1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Romanov Koyunu İthalatı ve Fiyatları

Romanov Koyunu İthalatı ve Fiyatları
34

Her iklime karşı inanılmaz bir dayanıklık gösteren ve merkezi Rusya ve Ukrayna olan Romanov Koyunu (Ovis aries) bir seferde 5-6 yavru veren nadide koyun türleri arasında yer almaktadır. Karlı bir hayvansal faaliyet arayanlar için Romanov Koyunları tam anlamıyla cennette bir vaha!

Bu rehberde Romanov Koyunu ithalatı, fiyatları ve yetiştiriciliği hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Dünyanın en hızlı üreyen koyun türleri arasında yer alan Romanov Koyunu, Türkiye’ye ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in izni ile İzmir Foça’daki bir iş adamı tarafından getirildi. Kısa sürede başka girişimciler tarafından da Türkiye’ye getirilen ve yetiştiriciliği yapılan Romanov Koyunları, hızlı üreme sistemleri nedeniyle girişimcileri cezbetmeyi başarıyor. Özellikle adaptasyon sıkıntısı yaşamayan bu koyun türü, her bölgede üst verim sağlaması nedeniyle birçok ülke ve şehirdeki çiftliklerde yetiştirilmeye başlandı.

ROMANOV KOYUNU ÖZELLİKLERİ

Romanov Koyunu

Kuzu makinesi olarak adlandırılan Romanov Koyunu, her doğumda yaklaşık olarak 5 yavru veriyor. İlk olarak Rusya’nın İdil Nehri civarında yetiştirilmeye başlanılan bu koyun türü, 1980’li yıllarda Kanada ve ABD’ye de götürüldü. Burada da hızlı büyümesi ile girişimcilerin ilgisini çekmeye başlayan Romanov Koyunları, şuanda Fransa, İtalya, ABD, Kanada, Rusya ve Ukrayna’da en çok tercih edilen koyun türleri arasında yer alıyor.

Leziz ve kokusuz bir et sunduğu için Romanov Koyunları’nın eti ABD ve Avrupa’daki birçok lokantadaki menüde de ilk sıralarda yer alıyor.

DİKKAT! ROMANOV KOYUNU FİYATLARI ARTIYOR!

Genellikle gri renge sahip olan bu koyun türünün yavruları ilk olarak siyah renkte doğar ve kısa sürede gri rengine göre dönüşmeye başlar. Yılın herhangi bir döneminde gebe kalabilen bu koyun türünün, ilk doğum süreci ise 6 aylıkken başlar. Erkek Romanov Koyunlarının ağırlığı 56 ila 90 kilogram arasında değişiklik gösteriyor, dişilerde ise ortalama ağırlık 48 kilogramdır.

12 yaşına kadar damızlık kalabilme özelliğine sahip olan bu hayvanlar, yılın her ayı çiftleşme özelliğine sahip. Bir doğumdan 6 ay sonra ise yeniden doğum yapabiliyorlar. Genellikle 5-6 yavru doğurdukları belirtilen Romanov Koyunları ise ancak 4 koyuna anne – babalık yapabilmekte oldukları için ek yavrular için dış beslenme yöntemleri kullanılıyor.

Yün olarak da girişimcilerin ilgisini çekmeyi başaran Romanov Koyunları’nın yün potansiyeli özellikle Ukrayna ve Rusya’da büyük önem arz ediyor. Birçok işletme bu koyun türünün yünleri ile yatak, baza, koltuk ve çeşitli elbiseler üretmektedir.

BESLENME ve SAĞLIK SÜRECİ

Romanov Koyunu

Romanov Koyunları narin hayvanlar arasında yer almaz. Yani her isteğine anında koşulmadığı takdirde hayvanlarda verim oranı düşmüyor. Ancak bu hayvanların daha fazla verim vermesi için çeşitli beslenme tavsiyeleri bulunuyor.

 • Yaz ve Bahar aylarında otlatılmaya çıkarılmalıdır.
 • Genellikle ayaklarına çeşitli hastalıklar yayılan Romanov Koyunları’nın bu süreci sıklıkla takip edilmeli ve dezenfekte ile ayakları düzenli olarak temizlenmeli.
 • Yürüyüş konusunda sıkıntı yaşayan hayvanların sağlığı takip edilmeli.
 • Öksüren bir Romanov Koyunu derhal sürüden uzaklaştırılmalı ve veterinere götürülmeli.
 • Sonbahar aylarında burnu akan hayvanlar sürüdüren uzaklaştırılmalı ve bu sorunun geçmesi beklenmeli (2 hafta)
 • Yeni doğan kuzulara 6 ayda sonra 1 kilo ot ve 500 gram besin takviyesi verilmeli.
 • Yavru kuzuların ilk 1 aylık beslenme süreci özel olarak takip edilmeli, birçok koyun bu sürecin yanlış planlanması nedeniyle telef olmaktadır.
 • Yeni doğan kuzuların ilk 5 gün anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Eğer anne ilgisiz kalıyorsa biberon ile bu takviyenin yapılması gerekiyor.
 • Yeni doğan kuzuların göbek bağlarına vitamin aşısı yapılmalı (veteriner yardımı ile yapılması tavsiye edilir)
 • Özellikle sıcak yaz günlerinde günlük 1-2 kez banyo yaptırılması tavsiye ediliyor.
 • Romanov Koyunlarına beslenme için arpa samanı, doğal saman, soya otu samanı, bezelye samanı, arpa, soya, yulaf ve mısır verilmeli.

İŞ ve YETİŞTİRİCİLİK FIRSATLARI

ROMANOV

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Romanov Koyunları’nı Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetiştirebiliyorsunuz. Bu hayvanların eti ve yünü sorunsuz olarak piyasada alıcı bulmaktadır. Bu koyun türlerini Türkiye’de de satan birçok şirket bulunmaktadır, ancak özellikle Ukrayna’dan getirmesini tavsiye ediyoruz. Zira, burası Romanov Koyunları’nın merkezidir ve buradan gelen hayvanlar daha fazla verim sağlıyor. Ancak hayvan ithalatı yapma konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, Türkiye’deki yetiştiriciler ile de anlaşma sağlayabilirsiniz.

Ukrayna’dan Romanov Koyunu ithal edebilmek için öncelikle mutlaka ya Ukrayna’da şirket kurmalı yada buradaki bir şirketten satın almanız gerekiyor. Aksi halde Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘ndan izin alamazsınız. Buradaki bir şirketten Türkiye’ye bu koyunları ithal etmek için ilk adımı tamamladıktan sonra bu şirket adına kesilen fatura ile size en yakın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüğüne gelip proforma faturanızı sunuyorsunuz. Bakanlık incelemesinin ardından bu koyunları ithalatı için size izin çıkıyor. Bu izin ile birlikte bu koyunları Türkiye’deki istediğiniz bir şehre getirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Reklam Ajansı

Eğer binlerce Romanov Koyunu almayacaksanız, Ukrayna’da şirket kurmak yerine halihazırda bu koyunları satan şirketlere ulaşmanız daha mantıklı olacak. Bu tür şirketler nakliye konusundaki sıkıntıları da çözmektedir. Bir nakliyede ortalama 200 – 300 Romanov Koyunu taşınabiliyor ve bunun genel ücreti 12 bin dolar civarında bulunuyor. Dolar çok yüksek olduğu için bu konuda son yıllarda biraz fazla maliyet oluştuğunu söylemek gerekiyor. Bu nedenle bazı girişimciler kendi tırları ile bu nakliyeyi yapmaya başladı. Ortalama olarak bu nakliyeyi kendi tırınız ile yaparsanız yaklaşık olarak 5-6 bin dolar masrafınız gitmektedir.

ROMANOV KOYUNU FİYATLARI

romanov koyunu fiyatları

Ukrayna’da yerel çiftçiler bir Romanov Koyunu’nu yaklaşık olarak 100 dolara satın alıp çiftliklerine götürebiliyor. Ancak bu hayvanların yurt dışına ithalatı için 60 dolarlık bir resmi evrak ve vergi masrafı bulunuyor. Birçok ithal şirketi de ek olarak 90 dolarlık bir kar ve komisyon ekliyor. Tüm maliyetler bir araya gelince Romanov Koyunu fiyatları 230 ile 250 Dolar arasında değişiklik gösteriyor.

3-4 yıl önce dolar 2 TL iken bu koyunlar Türkiye’deki ortalama bir koyundan daha ucuza mal ediliyordu. Ancak  doların hızla yükselmesiyle birlikte Romanov Koyunu büyük oranda cazibesini yitirmiş durumda. Ancak bu durum Romanov Koyunları’nın hala karlı olmadığını göstermiyor. Çünkü Türkiye’de et fiyatları da hızla yükselişe ve bu nedenle yüksek verim sağlayan Romanov Koyunları ilgi çekmeye devam edecek.

NASIL SATIN ALACAĞIZ?

Romanov Koyunu’nu Türkiye’deki birçok yetiştiriciden satın alabileceğiniz gibi Ukrayna’ya gitmeden de Ukrayna’daki şirketler ile görüşerek satın alabiliyorsunuz. Ancak Ukrayna’ya gitmeden satın almak için güvenilir satıcılara ihtiyaç duyuluyor, zira Ukrayna’da son yıllarda iç karışıklıklar olması nedeniyle sık sık dolandırılma vakaları gündeme geliyor. Bu nedenle bu yolu şuanda çok önermiyoruz, direkt olarak Ukrayna’nın Lviv kentine bir ziyaret gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Ancak tek başınıza gitmeyin, mutlaka yanınızda Rusça bilen birinin daha olmasını tavsiye ediyoruz.

Şuanda İstanbul’dan Lviv’e Türk Hava Yolları ile tek kişilik gidip dönüş bileti 300 TL civarında. 2 kişi gidip dönüş ve 1 günlük otel ile bu karlı yatırımı yerinde görmek için bin liralık bir masraf kesinlikle fazla değil.

Ayrıca para kazandıran birçok tarım ürününe göz atmak için Para Kazandıran Tarım Ürünleri adlı rehberimize mutlaka göz atın!

TÜRKİYE’DE HİBE EDİLMEYE BAŞLANDI

Yüksek verimi sayesine hızla yetiştiricilerin ilgisini çeken Romanov Koyunları için sık sık yeni hibe programları düzenlenmeye başlandı. Giresun Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Angın, Giresun’da yürütülen Romanov Koyun Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bir proje kapsamında yurtdışından ithal edilerek Giresun’da yetiştirilmeye başlanan Romanov koyunu hakkında Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın, yazılı bir açıklama yaparak Romanov koyunu hakkında önemli bilgiler verdi.

Angın, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Giresun ilinde damızlık koyun varlığını artırmak ve kırsaldaki çiftçi ailelerimizin sosyo-ekonomik açıdan kalkınmalarını sağlamak maksadıyla, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce uygulamaya konulan ‘Romanov Koyun Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında; 2019 yılı içerisinde iki parti halinde ithal edilerek, 19 üreticimize 470 baş dişi ve 19 baş erkek olmak üzere toplam 489 baş saf Romanov ırkı koyun dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Kırsalda koyun yetiştiriciliği faaliyetinde bulunan, bakım ve beslemesinde ehil, yeterli altyapı ve teknik donanıma sahip ve projenin sürdürülebilirliğini sağlamak için taahhütte bulunan üreticilerimiz proje bütçesine %50 katkı payı sağlamış olup, geriye kalan %50’lik kısmını da DOKAP finanse etmiştir.

Projenin başlamasıyla birlikte, öncelikle il müdürlüğümüz tarafından üreticilerimize yetiştiricilik, bakım, besleme ve hastalıklardan korunma konusunda eğitimler verilmiştir. Ülkemiz meralarının, hayvanların ithal edildiği Ukrayna meralarına göre besleyici içerik açısından farklılıklar göstermesi hasebiyle, çoklu doğum oranı yüksek olan Romanov koyunlarına; dışardan yeterli vitamin ve mineral desteği sağlamak amacıyla enjektabl mineral çözelti ve oral yem katkı premiksleri projeden temin edilerek il/ilçe müdürlüklerimizde görevli veteriner hekimlerin gözetiminde uygulanmaya başlamıştır.

Damızlık koyunların, geçen süre zarfında ilimize sorunsuz adapte oldukları ve üreticilerimiz tarafından benimsendikleri görülmüştür. 2020 yılı Ocak ayı itibariyle 138 baş Romanov kuzu dünyaya gelmiş ve bu çoklu kuzu doğumları yetiştiricilerimizde ayrı bir memnuniyet yaratmıştır. Romanov ırkının analık kabiliyeti ve et verimi yüksektir. Etinde koyunlarda genelde görülen koku yoktur. Az yağlı ve lezzetli olup Türk damak tadına oldukça uygundur.

Proje sonunda Giresun’un Romanov ırkı kuzu üretimiyle anılan bir İl haline gelmesi hedeflenmekte olup, bunun yanı sıra kırsaldaki üreticilerimizin kalkınmaları amaçlanmaktadır”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Köyde Yapılacak İşler

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (34)

 1. K.maraşta oturuyorum.5 tane romanow koyunu almak istiyorum.çukurova bölgesinde satan kardeşlerim varsa adreslerinden satın alabilirim.

 2. 2 Ocak 2019

  Ukreina-Vinnitsa Şehrinde kurulmuş olan ”EKSPEDİTİONAL GLOBAL” Tur.Ltd.Şti üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile Ukreina’da anlaşmalı olduğumuz çiftliklerden yürürlükteki ithalat mevzuatı ile gümrük mevzuatına uygun şekilde damızlık sertifikalı saf et ROMANOV ve MERİNOS koyunu almak için bize ulaşabilirsiniz.

  • 30 Ocak 2019

   koyun kaç para 200 ad

  • Bana olaşabilirmisiniz 05414350134

  • 9 Mart 2019

   Romanov koyunu ve sütden yeni çıkmış kuzu almak istiyorum. Telefonla 10/3/2019 tarihinde 0532.321.02.18 numaradan ararsanız görüşebiliriz. Şu an istanbul dışındayım pazartesi döneceğimden o gün görüşelim dedim.

  • 29 Nisan 2019

   Kardeşim Bi numaranı verirmisin iletişime geçmek istiyorum

 3. 17 Ekim 2018

  biz melezini almak istiyoruz.bi ureticiyle görüştük yardımcıolabilirmisiniz kocaeli bölgesindeyiz.

 4. 1 Ağustos 2018

  Merhabalar Muğla Fethiye için hayvan başına nakliye herşey dahil fiyat ne kadar 3-5 arkadaş toplu olarak almayı düşünüyoruz. Konu hakkında
  mail olarak dönüşlerinizi rica eder iyi çalışmalar dilerim.

  • 2 Ocak 2019

   Ukreina-Vinnitsa Şehrinde kurulmuş olan ”EKSPEDİTİONAL GLOBAL” Tur.Ltd.Şti üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile Ukreina’da anlaşmalı olduğumuz çiftliklerden yürürlükteki ithalat mevzuatı ile gümrük mevzuatına uygun şekilde damızlık sertifikalı saf et ROMANOV ve MERİNOS koyunu almak için bize ulaşabilirsiniz.

 5. 28 Temmuz 2018

  Ukraynadan romanov koyunu almak isteyen arkadaşlar aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz. +380663896726, whatsapla irtibat kurabilirsiniz. Andrey adamın adı biz gecen sene Özbekistana 600 adet aldık, memnun kaldık. 600 yerine 620 gönderdiler yolda ne olur ne olmaz diye. Herşeyleri resmi, koyunlar hastır.

 6. Merhaba ben k.marasda oturuyorum romanov kuzusu almak istiyorum sütten kesilmiş 2 tane alsam geliş fiyatı ne kadar olur evde beslemek için kuzulari çok seviyorum

 7. 23 Mayıs 2018

  Merhaba nasılsınız ben romona koyun yetiştiriciliği yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz

  • 28 Temmuz 2018

   Ukraynadan romanov koyunu almak isteyen arkadaşlar aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz. +380663896726, whatsapla irtibat kurabilirsiniz. Andrey adamın adı biz gecen sene Özbekistana 600 adet aldık, memnun kaldık. 600 yerine 620 gönderdiler yolda ne olur ne olmaz diye. Herşeyleri resmi, koyunlar hastır.

   • Sayın Toygun Göçmen hangi satıcı 20 adet koyun (20 x 250 $ = 5000 x 5,25 TL = 26250 TL bağışlar sen nerede yaşıyorsun zaten o iş için elde edilecek kar o veya daha az milleti kandırmayın

    • 28 Nisan 2019

     600x250x5.25=787.500 tl vermişse bence 25 30 bini önemsemez

     • 19 Şubat 2022

      Kahramanmaraş Tekir Mahallesi’nde biz romanov yetiştiriyoruz . Bu yıl satmayı tasarladık niye diye sorarsanız yaşımızdan dolayı.

  • 2 Ocak 2019

   Ukreina-Vinnitsa Şehrinde kurulmuş olan ”EKSPEDİTİONAL GLOBAL” Tur.Ltd.Şti üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile Ukreina’da anlaşmalı olduğumuz çiftliklerden yürürlükteki ithalat mevzuatı ile gümrük mevzuatına uygun şekilde damızlık sertifikalı saf et ROMANOV ve MERİNOS koyunu almak için bize ulaşabilirsiniz.

   • 5 Mart 2019

    Romanov kuzu almak istiyorum. Takriben 100-150 arası. İlgilenirseniz lütfen benimle iletişime geçiniz.

  • 29 Nisan 2019

   Toygun kardeşim Ukrayna’daki şu adamın numarası çıkmıyor watsabtan yardımcı olurmusun

 8. 7 Aralık 2017

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izni ile adresinize teslim Damızlık Sertifikalı Et Merinosu ve/veya Romanov koyununu Ukrayna’dan ithal etmek isterseniz arayabilirsiniz. Tel :0850 346 57 17 Mehmet Bey

  • 200 tane koyun alsam bursaya ne kadara mael olur

   • 28 Temmuz 2018

    Ukraynadan romanov koyunu almak isteyen arkadaşlar aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz. +380663896726, whatsapla irtibat kurabilirsiniz. Andrey adamın adı biz gecen sene Özbekistana 600 adet aldık, memnun kaldık. 600 yerine 620 gönderdiler yolda ne olur ne olmaz diye. Herşeyleri resmi, koyunlar hastır.

   • 270 tane var abi.istersen getire bilirim İstanbula kadar nurdan sonrası sende.
    05354112903

   • 2 Ocak 2019

    Ukreina-Vinnitsa Şehrinde kurulmuş olan ”EKSPEDİTİONAL GLOBAL” Tur.Ltd.Şti üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile Ukreina’da anlaşmalı olduğumuz çiftliklerden yürürlükteki ithalat mevzuatı ile gümrük mevzuatına uygun şekilde damızlık sertifikalı saf et ROMANOV ve MERİNOS koyunu almak için bize ulaşabilirsiniz.

  • Sutten yeni kesilmis romanov koyunu fiyatlariniz ne kadar

   • 28 Temmuz 2018

    Ukraynadan romanov koyunu almak isteyen arkadaşlar aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz. +380663896726, whatsapla irtibat kurabilirsiniz. Andrey adamın adı biz gecen sene Özbekistana 600 adet aldık, memnun kaldık. 600 yerine 620 gönderdiler yolda ne olur ne olmaz diye. Herşeyleri resmi, koyunlar hastır.

  • Sutten yeni kesilmis romanov koyun fiyatlariniz ne kadar

  • 10 Mart 2018

   Biz Konyada 300 adetlik bir Saf Romanov Koyun Çiftliği kurmak istiyoruz bU konuda hizmetleriniz ve fiyatlarınız hakkında bilgi verirmisiniz. Hayırlı işler temenni ederim

   • 28 Temmuz 2018

    Ukraynadan romanov koyunu almak isteyen arkadaşlar aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz. +380663896726, whatsapla irtibat kurabilirsiniz. Andrey adamın adı biz gecen sene Özbekistana 600 adet aldık, memnun kaldık. 600 yerine 620 gönderdiler yolda ne olur ne olmaz diye. Herşeyleri resmi, koyunlar hastır.

   • 270 tane var.1 tanesin 470- 500dol getiririm.istanbula kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir