1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Serada Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Karlı mı?

Serada Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Karlı mı?
0

Biber tarımında özellikle serada biber yetiştiriciliği, en çok rağbet gören ve kısa sürede en hızlı şekilde verim alınabilen seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çeker. Türkiye’de sebze yetiştiriciliğini her mevsime taşıyan en önemli uygulama, bildiğimiz gibi sera uygulamalarıdır.

Öncelikle seracılık hakkında bilgi alabilmek için Seracılık Nasıl Yapılır rehberine göz atmanızı öneririz.

Örtüaltı biber yetiştiriciliği olarak da bilinen bu uygulama, zaman içerisinde karlılık oranı nedeni ile fark yaratıyor.

Sera Nedir? Sera Biberi Nedir?

Sera, her mevsim sağlıklı şekilde sebze ve meyve üretimi yapabilmek için gerekli iklimsel koşulların yapay olarak sağlandığı ışık gören ve ısıyı tutan ortamlara sera adı verilir. Sera, istenildiği takdirde kaliteli ve kalın muşambadan ya da cam uygulamadan yapışabilir.

Sera biberi, biberlerin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için sera yardımı ile sıcak ortamın hazırlanması sonucu elde edilen biberlerdir. Domates familyası içerisinde yer alan biber, acı ya da tatlı olmak üzere sınıflandırılmış şekilde üretilebilir.

Yeşil biber, özellikle sıcak ortamda yetişen bir sebze türüdür ve bu neden dolayısı ile en verimli şekilde serada yetiştirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSeracılık Maliyeti > Sera Naylonu ve Demiri Fiyatları

Serada Üretilebilecek Biber Çeşitleri

Biber türlerinin tamamını gerekli fide teminini sağlarsanız sorunsuz bir şekilde sera içerisinde üretebilirsiniz. Ülkemiz genelinde tüketimi en yoğun olan biber türleri aşağıdaki gibidir;

 1. Sivri biber,
 2. Çarliston biber,
 3. İri kırmızı biber,
 4. Konik biber,
 5. Domates tipi biber,
 6. Dolmalık biber,

Sera Biberinin İçeriği

sera biber

Biber, özellikle vitamin ve mineral açısından son derece sağlıklıdır. İnsan sağlığı için de uzmanlar tarafından önerilen gıda türlerinden birisidir. İçeriğinde ki başlıca seçenekler aşağıdaki gibi listelenebilir;

 1. Protein
 2. Yağ
 3. Karbonhidrat
 4. Demir
 5. Fosfor
 6. Kalsiyum
 7. A, B1, B2, B6 ve C Vitamini

Sera Biberinin İklim ve Toprak İsteği

Sera biberinin istediği uygun ortam sıcaklığı ve toprak türüne dair özellikle birkaç bilgi vermemiz gerekiyor. Sera üretimi de olsa içerisinde ki toprak, hava sıcaklığı gibi detayları ön planda tutmamız önemlidir. Detaylara biraz daha eğilelim.

A-) SERA BİBERİ İKLİM GEREKSİNİMLERİ

Biber, her ne olursa olsun sıcak iklim seven bitkiler içerisinde üst sıralarda yer alır. Biber ekimi ılık havaya sahip ortamlarda 1 yıl için yetiştirilir. Sıcak iklimlerde ise birkaç yıl verimli şekilde üretimi yapılabilir.

Çimlenme sürecinde 15 °C ideal sıcaklık düzeyidir.

Özellikle sera dahi olsa don riskinden biberleri korumak gerekir. 15 °C altında olan sıcaklıklar, biber için tehlikelidir. İdeal sıcaklık aralığı ise 18 °C ila 26 °C aralığında olmalıdır. 35 °C üzerinde meydana gelebilecek sıcaklıkta ise ürün ölmez ancak gelişme sürecinin belirgin şekilde yavaşladığını görürsünüz.

Gelişme sürecinde 21 °C ila 26 °C ideal olacaktır. Geceleri ise sera içerisinde de 15 °C ila 17 °C aralığı ideal sıcaklık aralığıdır.

B-) SERA BİBERİ TOPRAK GEREKSİNİMİ

Sıcaklık, sera biberi olmazsa olmazlardan birisi olduğu gibi toprak tercihi de yine en önemli seçeneklerden biridir. Biber, nemli toprak gereksinimi duyan bir üründür. Kuru toprakta biber verimi sağlıklı olmayacaktır.

Sera biberi dahi olsa toprağın nemli tutulması için sulama her zaman büyük önem arz eder. Toprakta %65 civarı nem derecesini sabit tutmak her açıdan önemlidir. Ağır toprak, killi ve aşırı su tutan toprak her ne olursa olsun uzak durulması gereken seçeneklerden birisidir.

Toprak pH değeri çok çok önemlidir. Biber üretimi yapacağımız toprağın pH değeri 5-6 ya da 6-8 aralığında olmalıdır. Aynı zamanda toprak tutuzluluğu, kaçınılması gereken detaylardan birisidir.

C-) SERA BİBERİ TOPRAĞININ HAZIRLANMASI

Örtüaltı biber, her ne olursa olsun dinlenmiş toprağa ekilmelidir.  Tek dönem sera biberi yapıyor iseniz ilkbahar aylarının sonunda hasat döneminin bitmesinin ardından toprağı sürerek sonbahar başlangıcına kadar belirli aralıklar ile sürerek ve sulayarak dinlenmeye bırakın.

Ekim zamanı geldiğinde ise dikim mesafelerini 100×40 cm şeklinde ayarlayabilirsiniz. Çift sıra dikim için ise bu detay 50×50 olarak kullanılır.

Sera Biberinin Sulama, Gübreleme, Malçlama ve Budama Detayları

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere biberin neme ve suya ihtiyacı son derece fazladır. Sera biberi üretiminde bilhassa bu çok önemlidir. Tabi ki gübre ile üretimi desteklemek ayrıca önemlidir. Bu konularda ki detayları da analiz edelim.

A-) SERA BİBERİ SULAMA GEREKSİNİMLERİ

Ne aşırı yaş, ne kuru toprak. Sera biberi için özellikle %65 dolaylarında nemli toprak çok önemlidir. Damlama adını verdiğimiz sulama tekniği ile toprağı ve bitki kökünü sürekli nemli tutmak her zaman faydalıdır. Sera üretiminde özellikle sağlıklı damlama hattı çok önemlidir.

B-) SERA BİBERİ GÜBRELEME GEREKSİNİMLERİ

sera biberi

Her türlü bitki üretiminde gübre desteği son derece önemlidir. Biber, yine toprakta yer alan organik her türlü bileşeni sonuna kadar destekler. Dekora 4 ton kadar yanmış ahır gübresi uygulaması çok faydalı olacaktır. Yine aynı şekilde azot, fosfor ve potasyum içeren kimyasal gübre desteği de sağlanabilir.

C-) SERA BİBERİ BUDAMA GEREKSİNİMLERİ

Sera biberi, zaman içerisinde budanarak düzenli hale getirilmesi gereken bitkilerden biridir.2 safhada (filiz alma ve yaprak alma) budama işlemi sağlanır. Biberin ana meyve dalları meydana gelene dek gövdede kendisini gösteren filizler el ile temizlenebilir. 2 ya da 3 ana dal geriye bırakılır ve sağlıklı, düzenli bir bitki oluşumu meydana getirilir.

D-) SERA BİBERİ MALÇLAMA GEREKSİNİMLERİ

Sera dahi yapsanız soğuk iklim kuşağında yaşıyor iseniz biberin dondan etkilenme durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Hava ve toprak sıcaklığını ideal düzeyde tutabilmek için seranın içeriğinde ek örtü (malçlama) işlemi son derece sağlıklı olacaktır.

Sera Biberlerinde Görülen Hastalıklar ve Zararlı Canlılar

Sera içeriğinde biber fidelerinin üzerinde birçok farklı hastalık ya da zararlı canlı meydana gelmeye başlar. Bu canlılar, sebze üretimini ciddi anlamda olumsuz etkilediğinden dolayı sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

A-) SERA BİBERLERİNDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Sera biberlerinde özellikle hastalıklara karşı dikkatli olmak gerekir. Bu hastalıklar hakkında da detaylı şekilde bilgi edinin. Bazı hastalıklar şu şekildedir;

Biber kök boğazı yanığı,

 1. Mildiyö,
 2. Alternaria,
 3. Antraknoz,
 4. Gövde yanığı,
 5. Külleme,
 6. Kurşuni küf,
 7. Beyaz çürük,
 8. Meyve çürüğü,

B-) SERA BİBERLERİNDE GÖRÜLEN ZARARLI CANLILAR

sera

Sera biber yapraklarının üzerinde de zaman içerisinde kurt normlarında zararlı canlılar kendilerini gösterebilir. Bu canlı türleri ise şu şekilde;

 1. Nematod,
 2. Bozkurt,
 3. Daraburnu,
 4. Tel Kurdu,
 5. Biber Kurdu,
 6. Biber Gal Sineği,
 7. Yeşilkurt,
 8. Yaprak Bitleri,
 9. Thrips,
 10. Sarıçay Akarı,

Sera Biberi Hasat Dönemi

Sera biberi üretiminde özellikle hasat dönemi, sıcak havalı dönemlere girmemiz ile başlar. Erkenci bir şekilde hasat yapmak da yine sera biberlerinde mümkün hale gelir.

Genel itibari ile Mart ayından itibaren aktif bir şekilde biber hasadı yapmak mümkün olur. Doğru toprak ve hava sıcaklığının elde edilmesi durumunda 2 günde bir çok yoğun şekilde biber hasadı yapabilmek mümkün hale gelir.

Meyve saplarına zarar vermeden doğru şekilde toplamak, üretim ağına zarar vermez. Zarar gören her yaprak, hasat verimini olumsuz etkiler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 Safran Yetiştiriciliği

Şakayık Çiçeği Yetiştiriciliği

 Mor Patates Yetiştiriciliği

 Kinoa Yetiştiriciliği

Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği

 Marul Yetiştiriciliği

Fasülye Yetiştiriciliği

Badem Yetiştiriciliği

Ahududu Yetiştiriciliği

Soya Yetiştiriciliği

Serada Çilek Yetiştiriciliği

Domates Yetiştiriciliği

Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği

Ayva Yetiştiriciliği

Taze Fasulye Yetiştiriciliği

Serada Biber Yetiştiriciliği

Goji Berry Yetiştiriciliği

Börülce Yetiştiriciliği

Kanola Yetiştiriciliği

Kırmızı Reishi Mantarı Yetiştiriciliği

İpek Böceği Yetiştiriciliği

Zeytin Yetiştiriciliği

Lavanta Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Susam Yetiştiriciliği

Çilek Yetiştiriciliği

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir