1. Anasayfa
 2. Evde Ek İş

Sanal Asistan Olarak Para Kazanma ve İş İlanları

Sanal Asistan Olarak Para Kazanma ve İş İlanları
5

Türkiye’de sadece ofis bazlı çalışan binlerce işletme bulunuyor. Bu işletmeler genellikle Sanal Asistan aracılığıyla işletmelerindeki hizmetleri sürdürmektedir. Sizde Sanal Asistan olarak para kazanabilirsiniz. Üstelik Sanat Asistan olmak için ciddi bir eğitim ve deneyim sürecine de ihtiyacınız yok. Sanal asistan olarak para kazanmak ve iş ilanlarına göz atalım…

Sanal Asistan olmak istiyorsanız eğer ilk etapta iyi bir bilgisayar kullanıcı olmanız dışında herhangi bir bilgi veya eğitime ihtiyacınız yok. Eğer özellikle Microsoft’un Ofis yazılımları ve başka karşınıza gelebilecek programlara yatkın olabileceğinizi, e-postlara cevaplar verebileceğinize inanıyorsanız Sanal Asistan olabilirsiniz.

SANAL ASİSTAN NEDİR?

Sanal Asistan kısaca bilgisayar, telefon ve tablet üzerinden online olarak şirketlerin veya direkt olarak kişilerin yaptığı çalışmalara yardımcı olmaktır. Bir nevi sekreter görevini yürüten Sanal Asistanlar bunu genellikle internet üzerinden halleder. Bizzat ofislerde çalışan asistanlar olduğu gibi kendi evindeki bilgisayardan da asistanlık yapılabilmektedir. Hatta birçok şirket daha az maliyetli olması nedeniyle Sanal Asistanların evlerinde çalışmalarını ister.

Sanal Asistan

Örneğin bir reklamcılık şirketinin 2-3 Sanal Asistanı bulunur. Bunlar şirketin maillerini kontrol eder, ofis yazılımlarındaki dokümanlarında ekleme – çıkarmalar yapar, randevu sistemini ayarlar ve şirketin internet ile alakası ek işlerinde yardımcı olur. Örneğin reklam şirketinin birçok farklı bilgisayar programı bulunur ve bunlar üzerinde ek çalışmalar yapmanız gerekebilir. Bu tür programlar için şirketler kendi eğitimini vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Evde Yapılabilecek En İyi 10 İş Fikri

NASIL SANAL ASİSTAN OLUNUR?

Sanal Asistan olmak istiyorsanız eğer bunun için üniversite okumanıza yada belirli bir kurs programına katılmanıza gerek yok. Belirttiğimiz üzere eğer iyi bir bilgisayar kullanıcıysanız bu karar vermeniz için yeterli. Sanal Asistan işi bulmak için çeşitli kariyer sitelerindeki ilanlara göz atabileceğiniz gibi bizzat kendiniz de internet üzerinden HİZMET odaklı iş yapan şirketlere başvuruda bulunabilirsiniz. İlk etapta referanslarınızın olmaması nedeniyle düşük ücretler ile çalışmayı kabul etmeniz gerekebilir. Ayrıca eğer herhangi bir üniversite diplomanız varsa iş bulmanız kolaylaşacaktır. Ayrıca sosyal medya siteleri üzerinden hesap açarak da bu işi yaptığınızı mutlaka dile getirin.

EVDEN YAPANLAR İÇİN ÖNERİLER

Evde çalışarak Sanal Asistanlık yapacaksanız eğer, iyi bir bilgisayarınız, iyi bir internet hızınız, faks cihazınız, en az 3 telefon numaranız, yazıcı ve taracınızın da olması gerektiğini belirtelim. Ayrıca bu işte çok fazla esnek çalışma saatleri olmayabilir. Bu nedenle sabah 8’de bilgisayar başında olmanız gerekebilir.

KENDİNİZİ MUTLAKA GELİŞTİRİN

Evet, Sanal Asistan olmak için belirli bir eğitim süreci yok. Ancak bu kendinizi geliştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Lise ve Üniversiteye mutlaka gidin, ayrıca eğer bu eğitimleriniz varsa Sanal Asistan kursu veren birçok firma var. Bu kurslarda genel olarak bilgisayar ve ofis programlarına ilişkin eğitimler verilir. Halihazırda bu konularda çok bilgili olsanız bile bu tür resmi bir kurs belgesi işinize yarayacaktır. Ayrıca mutlaka ama mutlaka bütün şirketlerin İngilizce şartı aradığını da belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca 2-3 dil bilen Sanal Asistanların normal maaşının 3 katına kadar ödeme aldığı da bilinen bir gerçek. Eğer yabancı diliniz yoksa 6 ay gibi kısa bir sürede İngilizce öğrenebilirsiniz.

Sanal Asistan

SANAL ASİSTAN MAAŞLARI

Sanal Asistan olmaya karar verdiğiniz zaman ister istemez maaşları merak ediyorsunuz. Ancak bu iş için sabit bir maaş belirtmek çok zor. Sektörde yeni iş bulan bir sanal asistan aylık 600 liraya bile çalışmak zorunda kalabiliyor. Ancak birkaç önemli şirketten referans alan ve 2 dil bilen bir Sanal Asistan günde 5-6 saat çalışarak ay sonunda 6-7 bin lira maaş almaktadır. Türkiye’nin önemli teknoloji şirketlerinde bu tutarın üzerinde bile maaş alan asistanlar var. Ve bu tür asistanlar gerçekten şirketler için vazgeçilmez durumunda.

TAVSİYELER

 • Sanal asistan olarak ilk kez iş arıyorsanız eğer iş bulmanız gerçekten zordur. Çünkü sektörde orta düzeyde bir istihdam sorunu var. Bu nedenle farklı özellikleriniz olmalı. Özellikle yabancı dil ve özel program kullanımları konusunda.
 • Sanal Asistan olarak ilk işinizi bulduğunuz zaman maaş konusunda yapıcı olun, referans olarak mutlaka işinize yaraması için bir süre düşük maaş ile çalışmayı kabul edin.
 • Kendinizi geliştirmek için asla boş durmayın. Becerilerinizi geliştirmek bu işte de önemlidir. Klavye ve program kullanımları konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.
 • Daima yüksek enerjiye sahip olmalı ve olası sorunlar karşısında kararlı olmanız lazım. Gecenin bir vakti uyurken gelebilecek olası bir telefona da cevap vermeniz gerekebilir.
 • Kendi evinizdeki bilgisayardan Sanal Asistanlık yapıyorsanız eğer işinize özen gösterin ve adeta şirketin ofisindeki gibi işinizi üstlenin, kaytarmak kısa vadede güzel gelebilir ancak kaybeden siz olursunuz.
 • Sanal Asistanlık mesleğinde yükselmek çok kolaydır, çünkü her yeni işte yeni bağlantılar elde edersiniz. Bu bağlantılar ile iletişimi koparmayın.
 • Özellikle sosyal medya sitelerinde hesap açın ve LinkedIn’e mutlaka üye olun. LinkedIn de çok harika iş fırsatları da bulabiliyorsunuz. Sanal Asistanların çoğu LinkedIn de bulunuyor.
 • Eğer işinizde başarılı olursanız bir gün Sanal Asistan şirketi de kurabileceğinizi belirtelim. Avrupa ve ABD’de 10-20 sanal asistan bir araya gelerek şirket kuruyor, Türkiye’de de yakın tarihte bu düzeyde girişimler bekleniyor.

İŞ İLANLARI

Türkiye’de işletmeler çok rahat bir şekilde sigortasız, düşük maaşlar ile ve kayıt dışı personel istihdam etmeleri nedeniyle kendi evinde yada ofisinde çalışacak sanal asistanlara yoğun bir şekilde ihtiyaç duymuyorlar. Ancak bazı büyük şirketler ara dönemlerde sanal asistan iş ilanları ile personel istihdam etmektedir.

Türkiye’nin en büyük iş arama platformları, Kariyer.net, Yenibiriş, Lescard ve Eleman.net’te 2″sanal asistan” aramalarına sık sık göz atmanızı öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. Merhaba
  Ümraniye’de oturuyorum çalışıyordum ancak çocuklarım olduktan sonra çalışamıyorum bu işe ihtiyacım var.
  Dönüşlerinizi rica ederim.

 2. Sanal asistanlık yapmak istiyorum geri dönüş yaparsanız sevinirim

 3. Nerden ve nasıl başlamalıyım

  • Merhaba Sn. Filiz,
   Rehberimizde de yer aldığı üzere Sanal Asistan işine başlayabilmek için ilk etapta bionluk.com/liste/sanal-asistanlik bu siteye göz atabilirsiniz. İnsanların bu işi nasıl para ile yaptığını öğrenmek için güzel fikirler verecektir.

   • 1 Aralık 2017

    bijuteri dukkanım var ama toptan olarak eminönu den urun temin ediyorum sizce daha uygun olan yer hanlar var ise bilmek isterim şimdiden tesekkurler….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir