Instagram’dan Para Kazanmak | Ne Satılır? | Kaç Takipçi Gerekir?
 1. Anasayfa
 2. İnternetten Para Kazanmak

Instagram’dan Para Kazanmak | Ne Satılır? | Kaç Takipçi Gerekir?

13

Instagram son dönemin yıldız sosyal medya platformu olarak para kazanmak isteyenler için de önemli fırsatlar sağlıyor.

Instagram’dan para kazanmak son dönemde birçok girişimci ve yatırımcının ilgisini çeken konular arasında yer alıyor. Ev hanımlarının bile aylık binlerce lira para kazanabildiği bir platform olan Instagram’da hemen hemen her ürüne yönelik satış fırsatları bulunuyor. Eğer siz de Instagram’dan satış yapmak veya reklam alarak gelir sağlamak istiyorsanız, sizler için harika bir rehber hazırladık.

Instagram’dan para kazanmak için en önemli ve en çok kullanılan yöntem reklam olsa da, satış odaklı olarak çalışmak size daha az sermayeye ve daha hızlı bir başlangıca sahip kılar. Çünkü reklam almak için bir hesabın takipçisini artırmanız gerekir ve bu yüksek çaba ile bile aylar hatta yıllar alabilmektedir. Ayrıca çoğu zaman bu süreç için başka sayfalara da reklam vererek para harcamanız gerekir. Ancak satış odaklı bir butik hesabını açmak ve satışa başlamak için ciddi bir yatırım veya bekleme süresine ihtiyacınız yok. 100 takipçili bir hesapta bile haftalık 5-10 sipariş alabilmek mümkün.

20 – 30 BİN LİRA PARA KAZANAN VAR

Instagram halihazırda Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Hal böyleyken bu topluluktan para kazanmak isteyen girişimciler, sayfalar aracılığıyla ürün satışına yöneldi. Bazı büyük sayfalar tarafından bile yapılan ürün satışı, kimi sayfalara aylık 20 – 30 bin lira para kazandırmaktadır. Büyük sayfaları olmayan yada büyük sayfalara reklam vermeyen ve butik olarak adlandırılan küçük 5 – 10 bin takipçili sayfalarda da birçok girişimci ürün satıyor ancak bu hesapların çok fazla satış elde ettiğini söylemek zor. Yine de dikkat çekici ve aranan ürünleri satan butik hesaplarda günlük  5 – 10 sipariş alındığını belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ev Hanımından Büyük Başarı! Sizde Yapabilirsiniz

NE SATILIR?

Instagram’da şuanda en çok satılan ürünler;

 • Ayakkabı
 • Elbise
 • Takı & Aksesuar
 • Cep Telefonu Kapakları
 • T-Shirt
 • Çeşitli Kozmetik Ürünleri
 • Organik ve Yöresel Ürünler

Bu ürünler halihazırda binlerce sayfa sahibi tarafından her gün satışa konuluyor. Çok hızlı bir şekilde satılan bu ürünlere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü halihazırda bu ürünlerin ciddi bir pazar potansiyeli var ve sektöre yeni oyuncu çok rahatlıkla girebiliyor. Çünkü bir sayfadan herhangi bir ürün alan bir müşteri, farklı ürünlere de yönelmeye başlıyor. Her zaman aynı marka ayakkabı giymek istemeyeceğimiz gibi, farklı ürünlere de yönelmek çok doğal. Bu nedenle özellikle girmek istediğiniz ürün için sayfalarda araştırmalar yapın. Herkes X Marka veya X Model ayakkabı satıyorsa, siz farklı marka veya modellere yönelin.

İLK ETAPTA NE YAPACAĞIZ?

instagram

Instagram’da satılabilecek bir ürün buldunuz ve satışa başlamak istediğinizi varsayarsak eğer yapacağınız adımlar şu şekilde olmalı:

 • Bir Instagram hesabı açın
 • Hesabınıza güzel ve şık bir isim verin. Kardeşler Ayakkabı yerine Kardeshoe bile daha ilgi çekici :)
 • Hesabınız için güzel bir profil fotoğrafı ve adres – telefon gibi bilgilerinizin bulunduğu bir açıklama yazın
 • Hesapta satışa başlamadan önce en az 50 – 60 tane içerik girin. Komedi, video veya nasıl yapılır tarzı şeyler olabilir. Sonrasında bi 50 – 60 tane de ürünlerinize yönelik fotoğraflar koyun. Sayfanızın dolu gibi görünmesi lazım.
 • Ancak haliyle hiç satış yapamayacaksınız çünkü takipçiniz yok. İlk etapta özellikle 1-2 ay takibe takip yapmanız gerekiyor.
 • Instagram’da her saat ceza yemeden 80 – 90 kişiye takip isteği gönderebiliyorsunuz. Gün sonunda böylelikle yaklaşık 2 bin kişiye takip isteği göndermiş olursunuz. Bu isteklerin genellikle 4’te 1’i size geri döner. Yani yaklaşık olarak 2 binde 500 takipçiniz olur. Bazı zamanlarda bu değişiklik gösterir ancak genel ortalama böyle. Takip göndereceğiniz kişileri ONAYLI ve milyonlarca takipçisi olan hesaplardan seçmeye dikkat edin.
 • Sayfanız böylece her gün büyümeye başlar ve aylık 4-5 bin takipçiye böylelikle rahatlıkla ulaşırsınız. Ancak Instagram’da takip etme limiti 7 bin 500’dür. Bu rakama ulaştığınız zaman takip etmeyi bırakıp yaklaşık 1 haftada yine saatte 60 civarında kişi silerek hesabınızın limitini boşaltmalısınız.
 • Hesabınızı böyle büyütebilir ve hiç para harcamamış olursunuz. Ancak daha hızlı büyümenin yolları var.
 • Instagram’da büyük hesapların tamamı reklam almaktadır, bu hesaplara DM yani özel mesaj atarak reklam vermek istediğinizi belirtin. İlk etapta reklam için aşırı bütçeler harcamayın, bazen 50 TL’lik reklam ile 10 sipariş alırken, 500 TL’lik reklam ile hiç sipariş alamayabilirsiniz. O nedenle aceleci olup önce çok büyük sayfalara reklam vermeyin, 200 – 300 bin takipçisi olan hesaplarda reklam 100 lira civarındadır, daha fazla para vermeyin. Bu hesapları deneyerek en çok sipariş alabileceğiniz hesapları belirleyin. Dolandırılmamaya da ayrıca dikkat edin, reklam vereceğiniz hesabın sahibinin mutlaka telefonunu isteyip, telefonla da arayın.
 • Ayrıca direkt olarak Instagram’a da kredi kartınız veya faturanız üzerinden de reklam verebilirsiniz. Performansını görmesi açısından ara ara 5-10 TL’lik reklamları denemenizi öneriyoruz, sipariş alabilirseniz bu rakamı artırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ev Hanımından Büyük Başarı! Sizde Yapabilirsiniz

Bu adımlar ile Instagram’da satışa başlayıp 6-7 ay sonra her gün düzenli olarak 10 – 20 sipariş alan girişimciler var. Burada önemli bazı noktalar var, hesabı her şekilde büyütürsünüz asıl sorun o değil, bu işin önemli incelikleri var.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

instagram

 1. Instagram’da bugün en çok satış yapan hesaplarda en dikkat çekici şey, ürünü doğru pazarlamaktır.
 2. Bir ürünü doğru pazarlamanın en iyi yolu onu ilgi çekici göstermektir. Bu sizin yeteneklerinize becerilerinize ve akıl yürütmenize bağlıdır. Örneğin bir çok satış hesabı ürünlerin fotoğraflarını çok kaliteli ve dikkat çekici bir şekilde çekmektedir. Bazısı ilgi çekici kampanyalar yapmaktadır.
 3. Instagram’da bugün en çok satış yapan hesaplar en güvenilir hesaplardır. Güven sorunu asla yaşamamanız lazım, kimsenin profiliniz için kötü bir yorum yapmaması lazım.
 4. Hesaplarda satılan ürünleri çok hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırmanız lazım. Kimse satın aldığı ürünü 1 hafta beklemek istemez. Ürünü kargoya hızlıca verin.
 5. Ayrıca kesinlikle kapıda ödeme şansı sunmanız lazım. Bir kere kapıda ödeme alarak ürününüzden memnun kalan bir müşteri sonrasında havale – eft veya kredi kartı ile ödeme seçenekleri için size daha fazla güvenecektir.
 6. Ürün satışı yaptıktan 1-2 hafta sonra müşterinize küçük bir SMS atarak, üründen memnun kalıp kalmadığını da sorabilirsiniz. Üründen memnun kalmadığını ifade ediyorsa ona alabileceği başka bir üründe yüzde 20 veya daha fazla indirim yapabileceğinizi söyleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

REKLAM ALARAK PARA KAZANMAK

instagram-reklam

Instagram’dan para kazanmanın tek yolu ürün satışı yapmak değildir, bir de reklam alarak para kazanabilirsiniz. Günümüzde işletmelerin en çok üzerinde durduğu konular arasında sosyal medya geliyor, haliyle işletmeler sosyal medyaya özellikle viral yoldan ciddi reklam bütçeleri ayırıyor. Ancak Instagram’da reklam almak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir.

Instagram’dan reklam alacak kadar önemli bir hesap sahibi olmanın 2 yolu var, bunlardan ilki yüksek takipçi sayısı, ikincisi ise farklı ve orijinal bir niş hesap.

Türkiye’de işletmeler genellikle yüksek takipçiliği hesaplara reklam veriyor. Ancak sıklıkla Instagram’dan para kazanmak için ne kadar takipçim olmalı soruları yöneltiliyor, bu sorunun temelde net bir cevabı yok. İlgilendiğiniz sektöre bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Örneğin bir eğlence hesabı için 500 bin takipçi orta seviye olarak nitelendirilebilecekken, bir mücevher sayfasında 10 bin takipçi bile ciddi bir rakamdır.

Bu konuda rakiplerinize göz atmanız yeterli. En büyük rakiplerinizin durumu ne iken, siz onlara ne kadar uzaksınız? Bu size hesabınızın değerini anlamakta yardımcı olacaktır. Bu adımdan sonra önemli bir hesap sahibi olduğunuzu anlarsanız eğer hemen işe koyulun ve işletmelere ulaşarak reklam tekliflerine açık olduğunuzu belirtin. Birçok zaman bunu yapmanıza gerek kalmadan kendileri size ulaşacaktır ancak ilk etapta biraz çaba mutlaka gerekli.

Reklamlar genellikle içerik için veriliyor ancak içeriğe de sizin odaklanmanız talep ediliyor. Örneğin bir bisiklet reklamı için size bir adet bisiklet gönderilir veya bir bisiklet satın almanız istenir (ücreti işletme öder) ve bu bisiklet ile orijinal gibi görünen bir adet fotoğraf yada video çekip yayınlanmanız istenir. Instagram’da büyük takipçi sayfaların en çok kullandığı yöntem budur.

Eğer hiç reklam alamıyorsanız, bir işletme için kendi başınıza reklam fikirlerini düşünün ve bu reklam fikirlerini kendilerine ulaştırmayı deneyin. Instagram’da birkaç reklam aldıktan sonra referanslarınız olur ve önemli düzeyde daha sık reklamlar almaya başlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnternette Ne Satılır?

EN ÖNEMLİ KISIM TAKİPÇİ SAYISIDIR… PEKİ TAKİPÇİLERİ NASIL ARTIRACAKSINIZ?

1. ETKİLEŞİMDE BULUNUN

Hesabınızı açtıktan sonra ilk etapta başkalarının sayfalarında zaman harcayın, neye odaklandıklarını takip edin. Fotoğraf ve videolarını beğenin ve gerçekten dikkat çekici ve gerçekçi yorumlar yaparak insanların sizi keşfetmesini sağlayın. Özellikle alanınıza uygun hesaplar ile mutlaka etkileşimde olun, örneğin moda içerikli bir sayfanız olacaksa, sektörün en büyük moda sayfalarıyla içli dışlı olun.

2. BİR TEMA OLUŞTURUN

Instagram hesabınızda genel bir tema oluşturun, böylelikle insanların akılda kalıcı olursunuz. Temanızı genele yaymak insanların sayfanızda geçirdiği vakti de azaltabilir. Ayrıca tema oluştururken fotoğraf ve video açıklamalarınıza da dikkat etmeyi ihmal etmeyin, içerik ile uyumlu açıklamalar oluşturun.

3. SOSYALLEŞİN

Katı ve takipçilerden uzak bir izlenim edinmeyin. Yorum yapan insanlara cevap verin, hoşunuza giden yorumları beğenin. Ayrıca yorumların artması için insanlara sorular sorun.

4. ETİKET OLUŞTURUN VE BAŞKALARIN DA KULLANMASINI TEŞVİK EDİN

Instagram sosyal medyanın parlayan yıldızı ve takipçi oluşturmanın en etkili yollarından biri. Instagram’da takipçi kitlesini artırmanın ve yeni insanlara ulaşmanın en etkili yolu etiketlerdir. İçerikleriniz ile uyumlu ve insanların dikkatini çeken etiketler oluşturun ve takipçilerinizden etikete katkı yapmasını sağlayın. Elbette kendileri bunun için çok hevesli olmayabilir, ancak sadık takipçileriniz bunun için harekete geçmeye hazır olacaklar. Kendilerini teşvik edin ve etiket kullanarak fotoğraf gönderen takipçileri, isimlerini belirterek sayfanızda paylaşarak ödüllendirin.

5. YARIŞMA DÜZENLEYİN

Etkileşimi artırmayı planlıyorsanız eğer sayfanızda bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Yarışmalar son dönemde bütün sosyal medya platformlarında çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Yarışmalarınızda, sayfanızı beğenip isminiz veya etiketinizi yazarak paylaşım yapan üyeleri hedef alın ve en çok beğeni alacak bir veya birkaç takipçiye ödüller verin. Örneğin ürünler için yüzde 50 indirim çeki veya direkt bir ürün hediye edebilirsiniz.

6. HİKAYELERİ KULLANIN

İnstagram hikayeleri, tüm platformda en çok kullanılan bölüm. Her gün 1 veya birkaç hikaye oluşturmayı ihmal etmeyin, hikayelerde sorular sorun, ilginç gifler veya müzikler de kullanarak hikayeleri daha çekici bir hale getirin. Hikayeler, Instagram’da takipçiler ile etkileşim kullanmanın en etkili yoludur.

7. TAKİPÇİLERİ HAREKETE GEÇMEYE TEŞVİK EDİN

Evet aynen bu kadar basit, gerçekten çok etkili bir yol. Fotoğraf ve videolarınıza direkt etkileyebileceğiniz gibi, açıklamalarda da yazabilirsiniz; Örneğin sayfamızı takip edin, arkadaşlarınızı etiketleyin, ya da bu fotoğrafı beğenin! gibi gibi…

8. COĞRAFİ ETİKETLEME YAPIN

Fotoğraflarınıza konum ekleyerek, o konuma göz atan insanların dikkatini çekerek; çok rahat bir şekilde ek etkileşim elde edebilirsiniz.

9. DİĞER AĞLARINIZ İLE BAĞLAYIN

Instagram hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınıza bağlayın ve diğer sosyal medya hesaplarınızdan yönlendirme yapın.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (13)

 1. Merhaba nasıl yapılıyor geri dönüş yaparmısınız

 2. Makale gayet başarılı olmuş, tebrik ederim.
  Biz de ismini verdiğimiz girişimimizle, herkesin Instagramdan kolayca satış yapmasına imkan sağlayan bir altyapı sunuyoruz. Örnek müşterimiz olarak ‘u inceleyebilirsiniz. Bu konuda yardıma ihtiyaç duyanlar, iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilir.
  Selamlar,

 3. 11 Haziran 2018

  Merhabalar Öncelikle Bilişim Teknolije İle ilgileniyorum Yaklaşık 21 Yıldır Toptan olarak sarf malzeme ve güvenlik malzemelerini satın alabileceğimiz yerler varmı yada siz bu fikrimi nasıl buluyorsunuz.

 4. Instagram’da satış yapmak için vergi veriyomuyuz ya da herhangi bir yere para yatiriyomuyuz

  • İnstagram satış için vergi gerekmez fakat kargo ile gönderecegin ürüne fatura kesmeniz gerek bunun içinde tanıdığınız birinin şirketini kullana bilir veya kendiniz şahıs şirketi kura bilirsiniz diğer türlü başarısız olursunuz kapıda ödeme içinde ürünün faturalı olması şart

 5. Merhaba, satmak istedigim ürünleri nerden bulabilirim?

 6. Merhaba iyi günler dilerim benim bi reklam sayfam var sadece reklam yapıyorum firmaların,sayfaların,işletmelerin sizce faydası olur mu bana?

 7. Sizce ürünleri yoptan nereden bulubilirim.

 8. 0-5 yaş bebek ayakkabıları nasıl sizce kapıda ödemede dahil etsem nasıl olur ? istanbul

Bir yanıt yazın