1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Zengin Olmak: Farklı Gelir Kaynakları Oluşturmanın 6 Yolu

Zengin Olmak: Farklı Gelir Kaynakları Oluşturmanın 6 Yolu
3

Farklı gelir kaynakları oluşturmak sadece daha güvenli bir yatırım hayatına sahip olmanızı sağlamaz, aynı zamanda zengin olmak için en önemli adımı tamamlamanıza öncülük eder. Günümüzde zengin insanların tek bir gelir kaynağı yoktur, hatta zenginler gelir kaynaklarını zarar pahasına farklı işlere bölmek için çaba gösterirler.

Basitçe söylemek gerekirse farklı gelir kaynakları oluşturmak, tüm yumurtaları aynı sepete koymamak anlamına gelir. Hem riski azaltırsınız, hemde olası fırsatlardan daha fazla yararlanma şansı elde ederek daha hızlı veya hiç olmayacağınız halde zengin olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRZengin Olmanın YollarıNasıl Zengin Olunur

Zengin Alışkanlıkları (Rich Habits) kitabının yazarı Tom Corley, 5 yıl boyunca zengin insanlara yönelik bir araştırma yaptı, araştırmanın sonuçlarına göre, milyonerlerin yüzde 65’inden fazlasının 3’den fazla gelir kaynağı var. Kısaca, zengin olmanın en önemli yollarından biri farklı gelir kaynakları oluşturmaktır.

Peki bunu nasıl yapacağız, elbette bazı fikirler var.

1. Yatırımları Çeşitlendirin

yatırım-çeşitlendirme

Yatırım yapabilmenin birçok farklı yolu var ve bu yolların birçoğunu aynı anda kullanmanız yararınıza olacaktır. Tek bir yatırım aracına yatırıp yapmak yerine, yatırım sepetinizi çeşitlendirin. Türkiye’de de aktif olarak kullanabileceğiniz 14 yatırım aracı var. Bunların dışında, bir işletmeye, projeye, veya icada da yatırım yapmak temelde farklı yatırım çeşitleri olarak ele alınabilir.

2. Hizmet Sunun yada Bir Şey Satın

hizmet

Çok az geliriniz varsa muhtemelen yatırım yapabilecek paranız da yoktur. Bu nedenle öncelikle daha fazla gelir kazanmaya odaklanmanız gerekecek. Ne iş yapıyorsanız yapın mutlak suretle ek bir iş yapabilecek kadar boş vaktiniz kalacaktır. Bu süreç içerisinde bir hizmet sunabilir ya da bir şey satmaya odaklanabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bir hizmet sunmaya başlamak veya bir şey satmaya odaklanmak elbette kolay değil, ancak bir kere başardınız zaman gerisi çorap söküğü gibi gelmeye başlayacaktır. Ticarete odaklanmak yada başkası için hizmet sağlamak istiyorsanız başlamanız gereken nokta yarı zamanlı olarak bir iş yerinde çalışmaktır. Sıfırdan ticarete atılmak zordur, bunun yerine günlük asgari ücret ve satıştaki gelirden pay alabileceğiniz bir giyim mağazasında çalışmaya odaklanabilirsiniz. Yarı zamanlı işlerde çalışmanın en iyi yollarından biri gün sonunda genellikle elinizde fazladan nakit gelmesi olacaktır, dilerseniz sonraki gün evinizde dinlenebilirsiniz.

3. Bir Ürün Oluşturun

ürün

Ek gelir elde etmenin bir diğer yolu da bir ürün oluşturmaktır. Merak etmeyin kimse sizden uçan bir gemi icat etmenizi istemiyor, becerilerinize bağlı olarak ortaya kesinlikle ürün çıkartabilme şansınız var. Örneğin 7 yaşlarındaki bir çocuğun bile yapabildiği ahşap bir oyuncak üretebilirsiniz? Yeni bir ürün oluşturarak ciddi bir karlılık ve elbette zengin olma şansı elde edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  BIM - A101 ve Şok Aktüel Ürünlerini Takip Ederek Para Kazanmak

Örneğin ahşap bir Pikachu oyuncağı şu anda 3 liraya üretilip, Instagram üzerinden 50 liraya satılıyor. Ürünleri sıfır maliyet ile satışa sunmanın son dönemde en etkili yolu Instagram’dır. Üstelik Instagram’da satış yapmak size gittikçe büyüyen bir portföy oluşturma şansı sağlar. Bir ürün oluşturmaya odaklanırken, resim, e-kitap, dergi, web sitesi gibi fikirleri de ele almanızı öneririz.

4. Hobilerinizi Kullanın

tenis

Farklı gelir kaynakları oluştururken sizi çok fazla çalıştırdığımızı fark ettik, peki o halde size hobilerinizi yaparken de gelir kazanabilme fırsatı olduğunu söylemek istiyoruz. Evet, gerçekten hobileriniz ile ilgilenirken de para kazanabilirsiniz. Örneğin her sabah yürüyüşe mi çıkarsınız? Peki o süreçte komşularınıza ait 3-4 köpeği gezdirmek mantıklı bir fikir olabilir, her bir köpek için 5-10 lira ücret talep edebilirsiniz. Bulunduğunuz yöreye göre bu konuda çok şansınız yoksa, başka hobiler elde etmek mantıklı olabilir.

Örneğin birçoklarına göre bir şey tamir etmek eğlenceli bir aktivitedir, bu yolla ciddi kazançlar elde etmek mümkün. Ya da resim yapmaktan hoşlanıyorsanız, becerilerinizi ve bilgilerinizi 3-4 öğrenciye yönelik kurs açarak para kazanmaya yöneltebilirsiniz. Gitar ya da piyano gibi bir müzik aletinde kendinizden iyisinin olmadığını mı düşünüyorsunuz, yine bir kurs açmak iyi bir fikir olabilir.

5. Gayrimenkul Yatırımı Yapın

gayrimenkul-yatırımı

Yatırımlarınızı çeşitlendirmenin ve daha fazla gelir potansiyeli elde etmenin dünyanın hemen hemen her noktasında en etkili yollarından biri de gayrimenkul yatırımı yapmaktır. Gayrimenkul yatırımı yapmak size sadece farklı bir gelir kaynağı sağlamaz, aynı zamanda her an nakit ihtiyaçlarınızı giderip daha iyi fırsatlar elde etme şansı da verir.

Gayrimenkul yatırımı yapmanın bir diğer avantajı da sürekli nakit akışı sağlamasıdır. Eğer bir gayrimenkul yatırımı yapacak kadar sermaye sahibi değilseniz bu durumda ortaklıkları mutlaka değerlendirin. Örneğin 200 bin liralık bir arsayı satın almak için yeterli paraya sahip değilseniz, arkadaşlarınız, akrabalarınız yada tanımadığınız bir emlakçı ile ortaklık yaparak satın alma fırsatı elde edebilirsiniz. Günümüzde noter kanalları çok gelişmiştir, bu kapsamda bir ortaklık sözleşmesi ile yatırımınızı güvenle alıp – satabilirsiniz. Gayrimenkul zenginlerin en çok gelir kazandığı sektörler arasında yer alıyor.

6. Yeni İş Fikirlerine Odaklanın

iş fikirleri

Türkiye ve dünyada yeni ve trend birçok iş fikri bulunuyor. Bu iş fikirlerine yönelik yatırım yapmak, kısa ve uzun vadede yatırımlarınızın katlanmasını sağlayabilir. Ancak elbette her yenilikçi fikir bulunduğunuz bölgede gerekli ilgiyi görmeyebilir, bu durumları engellemek için üstünde haftalarca çalışmanız gereken bir iş planı da hazırlamanız gerekir.

İş fikirleri her daim önünüze gelmez, bunun için sık sık araştırmalar yapmalı, küçük bir bölgede yaşıyorsanız daha yoğun nüfus alanlarına ziyaretler gerçekleştirmeniz gerekir. Zengin olmak istiyorsanız eğer mutlaka yenilikçi iş fikirlerine odaklanmalı ve bunlardan farklı gelir kaynakları oluşturmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Bulunduğunuz ilde az sermeye ile kendi işinizin patronu olmak isterseniz bize ulaşınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir