Döviz Bürosu Açmak
  1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Döviz Bürosu Açmak

5

Döviz büroları karlı bir iş kolu olmasıyla dikkat çekici bir iştir. Ancak yasal mevzuat gereği ciddi sermaye gücüne ihtiyacınız olacak.

Döviz büroları Türkiye’nin her noktasında açılabilir, ancak karlılık listesi yapacaksak eğer turistlerin yoğun olduğu bölgelerde döviz büroları daha fazla iş yapıyor. Ayrıca AVM, ana yürüyüş yolları ve şehirlerin ticari pazarlarına yakın konumlar da değerlendirilebilir. Döviz büroları 2-3 metrekarede bile kurulabilmeleri nedeniyle, en iyi konumu bulmak için çaba göstermenizi tavsiye ediyoruz. Zira dükkan boyutu konusunda bir sıkıntınız olmayacak.

Ocak ayında gelen yeni düzenleme ile birlikte Döviz Bürosu açmak istenirken yapılacak işlemler de değişmiştir. Kanuna göre, artık A ve B lisansları ile belirtilen 2 farklı döviz bürosu açılabiliyor. A lisansına sahip döviz bürolarının açılması için 5 milyon lira ödenmiş sermayeli bir şirket kurmak gerekirken, B lisansı için bu rakam minimum 1 milyon liraya düşüyor.

Döviz bürolarını açabilmek için lisans belirlendikten sonra A lisansı için Hazine Müsteşarlığı’na 500 bin lira, B lisansı için ise 200 bin lira başvuru ücreti yatırılması gerekiyor. Bu başvuru ücretlerinin ardından şirket kurulumuna geçilebiliyor.

LİSANS FARKLARI

A Lisansı’na sahip döviz bürolarının faaliyeti;

Borsaya üye olmak kaydıyla, ilgili yönetmelik ve mevzuat hükümleri çerçevesinde kıymetli taşlar ile standart ve standart dışı işlenmemiş kıymetli madenlerin ithalini, ihracını ve Borsada sürdürülmekte olan kıymetli maden ve taşlara ilişkin işlemleri yapmak.
Aynı iş günü içerisinde transfer emrinin verilmesi veya işleme konu fiziki teslimatın yapılması şartıyla; bankalar, yetkili müesseseler ve müşterileriyle transfer gerçekleştirebilen kuruluşlar aracılığıyla yabancı para almak, satmak ve ayrı cins yabancı paralarla değiştirmek.
Elektronik para kuruluşu ve ödeme kuruluşlarının temsilcisi olarak faaliyet göstermek.
Müsteşarlıkça izin verilmesi halinde merkez ve/veya şube adresleri ile uygun görülen diğer yerlerde para makineleri aracılığıyla yabancı para alım satımı ve buna ilişkin işlemleri yapmak.
Tutar sınırlaması olmaksızın banka kartları ve 10 bin ABD Dolarına kadar ön ödemeli kartlar aracılığıyla yabancı para alım satımı yapmak.
Müsteşarlıkça belirlenecek usul ve esaslar dâhilinde Müsteşarlıktan izin alınması şartıyla, yurt dışına madeni yabancı para veya Türk Lirası banknot sevkiyatı gerçekleştirmek.
Müsteşarlıkça uygun görülen diğer faaliyetleri gerçekleştirmek.

B Lisansına Sahip Döviz Bürolarının faaliyeti;

Kaydi para hariç yabancı paraları almak ve satmak.
Kaydi para hariç yabancı paraları daha küçük veya daha büyük küpürlerle, ayrı cins kaydi para hariç yabancı paralarla değiştirmek.
Merkez Bankasınca tespit edilen usul ve esaslar çerçevesinde dövizi natık çekleri satın almak.
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilen basılı altınlar (milli ziynet ve meskük ve benzeri) ile bir kilogramdan küçük bar veya külçe şeklindeki standart işlenmemiş altınların alım satımını yapmak.
Aynı iş günü içerisinde transfer emrinin verilmesi veya işleme konu fiziki teslimatın yapılması şartıyla; bankalar, yetkili müesseseler ve müşterileriyle bankacılık aracılığıyla yapılan transferler yoluyla yabancı para almak, satmak ve ayrı cins yabancı paralarla değiştirmek.

BAŞVURULAR

Şuanda bakanlık A lisansı için döviz bürosu başvurusu almıyor. 30 Ocak 2018’de gelen düzenlemeye göre B lisansı için başvurular 1 Mart 2018’de başlarken, A grubu lisanslar için ise başvurular 1 Ocak 2019’da alınmaya başlanacak.

NASIL PARA KAZANILIYOR?

Döviz büroları alıp – sattığı döviz ve çeşitli kıymetli evraklar arasında oluşan alım – satım farklarından para kazanır. Basit bir şekilde, bir döviz bürosunun dolar alım ile satım fiyatı aynı değildir. Genellikle her döviz bürosunda değişiklik göstermekle birlikte bu iki rakam arasında 0,02 TL’lik bir fark oluşur. Yani bir döviz bürosu alıp sattığı her 1 döviz cinsi için 2 kuruş kazanır.

Örneğin bir döviz bürosuna 100 dolar satmaya kalktığınız zaman (şu anki fiyatlar) size 388,70 lira ödeme yapılırken, aynı 100 doları almaya çalıştığınızda ödemeniz gereken rakam 390,30 liraya çıkar. Yani döviz bürosu 100 dolarlık bir işlem için 2 TL civarı para kazanabiliyor.

Gün içerisinde yüz binlerce dolar – euro ve çeşitli para birimi için işlem yapıldığı göz önüne alındığında, döviz büroları karlı bir iş koludur.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (5)

  1. A sinifi duviz burosu icin istenen 5000.000 liranin tamami istenmekte yoksa 10/1 istenmekte

  2. A sinifi doviz burosu icin yatirilan 500 bin lira yetki belgesi verilmedigi zaman geri iade ediliyormu

  3. Trabzon için bayilik almak istiyorum şartlarınız nelerdir?

  4. B lisansliDoviz burosu acmak icin bankaya sirketin odenmus sermayesi 1 milyon olmak zorunda fakat bu parayi sirket kurulduktan sonra kullanabiliormuyuz yoksa teminat olarakmi kalio ?

Bir yanıt yazın