1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Pazarlamayı Otomatik Hale Getirmenin 3 Basit Yolu

Pazarlamayı Otomatik Hale Getirmenin 3 Basit Yolu
0

Pazarlama temelde zorlu, zahmetli ve maliyetli bir süreçtir. Ancak teknolojinin getirdikleri sayesinde pazarlamayı otomatikleştirmek artık daha kolay. Özellikle internet kullanımının artması ve neredeyse her bireyin cebinden internete birkaç saniyede ulaşabilmesiyle birlikte pazarlama daha kolay bir hale geldi.

Pazarlama bir işletme için olmazsa olmaz bir süreçtir. İşletmeler için “motor” görevi gören pazarlama, cironuzu, karlılığınızı ve marka değerinizi artırabilmenin öncelikli yoludur. Bu nedenle pazarlamaya özen göstermeli ve enerjinizi doğru harcamak için pazarlamayı otomatikleştirmeye yönelik çalışmalar yapmalısınız.

Çalışmalara başlamayı düşünüyorsanız, 3 kolay yola göz atmanızı öneririz.

1. e-MAİL

e-Posta pazarlaması düşündüğünüzden daha kolay ve etkili bir yöntemdir. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, e-posta pazarlamaları için harcanan her 1 dolar, ortalama olarak 38 dolarlık bir getiri sağlıyor.

e-Posta listesi oluşturabilmek için, insanların e-posta bülteninize kayıt olması için teşvik edici yollar bulmalısınız. E-Mail bülteni oluşturduğunuz zaman kişileri gruplara ayırmanızı özellikle öneriyoruz. Örneğin kadınlar ile erkeklere yada CEO ile İşsiz Birine aynı maili göndermek iyi bir fikir olmayabilir.

2. SOSYAL MEDYA

Artık hepimiz en az bir sosyal medya mecrasında yer ediniyoruz. Bu da özellikle işletmeler için harika bir pazarlama fırsatı sağlıyor.

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Google+ gibi platformlara yönelik sosyal medya çalışmaları yapabilirsiniz. Ayrıca bu platformlara yönelik çalışmaları otomatikleştirmek için de birçok ek araç bulunuyor. Bu araçlara yönelik çalışmaları mutlak suretle öneriyoruz. Ayrıca sosyal medya pazarlaması son dönemde işletmelerin en çok para harcadığı sektör olarak da dikkat çekmektedir.

3. YAPAY ZEKA

AI pazarlaması son dönemde pazarlamanın otomatikleştirilmesi için kullanılan ana yöntemlerden biri olmaya başladı. Son verilere göre, AI Pazarlaması kullanan işletmelerin yüzde 77’si dönüşümlerinde büyük artış elde etti.

AI Pazarlama otomasyonları aracılığıyla müşterilerin beğenebileceği ürünlerle ilgili önerilerde bulunmak kesinlikle daha kolay olacak. AI ile özellikle olası müşterilerinin ilgi alanlarını bulmak daha kolay olacak. Ancak AI Pazarlama sistemleri henüz Türkiye’de ciddi bir altyapı bulamamıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Pazarlama ve işletme yönetimi konusunda ilginizi çekebilecek diğer rehberler:

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir