürün seçmelisin

 8. 14 Eylül 2017

  Kağıt işine girmeyi düşünüyorum ama hadi bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir