Koyun Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Türleri ve Karlılığı
 1. Anasayfa
 2. Tarım - Hayvancılık

Koyun Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Türleri ve Karlılığı

0

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan konusunda özellikle koyun yetiştiriciliği, ülkemizin en önemli geçim kaynaklarından birisidir. Hayvanların beslenmesi için uygun otlak araziler ve mevsimsel döngü ülkemizin hemen hemen birçok bölgesinde kendini net şekilde gösteriyor.

Türkiye’de tabi ki et tüketimi çok fazla. Et kültürü açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden birisiyiz ki koyun eti daha da fazla tercih ediliyor.

Koyun Yetiştiriciliği Sonucu Elde Edilebilecek Ürünler

Koyunlar, birçok farklı anlamda hayatımıza olumlu etki eden hayvanların başında geliyor diyebiliriz. Koyunun yetiştirilme amacı, zamana yönelik olarak çok farklı boyutlara ulaşmıştır. Derisinden dahi ciddi anlamda faydalanılabilmektedir.

Koyun yetiştiriciliğinde;

 • Yünleri
 • Derileri,
 • Eti,
 • Sütü,

genel itibari ile elde edilen en sağlıklı seçeneklerden birisidir. Tabi ki bunların tamamı, zaman içerisinde ticarete döküldüğünde en iyi gelir kaynaklarından birisidir.

Koyun Irkları Nelerdir?

koyun türleri

Koyunlar da birçok hayvanda olduğu gibi ayrı ırklara bölünmüştür. Bu ırklar, birçok farklı detaya göre ayrılır ve isimleri de yabancı olarak incelenir.

A-) ETÇİ KOYUN IRKLARI

Etçi koyun ırkı, adından da anlayabileceğiniz üzere eti ile adından söz ettiren ve ciddi anlamda verim sağlayan ırklardan birisidir. Türkiye’de bu ırk altında inceleyebildiğimiz birçok farklı koyun türü söz konusudur. Bunlar aşağıdaki gibi listelenebilir;

 1. Alman siyah başlı koyun
 2. ASAF koyunu
 3. Bafra koyunu
 4. Columbia koyunu
 5. Corriedal koyunu
 6. Dorper koyunu
 7. Karacabey merinosu
 8. Menemen koyunu,
 9. Orta Anadolu merinosu
 10. Shrophire koyunu,
 11. Suffolk koyunu,
 12. Targhee koyunu,

B-) SÜTÇÜ KOYUN IRKLARI

Süt verimliliği açısından da koyun ırkı söz konusudur. Bu ırk içerisinde de birkaç farklı koyun türünü inceleyebiliriz. İnceleyecek olursak;

 1. Sakız koyunu,
 2. İvesi koyunu,
 3. Doğu Frizya koyunu,
 4. Langhe koyunu,
 5. Sardinya koyunu,

C-) KÜRK KOYUNU IRKI

Deri sanayi için hayvan derileri olmazsa olmazlardan birisidir. Özellikle koyun derisi, fazlası ile tercih ediliyor. Deri sanayine hammadde üretmek için aşağıdaki ırklar fark yaratır;

 1. Karagül koyunu,

D-) ÇİFT AMAÇLI KOYUN IRKLARI (YAPAĞI + ET)

Yapağı özelliği ve etinden faydalanabildiğimiz koyunlarda çift amaçlı ırklar arasında net şekilde gözlemlenebilir. Bu ırkları inceleyecek olursak;

 1. Corriedale koyunu,
 2. Columbia koyunu,
 3. Targhee koyunu,
 4. De France koyunu,

E-) KOMBİNE VERİMLİ IRKLAR

Kombine verimli ırklardan birçok farklı konuda analiz ve yararlanma sağlayabiliyoruz. Bu ırklar içerisinde yer alan türleri sayacak olursak;

 1. Akkaraman koyunu,
 2. Morkaraman koyunu,
 3. Dağlıç koyunu,
 4. İvesi koyunui
 5. Karayaka koyunu,
 6. Sakız koyunu,

Dünya genelinde kabul edilen onlarca farklı koyun ırkı mevcuttur. Ancak ülkemizin küçükbaş hayvancılık sektöründe özellikle bu türler ciddi anlamda dikkat çeker.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRRomanov Koyunu İthalatı ve Fiyatları

Koyun Çiftliği Nasıl Kurulur?

Koyunlar ya da yavruluk dönemlerinde kuzular, çiftlik hayvanlarıdır ve evcilleştirilme özelliğine sahip küçükbaşlardır. Dünya genelinde 1.2 Milyar dolaylarında koyun bulunmaktadır ki yetiştiriciliği en yoğun yapılan küçükbaş hayvanlardan birisidir.

Koyun ticareti yapmak için ise çiftlik kurmak çok mantıklıca olacaktır. Bu anlamda da sizlere bilgi verelim.

A-) İDEAL KOYUN ÇİFTLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

koyun çiftlik

Tabi ki çiftlik özellikleri açısından da sağlıklı kuzu ya da koyun yetiştirmek için belli başlı standartlar söz konusudur. Bunları inceleyecek olursak;

 1. Öncelikle hayvanların barınağı maksimum büyüklükte inşa edilmelidir ve hayvanlar sıkışık bir şekilde barınmamalıdır.
 2. İnşa edilecek olan çiftlik barınağı, mevsimsel şartlar dikkate alınarak koruyucu şekilde yapılmalıdır.
 3. Açık alan inşası için hayvan başına en az 2 metrekare olmak sureti ile hesaplamak akıllıca olur.
 4. Hayvancılık yapılacak olan çiftlikte havalandırma sistemleri kullanmak önemlidir. Özellikle büyük pervaneler kullanmak akıllıca olacaktır.
 5. Zemin tercihi olarak sert toprak çok ideal olacaktır. Aynı zamanda zemine saman yaymak da yine son derece önemli olacaktır.
 6. Hayvan sayısı kadar yemlik ve yalak düzeni belirlemek ve miktarı ideale indirgemek iyi olacaktır.
 7. Koyunlar zaman içerisinde üreme yapar. Yeni doğan kuzular için ayrı bir yaşam alanı belirlemek ve burayı biraz daha sıcak tutmak gerekir.

Koyun (Keçi) Üretimi Nasıl Yapılmalıdır?

Keçi ve dolayısı ile koyun üretimi yapmak için bilgi sahibi olmak çok çok önemlidir. Koç ile çiftleştirme, hepimizin bildiği üzere son derece sağlıklı ve ideal olacaktır. Koç seçerken döl verimine özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Koç seçimini bu şekilde yaptıktan sonra koyunları da sonradan alacak iseniz en fazla 1 kez kuzulamış olmalarına dikkat edin. Koyunlar, kuzulama işleminde yıpranır. Sağlıklı kuzular elde edebilmek için çiftleştirilecek hayvanları özenle seçmek gerekir.

A-) HAYVAN SEÇİMİNDE TİGEM KULLANIMI

TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü), zaman içerisinde hayvancılık konusunda da üreticilere destek olmaktadır. Koyun, kuzu üretimi yapabilmek için ihtiyaç duyacağınız sağlıklı hayvanları TİGEM yardımı ile alabilirsiniz. Üstelik bu andan itibaren üretiminiz de devlet denetiminde sağlıklı şekilde yüretilebilir.

B-) KOYUN KEÇİ BİLGİ SİSTEMİ

Alacağınız her koyunda dikkat etmeniz gereken başlıca özellik, hayvanın KKBS (Koyun Keçi Bilgi Sistemi) kaydının olmasıdır. Zaman içerisinde devlet, hayvanları dahi kayıt altına alarak incelemede tutuyor. Sizde daha önceki hayvanlarınızı bu sisteme kayıt ettirmeyi unutmayınız.

Koyun Sağlıklı Aşılama Zamanları ve Aşı Türleri

Üretim yapıyor iseniz hayvanlarınızın aşılarına son derece dikkat edeceksiniz. Köy mevkiinde ikamet ediyor iseniz köylerin veterinerleri, genel itibari ile bu ritüelleri takip altında tutar. Ancak bilinçli bir yetiştirici aşağıdaki süreçler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aşılar ile alakalı detaylar şu şekilde;

 1. OCAK: Septisemi Aşısı
 2. ŞUBAT: Mera Aşısı
 3. MART: Şap ve Ektima Aşısı
 4. NİSAN: Keçi Ciğer Aşısı ve Agalaksi İğneleri
 5. MAYIS: İç ve Dış Parazit
 6. HAZİRAN: Pseudeotüberküloz Aşısı
 7. AĞUSTOS: Çiçek ve Topallık Aşısı
 8. EYLÜL: Şap Aşıları ve Keçi Veba Aşısı

Bu andan itibaren veterinerler de yine sizleri bu aşılar konusunda sürekli olarak yönlendirecek ve bilinçlendirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Köyde Yapılacak İşler

Koyunların ve Keçilerin Beslenmesi

Küçükbaş hayvancılık sektöründe özellikle hayvanların dönemsel beslenme alışkanlıkları farklılık göstermektedir. Bu neden dolayısı ile beslenmeleri ile alakalı olarak tüm detayları elimizden geldiğince sunmak istiyoruz.

A-) KOÇ KATIM ÖNCESİ DİŞİ KOYUN VE KOÇ BESLENMESİ

Dişi koyundan daha verimli yavrulama almak istiyor isek aşım öncesi beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Planladığımız aşım zamanından 6 hafta öncesinde dişi koyunlara 1 kilogram kuru ot ve 200 grama kadar konsanstre yem takviyesi yapmak önemlidir.

Damızlık koç için de daha sağlıklı döl verimi almak için 2 kilograma kadar fabrika yemi ve kaliteli kaba yem takviyesi çok çok önemlidir.

B-) GEBE KOYUNLARIN BESLENMESİ

koyun yetiştiriciliği

Gebe koyunlarda özellikle hayvan sağlığı ve doğacak olan kuzunun sağlığı için de önemli bir beslenme reçetesi süreci söz konusudur. Burada ise maddeleri inceleyecek olursak;

 1. Doğumdan 6 hafta öncesi süreçten itibaren 1 kilogram kuru ot ve 250 gram konsantre yem takviyes idealdir. Bu reçete 2 hafta kalaya kadar uygulanır.
 2. Doğuma 2 hafta kala konsantre yem miktarını 550 gram dolaylarına çıkarıyoruz.

C-) YAZ AYLARINDA KOYUN BESLENMESİ

Yaz aylarında özellikle hayvanların su tüketimini göz önünde bulundurmak gerekir. Sağlıklı bir koyun, yaz aylarında günlük olarak ortalama 5 litre su tüketir ve tüketmesi gerekir. Mera ya da çiftlik farketmeksizin hayvanların günlük ot ya da konsantre yem düzeni sabit olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 Safran Yetiştiriciliği

Şakayık Çiçeği Yetiştiriciliği

 Mor Patates Yetiştiriciliği

 Kinoa Yetiştiriciliği

Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği

 Marul Yetiştiriciliği

Fasülye Yetiştiriciliği

Badem Yetiştiriciliği

Ahududu Yetiştiriciliği

Soya Yetiştiriciliği

Serada Çilek Yetiştiriciliği

Domates Yetiştiriciliği

Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği

Ayva Yetiştiriciliği

Taze Fasulye Yetiştiriciliği

Serada Biber Yetiştiriciliği

Goji Berry Yetiştiriciliği

Börülce Yetiştiriciliği

Kanola Yetiştiriciliği

Kırmızı Reishi Mantarı Yetiştiriciliği

İpek Böceği Yetiştiriciliği

Zeytin Yetiştiriciliği

Lavanta Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Susam Yetiştiriciliği

Çilek Yetiştiriciliği

İlginizi Çekebilir