Kapat

Çin’den İthalat Yapmak

Çin'den İthalat Yapmak

PARAMI EN DOĞRU NASIL DEĞERLENDİRİRİM DİYE DÜŞÜNME!

KISA SÜREDE NE KADAR KAR EDEBİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ayrıntılı bilgi için hemen tıklayın!)


Çin’den ithalat yaparak ciddi bir iş fikri ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Dünyanın ucuz ürün deposu olarak bilinen Çin’den İthalat Yapmak ve bu yol ile ucuz ürünleri Türkiye’ye getirerek harika paralar kazanabilir hatta günümüzdeki birçok uluslararası şirketin iş hacimlerine bile uzun vadeli olarak ulaşabilirsiniz.

Çin’den ithalat yaparak ürün getirmek ve süreci başarılı bir şekilde yönetmek ise düşündüğünüz kadar kolay değil. Eğer daha önce ticaret yapmadıysanız bu rehberin size göre olmadığını söylemek zorundayız. Ticaret yapabilmek için ise iyi bir girişimci ruhuna ihtiyacınız olacak.

Çin’den aklınıza gelebilecek hemen hemen her ürünü daha uygun fiyatlar ile getirme şansınız var. Örneğin bir ürün Türkiye’de 10 liraya mal ediliyor ve piyasada bu nedenle 20 liraya satılıyorsa, siz Çin’den ithalat yaparak bu ürünü 2 liraya mal edebilirsiniz. Bu işin temelinde ürünleri ucuza bulmak var. Ancak hangi ürünü getireceğiz? Nasıl Getireceğiz? ve daha birçok soru sizleri bekliyor…

HANGİ ÜRÜNÜ GETİRECEĞİZ?

Çin Alışveriş
Çin’den hangi ürünü getireceğinize karar vermek uzun sürecek. Bu süreçte rahat olun ve akışına bırakın. Örneğin bir A ürünü buldunuz ve bunu Çin’den yarı fiyatına getirebileceğinizi fark ettiğiniz anda hemen o ürünü getirmeye çalışmayın. Doğru ürünü bulmak için;

 • Nakliye sorunu olan ürünleri seçmeyin. Yükte hafif ürünler tercih edilmeli.
 • Maksimum 200 dolarlık ürünleri tercih edin. Daha pahalı ürünler daha yavaş paraya dönüştürülür.
 • Piyasada sıklıkla el değiştiren ürünleri tercih edin.
 • Çin alışveriş sitelerindeki kampanyalı ürünlere sık sık göz atın.
 • Türkiye’deki fiyatlara göre yüzde 70 daha düşük fiyatlar ile bulabileceğiniz ürünleri tercih edin.
 • Nakliye sorunu olmaması açısından sıvı içeren, patlama riski olan, delici ve kesici ürünleri tercih etmeyin.
 • Ve son olarak teknoloji bu konuda en önemli sektör, bunu asla unutmayın.

ÜRÜNLERİ NASIL BULACAĞIZ?

Çin'den İthalat

 • Ürünleri getirmek için bizzat Çin’e gidebilirsiniz. Ortalama olarak uçak ile gidiş – dönüş ve diğer masraflar ile 4-6 bin liraya ihtiyacınız olacak.
 • Çin’e gitmek dışında Çin’in ithalat konusunda çok büyük internet siteleri var. Bu siteleri kullanabilirsiniz. Bu konuda harika bir rehberimiz var. 51 Çin Alışveriş sitesi rehberinden bu siteleri bulabilirsiniz.
 • Çin’den ithalat yapmak konusunda en iyi site ise Aliexpress. Aliexpress’den alışveriş yapmak ve tüm incelikleri ise Aliexpress Nasıl Alışveriş Yapılır adlı rehberde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.
 • Bu sitelerde bulduğunuz ürünleri toplu olarak çok ucuza temin edebiliyorsunuz. Ancak toplu alım yapmadan önce satıcılar ile iletişime geçip mutlaka numune almanızı öneriyoruz.
 • Numune göndermeyi kabul etmeyen satıcılardan 1-2 ürün alarak bu ürünleri inceleyebilirsiniz. Bu nedenle daha ucuz ürünleri seçmeniz mantıklı olacak.
 • Çin sitelerindeki satıcılarda yüzlerce ürün bulunur. Yani bir satıcıdan herhangi bir ürün aldığınız zaman muhtemelen aynı satıcının farklı sektörlerde binlerce ürünü bulunuyordur. Eğer satıcıdan memnun kalırsanız diğer ürünleri için de iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca aynı satıcıdan aldığınız ürünlerde ek pazarlık yapma şansınız da olacak.
 • Çin sitelerindeki fiyatların sabit olduğunu düşünmeyin. Ürünler ile iletişime geçerek pazarlık yapabilirsiniz. Toplu alımlarda yüzde 20’ye kadar indirim şansınız var.
 • Çin’deki satıcılar ile nasıl iletişime geçeceğim Çince bilmiyorum demeyin. Bu satıcıların tamamı İngilizce bilmektedir ve Simple İngilizce ile kendileriyle dilediğiniz gibi görüşebilirsiniz. Simple İngilizce kısaca 2-3 kelimeden oluşan cümleler ile görüşmek demektir. Bunu da Çeviri programları aracılığıyla yapabilirsiniz. Google Translate ile çok rahatlıkla görüşebilirsiniz. Zaten siz sadece İndirim Var mı? diye sorun onlarda size kaç adet alacaksınız diye soracaksınız. Yani öyle çok uzun cümlelere ihtiyacınız olmayacak.
 • Aliexpress ve Alibaba’da satıcılar için oylama sistemi var. Bu sistem aracılığıyla hangi satıcının ne kadar iş yaptığını ve ne kadar güvenli olduğunu da rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz zaten.

Bu sitelerde aldığınız ürünler yaklaşık 10 – 15 gün içerisinde verdiğiniz adrese gelmektedir. Ancak vergi kanunları gereği aldığınız ürün için gerekli vergileri ödemek durumunda kalacaksınız. Ortalama olarak 30 dolar üzerindeki siparişleriniz için vergi ödersiniz. Bu vergiler ise her ürün için farklıdır. Özellikle giyim ve mobilya sektöründe vergiler çok yüksek. Hangi ürünü almaya karar verdiğiniz zaman vergi dairesine yada bir muhasebeciye giderek vergi oranları hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca bu konuda profesyonel destek veren Gümrük Müşavirleri var, onları da internetten rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

ÜRÜNLERİ NASIL SATACAĞIZ?

Çinden İthalat Yapmak

 • Çin’den getirdiğiniz ürünleri satmak için farklı yollar var. Ancak bunlar arasında toptan satış elbette daha hızlı para dönüşümü sağlar. Ancak toplu satışlarda kar oranınız haliyle düşecektir. Toplu satış yapmak için hemen hemen her şehirde 1-2 adet bulunan toptancılar sitesine numune götürmeniz yeterli. Buralarda bu tür ürünleri alan yüzlerce toptancı bulabilirsiniz. Ayrıca bu tür toptancılar size yeni mal siparişleri de vermek isteyebilir, bunu mutlaka değerlendirin.
 • Eğer olabilecek en yüksek karı istiyorsanız da bir dükkan açabilirsiniz. Ancak bu size ek olarak 20 – 30 bin lira sermaye masrafı çıkaracaktır. Bunu sermayeniz varsa yapabilirsiniz.
 • En çok kullanılan yol ise sosyal medya ve e-ticaret. Bu yolları kullanabilmek için 3-4 bin lira sermayeye ihtiyacınız olacak. Facebook, Twitter, Instagram ve Google Plus üzerinden satıcı hesapları oluşturup burada ürünlerinizi direkt perakende olarak satabilirsiniz. En yüksek kar elde etme yöntemi bu.

Çin’den ürün ithal etmek konusunda sorularınız için profesyonel ekibimiz destek sağlamaktadır. Tüm sorularınızı yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

 

FUARLAR

Çin’de birçok önemli fuar düzenleniyor. Çin fuarlarını takip ederek yeni ve inovatif ürünlere yönelik fırsatları anında öğrenme ve inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Çin’de yapılan fuarlara katılmak için tek masrafınız yol olacaktır, bu fuarlara bir girişimci ve yatırımcı sıfatı ile de ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz.

“Çin’den İthalat Yapmak” üzerine 69 yorum

 1. Harun Veli says:
 2. yunus says:
 3. Yakup says:
 4. Diana says:
 5. mehmet says:
 6. YIGIT Eren says:
  • Halil Kozan says:
 7. ilker says:
  • Elif says:
   • TUNCAY TÜLLÜOĞLU says:
 8. nihal karabulut says:
  • Çin İthal ürün says:
 9. Funda says:
 10. Ergin says:
 11. Yasin DAĞHAN says:
 12. Emre says:
 13. Sinan says:
 14. mustafa algul says:
 15. İsmail says:
  • ahmet says:
 16. Emirhan yılmaz says:
 17. Emirhan yılmaz says:
 18. Mehti says:
 19. Bahadır says:
 20. eşref çam says:
 21. Nurullah says:
 22. erkan says:
 23. Mahmut says:
 24. Hasan says:
 25. Scottrop says:
 26. ENES says:
 27. umit says:
 28. Ahmet says:
   • Ahmet says:
 29. Ibrahim says:
 30. İslam says:
 31. Halil says:
 32. ferhat says:
 33. Ozgur says:
   • Aygün says:
 34. Ayşe says:
 35. Ayşe says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir