1. Ana Sayfa
  2. Karlı İşler

Mavi Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği

Mavi Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği
1

Son dönemde insanlar mavi yumurtaya ciddi oranda talep göstermektedir. Bunun en büyük nedeni ise Mavi yumurtalar için yapılan “sağlık” odaklı pazarlama çalışmasıdır. Elbette mavi yumurtaların sağlık açısından belirtilen pazarlama çalışmalarına yönelik faydası henüz kanıtlanmamış durumda. Ancak yine de bu işin karlı bir iş olmadığını göstermiyor, zira piyasası sürekli yükselen bir iş fikri olması nedeniyle dikkat çekiyor.

Öncelikli olarak mavi yumurtlayan tavukların temel şartlar altında beyaz yumurtalardan farklı değildir. Ancak son yıllarda yapılan pazarlama çalışmaları nedeniyle mavi yumurtaların çok daha fazla sağlıklı olduğuna yönelik bir algı bulunuyor. Bu algı da mavi yumurtaların çok daha pahalı fiyatlar ile satılmasını sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak (Yumurta Üretimi Yapmak)

Mavi yumurtlayan tavuklar ise Araucanas ve Ameraucana olarak biliniyor. Her iki tür de birbirine benzer özelliklere sahip olmasına rağmen yetiştiriciler genellikle Ameraucana’yı tercih etmektedir. Elbette bunun nedenleri var.

MAVİ YUMURTLAYAN TAVUKLAR

araucanas

Araucanas

Araucana, kökeni Şili olan mavi yumurtlayan bir tavuk ırkıdır. Yıllık yumurta verimi yılda 140 civarında bulunuyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Ameraucana

Ameraucana tavuğu, Anavatanı Amerika olan mavi yumurtlayan bir tavuk ırkıdır. Ağırlıkları ortalama 2,5 kg civarında olan bu tavukların yıllık yumurta verimi 190 civarında bulunmakta.

YETİŞTİRİCİLİK

mavi yumurta

Mavi yumurtlayan tavukları Türkiye’de birçok çiftlikten rahatlıkla satın alabilirsiniz. Tavukların fiyatı 300 TL civarında bulunuyor. Bu tavukların yetiştiriciliklerinin normal tavuklardan pek farkı yoktur. Ancak genellikle biraz daha hassas hayvanlardır. Bu doğrultuda beslenme özelliklerinin iyi bir şekilde göz önüne alınması gerekiyor.

Ortalama olarak her iki tavuğun da yaşam süresi 5 yıldır. Ancak beslenme özelliklerine dikkat edilmemesi durumunda yaşları 3 yıla kadar düşebilmektedir. İlk 6 aylık sürede de mavi yumurta verimi elde etmek düşük olasılıktır. Bu nedenle bu hayvanlar için maliyet hesabı yapılırken yalnızca 2,5 yıllık bir verim dönemi esas alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hiç Tavuğu Yoktu Şimdi Yumurta İle Zengin Oldu

Araucanas ve Ameraucana cinsi tavukları satın alırken hayvanların lisanslı çiftliklerde yetiştirildiğine de mutlaka dikkat edin. Bu yatırımlarınızın heba olmaması için önemli konular arasında yer almaktadır.

Tavukların kuluçka süresi 21 gündür. Bu dönem dışında en verimli oldukları aralık ise Mayıs ile Ağustos dönemidir. Bu dönem içerisinde günde 2 mavi yumurta tavuğu alma şansınız da bulunmaktadır.

KAZANÇ FIRSATI

Mavi yumurtlar piyasada 10 TL civarında satışa sunulmaktadır. Toptan satışlarda ise tek bir mavi yumurtanın fiyatı 5 TL’ye kadar düşebiliyor. Bu sektörde toptan satış fırsatı fazla değildir. Genellikle ev işi ürünler satan işletmelerde ve organik gıda marketlerinde satışa sunuluyor. Ek olarak internetten satışı da çok fazla olan bir üründür. Bu doğrultuda minimum 50 tavuk ile yetiştiriciliğine başladıktan sonra internetten satışa odaklanmak mantıklı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyada En Çok Tercih Edilen Tavuk Cinsleri ve Özellikleri

50 tavuğu satın almanın bedeli yaklaşık 15 bin TL’dir. Civciv olarak satın alırsanız fiyat 8 bin liraya kadar düşmektedir. Yumurtaları kuluçkalamak pek önerdiğimiz bir konu değil, bu nedenle minimum civciv olarak satın almak daha mantıklı olacak. Ardından yetiştiriciliği yapılarak bu hayvanların yumurtaları özellikle online ortamda satılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Australorp Tavuk

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Harika bir paylaşım teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir