4 Adımda Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

4 Adımda Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir

0

İşletmeler için kritik konulardan biri de elbette sosyal medyadır. Günümüzde sadece sosyal medya odaklı olarak hazırlanan binlerce proje bulmak mümkündür. İşletmeniz ne kadar küçük olursa olsun, sosyal medya her şartta göz önünde bulundurmanız gereken bir konu olarak dikkat çekiyor. Sosyal medya pazarlaması için strateji geliştirmeye ihtiyacınız varsa bu 4 adım işinize büyük ölçüde yarayabilir.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 43’ü olan 3.2 milyar insan sosyal medya kullanmaktadır. Sosyal medyada olumlu bir deneyim geçiren insanların yüzde 71’i bu markayı arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye etmektedir. Ayrıca sosyal medyada vakit geçiren insanların yaklaşık yüzde 49’u, gönderilerde bulunan ürünlere göz atması nedeniyle ne alacağına da karar veriyor.

Bu istatistiklere dayanarak, işletmelerin sağlam bir sosyal medya pazarlama stratejisine sahip olması çok önemlidir. Ne yazık ki, birçok işletme sahibi, sosyal medya pazarlamasının nasıl üstesinden gelineceği konusunda hiçbir fikre sahip değildir. Temelde sosyal medyada iyi bir strateji geliştirmenin 4 basit adımı bulunuyor.

1. Hangi Sosyal Medya Kanallarının Kullanılacağını Belirleyin

İlk adım işletmeniz için önemli olan hedef kitlesinin nerede bulunduğunu belirlemektir. Doğru hedef kitlenizi bulduktan sonra onlar için strateji geliştirmek daha kolay olacaktır. Aynı anda onlarca farklı sosyal medya ağına yönelik strateji geliştirmek zor olabilir. Bu nedenle ilk etapta 1 veya 2 ağa odaklanmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Temel şartlar altında Facebook, sosyal medya pazarlamasına başlamak için en doğru seçenektir. Ancak yeni nesile odaklanacak olan işletmelerin Instagram ve Youtube’ye odaklanması daha fazla önerilmektedir. Web sitesi trafiğine odaklanacak olan işletmeler ise Pinterest, daha profesyonel bir kurumsal ilişki için ise Twitter doğru bir tercih olabilir. Bu konuda ek bilgilere Sosyal Medya Pazarlama ve Bilmeniz Gereken İstatistikler adlı rehberden ulaşabilirsiniz.

2. Kanallarınızı Tanıtın

Sosyal medyaya giriş yaptıktan sonra başlamanız gereken ana nokta kanallarınızı tanıtmak olacak. Facebook, Youtube, Instagram veya diğer sosyal medya platformlarına yöneldikten sonra açtığınız kanalları tanıtmanız gerekir.

İnsanlara bu kanalları tanıtmanın birkaç yolu olsa da en hızlı yöntem genellikle reklam vermektir. Eğer reklam için bütçeniz kısıtlıysa, daha önce açtığınız bir web sitesinde eğer varsa e-posta bültenine bir bildirim gönderebilirsiniz. Bunun dışında kendi kişisel profillerinizden veya çalışanlarınızdan rica ederek de sosyal medya hesaplarınıza yönelik insanları yönlendirebilirsiniz. Elbette işin sonunda küçük de olsa reklamlar vermenin kötü bir tarafı yoktur. Çünkü sosyal medyada sizi takip eden insanlar potansiyel müşterileriniz olacak.

3. Sadık Bir Hayran Kitlesi Oluşturun

Sosyal medyada sizi takip eden insanlardan sadık bir kitle oluşturmanız önemlidir. Ancak bunu sağlamak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Bunu birkaç gün veya hafta içerisinde yapmanız mümkün olmayacak. Bunun için yüksek oranda çaba göstermeniz ve özel olarak ilgilenmeniz gerekir.,

Sosyal medyada muhtemelen sizin de takip ettiğiniz sayfalar bulunmaktadır. Peki bu sayfaların hangisinde daha fazla vakit geçiriyorsunuz, beğeni yapıyorsunuz ve paylaşım yapıyorsunuz? Birkaç cevap verdiyseniz eğer, bunun nedenini düşünün. Bu cevapların hepsini kendi sayfanıza uygulayarak sadık bir hayran kitlesi oluşturabilirsiniz.

Genel olarak sadık bir hayran kitlesi oluşturmak için takipçilerinize kendilerini özel hissettirmelisiniz. Bunun için de size yönelen soruları yanıtlayın, sık sık fikirlerini alın, daha fazla beğeni ve paylaşım yapan insanlara küçük bir teşekkür mesajı gönderin, takipçilerin kullanabileceği özel bir etiket oluşturun…

4. İstatistikleri İnceleyin, Ölçüm Yapın

Sosyal medya pazarlamasına odaklandığınız zaman yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de istatistikleri sık sık incelemek, notlar almak, farklı denemeleri test etmek olmalı. Bu sayede neye odaklanmanız gerektiğini çok daha iyi bir şekilde öğrenme şansınız olacak.

Facebook, Youtube, Instagram, Twitter, Pinterest ve diğer sosyal medya platformlarının hemen hemen tamamında istatistik bölümü bulunmaktadır. Bu istatistik bölümleri aracılığıyla;

  • Hangi içeriğin daha çok sevildiğini
  • Hangi videonun kaçıncı saniyede daha fazla kapatıldığını
  • Hangi içeriğin daha çok beğenildiğini, paylaşıldığını, yorum yapıldığını
  • Hangi içeriğin daha çok etkileşim aldığını
  • Hangi saatteki içeriklerin daha fazla görüntülendiğini,
  • Hangi yaş gruplarının ne düzeyde takipte olduğu gibi yüzlerce istatistiği görme şansınız olacak.

Bu sayede neye, nasıl ve ne zaman odaklanmanız gerektiğini çok daha hızlı öğrenme şansınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Pazarlama ve işletme yönetimi konusunda ilginizi çekebilecek diğer rehberler:

İlginizi Çekebilir