Kapat

Çalışanları Motive Etmenin 4 Yolu

Anasayfa Girişimcilik Çalışanları Motive Etmenin 4 Yolu
personel

Hemen hemen her şirkette yeni gelen çalışanlar, ilk zamanlarda işlere dört koldan sarılırlar. Ancak zaman geçtikçe ve işler daha rutin bir hale gelmeye başlayınca, çalışanlarda motive eksikliği görülür. Bu genellikle işletmeler için doğal bir durumdur ancak uzun süre üzerine yoğunlaşmadıkça işler gün geçtikçe daha kötü bir hale gelecektir.

İyi bir lider olarak, çalışanlarınızı motive etmenin yollarını bulmanız gerekir. Motive olmuş çalışanlara sahip olmadıkça, kolay kolay rekabetten söz etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Ve iş dünyasında işletmeler için rekabet kritik bir süreçtir.

Motive olmak genellikle içsel bir durumdur. Dış etkilere bağlıdır ancak her bireyin motivasyon kaynağı genellikle farklıdır. Bu nedenle işi tam olarak çözebilmek için her personel ile ayrı ayrı ilgilenmeniz gerekebilir. Ama işin elbette daha basit yolları var, bunlar daha önce test edilmiş ve uzmanlar tarafından iyi bir lider olmak isteyenlere önerilen konular.

1. Herkesin Bir Yeteneği Vardır: Onları Kullanın

Her insanın belirli bazı yetenekleri ve güçlü olduğu konu veya konuları vardır. İnsanlar, güçlü ve yetenekli olduğu konularda kendilerini göstermesine izin verin. Onların bu yönünü fark etmedikçe, mutsuz ve çoğu zaman sinirli olurlar. Böylelikle insanların yeteneklerini ne kadar kullanmalarına izin verirseniz, o kadar motive olurlar.

İnsanların yeteneklerini fark edemiyorsanız, onlara direkt olarak sorabilirsiniz. Bu onlara aynı zamanda “ne durumda” daha mutlu olacaklarını anlamanızı sağlayacak.

İlginizi Çekebilirİyi Liderler Ekipleriyle Aralarındaki Güveni İletişimle Nasıl Kurarlar

2. Sadece Başarıyı Değil, Çaba ve Davranışları da Ödüllendirin

Günümüz şirketlerinde sadece liderler başarıya odaklanmış durumda. Hangi personel daha iyi satış yaptı, en çok hangi personel daha çok müşteriyle ilgilendi gibi gibi… Ama bu büyük bir sorundur ve çabalayan, en doğru davranışları gösteren personeller için bir cezadır. Çoğu zaman personellerin bütün motivasyon kayıpları bu nedenle ortadan kalkacaktır.

Şirket için fark edemediğiniz birçok personel çok yüksek düzeyde çaba gösteriyor olabilir, onları fark etmeli ve ödüllendirmelisiniz.

3. İnsanlara Mikro Özerklik Verin

Her insan direkt olarak bir lidere bağlı olarak en küçük kararda dahi yönetilmekten hoşlanılmaz. Çalışanlara mikro özerklik fırsatları tanıyarak onları daha özgür bir birey haline getirmeniz gerekir. İçgüdüsel olarak her insan özgürlükten hoşlanır ve bu sayede motive olur.

Örneğin Netflix, hastalık izni ve tatil kısıtlamalarını kaldırarak, işlerini teslim ettikleri sürece her çalışanına dilediği kadar izin yapma fırsatı sağladı. İşin sonunda Netflix, dünyanın en iyi müşteri memnuniyeti puanına sahip firması oldu.

İlginizi Çekebilirİyi Bir Lider Olmak İçin Okunması Gereken 8 Kitap

4. Yetkilerini Güncelleyin

Bir çalışana yapabileceğiniz en büyük “hediye” yetkilerini güncellemektir. Her şirkette çalışanların uyması gereken bazı sınırlamalar vardır. Sektörden sektöre değişmekle birlikte, çalışanlarınıza ek yetki vermek onları büyük ölçüde mutlu ve motive edecektir.

Bu direkt olarak çok büyük bir yetki vermeniz ile açıklanmamalı, her şirkette bazı ek küçük yetkiler bulmak mümkün. Mesela, 10 yıldır şirketinizde aynı pozisyonda yer alan bir personelinize, “artık staj yapanlarda senin değerlendirmenin rolü büyük olacak” demek büyük bir hediye olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir