1. Ana Sayfa
  2. Dükkan Açmak

Akıllı Cep Telefonu Tamir Dükkanı Açmak

Akıllı Cep Telefonu Tamir Dükkanı Açmak
0

Türkiye’de en basit akıllı cep telefonun fiyatı bile 2 bin lirayı aşarken, bazı akıllı cep telefonlarının fiyatı 10 bin liranın üzerine çıktı. Herkese bir telefondan fazlasının bile düştüğü ülkemizde bu cep telefonları için bir tamir dükkanı açmak karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikridir.

Akıllı cep telefonu tamir dükkanı açmak istiyorsanız, öncelikli olarak elbette tamirciliği öğrenmeli ve insanlara profesyonel olarak hizmet verebilecek kapasiteye ulaşmanız gerekir. Eğer bu konuda zaten deneyiminiz varsa tamam, ancak ilk kez bu sektöre giriş yapacaksanız; ilk olarak bir cep telefonu tamir dükkanında çalışmanızda büyük yarar var.

İŞİ ÖĞRENİN

telefon tamir

Akıllı cep telefonu tamir işi bir perakende satış işi değil. İşi öğrenmeden ve hizmet verebilecek kapasiteye gelmeden bu işi kuramazsınız. İşi öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi şey ise, başka bir tamircide çalışmaktır. Eğer ücretli olarak bu konuda iş bulamazsanız, ücretsiz olarak da çalışabileceğinizi unutmayın.

Bazı bölge ve şehirlerde iş bulmak zor olabilir. Eğer deneyim elde etmek amacıyla iş bulamazsanız, bu durumda kendi kendinizi yetiştirmeniz gerekir. Youtube veya online kurs platformları aracılığıyla bu konudaki videoları inceleyerek işi öğrenme şansınız olabilir.

İlgili videolardan ders alabilmek için, 4-5 tane bozuk cep telefonu ve bir tamir seti de almanız gerekir. Birkaç aylık süreç ile birlikte işi kendi başınıza da öğrenme şansınız olabilir. Ancak çok fazla sorun ve çok fazla sayıda cep telefonu modeli olduğunu unutmayın.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cep Telefonu Dükkanı Açmak

DÜKKANI KURUN

Bir cep telefonu tamir dükkanı için çok spesifik bir dükkan kurmanıza gerek yok. 10 metrekarelik bir dükkan bile yeterli olacak. Nispeten şehrin Çarşı olarak adlandırılabilecek bölgelerinde bir dükkan bulmanızı öneririz. Dükkanınızda 2-3 tane müşterinin oturabileceği koltuk bulunması yeterli. Geri kalan bölümleri tamir için kullanacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Anket Doldur Para Kazan / Siteler

Dükkanı kurma sürecinde resmi işlemlere ihtiyacınız olacak. Bu ihtiyaçları karşılamak üzere Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberinden faydalanabilirsiniz.

Elbette cep telefonlarının tamiri için çok sayıda ekipman ihtiyacı bulunuyor. İhtiyaçları belirlemek için yine öğrenme metodunuz sayesinde bilgi alın. Ortalama olarak tüm ekipmanlar 3 bin lira tutmaktadır.

PAZARLAMA – REKLAM

Cep telefonu tamir dükkanını açtıktan sonra ortalama düzeyde bir reklam-pazarlama çalışması yapılması önerilir. Şehrin gazete, tv, radyo ve benzeri medya kuruluşlarına ortalama bütçeler ile reklamlar verilebilir. Ayrıca şehre yönelik yayın yapan büyük siteler ve sosyal medya hesaplarına da reklamlar vermeyi planlayabilirsiniz. Geri dönüşlere göre, reklamların bütçesini artırabilir veya azaltabilirsiniz.

NE KADAR KAZANDIRIR?

Akıllı cep telefonu sektörü her yıl katlanarak büyüyor. Sektör bu kadar hızla değişirken insanların ellerindeki cep telefonları da değişiyor. Aynı zamanda elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarını daha fazla kullanıyor ve haliyle sıklıkla bozulmasının önüne geçemiyoruz.

Akıllı cep telefonu tamiri sektörü genel olarak hizmet odaklıdır. Özellikle yazılımsal sorunlar için maliyetiniz neredeyse yoktur. Donanımsal sorunlardaki parça ihtiyaçlarına yönelik kar marjı ise yüzde 50’den yüksektir.

Ortalama olarak iş yapan bir cep telefonu tamiri dükkanında aylık net kar 10 bin lira civarında bulunuyor. Ancak bu tutar tamamen dükkana giren müşterilerin sayısı ile doğru orantılıdır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap