1. Ana Sayfa
 2. Tarım - Hayvancılık

Seracılık Maliyeti > Sera Naylonu ve Demiri Fiyatları (Topraksız – Alçak Tünel)

Seracılık Maliyeti > Sera Naylonu ve Demiri Fiyatları (Topraksız – Alçak Tünel)
13

Türkiye dünyanın en önemli tarım ülkeleri arasında yer aldığı üzere, tarım ile ilgili tüm iş fikirleri yüksek potansiyel içermektedir. Bu kapsamda seracılık en önemli iş fikirleri arasında yer almaktadır. Son dönemde topraksız sera için önemli gelişmeler de yaşanmaktadır. Peki, seracılık maliyeti ne kadar? 1 Dönüm topraklı veya topraksız sera için ne kadar para gerekiyor? Alçak tünel seralar için ne kadar maliyet oluşuyor sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde seracılık yaparak ciddi bir iş fikrine adım atabilirsiniz. Seracılık ile ilgileniyorsanız, bu kapsamda ilk etapta yatırım bütçenizin seracılık için yeterli olup, olmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Seracılık maliyeti hesaplamaları ve seralarda kullanılan naylon ve demir fiyatlarına göz atacağız…

Seracılık nedir ve nasıl yapılır gibi sorularınız için ise harika bir rehber hazırladık. Bu rehbere SERACILIK NEDİR? NASIL YAPILIR? bağlantısında ulaşabilirsiniz. Bu rehberde ise seracılık maliyeti üzerine ortalama hesaplara göz atacağız.

SERACILIK MALİYETİ

Seracılık ciddi bir emek isteyen iş kolu olmasının dışında yüksek olmasa bile ortalama üstü bir maliyet oluşturmaktadır.  Maliyet hesaplamaları mutlak suretle işe giriş yapmadan önce net bir şekilde yapılmalıdır. Seracılık maliyetini oluşturan en önemli konu sera alanıdır. Sera alanı büyüdükçe maliyetiniz de büyük ölçüde artacaktır. Bu kapsamda ilk olarak seranın yapısına karar vermeniz gerekiyor. Sera alanı kiralanacak mı, satın mı alınacak, Seranın kaç yıl hizmet vermesi planlanıyor, serada ne ekilecek gibi sorulara yanıt arayarak; Seranın maliyet ve gelir hesabını daha iyi yapabilirsiniz.

SERA NAYLONU ve DEMİRİ

Türkiye’de en yaygın seracılık kurulumu naylon ve demir ile yapılmaktadır. Sera naylonları genellikle UV+IR+EVA+AO+AV+DİFÜZYON Katkılı olarak üretilmektedir.

UV: Sera naylonunda kullanılan plastiğin kalitesini ortaya koymaktadır. UV arttıkça plastiğin ömrü de artış gösterir.
IR: Sera içerisindeki sıcaklığın gündüz ve akşam saatlerinde aynı kalmasını sağlar. Tasarruf sağladığı gibi bitklerin strese girmesini de engeller.
EVA: Sera naylonunun gücünü artırır. Genellikle rüzgara karşı dayanıklılık anlamında kullanılır.
AO: Sera demiri ile sera naylonunun bitiştiği alanlarda çürümeler ve sıcaklığa bağlı olarak yanmalar meydana gelebiliyor. Bu nedenle AO katkı maddesi mutlaka gereklidir ve bu sorunları engeller.
AV: Sera içerisine giren böceklerin görme kaybı yaşamasına neden olur, bu da sıklıkla tercih ediliyor.
DİFÜZYON: Sera içerisine giren güneş ışığını dağıtır ve bu sayede sera içerisindeki bitkiler eşit oranda ışık alır.

Sera naylonu alırken yukarıdaki katkı maddeleri içerdiğinden emin olunuz. Bu katkı maddeleri seracılık için hayati öneme sahiptir. Aksi durumda ürün için yeterli oranda verim almak zor olabilir.

Sera

SERA NAYLONU FİYATLARI

Sera naylonları çok farklı ebatlarda üretilmektedir. Sera kurulumu yapacağınız alana göre ebat belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca seracılıkta çok farklı kalitede naylonlar var. Bu nedenle sera naylonlarında fiyatlar ciddi oranda değişiklik gösteriyor. Ancak ortalama olarak Sera Naylonu’nun metrekare fiyatı 3 ile 4 TL arasındadır.

SERA DEMİRİ

Sera demiri seraların naylonlarının tutulması için kullanılmaktadır. Sera demirlerinin çoğu aynı kalitede üretilmektedir ancak bu kaliteyi etkileyen en önemli unsur demirin kalınlığıdır. Çok rüzgarlı alanlarda daha kalın demirler kullanılırken, yıl boyunca sakin alanlarda ince demirler kullanılabilmektedir. Sera demiri seçimi yaparken, sera alanı da göz önüne alınmalıdır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  20 Bin Lira İş Kurdu: Şimdi 5 Kişiye İş Veriyor

Örneğin 100 metrekarelik sera alanı için ince demirler yeterli olabilecekken, 500 metrekarelik alanlar için en güçlü sera demiri gerekli olacaktır. Aksi durumda sera naylonunu taşıyamayacak olan demirler, çökme riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Sera demiri seçimi yaparken, demirleri aldığınız alandaki basit hesaplama formülünü mutlaka kullanınız. Bu hesaplama bütün sera demiri satıcılarında bulunmaktadır.

SERA DEMİRİ FİYATLARI

Sera naylonunda olduğu gibi onlarca farklı markaya ait sera demirleri bulunuyor. Sera demirlerinde fiyatı belirleyen 2 önemli unsur var, birincisi demirin kalınlığı ve ikincisi de demirin uzunluğu. Örneğin orta kalitede, ince kalınlıkta ve 5 metrelik sera demiri 30 TL’e satılmaktadır.

SULAMA SİSTEMİ

Seracılık maliyetinin bir diğer ek noktası da sulama sistemidir. Bir depoya ihtiyacınız olacak ve seranın sulaması için de bir sistem kurmanız gerekecek. Tüm bu işlemler 1 dönümlük sera için ortalama 2 – 3 bin TL’ye mal olmaktadır. Sulama sistemleri hakkındaki tüm bilgileri SERACILIK NEDİR? adlı rehberimizde bulabilirsiniz.

SERACILIK MALİYETİ

Seracılık maliyetini kısaca ele almak gerekirse eğer;

1 DÖNÜM SERANIN KURULUM MALİYETİ

Çatı, Demir, Aksamlar, Çivileme: 18.000 TL
Kurulum İşçilik Masrafı: 9.000 TL
Sera Naylonu: 7.000 TL
Naylon İşçiliği: 3.500 TL
Sulama ve Depo: 3.000 TL
Toplam: 40.500 TL

1 DÖNÜM SERANIN ÜRETİM MALİYETİ (6 aylık periyot)

Fide veya tohum: 4.000 TL
Gübre: 3.000 TL
İlaçlama: 3.000 TL
İşçilik: Ayrıca hesaplanmalı.
Toplam: 10.000 TL

TOPRAKSIZ SERA KURULUM MALİYETİ

topraksız sera

Topraksız seracılık konusu ise bambaşka bir dünya. Topraksız seralarda kullanılan birçok ürünün maliyeti maalesef yüksek. Topraksız tarım yapılacak seralarda genellikle cam sistemleri, perlit, pompalar, elektronik otomasyonuna ihtiyaç duyuluyor. 1 dönüm topraksız seranın kurulması için maliyet ortalama 80 bin liradır. Fideler, işçilik, besin solüsyonu ile birlikte 1 hasat dönemi için ek olarak 40 bin liralık maliyetiniz olacak. Ancak topraksız seralarda elde edilen ürün, normal bir seraya göre yüzde 60 daha fazladır.

ALÇAK TÜNEL SERA MALİYETLERİ

Son dönemde insanlar alçak tünel seralara daha fazla ilgi duymaya başladı. Bu seralarda maliyet, normal seralara göre çok daha azdır ve genellikle ürünün doğal afetlerden görebileceği zarar daha azdır. Alçak tünel seralarda 1 dönüm için Çatı, Demir, Aksamlar, Çivileme, İşçilik ve diğer tüm masrafların maliyeti ortalama 28 bin liradır.

ANAHTAR TESLİM SERA

Türkiye’de seracılığın son dönemde ciddi düzeyde yükselişe geçmesiyle birlikte birçok şirket anahtar teslim sera kurulumu hizmeti vermeye başlamıştır. Bu şirketler direkt katalogdan seçim yapma fırsatı bile sağlamaktadır. Ancak tüm hizmetler için yüzde 30 civarında bir hizmet bedeli talep ediliyor. Bu nedenle eğer sermayeniz yüksek ama iş hakkında çok sınırlı bir bilgiye sahipseniz anahtar teslim sera hizmeti veren şirketlere ulaşabilirsiniz.

SERACILIK KREDİSİ

2019 yılının Şubat ayı itibarıyla, Ziraat Bankası çok uygun faiz koşulları ve 7 yıla kadar vadeli seracılık kredisi vermeye başladı. Kredi hakkında ayrıntılı bilgilere Ziraat Bankası Seracılık Kredisi rehberinden ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. 4 sene önce

  mugla datcada 6m genisliginde 5-6 m yuksekliginde 20m uzunlugunda hobi serasi yapmak istiyorum

 2. 4 sene önce

  1000 m2 sera maliyeti ne kadar

 3. aşağı yukarı bu fiyatlara yapıyoruz. 26 yaşında ege makine mühendisliği mezunu iki arkadaşız. ilgilenenler ulaşabilir

 4. 5 sene önce

  Bu fiyata sera yapan firma varsa bana ulaşabilirler

 5. çok faydalı oldu teşekkür ederim

 6. MERHABA KOLAY GELSİN 10 METREYE 25 METRE SERA KURULUM DAHİL FİYAT VEREBİLİRMİSİNİZ
  YER SİVAS ZARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir