Kapat

Devasa 5 Şirketten İnovasyon Örnekleri

Anasayfa Girişimcilik Devasa 5 Şirketten İnovasyon Örnekleri
NASA

İster küçük ister büyük bir şirket olsun, İnovasyon konusunda başarılı olmayan bir şirketin geleceği karanlıktır. Geleneksel değerlere bağlı kalmak bir şirketin % kurumun yalnızca kurumsal olarak yönetilmesinde başarılı olabilmektedir, ancak pazardayı payını artırmak, geleceğe yönelik çalışmalar yapmayı planlayan bir kurumun inovasyon konusunda yaratıcı olması gerekiyor.

İşte Dünya Üzerinde İnovasyon Örnekleri konusunda en çok ilham alınan kurumlar…

GENERAL ELECTRIC (GE)

General Electric

General Electric, tüm dünyada inovasyona en çok önem veren şirketler arasında yer alıyor. GE’de bulunan her personel düzenli olarak inovasyon konusunda eğitimlere katılır. GE, son 10 yılda AR-GE çalışmalarına tam tamına 17 milyar dolar para harcadı ve aynı sürede 232 milyar dolar gelir elde etti.

General Electric, inovasyon konusunda First Build adlı “Birlikte Oluşturma İşbirliği Platformu” kurmuştur. Bu kuruluşta tüm dünyadan ve personellerden gelen fikirler değerlendirilmeye alınıyor. En uç fikirlerin bile ele alındığı Fist Build’de fikirler gerçek hale getirilmeye çalışıyor. Bu inovasyon konusunda görülmemiş bir oluşum!

>> EN YENİ YARATICI İNOVASYON ÖRNEKLERİNE GÖZ ATIN

NASA

NASA

NASA yalnızca ABD için değil tüm Dünya için çok önemli bir görev üstleniyor. Bu kapsamda yenilikçi yada diğer adı ile İnovasyon odaklı bir örgütlenme şeması kurmadan bu konuda başarılı olması beklenemez. NASA, her yıl harcadığı tüm paranın yüzde 40’ını AR-GE ve İnovasyon için harcıyor.

NASA, son olarak Top Coder adlı bir örgüt kurarak burada tüm dünyadan insanların fikirlerini – kodlamalarını göndermesini istedi. Ödüllü olan Top Coder’e şuana kadar 2.833 kod gönderildi. NASA’nın ABD dışında İngiltere, Japonya, Endonezya ve Brezilya’da da fikir görüş aldığı ofisler var.

COCA COLA

Coca Cola

Kurulduğu günden bu yana aynı lezzet ile ayakta kalmayı başarmak başlı başına inanılmaz bir inovasyon örneğidir! Tabii ki Coca Cola bunu sadece damağa hitap ederek yapmıyor, yenilikçi – inovatif satış teknikleri ile markayı daima diri tutmak için yoğun çaba gösteriyor. Coca Cola tüm dünyada İnovasyon örnekleri konusunda en çok ders alınabilecek şirketlerden biridir.

Coca Cola, Sidney, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Berlin, Singapur, İstanbul, San Francisco ve Bangalore’de de önemli birçok kurum – kuruluş ile çalışarak satış inovasyon teknikleri için çalışmalar yapmakta ve sık sık ödüllü programlar düzenlemektedir.

LEGO

LEGO

Tarihler 1990’ı gösterdiğinde Lego’nun satışları dramatik bir şekilde düşmeye başladı. Bunun üzerine harekete geçen LEGO yönetimi yenilikçi – inovatif seçeneklere yöneldi. Bu toplantıların ardından Lego Ideas adlı proje ile şirket bir anda yeniden gözde platformlar arasına girmeyi başardı.

Lego tarafından kurulan Lego Ideas sayesinde şirket kullanıcıların en çok istediği tasarımları anında öğrenebiliyor ve bu da şirketin market raflarında daima yenilikçi – trend bir şekilde kalmasını sağlıyor.

SAMSUNG

samsung

Adını dünyanın en ücra köşelerinde bile duyduğumuz Samsung bugünlere pek kolay gelmedi. İnovasyona milyarlarca dolar yatırım yapan Samsung, sadece İnovasyon için yüzlerce personel istihdam ediyor.

Samsung yalnızca kendi markasına katkı yapmak istemeyen ve kendi fikirleri ile yola koyulmak isteyen girişimcilere de Samsung Next adlı programı kurdu. Bu sayede inovasyon konusunda harika fikirlere sahip olan girişimcilere önemli start-up destekleri sağlanıyor.

Samsung bünyesi altında faaliyet göstermeyi hedef bilen ve destek alan işletmelerin başarılarına zaman zaman ortak oluyor ve girişimciler tarafından hayata geçirilemeyecek kadar büyük projeleri bizzat satın alıyor. Bu sayede İnovasyon konusunda dünyanın en diri şirketlerinden biri olmayı başarıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir