1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Küçük İşletmeler İçin 9 Ücretsiz Dijital Pazarlama Aracı

Küçük İşletmeler İçin 9 Ücretsiz Dijital Pazarlama Aracı
0

Başarılı bir küçük işletme kurmak ve bu işletmeyi yönetmek için elinizdeki parayı verimli bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Dünya üzerinde ücretli olarak kullanabileceğiniz yüzlerce dijital pazarlama aracı var, ancak ücretsiz olarak da neredeyse muadillerine benzer verim alabileceğiniz birçok pazarlama aracı da bulunuyor.

Her geçen gün küçük işletmelerin online dünyada ayakta kalması zorlaşmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise büyük işletmelerin pazarlama sektörüne her geçen gün daha fazla hakim olması gösterilebilir. Küçük bir işletme olarak başarılı olmak için ise büyük bütçelere sahip değilseniz, ücretsiz birçok araçta kendinizi geliştirmenizi öneririz. İşte küçük işletmeler için önerdiğimiz ücretsiz 9 pazarlama aracı.

1. Google Benim İşletmem

Google’ın küçük işletmelerin Google Aramalarında ve Haritalarındaki görünürlüğünü artırmasına yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Google Benim İşletmem’de ayrıca, incelemeler, posta güncellemeleri, resimler ve Soru ve Cevaplarla müşterilerle etkileşim kurma şansına da sahip olursunuz.

2. Facebook

Muhtemelen kullanıyorsunuzdur ancak kullanmıyorsanız, bir işletme için dünya üzerinde her gü aktif yaklaşık 1.5 milyar insana ulaşabileceğinizi belirtelim. İşletmeniz için hemen ücretsiz bir profil oluşturabilir, potansiyel müşterilerinize sayfadan iletişime geçebilir, kampanyaları yayınlayabilir ve özelleştirmeler düzenleyebilirsiniz. Daha fazla potansiyel müşteri için elbette ücretli reklamları da tercih edebilirsiniz.

3. Linkedln

Küçük ve büyük bütün işletmelere yönelik en güçlü sosyal ağ platformlarından biridir. İşletmeniz için bir profil oluşturabilir, güncellemeleri paylaşabilir, iş gruplarına katılabilir ve herhangi bir konuda aradığınız bir profesyonele dilediğiniz gibi ulaşabilirsiniz.

4. Foursquare

İşletme listesi platformu olan Foursquare ile dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya işletmenizi yayınlama şansına sahip oluyorsunuz. Türkiye’de de çok aktif olan Foursquare, özellikle insanların yoğun olarak kullandığı cafe, bar, restoran gibi işletmeler için mutlaka tercih edilmeli.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google Haritalar’da Üst Sıralarda Çıkma İpuçları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Türkiye'nin En İyi Toplu Mail Gönderme Platformları

5. Twitter

Küçük işletmelerin güncellemeleri paylaşabildikleri, ağlarını geliştirebilecekleri ve tüketicilerle etkileşimde bulunabilecekleri ücretsiz bir sosyal ağ sitesidir. Aylık 340 milyondan fazla kullanıcı ile Twitter, küçük işletmeler için büyük bir dijital pazarlama fırsatı sunuyor.

5,1. TwetDeck

Twitter’da iş profillerini yönetmek için güçlü bir ücretsiz pazarlama aracıdır. Twitter deneyiminizi özelleştirebilir ve listelerinizi ve tweet’lerinizi platformda verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

6. Google Alerts

İşletmeniz, markanız ile ilgili içerikler veya belirli bir konunun İnternet üzerinde yayınlanması durumunda size mail gönderildiği ücretsiz bir platformdur. Örneğin “Buket Çiçek” adlı bir markanız varsa, İnternet üzerinde “Buket Çiçek” geçen bir içerik yayınlandığı anda size mail gönderir.

7. Youtube

Son yılların en çok kullanılan pazarlama platformlarından biri olan Youtube, ücretsiz olarak işletmelere eşsiz fırsatlar sağlıyor. Video bazlı dijital pazarlama yaparak direkt olarak kullanıcıların görsel hafızalarında da yer edinmek için Youtube mutlaka kullanılmalıdır.

8. MailChimp

Tartışmasız en popüler e-posta yönetim servisidir. E-posta listeleri ekleyebilir, pazarlama e-postaları oluşturabilir ve çeşitli kampanyalarınızdaki etkinlikleri takip edebilirsiniz.

9. Sumo

İşletmenize ait internet sitenizin trafiğinin optimizasyonunu iyileştirmek için ücretsiz araçlar sağlayan bir yazılımdır. Örneğin web sitenizde e-mail toplama bölümünü birkaç tık ile oluşturabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Pazarlama ve işletme yönetimi konusunda ilginizi çekebilecek diğer rehberler:

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir