Kapat

İşletmenizi Çevrimiçi Pazarlamak için 7 Ücretsiz Yol ve İpuçları

sosyal medya yönetimi

Özellikle yeni kurulan işletmelerin çoğu zaman yüksek oranda pazarlama ihtiyacı olmasına rağmen bunun için yeterli bütçesi yoktur. Konu çevrimiçi pazarlama olduğu zaman da ücretsiz olmasına rağmen sizi başarıya götürecek çok sayıda yol bulunmaktadır. Ancak elbette her ücretsiz fırsatta olduğu gibi emeğiniz birçok diğer ücretli araca göre daha fazla olabilir. Buna hazırlıklıysanız eğer işletmenizi online olarak pazarlama için 7 ücretsiz araç ve ipuçlarına göz atalım…

(Bazı adımlar için teknik bilgi ve gereksinimlere ihtiyacınız olabilir. Eğer bilmiyorsanız bunun için birkaç basit web araması yapmaktan çekinmeyin)

1. SOSYAL MEDYA

Tüm işletmeler için en etkili ve ücretsiz pazarlama aracı elbette sosyal medyadır. Facebook, Twitter, Instagram ve birçok sosyal medya ağı aracılığıyla tamamen ücretsiz profiller oluşturabilir, ürünlerinizi listeleyebilir ve potansiyel müşterilerinize birkaç tık ile ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması apayrı bir dünyadır. Bu konuda sürekli aktif olmalı ve yeniliklere her daim hazır olmalı ve bu yeniliklere uygun olarak hareket etmelisiniz. Ayrıca bu konuda sizlere yardımcı olacak 2 rehberimizi de gözden geçirmelisiniz.

  1. Sosyal Medya Pazarlama ve Bilmeniz Gereken İstatistikler
  2. Sosyal Medya Yönetimi

2. WEB SİTESİ

Bir web sitesi kurmak tamamen ücretsiz değildir. Bir domain için 10 Dolar, basit bir hosting için de yıllık 20 Dolar civarında ödeme yapmanız gerekecek. Ancak konu pazarlama olduğu zaman bu tutarlar çok düşüktür ve çekebildiğiniz birkaç müşteri ile bu tutarı rahatlıkla amorti edebilirsiniz.

Bir web sitesi kurmak günümüz teknolojisi ile birkaç yıl öncesine göre çok basittir. Siz sadece ödemeyi yaparsınız ve birkaç tık ile ürünlerinizi listeleyebileceğiniz, iletişim adreslerinizi paylaşabileceğiniz ve bir harita ekleyebileceğiniz bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Bir web sitesi kurmak birçok müşteri için “kalite” anlamına gelmektedir. Bu nedenle çevrimiçi pazarlama yaparken mutlaka işletmeniz için bir web sitesi kurun.

3. BLOG

Bir işletme web sitesi kurduktan sonra mutlaka bir blog açmayı da ihmal etmeyin. Günümüzde dünyanın en büyük markalarının bile işletmelerine yönelik bir blogu bulunmaktadır. Bu sayede içerik pazarlaması yaparak asla ulaşamayacağınız müşterilere ulaşma şansınız olacak.

Bir blog, işletme web sitesine ziyaretçi çekebilmenin harika yollarından biridir. Bu sayede web sitesinizin trafiğini artırabilir ve uzun yıllar sürebilecek bir müşteri akışı elde edebilirsiniz.

Mutlaka İnceleyin: Blogunuzu Büyütmek İçin Ücretsiz 20 Kaynak

4. SEO

seo

Bir web sitesi ve bir blog açtıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey SEO’dur. Arama motoru optimizasyonu yaparak web sitesine müşterileri çekebilir ve hiç ummadığınız anlarda işletmenizin telefonlarının çalmasını sağlayabilirsiniz.

Sıkıcı SEO reklamlarını bir tarafa bırakın, birçok adım için hiçbir ücret ödemenize gerek yok. Kendi basit hamleleriniz ile de web sitesinizi kullanıcı için ilgi çekici hale getirerek, web sitenizin arama motorları tarafından sevilmesini sağlayabilirsiniz.

SEO başlı başına kapsamlı bir konudur ancak asıl odaklanmanız gereken şey iyi bir web sitesi tasarımı, hızlı açılan sayfalar ve değerli içeriklerden başka bir şey değildir. Zamanla bütçe ayırarak profesyonel destek de alabilirsiniz.

5. BASIN BÜLTENLERİ

İnternet üzerinde hemen hemen her konuya yönelmiş binlerce web sitesi bulabilmek mümkün. Bu web sitelerin birçoğu da basın bültenlerini ücretsiz olarak yayınlamaktadır. Bu kapsamda içeriklerinize, ürünlerinize veya hizmetlerinize yönelik birkaç haber oluşturarak haber plaformlarının mail adreslerine gönderebilirsiniz. Her platformdan olumlu yanıt alamazsanız da içerik sorunu yaşayan birçok web sitesi bunları yayınlayabilir.

6. E-POSTA PAZARLAMA

Bir web sitesi kurduktan sonra odaklanamanız gereken ana noktalardan biri de e-posta bülteni oluşturmaktır. SUMO gibi bir web sitesi aracını kullanarak ücretsiz olarak şık bir e-posta listesi oluşturma fırsatınız bulunuyor. Her mail adresini ayrı ayrı listelere alın ve onları rahatsız etmeyecek düzeyde ayda 1 kere hizmetlerinize veya ürünlerinize yönelik mail gönderebilirsiniz. Ücretsiz mail göndermek için de Mailchimp ve Mailerlite’yi kullanmanızı önerebiliriz.

7. GOOGLE İŞLETME PROFİLİ

İnsanlar bir işletme ile ilgili bilgi almak istediği zaman büyük ihtimalle bu işletmenin adını Google’de aramaktadır. Durum böyle iken Google tarafından ücretsiz sağlanan bir işletme profili oluşturarak, işletmenizi Google’de arayanlara doğrudan bilgiyi siz sağlayabilirsiniz. Bu konuda çok ayrıntılı rehberimize Küçük İşletmeler İçin Google Benim İşletmem adlı bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir