Kapat

Romanov Koyunu İthalatı ve Fiyatları

Anasayfa
Karlı İşler Romanov Koyunu İthalatı ve Fiyatları
Romanov Koyunu

Her iklime karşı inanılmaz bir dayanıklık gösteren ve merkezi Rusya ve Ukrayna olan Romanov Koyunu (Ovis aries) bir seferde 5-6 yavru vererek en karlı hayvancılık fikirleri arasında yer alıyor. Bu rehberde Romanov Koyunu ithalatı, fiyatları ve yetiştiriciliği hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Dünyanın en hızlı üreme sistemine sahip olan Romanov Koyunları, Türkiye’ye ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in izni ile İzmir Foça’daki bir iş adamı tarafından getirildi. Kısa sürede başka girişimciler tarafından da Türkiye’de yetiştiriciliği yapılan Romanov Koyunları, hızlı üreme sistemleri nedeniyle girişimcileri cezbetmeyi başarıyor. Özellikle adaptasyon sıkıntısı yaşamayan bu koyun türü, her bölgede üst verim sağlaması nedeniyle birçok ülke ve şehirdeki çiftliklerde yetiştirilmeye başlandı.

ROMANOV KOYUNU ÖZELLİKLERİ

Romanov Koyunu

Kuzu makinesi olarak adlandırılan Romanov Koyunu, her doğumda yaklaşık olarak 5 yavru veriyor. İlk olarak Rusya’nın İdil Nehri civarında yetiştirilmeye başlanılan bu koyun türü, 1980’li yıllarda Kanada ve ABD’ye de götürüldü. Burada da hızlı büyümesi ile girişimcilerin ilgisini çekmeye başlayan Romanov Koyunları, şuanda Fransa, İtalya, ABD, Kanada, Rusya ve Ukrayna’da en çok tercih edilen koyun türleri arasında yer alıyor. Leziz ve kokusuz bir et sunduğu için Romanov Koyunları’nın eti ABD ve Avrupa’daki birçok lokantadaki menüde de ilk sıralarda yer alıyor.

DİKKAT! ROMANOV KOYUNU FİYATLARI ARTIYOR!

Genellikle gri renge sahip olan bu koyun türünün yavruları ilk olarak siyah renkte doğar ve kısa sürede gri rengine göre dönüşmeye başlar. Yılın herhangi bir döneminde gebe kalabilen bu koyun türünün, ilk doğum süreci ise 6 aylıkken başlar. Erkek Romanov Koyunlarının ağırlığı 56 ila 90 kilogram arasında değişiklik gösteriyor, dişilerde ise ortalama ağırlık 48 kilogramdır. 12 yaşına kadar damızlık kalabilme özelliğine sahip olan bu hayvanlar, yılın her ayı çiftleşme özelliğine sahip. Bir doğumdan 6 ay sonra ise yeniden doğum yapabiliyorlar. Genellikle 5-6 yavru doğurdukları belirtilen Romanov Koyunları ise ancak 4 koyuna anne – babalık yapabilmekte oldukları için ek yavrular için dış beslenme yöntemleri kullanılıyor.

Yün olarak da girişimcilerin ilgisini çekmeyi başaran Romanov Koyunları’nın yün potansiyeli özellikle Ukrayna ve Rusya’da büyük önem arz ediyor. Birçok işletme bu koyun türünün yünleri ile yatak, baza, koltuk ve çeşitli elbiseler üretmektedir.

BESLENME ve SAĞLIK SÜRECİ

Romanov Koyunu

Romanov Koyunları narin hayvanlar arasında yer almaz. Yani her isteğine anında koşulmadığı takdirde hayvanlarda verim oranı düşmüyor. Ancak bu hayvanların daha fazla verim vermesi için çeşitli beslenme tavsiyeleri bulunuyor.

 • Yaz ve Bahar aylarında otlatılmaya çıkarılmalıdır.
 • Genellikle ayaklarına çeşitli hastalıklar yayılan Romanov Koyunları’nın bu süreci sıklıkla takip edilmeli ve dezenfekte ile ayakları düzenli olarak temizlenmeli.
 • Yürüyüş konusunda sıkıntı yaşayan hayvanların sağlığı takip edilmeli.
 • Öksüren bir Romanov Koyunu derhal sürüden uzaklaştırılmalı ve veterinere götürülmeli.
 • Sonbahar aylarında burnu akan hayvanlar sürüdüren uzaklaştırılmalı ve bu sorunun geçmesi beklenmeli (2 hafta)
 • Yeni doğan kuzulara 6 ayda sonra 1 kilo ot ve 500 gram besin takviyesi verilmeli.
 • Yavru kuzuların ilk 1 aylık beslenme süreci özel olarak takip edilmeli, birçok koyun bu sürecin yanlış planlanması nedeniyle telef olmaktadır.
 • Yeni doğan kuzuların ilk 5 gün anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Eğer anne ilgisiz kalıyorsa biberon ile bu takviyenin yapılması gerekiyor.
 • Yeni doğan kuzuların göbek bağlarına vitamin aşısı yapılmalı (veteriner yardımı ile yapılması tavsiye edilir)
 • Özellikle sıcak yaz günlerinde günlük 1-2 kez banyo yaptırılması tavsiye ediliyor.
 • Romanov Koyunlarına beslenme için arpa samanı, doğal saman, soya otu samanı, bezelye samanı, arpa, soya, yulaf ve mısır verilmeli.

İŞ ve YETİŞTİRİCİLİK FIRSATLARI

ROMANOV

Romanov Koyunları’nı Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetiştirebiliyorsunuz. Bu hayvanların eti ve yünü sorunsuz olarak piyasada alıcı bulmaktadır. Bu koyun türlerini Türkiye’de de satan birçok şirket bulunmaktadır, ancak özellikle Ukrayna’dan getirmesini tavsiye ediyoruz. Zira, burası Romanov Koyunları’nın merkezidir ve buradan gelen hayvanlar daha fazla verim sağlıyor. Ancak hayvan ithalatı yapma konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, Türkiye’deki yetiştiriciler ile de anlaşma sağlayabilirsiniz.

Ukrayna’dan Romanov Koyunu ithal edebilmek için öncelikle mutlaka ya Ukrayna’da şirket kurmalı yada buradaki bir şirketten satın almanız gerekiyor. Aksi halde Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘ndan izin alamazsınız. Buradaki bir şirketten Türkiye’ye bu koyunları ithal etmek için ilk adımı tamamladıktan sonra bu şirket adına kesilen fatura ile size en yakın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüğüne gelip proforma faturanızı sunuyorsunuz. Bakanlık incelemesinin ardından bu koyunları ithalatı için size izin çıkıyor. Bu izin ile birlikte bu koyunları Türkiye’deki istediğiniz bir şehre getirebilirsiniz.

Eğer binlerce Romanov Koyunu almayacaksanız, Ukrayna’da şirket kurmak yerine halihazırda bu koyunları satan şirketlere ulaşmanız daha mantıklı olacak. Bu tür şirketler nakliye konusundaki sıkıntıları da çözmektedir. Bir nakliyede ortalama 200 – 300 Romanov Koyunu taşınabiliyor ve bunun genel ücreti 12 bin dolar civarında bulunuyor. Dolar çok yüksek olduğu için bu konuda son yıllarda biraz fazla maliyet oluştuğunu söylemek gerekiyor. Bu nedenle bazı girişimciler kendi tırları ile bu nakliyeyi yapmaya başladı. Ortalama olarak bu nakliyeyi kendi tırınız ile yaparsanız yaklaşık olarak 5-6 bin dolar masrafınız gitmektedir.

ROMANOV KOYUNU FİYATLARI

Ukrayna’da yerel çiftçiler bir Romanov Koyunu’nu yaklaşık olarak 100 dolara satın alıp çiftliklerine götürebiliyor. Ancak bu hayvanların yurt dışına ithalatı için 60 dolarlık bir resmi evrak ve vergi masrafı bulunuyor. Birçok ithal şirketi de ek olarak 90 dolarlık bir kar ve komisyon ekliyor. Bu nedenle bu koyunları en düşük 230 ila 250 dolar arasında alabiliyorsunuz. 3-4 yıl önce dolar 2 TL iken bu koyunlar Türkiye’deki ortalama bir koyundan daha ucuza mal ediliyordu. Ancak şuanda doların neredeyse 4 TL olması nedeniyle fiyatlar biraz artmış durumda. Ancak bu durum Romanov Koyunları’nın hala karlı olmadığını göstermiyor, tam aksine et fiyatların her gün arttığı Türkiye’de bu koyunlar hala harika bir yatırım.

NASIL SATIN ALACAĞIZ?

Romanov Koyunu’nu Türkiye’deki birçok yetiştiriciden satın alabileceğiniz gibi Ukrayna’ya gitmeden de Ukrayna’daki şirketler ile görüşerek satın alabiliyorsunuz. Ancak Ukrayna’ya gitmeden satın almak için güvenilir satıcılara ihtiyaç duyuluyor, zira Ukrayna’da son yıllarda iç karışıklıklar olması nedeniyle sık sık dolandırılma vakaları gündeme geliyor. Bu nedenle bu yolu şuanda çok önermiyoruz, direkt olarak Ukrayna’nın Lviv kentine bir ziyaret gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Ancak tek başınıza gitmeyin, mutlaka yanınızda Rusça bilen birinin daha olmasını tavsiye ediyoruz.

Şuanda İstanbul’dan Lviv’e Türk Hava Yolları ile tek kişilik gidip dönüş bileti 300 TL civarında. 2 kişi gidip dönüş ve 1 günlük otel ile bu karlı yatırımı yerinde görmek için bin liralık bir masraf kesinlikle fazla değil.

Ayrıca para kazandıran birçok tarım ürününe göz atmak için Para Kazandıran Tarım Ürünleri adlı rehberimize mutlaka göz atın!

“Romanov Koyunu İthalatı ve Fiyatları” üzerine 28 yorum

 1. AKIN TUNCEL says:
 2. abdullahbilen says:
 3. Harun aytuğlu says:
  • AKIN TUNCEL says:
 4. Toygun Göçmen says:
 5. Sultan says:
 6. Erbil Özcan says:
  • Toygun Göçmen says:
   • Murat says:
  • AKIN TUNCEL says:
   • Ahmet Bayrak says:
  • Samet sayın says:
 7. Mehmet TURGUT says:
  • Ali says:
   • Toygun Göçmen says:
   • Ali. says:
   • AKIN TUNCEL says:
  • Hasan says:
   • Toygun Göçmen says:
  • Hasan says:
  • SEYİT ALİ EMELEK says:
   • Toygun Göçmen says:
   • Ali.. says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir