Kapat

Akıllı Telefon Tamirciliği ile Dükkan Açmak ve Para Kazanmak

tamir

PARAMI EN DOĞRU NASIL DEĞERLENDİRİRİM DİYE DÜŞÜNME!

KISA SÜREDE NE KADAR KAR EDEBİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ayrıntılı bilgi için hemen tıklayın!)


Başlığa bakan arkadaşlar bu işin çok eskiden para kazandırdığını düşünüyor olabilir, ancak akıllı telefon tamirciliği üzerine dükkan açmak işi artık eskiye nazaran daha çok para kazandıran bir iş.

Eskiden yani 5-10 yıl önce akıllı cep telefonları sadece donanımsal bazı sıkıntılar yaşardı ve bunları tamir etmek çok basit işlemlerdi. Ancak şimdi dünyanın değiştiği gibi akıllı telefonlar da değişti ve akıllı telefonların değişimi ile birlikte sıkıntılar daha çok teknik yani yazılımsal konulara dönüşmeye başladı. Yazılım konusunda çözüm üretebilmek ise eski tamircilerin yapabildiği bir iş değil ve bu nedenle bu sektörde büyük düşüşler yaşandı.

ÇOK KARLI BİR İŞ

Bir çok şehirde yalnızca 1-2 yazılım tamiri yapan işletme kaldı ve bunların ne kadar para kazandığını öğrenseydiniz, hemen yarın bu sektöre girmek isterdiniz.

Akıllı telefonlar artık eskisi gibi 500-1500 lira civarında değil, bir çok akıllı telefon 4-5 bin lira paradan satışa sunuluyor. Hal böyleyken bu telefonlarım tamircileri de eskiye nazaran daha çok para talep ediyor.

Bu sektöre girmek istiyorsanız öncelikle telefonların yazılımı konusunda bilgilere sahip olmalısınız. Bu işin en güzel yanı, akıllı telefonlarda yazılım tamiri yapabilmek bir çok kaynaktan faydalanabilmeyi sağlıyor. Biraz yazılım bilgisi biraz da yabancı diliniz varsa hemen hemen bütün cep telefonlarının yazılım tamirini yapabilirsiniz. Zira, bu konuda açılmış yüzlerce yabancı internet sitesinde yazılımların sorunlarına yönelik çözümler de yer almaktadır.

ÇEKİNMENİZE GEREK YOK

Bu sektöre girerken fazla çekingen olmayın. Örneğin güzel bir noktada dükkanınızı açtınız ve müşterileriniz gelmeye başladı. Diyelim bazı telefonları tamir edemediniz, bu durumda şehrinizde bulunan diğer uzmanlara götürerek onların tamir etmesini isteyebilirsiniz, tamirden sonra sizde komisyonculuk alarak yeniden ek bir kazanç elde edebilirsiniz.

FAZLA SERMAYEYE İHTİYAÇ YOK

Akıllı telefon tamirciliği açmak için maksimum size gerekli olacak yatırım tutarı ise 15 bin lira civarındadır. Bu paranın büyük kısmı ofisinizin dizaynına gidecektir. Diğer para ise laptop, cep telefonu tamiri için gerekli ekipmanlar…

ANADOLU AJANSI’NDA YAYINLANAN BİR HABER.

İşte Anadolu Ajansı’nda yayınlanan ve tamircilerin en basit düzeyde dahi ne kadar para kazandığını gösteren bir haber.

Okul sanayi iş birliği kapsamında General Mobile ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan atölyelerde iki meslek lisesinin öğrencileri cep telefonu ve tablet tamiri yaparak aylık bin lira kazanıyor.

Türkiye’nin yerli akıllı telefon markası General Mobile ve Telpa AŞ, İstanbul’da Kağıthane Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Maçka Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde atölye kurarak öğrencilere cep telefonu ve tablet tamiri konusunda eğitim veriyor. Ayrıca söz konusu okulların döner sermaye işletmeleriyle de anlaşma yapılarak, General Mobile ürünlerinin onarımı da bu atölyelerdeki öğrenciler tarafından gerçekleştiriliyor. Öğrenciler böylece hem uygulamalı staj hem de para kazanma imkanı elde ediyor. Şirket okul sonrasında da iş imkanı sağlanması konusunda öğrencilere öncelik tanıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, General Mobile, yakın bir sürede İstanbul’da da üretime başlayacak ve üretim tesisi içerisinde Almanya ve İngiltere’de olduğu gibi üretime yönelik bir meslek okulu açacak.

“Sanayiye doğru elemanlar yetiştirmiş olacağız”
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kağıthane İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Onur, söz konusu iş birliğiyle öğrencileri sektörle tanıştırdıklarını belirterek, “Geleceklerini inşa ederken onlara meslek kazandırmak en önemli görevlerimizden birisiydi. Sektördeki bütün işverenlere, sanayicilere bu tür meslek liselerimize katkı vermelerini bizimle iş birliğine geçmelerini istiyoruz. Böyle imkanlarla uygulamalı eğitime geçilmiş olacak, biz de sanayiye doğru eleman yetiştirmiş olacağız. Sektörün kendisi de buna yaklaşmazsa teorik eğitimle çocuklar mezun oluyor. İş alanlarını keşfetmekte sıkıntı yaşanıyor. Sektör okulu öğrenciler de sektörü tanıyor. Doğruyu öğreniyor. Hem gençler iş bulma açısından hayat buluyor hem de sahadaki ihtiyaç karşılanıyor. Doğru yerden yetiştirmeye başlıyor sektör de. Okulları atölyeye çevirmek istiyoruz. Çünkü bunun öğrenilme yeri atölye.” diye konuştu.

“Hepsi çok mutlu”
Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat İzci, 22 öğrenci ve 6 öğretmenle kurulan okuldaki atölyede öğrencilerin yaşayarak öğrendiğini söyledi. İzci, öğrencilerin atölyede çalışmayı kendi alanlarında direkt işe yerleşmiş gibi gördüklerini belirterek, “Hepsi çok mutlu. Giydikleri kıyafetler çok özel ve kendilerini farklı hissettikleri alan. Burası okuldan bağımsız iş yeri gibi algılanıyor. 11. sınıfların bu seneki hedefleri burada olmak. Döner sermaye kapsamında öğrencilerin cihaz başına yaptıklarının sayısal verisi var. Asgari ücretin üçte biri, bunun daha yukarısını alan da var. Kendi aralarında rekabet de oluyor. Eli hızlıysa iyi çalışıyorsa, kaliteli tamir edebiliyorsa daha fazla para alacaktır.” dedi.

“Kendime böyle bir iş yeri açabilirim”
Kağthane Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Emir Altun, günde yaklaşık 15 civarında cep telefonu tamiri yaptığını belirterek, atölyede çalışmaktan mutlu olduğunu söyledi. Altun, “Telefon tamiri hakkında bir şey bilmiyordum. Parçalar ne işe yarar bilmiyordum. Bu projeden sonra öğrendim, telefon nasıl tamir edilir. İleride kendime böyle bir iş yeri açabilirim. Aylık yaklaşık 550-600 lira para alıyorum, daha yüksek alan da var. Kendime bir dükkan açmak istiyorum.” dedi.

“Geçen ay 935 lira kazandım”
Batuhan Ekiz de yaklaşık 4 aydır cep telefonu tamiri yaptığını anlatarak, “Genelde tek tip telefon gelmiyor. Farklı farklı cihazlar geliyor. Mesela elimdeki GM en üst modeli, telefon daha klas olunca daha temiz işçilik gerektiriyor. Önce telefonlara aşama aşama bakıyoruz. Parça değişimi gerekiyorsa öğretmenimizden sistem üzerinden talep ederek depodan parçayı alıyoruz. Telefonları en güncel yazılımı atarak gönderiyoruz. Teorik dersler sıkıcı, uygulama olunca daha eğlenceli geçiyor. Maddi olarak da aileye katkı sağlanıyor. Geçen ay 935 lira kazandım. Stajımı başarılı tamamlayıp, üniversite sınavını kazanıp, bu sektörde ilerlemek istiyorum. Sermayem olursa da iş yerimi açmak isterim.” ifadelerini kullandı.

Kız öğrencilerden Ebru Doğan da tamir edilen cihazları kalite kontrolünü yaptığını belirterek, “Buradan geçmeden müşteriye gönderilmiyor. Cihaz geldikten sonra bilgisayarda test ekranından cihazın her şeyini kontrol ediyoruz. Testi geçmezse teknisyene geri gönderiyorum ki tamir edilsin tekrar. Bu işi yapmaktan zevk alıyorum. Üniversitede haberleşme bölümünü istiyorum. Diğer okullarda okuyan arkadaşlarıma kesinlikle bu projelerde bulunmalılar. Ayda 500-600 lira arası kazanıyorum. Bu parayla hem aileme yardım ediyor, hem de kendi harçlığımı çıkarıyorum.” diye konuştu.

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/yasam/ogrenciler-cep-tamirinden-aylik-bin-lira-kazaniyor/729660
Haber: BAHATTİN GÖNÜLTAŞ

tamirci dükkanı açmak

tamirci dükkanı açmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir