2 Bin Lira ile Bu İşe Başladı Şuanda 250 Bin Lira Ediyor!
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

2 Bin Lira ile Bu İşe Başladı Şuanda 250 Bin Lira Ediyor!

2

Yaklaşık son 6 yıldır Türkiye’de organik tarım için büyük nimetler arasında gösterilen solucan gübresi işinden her gün yeni bir başarı hikayesi geliyor. Son başarı hikayesi ise Aydın’da yaşayan Adem Karasu’dan. Karasu, 5 bin ile başladığı solucan gübresi işinde şuanda 1 milyona yakın solucana ulaşarak ciddi bir gelir kazanmaya başladı.

Aydın’ın Kuyucak ilçe merkezinde yaşayan ve organik tarım için çeşitli araştırmalar yaptıktan sonra solucan gübresi işine girmeye karar veren Adem Karasu, 2 yıl önce aldığı 5 bin adet solucan ile yetiştiriciliğe başladı. Şuanda 1 milyona yakın solucan sayısına ulaşan girişimci Karasu, sadece bu yol ile 2 yılda on binlerce lira gelir elde etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SOLUCAN GÜBRESİ NASIL ÜRETİLİR? 

1 milyon solucandan elde ettiği gübreleri ve isteyenlere de solucanları satan Karasu, solucan gübresinin kilogramını 10 liradan satarken, solucanların tanesini ise 25-30 kuruştan satıyor.

Solucan gübresine ve solucanlara çok ciddi bir talep olduğunu ifade eden girişimci Karasu, “İlk etapta 5 bin solucanla bu işe başladık. Şu anda 800 bin, 1 milyon civarında solucanımız oldu. Bu organik bir gübre. Bir ağaca verdik. 5 yıl bu ağaç gübre istemiyor. Solucan üretimini de asidini aldığımız hayvan gübresini solucanlara vererek yapıyoruz. Bu gübreyi önce kendim kullandım. Çok faydalı oldu. Şimdi park bahçelerde kullanılıyor. Önce solucan gübresi satışı ile başladık. Şimdi hem solucan hem de gübresini satarak çalışıyoruz” dedi. 

 Yalnızca bin 250 ile aldığı solucanlar ve birkaç ekipman ile 2-3 bin lira ile bu işe başlayan Karasu’nun sadece solucanları ise şuanda 250 bin lira gelir getiriyor.
İHA
İlginizi Çekebilir
jumbo künefe

Yorumlar (2)

  1. Bu işle ilgili geniş çaplı araştırma yaptım. Daha önce mercan ve deniz canlıları üretimi yaptım. Solucan gübresi üretmeyi düşünen arkadaşlar bana ulaşsın birlikte bişeyler yapabiliriz. Mail : pastaji@gmail.com Sinan kılıç

  2. 1 Nisan 2018

    Gübre ve Solucan fiyatı epey abartı olmuş…

Bir yanıt yazın