Kapat

Köyde Yapılacak İşler

Anasayfa Karlı İşler Köyde Yapılacak İşler
mantar

Türkiye’de kırsal yani köyde yaşayan insanların nüfusu son 10 yılda yüzde 30’dan yüzde 25’e kadar düştü. Bu köylerde yapılacak ve kar edilecek işleri nispeten azaltmış gibi görünse de aslında rekabet açısından olumlu bir gelişme.

Türkiye gibi büyük nüfuslu bir ülkede kırsalda yapılan tarım ve hayvancılığa mutlaka ama mutlaka ihtiyaç var. Bu da köylerdeki nüfusun azalmasıyla birlikte aslında daha çok para kazandırma şansı sağlıyor. Örneğin 10 yıl önce bu alanda yüzde 5 daha fazla rakibiniz vardı. Bu açıdan köyde yapılacak ve para kazandıracak işler kar marjı olarak her yıl artış göstermektedir.

Türkiye’de köy ekonomileri genellikle tarım ve hayvancılık temellidir. Bazı köylerin ortak noktalarında çeşitli fabrikalar, atölyeler kurulmuş olabilir ancak genel ekonomi tarımsal faaliyetler ve hayvancılık odaklı olmayı sürdürmektedir. Bu iki sektörde para kazanılmadığını düşünmeyin, son yıllarda sağlık konusunda insanlar daha dikkatli olmaya başladı ve bu en çok fabrika odaklı besin ürünlerinin imajının zedelenmesine neden oldu. Bu kötü imajın batı odaklı olarak artmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Bu durumda yaptığınız tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin çok daha değerli olacağını belirtelim.

Köylerde yapılacak işler listemizde de bu iki iş kolu büyük önem arz ediyor. Tarım ve hayvancılık odaklı iş fikirlerini mutlaka bırakmamanızı öneriyoruz. Evet bu işler nispeten zahmetlidir ve masa başı iş gibi sizi mutlu etmeyebilir ancak karlı bir iş arıyorsanız belirli bir zahmete katlanmanız gerekiyor.

1- SALMA TAVUKÇULUK

tavuk
Uzun bir süredir salma tavukçuluğa çok yoğun bir ilgi var. İnsanlar artık organik yumurtalar veren salma tavukçulardan çıkan yumurtalara daha fazla ilgi göstermeye başladı. Ayrıca salma tavukçuluk ile elde edilen yumurtalar, normal yumurtalardan yaklaşık 2 kat pahalıya satılıyor. Salma tavukçuluk işini halihazırda birçok köyde binlerce insan yapıyor. Ancak bu kişiler bu işi profesyonel olarak yapmak yerine amatör olarak ilgileniyor, maksat ay sonunda ek gelir olsun. Ancak siz bu işi profesyonel olarak 400-500 tavuk ile yaparsanız harika gelirler elde edebilirsiniz. Bu işi profesyonel olarak yapmak için 50 bin lira düzeyinde sermaye ihtiyacınız olacak. Ürünleri size en yakın il veya ilçe merkezindeki satış noktalarına komisyon usulü satabilirsiniz. Yumurtaların elinizde kalma şansı yok. Ayrıca 50 bin lira sermayeniz yoksa, elde ettiğiniz en küçük gelirle bile tavuk sayınızı artırmanızı öneriyoruz.

2- MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

mantar
Türkiye ve dünyada tarımsal faaliyet olarak en kısa zamanda en çok gelir getiren tarımsal ürün mantarlardır. Türkiye’nin toprağı bu konuda çok avantajlı. Hemen hemen her bölgenin kendine has mantar türleri bulunuyor. Bazı mantarlar gram olarak yüzlerce liraya bile satılıyor. Mantarlar hakkında net bilgi elde etmeye çalışmak yerine her il ve ilçede bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne giderek tüm bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca bazı ürünler için çeşitli teşvik programları bulunuyor, yine bu müdürlüklerde bu bilgiler de net olarak sağlanıyor.

3- ORGANİK BAL ÜRETİMİ

bal
Arıcılık için çok ciddi ek bilgilere ve sermayeye ihtiyacınız yok. Bulunduğunuz bölge arıcılığa uygunsa eğer organik bal satışının KATLANARAK arttığını bilmenizi istiyoruz. Sanayi şirketlerinin çeşitli logo ve markalarının bulunduğu ballar yerine organik ballara ilişkin ilgi artışından faydalanmalısınız.

4- HİBE PROGRAMLARINA KATILMAK

tesvik
Devlet, köyde yaşayan insanların ekonomilerine katkı sağlamak için sık sık hibe ve teşvik programları hazırlamaktadır. Bu programlar aracılığıyla köyde ek kazanç elde etmek mümkün. Bu yol ile Türkiye’de binlerce insan kendi işini kurma şansına sahip oldu. Özellikle Genç Çiftçi projesine muhakkak katılmanızı öneriyoruz, eğer sizin yaşınız bu program şartlarına uymuyorsa mutlaka evinizde yaşayan genç bir birey üzerinden programa katılın.

“Köyde Yapılacak İşler” üzerine 4 yorum

  1. nihal says:
  2. zeynep says:
  3. TÜLAY says:
  4. Erkan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir