1. Ana Sayfa
  2. Karlı İşler

En Çok Para Kazandıran 19 Tavuk Cinsleri ve Özellikleri

En Çok Para Kazandıran 19 Tavuk Cinsleri ve Özellikleri
0

Tavuk sektörüne girmek isteyen girişimci veya yatırımcılar için Türkçe olarak hazırlanmış harika bir tavuk rehberi.

Tavuk çiftliği açmak veya doğrudan evinizdeki bir alanda tavuk yetiştirmek istiyorsanız, dünyada yüksek verimi ile en çok tercih edilen ve dolayısıyla en çok para kazandıran tavuk cinslerine yönelebilirsiniz. Bu tavuk cinsleri aracılığıyla daha az emek ile daha fazla para kazanabilirsiniz. Elbette her tavuğun farklı istekleri ve yetiştirme ihtiyaçları bulunabilmektedir.

Tavuk yetiştiriciliği işine girmeyi planlıyorsanız, doğru tavuk seçimi yaparak işe 1-0 önde başlayabilirsiniz.

İster tavuk çiftliği kurun ister arka bahçenizde yetiştirmek üzere tavuk ihtiyacınız olsun, bazı tavuk seçimleri daha avantajlı olacaktır. Tüm dünyada tercih edilen bazı tavuk cinsleri diğerlerine göre daha fazla verim sağlamakta ve iklim koşullarına daha iyi uyum sağlamakta. Özellikle yumurtacılık veya tavuk eti üretimine odaklanacaksanız eğer uygun tavuk seçimi işletmenizin kısa ve uzun vadeli hedefleri için kritik bir seçim olacaktır.

Bu rehberde tüm dünyada en çok tercih edilen 19 tavuk cinsine ve özelliklerine yer verdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: TAVUK ÇİFTLİĞİ AÇMAK

1. BROWN

brown
Aslında Brown tavuklar doğal değildir. Brown telif hakkı ile korunan bir isimdir ve 1978 yılında Fransa’da bulunan bir şirket tarafından özel olarak geliştirilmiş bir türdür. Hem tavuk çiftlikleri hem de arka bahçesinde küçük bir kümes kurmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Brown tavuklarının bu kadar tercih edilmesinin en büyük nedeni ise yüksek yumurta verimi ve birçok sert iklime karşı dayanıklılığı. Brown tavukları Türkiye’de de en çok tercih edilen tavuk cinsidir.

2. PLYMOUTH ROCK

plymouth

Hem et hem de yumurta üretimi için tercih edilebilen bir tavuk cinsidir. 1900‘lü yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nin New England eyaletinde geliştirildi. Günümüzde ABD’de en çok tercih edilen tavuk cinsleri arasında yer almakta olup Türkiye’de de yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Yıllık yumurta verimi 200 civarındadır.

3. BARNEVELDER

barnevelder

Özellikle kış aylarındaki yüksek verimi ile tanınan Barnevelder, Hollanda merkezli bir tavuk cinsidir. Adını Hollanda‘nın Barnevelder kentinden almıştır. 19’ncu yüzyılın sonlarına doğru hızlıca yayılmıştır. Yumurtalarının kabukları serttir ve koyu kahve rengine sahiptir. Tavukların en önemli özelliği ise Kış aylarına dayanıklılığıdır. Bu tavuk türü yıllık 170 civarında yumurta üretimine sahiptir. En popüler olarak Avusturalya’da tercih edilmektedir.

4. AUSTRALORP

australorp

Yumurta verimi olarak dünyanın en iyi tavuk cinsidir. Siyah ve beyaz renklere sahip türleri bulunan Australorp tavuklarının nadiren mavi renkli olanları da piyasada bulunmaktadır. Bu tavuklar çok yoğun olarak tercih ediliyor, ek bir rehberimiz bulunuyor, rehbere Australorp Tavuk bağlantısından ulaşabilirsiniz.

5. TURKEN

turken

Ayırt edici, tuhaf ve düpedüz garip bir çıplak boyuna sahip olan ve hindilere benzeyen Turken tavukları Macaristan kökenlidir. Birçok hastalığa karşı inanılmaz direnç göstermeleri nedeniyle tercih edilen Turken tavukları, soğuğa karşı dirençlidir ve özellikle arazi şartlarında yemek bulmak konusunda eşsizlerdir. Safkan Turken tavukları oldukça uysal ve evcillerdir.

6. ORPINGTON

orpington

20. yüzyılın başında İngiliz kümes hayvanları yetiştiricileri tarafından geliştirilen Orpington tavuğu, İngiltere’nin zorlu kışlarına dayanabilen bir cins olarak tasarlandı. Genellikle Sarı ve Siyah renkleri bulunur. Bantam adlı Cüce türü de Almanya’da yoğun bir şekilde görülmektedir. Yumurta verimi yıllık 200’e yakındır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tavuk Çiftliği Kredi ve Hibe

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

7. SILKIE (HABEŞ)

silkie

Sılkie bir süs tavuğudur ve bu konuda dünyada en popüler tavuk cinsidir. Çin kökenli bir tavuk cinsi olan Silke’lerin en ayırt edici özelliği derisinde yoğun bir şekilde bulunan tüylerdir. Eskiden yalnızca Beyaz renginde bulunan Silkie’ler günümüzde siyah, gri ve altın renklerinde de bulunuyor. Habeş olarak da bilinen tavukların tüyleri ise kendilerini soğuktan korumuyor, bu tavuk cinsi soğuğa karşı dayanıklı değildir. Ayrıca cüce boylarında olmasına rağmen Silkie tavukları cüce statüsünde değildir. Genellikle evcil bir hayvan olarak tercih edilen Silkie tavuklarından  yıllık ortalama 100 yumurta alınmaktadır.

8. NEW HAMPSHIRE

new hampshire

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Hampshire eyaletinde bulunan çiftçiler tarafından 1900’lü yılların başında geliştirilen bir tavuk cinsidir. Süs tavukları olarak tercih edilmektedirler. Genellikle Kızıl renginde görülürler, civcivleri daha açık renklere sahiptir. Geniş gövdesiyle dikkat çeken New Hampshire tavukları çabuk tüylenmeye başlar. Genellikle ev tavukçuluğu için tercih ediliyorlar.

9. FRIZZLE

frizzle

Dışarı doğru kıvrılan tüyleri ile ilginç bir görünüme sahip olan bir tavuk cinsi olan Frizzle, Türkiye’de Kıvırcık adı ile tanınmaktadır. İlk olarak Asya kıtasında görülen bu tavuk cinsi genellikle süs amaçlı olarak tercih ediliyor. Siyah, Mavi ve Beyaz renkleri kabul edilen Frizzle tavukları yıllık 180 yumurta verimi sağlamakta ve küçük bir yapıda bulunmasına rağmen yetişkinleri ortalama 2 kilogram ağırlığındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2022'de Para Kazanmanızı Sağlayacak En Kârlı E-ticaret İş Fikirleri

10. BELÇİKA D’UCCLESS

belgium duccles

İlk olarak 1905 yılında görülen ve orijinal adı Belgium d’Uccle olan bu tavuklar Belçika’nın Uccle kentinde Michael Van Gelder tarafından geliştirildi. Birçok farklı şekli, rengi ve boyutu olan bu tavuklar genellikle süs amaçlı olarak tercih edilmektedir. Tüm dünyada süs tavukçuluğunda en çok sevilen türler arasında yer alıyor. Sakin ve arkadaş canlısı olarak bilinen bu cinsin civcivleri papağana benzemektedir. Ortalama yıllık yumurta verimi 110’dur.

11. RHODE ISLAND RED

rhode island red

1880 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Rhode adasında Kırmızı Malay, Legorn ve Asya ırklarının melezlenmesi sonrasında ortaya çıkan bir türdür. Genellikle Kırmızı renginde olmalarından dolayı isimlerinde ayrıca “RED” eklenir. Horozları 4, tavukları 3 kilogram ağırlığındadır. Tavukları uysal olarak bilinen bu cinsin horozları ise çok saldırgandır. Zorlu hava şartlarına dayanıklı olan bu tavuk cinsinin yıllık yumurta verimi 300’ü aşmaktadır. Bu kapsamda dünyada en çok tercih edilen tavuk cinsleri arasında yer alıyor. Ancak Rhode Island Red tavukları oburdur ve yıllık yem tüketimi rakiplerine göre yüzde 23 daha fazladır.

12. POLONYA – FİZAN

polonya fizan

Türkiye’de hem Polonya hem de Fizan adı ile bilinen ve orijinal adı Polish olan bu tavuklar 1845 yılında ilk kez Londra’da görüldü. Süs tavuğu olarak tercih edilen bu tür, gösterişli ve ilgi çekicidir. Oldukça uzun olan Fizan tavuğunun kafasında da yüzünü kapatan tüyler bulunur. Sıklıkla gözlerini göremeyecek hale gelmeleri nedeniyle gözlerinin önündeki tüyler bir bandaj yardımı ile toplanır veya kesilir. Altın, gümüş, beyaz, siyah ve mavi türleri bulunuyor. Çok sık hastalandıkları için bakımları çok zordur.

13. COCHIN – KOŞİN

cochin

İri bir vücuda sahip olan Cochin cinsi tavuklar sakin ve çabuk evcilleşirler. Aşırı tüylenmeleri nedeniyle sıklıkla kırpılmaları gerekir. Beyaz, Siyah, Sarı ve Gümüş renkleri bulunan Cochin’lerin yıllık yumurta verimi 160’tır. Ayakları tüylü olan bu türün bakıldığı alanın sürekli olarak temizlenmesi gerekiyor, aksi durumda hastalık kapmaları sıklıkla görülür. Çok ağır olmaları nedeniyle yağlanmalarının önlenmesi için çiftlik alanın da büyük olması ve sürekli gezmelerinin sağlanması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: TAVUK ÇİFTLİĞİ AÇMAK

14. LEGHORN – LIGORIN

leghorn

Türkiye ve tüm dünyada en çok tercih edilen tavuk cinsidir. Ligorin olarak da bilinen Leghorn tavukları yumurta verimi bakımından rakiplerinden üstündür. Dünyada beyaz yumurtaların çok büyük bir kısmı Leghorn tavuklarından elde edilmektedir. Anavatanı Hollanda’dır. Yumurta veriminin yıllık 300’ü aşarak yüksek olmasına karşılık Leghorn tavukları az yem tüketir ve yumurta işletmecileri için bu onları eşsiz bir konuma getiriyor. Üstelik tercih edilmelerini sebebi bu kadar ile sınırlı değil, Leghorn tavuklarının yumurtalarının ağırlığı da 70 grama (xx-large) kadar çıkabiliyor. Leghorn tavuklarının tek dezavantajı ise et verimidir, bu tavuklar genellikle 1.5 kilogram ağırlığına sahiptir ve bu nedenle asla et tavukçuluğu için tercih edilmezler.

15. SUSSEX

sussex

Hem yumurta hem de etlik amacıyla tercih edilseler de genellikle etlerinin çok lezzetli olması nedeniyle dünyada et tavukçuluğu için daha çok tercih edilen bir tavuk cinsidir. Anavatanı İtalya’dır. Yoğun olarak Kırmızı ve Beyaz türleri bulunan Sussex tavukları arkadaş canlısı olması nedeniyle evlerde küçük kümesler için de tercih edilirler. Yıllık 240 yumurta verimi sağlayan Sussex tavukları, açık alanda yem aramak konusunda da yetenekli olmaları nedeniyle daha az yem tüketmektedirler. Bu nedenle gezen tavuk çiftlikleri için Sussex tavukları önerilmektedir.

16. ARAUCANA

araucana

Türkiye’de ‘Yeşil Yumurtacı’ olarak adlandırılan Araucana tavuklarının kökeni Şili’dir. Bu tavukların verdiği yumurtalarının renginin Yeşil ve Mavi olması nedeniyle yoğun bir şekilde süs tavukçuluğunda tercih edilmelerine neden oluyor. Yıllık ortalama 140 tavuk veren Araucana tavuklarının fiyatları ise yüksektir, bu nedenle tavuk çiftliği kurmak isteyenler için pek tercih edilmezler. Ancak verdikleri yumurtaların fiyatları genellikle normal yumurtalardan 6 kat daha pahalıya satılmaktadır. Sağlık açısından herhangi bir farkı yoktur. Ek bilgiler Mavi Yumurtlayan Tavuk rehberinde.

17. WYANDOTTE

wyandotte

Amerika Birleşik Devletleri ırkı olan Wyandotte cinsi tavuklar hem et hemde yumurta verimi açısından tercih edilmektedirler. Kahverengi yumurta veren Wyandotte tavukları sakin ve uysaldır. Rakiplerine göre çevreye uyum konusunda daha dayanıklı olan Wyandotte tavukları yılda 1 kez gurk olması nedeniyle de tercih edilmektedirler. Wyandotte tavuklarının birçok farklı renk ve boyutta türleri bulunuyor. Genellikle tavukları 3, horozları 4.5 kilogramdır, hızlı tüylenirler ve çabuk gelişirler.

18. SULTAN

sultan tavuk

Dünyadaki nadir tavuk türleri arasında yer almaktadır. Süs tavuğu statüsünde yer alması hasebiyle sadece süs tavuğu üretimi yapmayı planlayan işletmeler için önerilmektedir. Yumurta ve et üretimi oldukça düşüktür.

19. ENDÜLÜS

endülüs tavuk

Soğuk iklimlere dayanıklı olan tavuk türleri arasında yer almaktadır. Siyahtır ve gözleri genellikle kırmızımsıdır. Yumurta verimi düşük olmasına rağmen et üretimi oldukça tatmin edici seviyede bulunmaktadır. Farklı bir tür arayanlar için idealdir.

İNCELEYİN: Satılık ve Kiralık Tavuk Çiftliği İlanları

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap