1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Teminat Mektubu Nedir | Nasıl Alınır | Örnekleri

Teminat Mektubu Nedir | Nasıl Alınır | Örnekleri
0

İş dünyası ile içli dışlı olacaksanız eğer sık sık Teminat Mektubu terimini duyacaksınız. Teminat mektupları genellikle bir güvencedir ve bu güvence sayesinde firmalar sizinle çalışmak konusunda daha iştahlı olacaktır. Ancak elbette teminat mektubu almak öyle kolay değildir, belirli bazı şartları taşıyor olmanız gerekir.

TEMİNAT MEKTUBU NEDİR?

Teminat Mektubu, bir mal veya hizmetin zamanında teslim edilmesi ya da bir işin zamanında yapılmasına yönelik bir garanti belgesidir. Belirlenen şartların yerine getirilmesi durumunda teminat mektubu ile önceden belirlenmiş tutarda bir tazminatın ödenmesi hiçbir ön koşul olmadan sağlanır.

Kısa bir örnek belirtmek gerekirse, bir bayilik almak isteyen bir yatırımcı, bayilik vermek isteyen ana firmaya genellikle teminat mektubu verir. Bu sayede bayilik için istenen koşullar yerine getirilmediği durumlarda ilgili teminat mektubundaki tutar bankadan tazmin edilir.

TEMİNAT MEKTUBU ÇEŞİTLERİ

Teminat mektuplarının birçok çeşidi vardır. Ancak en çok tercih edilen 3 farklı Teminat Mektubu vardır;

– Vadeli Teminat Mektubu

Vadeli teminat mektubu genellikle ilgili teminatın belirli bir süre içerisinde sona ermesiyle gerçekleşiyor. Genellikle riskli olmaları nedeniyle bankalar tarafından sıklıkla tercih edilmiyor. Ayrıca devlete yönelik verilen teminat mektupları süresiz olarak hazırlanmak zorundadır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

– Vadesiz Teminat Mektubu

Teminat Mektubu verilecek işletme – firma ve kurum için en güvenli seçenektir. Vadesiz Teminat Mektupları’nda muhatap Lehdar (müşteri) değildir.

– Avans Teminat Mektubu

Bir işletmenin iş öncesinde verdiği avans ödemesinin, işin eksik yapılması durumunda geri alınmasını sağlayan teminat mektubudur.

Teminat mektuplarının ayrıca Gümrük, Kesin Bayilik Konulu, Kesin Mal Alımı, Kesin Diğer Alımlar gibi türleri de bulunmaktadır. Genellikle ihaleler için kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2019 İçin Harika Düşük Sermayeli 9 İş Fikri

TEMİNAT MEKTUBUNU KİMLER ALABİLİR?

Türkiye’de Teminat Mektubu veren bankalar, teminat mektubunu talep eden müşterinin kredi notuna, daha önce aynı bankadaki faaliyetlerine, düzenli olarak bankadaki finansal durumunuza, risk düzeyinizin düşük olmasına bakıyor. Eğer tüm şartlar uygunsa herkes teminat mektubu talep edebilir.

TEMİNAT MEKTUBUNA NASIL BAŞVURULUR?

Teminat mektubuna başvurular birkaç yıl öncesine kadar yalnızca bankaların şubelerinden yapılabiliyordu. Ancak artık İnternet Bankacılığı’ndan da başvuru formunu doldurarak birkaç dakika içerisinde teminat mektubu için başvuruda bulunulabiliyor.

TEMİNAT MEKTUBU ÖRNEKLERİ

teminat örneği 1 teminat örneği 2 teminat örneği 3 teminat örneği 4

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir