Kapat

Para Kazandıran En Karlı Tarım Ürünleri ve Bitkiler

Anasayfa
Karlı İşler Para Kazandıran En Karlı Tarım Ürünleri ve Bitkiler
Safran

Tarımsal faaliyetler ile gelir kazanmak istiyorsanız eğer doğru ürün seçiminde de bulunmak önemlidir.

Tarımsal faaliyetler Türkiye’de en çok yapılan ve en çok para kazandıran bir sektör. Bu sektörde kar elde etmek seçilen tarım ürünleri ve bitkiler nedeniyle farklılık gösteriyor. Bu rehberde sizlere en karlı tarım ürünlerini ve bitkileri listeleyeceğiz. Bu tarım ürünlerinin tümü aynı bölgede yetişmez, bu nedenle bölgenizde yetişecek ürünleri seçmeniz hayati önem taşıyor.

Türkiye bir tarım ülkesidir. Sadece Doğu Anadolu hariç hemen hemen her bölge tarıma uygundur ve buralarda para kazandıran tarım ürünlerini yetiştirmek mümkün. Ayrıca seracılık faaliyetleri nedeniyle hemen hemen her bölgede dilediğiniz tarım ürünlerini de yetiştirme fırsatınız var.

Hep birlikte Türkiye’de yetiştirilebilecek en karlı tarım ürünlerine göz atalım…

Makademya Fındığı

Makedemya

Makedemya

Son zamanların popüler tarım ürünleri arasında yer alan Makademya Fındığı’nı Türkiye’de yetiştirmek mümkün. Özellikle Omega 7 içeren tek tarım ürünü olması nedeniyle pazar alanı her yıl genişlemektedir. Bu bitkinin verdiği fındıkların kilogramı 300 lirayı aşıyor. Sıcak yerlerde yetişen Makademya Fındığı bitkisinin tarımı genellikle Akdeniz’de yapılmaktadır.

Türkiye’de çok fazla bilinmeyen Makademya fındığının rekoltesi yaklaşık olarak ekiminden sonra 8 yıldır. Ancak bu bitki yaklaşık olarak 80 yıl ürün vermeye devam ediyor. Yüzde 70’i yağ olan Makademya fındığı üretimini yapmak istiyorsanız bu konuda Türkiye’nin ilkleri arasına gireceğinizi belirtelim. Bu bitki türü genellikle deniz seviyesine yakın yerlerde yetiştirilmeli.

Çin Bambusu

Çin Bambusu

Çin Bambusu

Son zamanlarda Türkiye’de de çok popüler olan ve genellikle peyzaj için kullanılan Çim Bambusu’nun yetiştirme alanı da çok geniştir. Çin Bambusu soğanını toprağa ektikten yaklaşık olarak 6 yıl sonra verim alınabiliyor. Bu bitkiyi yetiştirmek için Kasım – Aralık ayını beklemeniz gerekiyor.

Çin Bambusu üretimi ayrıca Dünya Bankası tarafından da desteklenen bir ürün. Zira 6 yıl sonra bu bitkiler 9 katlı bir bina yüksekliğine kadar çıkıyor. Sektörün iş hacmi ise her yıl artıyor bilginize.

Kinoa Bitkisi

Kinoa

Kinoa

Buğday ve prince alternatif olarak üretilen Kinoa bitkisi son 2-3 yıldır Türkiye’de de birçok alanda ekilmeye başlandı. Kinoa bitkisi özellikle Dünya’da diyetisyenler tarafından en çok önerilen bitki olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Besin değeri aynı familya ürünlerine göre çok yüksek olan Kinoa, ayrıca glütensiz bir tahıl olması nedeniyle sağlık için birebir.

Pazar sıkıntısı olmayan Kinoa bitkisinin ilk verimi 1 yıl sonra alınabiliyor. 1 hektarlık alanda ortalama olarak 6 ton Kinoa bitkisi elde etmek mümkün.

Acer Palmatum

Acer Palmatum

Acer Palmatum

Japon akçaağacı olarak da bilinen Acer Palmatum’um merkez üssü Japonya ve Çin. Çok güzel bir bitki olan ve son yıllarda peyzajda en çok kullanılan ağaç olan Japon akçaağacı’nı yetiştirmek için çok geniş bir tarım alanına ihtiyacınız yok. Bu ürünü özellikle Akdeniz ve Ege’de birçok işletme yetiştiriyor. Acer Palmatum’un niş bir tarım ürünü olduğunu belirtelim. Bu iş kolunda pazar sıkıntısı yok. Birçok üretici yetiştirdiği ağaçları internetten bile satabiliyor.

Safran

Safran

Safran

Kimya sanayisinde bolca kullanılan ve üretim alanına paralel olarak tüketimi de artan Safran Bitkisi üretimi için yılda yüzde 400 kar elde ettirebilecek bir ürün. Gramı 20 TL civarına satılan safranın yetiştiriciliği için sulu bir araziye ihtiyacınız olacak.

Dünyanın en pahalı baharatı olan Safran, Türkiye’de sadece 20 dönümlük arazide yetiştiriliyor. Safran yetiştiriciliği işine girmek isteyenlere en önemli tavsiyemiz ise Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın bu konuda ciddi destekler verdiği. İlinizde bulunan bakanlık müdürlüğüne giderek bu konudaki teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Para Kazandıran En Karlı Tarım ürünlerine yönelik incelemelerimiz sürüyor. Bulunduğunuz il ve ilçeye özel tarım ürünlerinin de bulunduğunu belirtelim. Bunlara yönelik en net bilgiler her şehirde bulunan Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın il müdürlüğünde ücretsiz öğrenilebiliyor.

Merak ettiğiniz tarım ürünlerini ve bitkilerini ayrıca YORUM bölümünden sorabilirsiniz.

“Para Kazandıran En Karlı Tarım Ürünleri ve Bitkiler” üzerine 31 yorum

 1. anonim says:
 2. Bitki Koruma says:
 3. Yurtdışı Atçılık says:
  • hikmet says:
  • Ekmel says:
 4. selami says:
 5. Fuat şahin says:
 6. Türkay Duman says:
 7. Umit says:
 8. Gönül Onur says:
  • Cemal Turhan says:
 9. Sakir says:
 10. arzu gultekin says:
  • Kadir Bozbey says:
 11. Aydın says:
 12. A. Yaltirik says:
 13. A.aysan says:
 14. ramazan says:
 15. Ümit says:
 16. Veysel Gökhan says:
 17. Ahmet kara says:
 18. Sabahattin says:
   • Sabahttin says:
 19. Sabahattin says:
 20. M.Sacid says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir