Yeni ve Yaratıcı 35 Ürün İnovasyon Örnekleri

ürün inovasyon örnekleri

Yaratıcı ve yeni inovasyon örnekleri ile inovasyon konusunda aradığınız ilhamı bulma fırsatı elde edebilirsiniz. Dünyada inovasyon konusunda neler oluyor?

Halihazırda piyasada bulunan birçok ürünün ve hizmetin tüketici için kolaylaştırılması, değiştirilmesi veya farklı bir fikir ile önemli bir alanda değişiklik yapılmasına veya bir sorunu ortadan kaldıracak yeni bir işletme yeniliğine İnovasyon deniliyor.

Bu yazıda dünyadan yeni ve yaratıcı ürün inovasyon örnekleri sunacağız. Bu örnekler sizler için dünya trend eğilimlerini fark edebilmek ve girişimciliğin ne anlama geldiğini öğrenmek için büyük önem taşıyor.

İnovasyon‘un başrolünde yer alan girişimci ve yatırımcılar genellikle üniversitelerden yeni çıkmış yada direkt üniversite öğrencileri olmasıyla da büyük dikkat çekiyor. Yani genç beyinler yaratıcı inovasyon örnekleri sunma konusunda kesinlikle daha başarılı.

Hep birlikte en yaratıcı ve en yeni 34 İnovasyon Örnekleri‘ne göz atalım…

1. USB İLE ŞARJ EDİLEBİLEN PİLLER

Birçok teknoloji marketinde satılmaya başlanılan USB ile Şarj Edilebilir Piller’e yoğun ilgi var. Özellikle sık sık seyahat ediyorsanız, size bile birkaç tane lazım! 2 tanesini Amazon’da 8 Euro’ya satın alabilmek mümkün. Dikkat çekici harika bir inovasyon fikri.

2. OTOPARK ÇİLESİNE SON

Büyük otoparklarda boş bir yer bulmak işkenceye dönüşebiliyor. Burası boş galiba, yok değilmiş tartışmalarını bitirmek üzere tasarlanmış YEŞİL – KIRMIZI ışıklar ile hangi bölümün boş olduğunu metrelerce uzaktan fark edebiliyorsunuz. Bu sayede büyük bir keşmekeşten kurtulmak mümkün oldu.

3. HAVAALANI KONSEPTLİ RESTORAN

Sadece 5-10 dakikada ne istersen alabileceğin harika havaalanı konseptli restoran kesinlikle dikkat çekici. Restoran Londra’da gayet popüler oldu ve son 2 yılda iş hacmini 14 kat artırmayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Devasa 5 Şirketten İnovasyon Örnekleri

4. ÇOCUKLAR İÇİN MR

Çocukların MR’da rahat durmadığını fark eden bir tasarımcı yeni tasarımını böyle ortaya çıkardı. GE Healthcare tarafından kullanılan bu MR cihazı sayesinde birçok çocuk daha sağlıklı sonuçlar ile MR verebiliyor.

5. KARMAŞIK TUŞLARA ÇÖZÜM

Dünyanın en büyük otomotiv devlerinden BMW’nin karmaşık ön konsol tuşları için Playstation’un oyun konsolunun patentini kullanması da önemli inovasyon örnekleri arasında yer alıyor. Bu sayede el alışkanlığını da kullanan BMW bir çok övgü de almayı başardı.

6. SOĞUK KAHVEYE SON

Kahve veya çayınız sık sık soğuyor ve bunu ısıtmanızın imkanı yok mu? Küçük bir kit arayıcılığıyla cep telefonunuzun şarjı ile çay – kahvenizi ısıtmak çok kolay. Çok pratik bir yol olduğunu söylemek zor ancak inovasyon bir adımdır. Sonraki adımda geliştirilebilir.

7. BEBEK ARABASI TEKERLEKLERİ

Bir havacılık ve test uçuşu pilotu olan Owen Maclaren tarafından geliştirilen Bebek Arası Tekerlekleri aynı zamanda katlanılabilir ve çukur gibi engelleri kolaylıkla aşacak şekilde tasarlandı. Kısa sürede hızla yayılan bu tekerleklere sahip bebek arabaları Maclaren’i kısa sürede zengin etmeyi başardı.

8. YAPIÇAPKINI GAGASI

Yalıçapkınının gagasından ilham alınarak yapılan Japonya’nın 500 Serisi Shinkansen adlı Metro modeli bu sayede daha fazla aerodinamik yapıya kavuşmasıyla birlikte daha az gürültü çıkarıyor. Japonların harika inovasyon örneklerinden sadece biri.

9. KARIŞMAYAN KULAKLIK

Dakikalarca kulakların karışıklığını çözmekle mi uğraşıyorsunuz? Fermuar şeklinde dizayn edilen bu harika inovasyon örneğine göz atın. Üstelik ürün seri üretime geçti ve fiyatı yaklaşık olarak 40 lira. Bu akıma yakında sizinde kapılacağınızı belirtmek istiyoruz, önü kesilemeyecek bir ürün.

10. DOKUNMATİK FARE


Tuşlardan sıkılanlar için Microsoft hemen çözüm üretmek için kolları sıvadı ve bu harika ürünü ortaya çıkardı. Kısa sürede ciddi satış rakamları elde eden Microsoft bu dokunmatik fareyi normal farelerin 6 katı fiyatına satmasına rağmen hacimde artış yakaladı.

11. HAREKET ENERJİSİNİ ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜREN İPLİK


Teksas Üniversitesi ve Güney Kore Hanyang Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından ortaklaşa planlanan program ile ortaya çıkarılan ürün sayesinde hareket enerjisini elektriğe dönüştüren iplik keşfedildi. Bu ürün sayesinde statik elektrik üretimi gerçekleştirilebiliyor.

12. PİZZA PİŞİRME OTOMATI

Özellikle toplu organizasyonlar için çok başarılı bir fikir. Pizzayı yalnızca 2.5 dakikada ısıtabiliyor. Üstelik bu otomat, geliştiricilerine şimdiden yüzlerce sipariş aldırmayı başardı.

13. ELEKTRİKLİ BİSİKLETLER İÇİN ABS FREN


Arabalarda acil durumlarda frene hızla basıldığında devreye giren ABS fren sisteminin bir benzeri teknoloji devi BOSCH tarafından elektrikli bisikletler içinde üretildi. Bu yeni sistem tarafından bisikletlerdeki kazalarda yüzde 25 azalma görüldüğü belirtilmiş.

14. GÜNEŞ PANJURLARI ELEKTRİK ÜRETİYOR


Yeni geliştirilen bu güneşten koruyan panjurlar sayesinde elektrik üretiliyor. Bir girişimci olan Yevgen Erik tarafından üretilen bu panjurlar sayesinde küçük bir ofisin bütün elektrik ihtiyacı sağlanabiliyor. Ürün henüz portatif aşamasında ancak fiyatı ise belli oldu bile, 400 dolar…

15. DİKKAT ÇEKİCİ UYARI LEVHALARI

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Kaygan bir zemini uyarmak için genellikle aynı levhalar kullanılıyor. Bu levhalar bir süreden sonra ilgi çekici olmaktan çıkıyor ve levhalar dikkat çekmediği için insanlar sık sık kazalar geçirebiliyor. Bu nedenle bu tür uyarı levhaları artık daha dikkat çekici olmaya başladı. Ürünler birçok şirket tarafından satın alınıyor.

16. EĞLENCELİ ÇÖP KUTULARI

Her 1 metrede çöp kutuları konulsa bile hala bazı insanlar yere çöp atmaktan vazgeçmiyor. Bu konuda özellikle çocukların ilgisini çekmek isteyen Münih belediyesi, inovasyon fikrini konuşturmuş. Çöp kutuları üzerine bir basket potası yerleştiren belediye, bu konuda harika sonuçlar aldığını ifade ediyor. Özellikle basket atamayan insanların çöpü yeniden yerden alıp; defalarca denediğini de belirtiyor.

17. KURU BANKLAR

Dışarıda duran banklara özellikle kış ve ilkbahar gibi yağışlı mevsimlerde oturma şansınız yok. Bu konuda harika bir inovasyon örneği görülebilir. Bankların köşesine iliştirilen kollar sayesinde banklardaki oturmalık alan döndürülebiliyor ve böylece kuru tarafı çevirip dilediğiniz gibi oturabilirsiniz.

18. KATLANIR KASK

Sürekli yanınızda kask taşımak çok zahmetli bir iş olabiliyor. Bu sorun çoktan çözüldü! Karşınızda katlanabilir kask!

19. UZATMA KABLOLU PRİZ

Akıllı telefonların yayılması ile birlikte sizde priz köşelerinde heba mı olmaya başladınız. Artık yatağınızda dilediğiniz gibi dönerken cep telefonunuz şarj almaya devam edecek. Yada ayaklarınızı ısıtan sobayı dilediğiniz her köşeye çekebileceksiniz. Uzatma kablolu prizler henüz tam anlamıyla raflardaki yerini almadı, ancak 5 metrelik olanlarının fiyatı ortalama 120 lira.

20. USB PRİZ

Akıllı cep telefonlarının şarj ucundaki parçayı taşımak genellikle zahmetli ve sıkıntılı oluyor. Çünkü bu parçayı cebinize koyma şansınız pek olmuyor. Bu sorun için artık USB girişli prizler var! Yalnız fiyatı biraz pahalı. Henüz Türkiye’de satılmayan bu ürünlerin ABD’deki fiyatı 23 dolar. Yani 60 lira civarında.

21. ETRAFI KİRLETMEYEN KUPA

Kahve içerken en büyük sorunlardan biri de kupadan şans eseri sızan birkaç damla kahvenin masayı, laptobu, çeşitli evrakları kirletmesidir. Bu konuda çok basit ama harika bir çözüm var! Kupadan sızan damlalar artık fincanın altındaki haznede birikiyor.

22. KOLAY TEMİZLENEN FIRÇA

Saçlarımızı tararken mutlaka saç fırçasında kılların kaldığını fark eder ve bunları temizlemek için dakikalarca uğraşırız. Bu basit ürün ise bu sorunu birkaç saniyede hallediyor. Fırçanın altındaki kısmı çekin ve tertemiz fırçanız hazır.

23. KAPANIR KAPAN

Bisiklet kapanları görüntü kirliliğine neden olabileceği gibi tehlikeli de olabiliyor. Bu nedenle artık kullanılmadığı zaman kapanması mantıklı olabilir.

24. GÖRÜNMEZ KORUMA

Akıllı cep telefonlarının korumaları çok yoğun bir satış rakamına sahip. Ancak bu korumalar, binlerce lira para verdiğimiz telefonların görüntüsünü büyük ölçüde bozuyor. Bu sorunu fark eden bir firma görünmez akıllı cep telefonu koruması üretti. Malzeme için nanoteknoloji kullanıldı.

25. BIÇAK ve KAŞIK BİR ARADA

Çatal ve kaşıkları bir araya getiren yeni inovasyon ürünü. Ürün sıcak suya ve yıkanmaya karşı da oldukça dirençli bir şekilde üretildi.

26. İKİSİ BİR ARADA ÇEŞME

Hem insanların hem de hayvanların rahatlıkla su içebileceği bir çeşme tasarımı.

27. HEM ÇİT HEM BANK

Hem çift hem de insanların biraz soluklanabilmesi için ilginç bir tasarım.

Evet inovasyon bazen çok basit fikirler ile bile mümkün!

28. ÇİFT LAMBALI FENER

Bir feneri kullanırken ayaklarımızın bastığı yeri büyük ihtimalle göremeyiz, ayrıca peşimizden gelen insanlar da büyük zorluk yaşarlar. Bu sorunu aşmak üzere geliştirilen çift lambalı fener.

29. KOLTUK DEĞNEĞİNE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR TEKERLİKLİ SANDALYE

Tekerlikli sandalyeler çok yer kapladığı için katlanabilir şekilde tasarlanıyor. Ancak bu tasarım geliştirilerek artık koltuk değneklerine de dönüştürülebiliyor.

30. YENİ TEPSİ TASARIMI

Tepsilerin üzerindeki bardakları dökmeden taşımak için harika bir tasarım.

31. AKILLI TEKERLEK

Tekerleklerin ne kadar ömrünün kaldığını öğrenmek zordur. Peki aşındıkça size mesaj veren bir tekerlek olsa?

32. USB ŞARJLI PİLLER

Cep telefonlarınızı pillerden direkt olarak şarj etmek ister misiniz? Muhtemelen cevabınız evet olacak. Harika bir inovasyon örneği.

33. İKİ ÇENTİKLİ PAKET

Tek kişi için bazı paketler büyük gelir ve paketin içinde kaldığı ürünün tamamı tüketilmeden bir kenara bırakılır ve haliyle bozulur. Peki bir paket içinde ürünler iki farklı boşluğa konulursa? Başarılı ve dünyaya yayılması gereken bir inovasyon örneği.

34. KIRIŞMAYAN TAKIM ELBİSE

Yoğun toplantı trafiği olanlar için çok önemli olan bir inovasyon ürün örneği de kırışmayan takım elbisedir. Uzun süren araba, tren, uçak, otobüs yolculuklarından sonra bir toplantıya girmeden önce kıyafetinizi değiştirecek bir yer bulmak her zaman mümkün olmuyor. Toplantıya gittiğiniz yerde tuvaletlerden daha iyi bir seçenek çıkmadığı durumlarda biraz sonra heyecanla bir şeyler anlatmaya hazırken tuvalette üst değiştirmek motivasyonunuzu biraz düşürebilir ;)

Tabi bir de tüm yolculuk boyunca takım elbisenizi yanınızda taşımanın getirdiği zahmet var. Bunları üst üste koyduğunuzda, bahsettiğimiz kırışmayan takım elbise inovasyon örneği çok işinize yarayacaktır.

İtalyan tasarımı ve yünü kullanılan bu takım elbise kullanıcıları tarafından da oldukça güzel yorumlar almıştır. Umarız siz de böyle bir çözümü kullanır ve yolculuklarınızı daha rahat geçirirsiniz.

35. SU YÜZEYİNDE GÜNEŞ PANELİ İLE ENERJİ ELDE ETME

Marjinal, yani tarıma uygun olmayan arazilere kurulan güneş paneli tarlalarını son 10 yılda sık sık duyar olduk. Bu büyük bir fırsat sektörü haline geldi. Ancak tarım arazisi bulmak her zaman kolay olmuyor. Marjinal araziyi bulduğunuzda da yakın mesafede elektrik bağlantısı sağlayacağınız bir trafo bulmak da işin başka zor bir tarafı.

Çin’de 2018 yılında yapılan bir çalışmayla okyanus yüzeyinde yüzebilen bir güneş paneli tarlası devreye alındı. 140 hektarlık alanı kaplayan bu tarla yılda 20.000 üzerinde hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kadar elektrik üretimi yapabiliyor.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık