1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır? – İş Dünyası’na Profesyonel Bir Adım

Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır? – İş Dünyası’na Profesyonel Bir Adım
0

Kısaca iş dünyasının sosyal medyası olarak adlandırılan Linkedin (Linkedln) günümüzde dünyanın hemen hemen her ülkesinden toplam 600 milyon kişinin tercih ettiği bir sosyal medya platformudur. İş arama, iş ilanı oluşturma, iş dünyası gelişmeleri gibi birçok kategoride bölümlerin bulunduğu Linkedin, özellikle başarılı girişimcilere de sık sık önerdiğimiz bir platform.

Linkedin Nedir?

Merkezi ABD’de bulunan Linkedin kısaca iş dünyasının sosyal medya platformudur. 2012’de kurulan Linkedin, hemen hemen bir sosyal medya platformunda yapmak istediğiniz birçok şeyi Linkedin’de de yapabiliyorsunuz. Ancak platformda bireysel kullanıcıların dışında işletmeler, firmalar, markalar da bulunuyor. Bu sayede büyük bir iş dünyası potansiyeli bulunuyor ve insanlar Linkedin aracılığıyla CV’leri sunarak bu firmaların iş potansiyellerini değerlendirebiliyor. Aynı konu firmalar için de geçerli, önemli bir pozisyon için personel arayan firmalar, CV’lerde profesyonel bir arama gerçekleştirerek en doğru seçimi yapmak için çoğu zaman Linkedin’i kullanıyor.

Linkedin, geçtiğimiz yıl yaklaşık 3 milyar dolar gelir elde etti ve platformun 10 bine yakın çalışanı bulunuyor. Linkedin, Arapça , Çince , İngilizce , Fransızca , Almanca , İtalyanca , Portekizce , İspanyolca , Hollandaca , İsveççe ,Danimarkalı , Romence , Rusça , Türkçe , Japonca , Çekçe , Lehçe , Korece , Endonezyaca , Malayca ve Tagalog dillerinde hizmet sağlıyor. Yaklaşık üye sayısı ise 600 milyon.

Linkedin Nasıl Kullanılır?

Linkedin’i kullanmak diğer sosyal medya platformları ile hemen hemen aynı zorluktadır. Burada sadece daha profesyonel olunmasında büyük yarar var. Linkedin’in kullanmak istiyorsanız, adımları teker teker geçmeniz yeterli.

1- KAYIT OLUN

linkedin.com ‘a giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki kayıt formu gelecek. Formdaki bilgileri eksiksiz doldurarak kaydınızı oluşturabilirsiniz. Kayıt oluştururken verdiğiniz mail adresine, aktivasyon kodu gelecektir, ardından bu aktivasyon işlemini tamamlayın. Kayıt olmak işte bu kadar basit!

Linkedin-kayit

2- PROFİLİNİZİ OLUŞTURUN

Aktivasyon işleminin ardından, siteye giriş yaparak aşağıda sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu kısımda sol menüde yer alan ‘Profilinizi Güncelleyin’ kısmına giriş yaparak platformda nasıl görüneceğinize karar vereceksiniz. Bu kısımda, profil fotoğrafınız, yenekleriniz, eğitiminiz, başarılarınız, bağlantılarınızı oluşturabilirsiniz. Bu bölüm sizi arayanların karşınıza çıkacak olan bilgiler olup, iş dünyasında tanınmanızı sağlayacaktır. Bu kapsamda net ve eksiksiz doldurmakta yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KOBİ Destek Nefes Kredisi 2019 Başvuruları Başladı | Nasıl Başvurulur

Linkedin-Profil

 

3- BAĞLANTILAR KURUN

Linkedin profilinizi oluşturduktan sonra Linkedin dünyasında yer edinen bağlantılarınız ile takipleşin. Bu bilinirliliğinizi artıracaktır. Ayrıca yeni bağlantılar, her daim yeni bir iş potansiyeli anlamına gelmektedir. Linkedin’de yer edinen güçlü profiller, birçok marka için ‘Değerli’ olarak değerlendirilmektedir. Bağlantıları oluşturmak için aşağıdaki menüyü – sayfayı kullanın.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Linkedin-Bağlantılar

 

4- İŞ İLANLARINA BAŞVURUN

Linkedin’de iş ilanı oluşturabilir veya yayınlanan iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Bunun için üst menüden ‘İş İlanları’ bağlantısına tıklayın, ve açılan sayfada yer alan bilgileri kullanın.

İş ilanlarına başvuru yaparken, özel CV dosyanızı da yükleyebilirsiniz.

Linkedin-İş İlanları

YARDIM

Linkedin’i kullanırken herhangi bir sorun yaşamanız, yada bazı özellikler halinde ek bilgi almak istediğiniz zaman Linkedin Yardım sayfasından yardım alabilirsiniz. Söz konusu sayfa Türkçe olarak da hizmet sağlıyor.

 

Neden Linkedin’i Kullanmalıyım?

Genellikle ‘Sosyal CV‘ olarak adlandırılan Linkedin’i kullanmanız ile elde edebileceğiniz birçok ‘fayda’ bulunmaktadır. İş dünyası ile içli dışlı olmak, başarılı bir girişimci ve yatırımcı için kritik bir süreç olarak değerlendirilebilir.

Linkedin’de hiç ummadığınız anda başarılı birçok iş veya yatırım fikri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca işletmenizi geliştirmek veya daha iyi bir işe odaklanmak için de Linkedin olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Linkedin’in öne çıkan bir diğer özelliği de Referans bölümüdür. Örneğin A şirketinde çalışan bir kişi, sizi B şirketine birkaç tıklama ile önerebilmektedir.

Eğer global bazda şirketinizi, işletmenizi veya ‘kendinizi’ açmak istiyorsanız, Linkedin’in desteklediği birçok dil aracılığıyla profiller oluşturabilir ve bu sayede size dünyanın herhangi bir noktasından ulaşmak isteyenlere basit bir yönlendirme sunabilirsiniz.

Kısaca, başarılı bir girişimci, personel veya işletme sahibi olmak istiyorsanız Linkedin’i mutlaka kullanmanızı öneriyoruz.

Türkiye Ofisini Açmayı Planlıyor

İş dünyasının en sık ziyaret ettiği sosyal iş platformu Linkedin’in yakın tarihte Türkiye ofisini açması bekleniyor. Türkiye’de 5 milyonu aşkın üyesi bulunan Linkedin’in şu anda California, Madrid, Toronto, San Francisco, Singapur, New York, Münih, Sydney, Sao Paulo ve Amsterdam’da ofisleri bulunuyor. Yakın tarihte İstanbul’da da ofis açması planlanan Linkedin’in bu hamlesiyle Türkiye’ye de yüksek önem verdiği belirtiliyor.

Linkedin’in Türkiye ofisini açması durumunda birçok konuda daha fazla destek alınması mümkün olacak.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir