Kapat

Australorp Tavuk – Karlı Bir Tavuk Cinsi

Anasayfa Karlı İşler Australorp Tavuk – Karlı Bir Tavuk Cinsi
Australorp tavuk

Australorp Tavuk özellikle yumurta sektörüne giriş yapmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için tercih edilmesi gereken tavuk cinsleri arasında yer alıyor.

Tavuk çiftliği açmak karlı bir iş fikridir. Ancak tavuk çiftliklerinde kar marjlarını yükseltmenin önemli bazı ipuçları bulunuyor. Bu ipuçları arasında yıllık yumurta verimi en yüksek tavukları yetiştirmek tabii ki ilk sırada gelmektedir. Bu kapsamda yıllık yumurta üretimi ile nam salmış Australorp tavuk tercih edilebilir.

Bir yılda 360 adet yumurta verdiği tespit edilen bir tavuk türü olan Australorp türü tavuklar, şuanda piyasada en yüksek yumurta verimine sahip olan tür olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda tavuk çiftliği açmayı planlıyorsanız eğer bu tavukları tercih etmek kesinlikle mantıklı olacak.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tavuk Çiftliği Açmak

Australorp tavuk yaklaşık olarak 5 yıl yılda 360 yumurta verimi sağlamaktadır. 5 yıldan sonra ise 2 yıl daha yumurta verimi yüzde 30 düşen bu tavuklar, 7 yılın ardından yumurtadan kesilmektedir. Bu kapsamda piyasada mevcut tavuklardan çok daha avantajlı olan Australorp tavukların çıkış ülkesi ise Avustralya’dır.

ÖNEMLİ NOT: Australorp tavuklarının yıllık 360 yumurta üretimi deneysel bir rapordur ve gerçekte bu rakamı yakalamanız imkansıza yakındır. Ortalama yumurta verimi sıradan bir çiftlikte yıllık 320 yumurta civarındadır. Ancak bu rakam ile Australorp Tavukları diğer cinslerine göre avantajlı kılmaktadır.

Siyah ve beyaz renklere sahip türleri bulunan Australorp tavuklarının nadiren mavi renkli olanları da piyasada bulunmaktadır. Ortalama 21 – 22 saatte yumurta veren Australorp tavuklarının civcivleri 6 ayda yumurta verecek seviyeye geliyor.

ÖZELLİKLERİ

Australorp tavukları genellikle sakin hayvanlardır. Geniş bir bahçe dışında istedikleri herhangi bir şey yoktur. Horozları fazla ötmez.

Sıklıkla Sorulan Soru: Australorp tavukları gurk olur mu?

Evet Australorp tavukları rahatlıkla gurk olur, eğer yumurtaları folluktan almazsanız; Çok daha kolay gurk olmaktadırlar. Ayrıca bu tavuklar civcivlere çok iyi bakmaktadır ve bu kesinlikle tavuk çiftliklerindeki civciv ölümlerinin engellenmesi için harika bir konu.

Australorp tavuk piyasada bodur (cüce) ve normal olarak 2 farklı türde bulunmaktadır. Bu türlerin fiziksel özellikleri farklıdır. Fiziksel özelliklerinin dışında iki tür arasında pek bir fark yoktur.

Normal Australorp
Horoz : 3.9–4.7 kg
Tavuk : 3.3–4.2 kg
Yavru horoz : 3.2–3.6 kg
Piliç : 3.0–3.6 kg

Bodur Australorp
Horoz : 1.2 kg
Tavuk :790 g
Yavru horoz : 1.6–2.1 kg
Piliç : 1.3–1.9 kg

FİYATLARI

Türkiye’de de son dönemde ciddi bir satışı bulunan Australorp tavuklarının saf kanı 100 TL civarında satılıyor. Kuluçka yumurta fiyatları ise 5 TL civarında. Eğer çiftlik için Australorp civcivleri satın alacaksanız eğer ortalama 1 civciv için ödeyeceğiniz rakam se 11 TL.

NEDEN TERCİH EDİLMELİ

Türkiye’de yumurta üretiminde genellikle işletmelerin satış sorunu yoktur. Hem yurt içinde hem de yurt dışında Türkiye’de üretilen yumurtaların pazar sorunu yaşanmıyor. Bu kapsamda daha fazla yumurta üretimine odaklanılması kısa ve uzun vadeli olarak öncelikli planlar arasında yer almaktadır. Verimi yüksek birçok tavuk cinsi bulunmaktadır, ancak Australorp bu konuda en iyiler arasında yer almaktadır. Üstelik yarkalara ödeyeceğiniz tutar diğer tavuk cinsleri ile hemen hemen aynı fiyattır. Kısa vadede daha fazla civciv alıp kar elde edeceğinizi düşünmek yerine, uzun vadeli planlama yapmak daha mantıklı olacaktır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Karlı Tavuk Cinsleri

FOTOĞRAFLARI

Australorp Australorp Australorp tavuk Australorp Australorp Australorp

“Australorp Tavuk – Karlı Bir Tavuk Cinsi” üzerine 11 yorum

  1. Yatırımcı says:
  2. Bayram says:
  3. HÜSEYİN YILMAZ says:
  4. Akif karahan says:
  5. Selahattin AKKOÇ says:
  6. Eren says:
  7. Australorp Tavuk says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir