1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Zengin Olmak İstiyorum Diyenler İçin 15 Yol! Nasıl Zengin Olunur?

Zengin Olmak İstiyorum Diyenler İçin 15 Yol! Nasıl Zengin Olunur?
5

Nasıl zengin olunur diye düşünüyorsanız ve bun araştırmaya koyulduysanız eğer, ilk adımı şimdiden aştığınızı söylememiz gerekir. Çünkü “zengin olmak istiyorum” diyorsanız hayatınızın her safhasında aktif olmalı ve bir şeyler yapmak için daima harekete geçmeniz gerekir. Birçok zengin olmak hayaline sahip insan, bunun için hiçbir şey yapmaz!

Zengin olmak bir çoğumuz için ulaşılması zor bir hayal. Ancak nasıl zengin olunur diye düşünüyorsanız ve bunu araştırma safhasına kadar getirdiyseniz, gerçekten bir şeyler yapmayı istiyorsunuzdur. Lakin, elbette nasıl zengin olunur adlı rehberlerin hiçbirinde gizli bir zengin olma ipucusu yoktur. Zengin olmak için, yüksek özveri, cesaret ve doğru zamanda doğru yerde olmanız gerekir.

Dillere pelesenk olmuş harika bir soru… Nasıl Zengin olunur? Soru çok kısa ama cevabın o kadar kısa olmadığını ifade etmeliyiz. Sizler için Nasıl Zengin Olunur sorusuna 15 yol önerisi sunuyoruz. Bu adımları tamamlayarak belki zengin olamazsınız ancak dünyadaki birçok zengin bu adımları tamamlayarak bugün adını en zenginler listesine yazdırmayı başardı.

Öncelikle zengin olmak terimi çok kapsamlı bir terimdir. Zengin olmak istiyorum dediğiniz zaman aklınızdan geçen şey ne? Son model arabalar, evler, holdingler mi? Yoksa ortalama üstü bir gelir sağlamak mı? Eğer ortalama üstü bir gelir kendimi zengin hissetmek için yeterli diyorsanız daha gerçekçi bir bakış açısına sahip olduğunuzu belirtelim. Ancak eğer hayalleriniz daha yüksek seviyeleri işaret ediyorsa o halde rehberde yer alan 15 adımın tümünü yıllarca uygulamalı ve bunlara ek olarak daha orijinal ve girişimci olmanız gerekecek.

ADIM 1! KENDİ İŞİNİZİ KURMALISINIZ

gates-jobs
Zenginliğe giden ilk yolda karşınıza gelen ilk adım. Evet şaşırtıcı olmamalı. Kendi işini kurmayan ve zengin olan çok az insan vardır. Bu insanlarda genellikle harika becerilere ve eğitime sahip insanlar. Bu insanlar genellikle bu becerilerinin ve eğitimlerinin yanında pek girişimci olmamaları nedeniyle bulundukları pozisyonları korur ve aylık dolgun maaşları ile mutlu olurlar.

Ama kendi işini kuran her insanın, ne iş kurduğundan önemsiz bir şekilde zengin olma şansı vardır. Örneğin 5 bin lira ile kurduğunuz bir bakkal dükkanında bile zengin olabileceğinizi belirtelim. Çünkü bu biraz da şans faktörü ile alakalı bir süreç. Basit bir hesaplama ile 5 bin lira ile kurulan bir bakkal size ayda bin lira kazanç sağlayabilir.

Bu durumda her 5 ayda bir yeniden aynı bakkalı kurabilmeniz kağıt üzerinde basit ve 10 yıl sonra sizi zengin edebilecek bir süreç. Burada anlatmak istediğimiz şey, kendi işini kuran her insanın zengin olmaya daha yakın olduğu. Tabii tüm yatırımınızı da kaybedebilirsiniz. Ancak zengin olmak için sadece bu adımı uygulamak tabii ki sizi doğru yola götürmez. Daha 16 adımımız var!

ADIM 2! DAİMA İŞ DÜŞÜNMELİSİNİZ

İş Düşünün
Zengin insanların sabah işçilerinden daha erken saatte iş yerlerine gittiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu bir efsane değil yüzde 80 ihtimalle tüm zenginlerin işlerine bakış açıları budur. Zengin bir insan, tatilde kitap okurken bile iş düşünür. İş düşünmenin sağladığı en büyük avantaj ise tabii ki farklı ve orijinal fikirleri bulabilmektir. Nerede ne tür bir şans elde edeceğinizi bilemezsiniz. O halde zenginliğe giden yolda “iş, çalışma, proje” üçgeninde düşüncelere kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor. Kısa bir yürüyüş yaparken bile etrafınıza bakmayı ve yeni girişimcilik öyküleri oluşturmayı unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Olmak İstiyorum

ADIM 3! HER ZAMAN FARKLI OLMAYA ÇALIŞMAYIN

farklı
Sıfırdan başlayıp kısa sürede nasıl zengin olunur gibi binlerce kitap ve makale var. Bu makalelerde genellikle sizlere “farklı olun, hiç kimsenin bulmadığı fikirleri bulun” gibi yanıltıcı ve heves kırıcı maddeler yer alır. Halbuki gerçek pekte öyle değil. Elbette farklı fikirler de bulmak önemli ancak bugün dünyanın en zengin insanları herkesin yaptığı şeyleri yaparak zengin oldu. Örneğin en zengin 100 listesinde petrol işi yapan, araba işi yapan, telekom işi yapan insanlar var. Bu insanlar farklı olmaya çalışmak yerine, herkesin yaptığı işi daha iyi yaptılar.

Örneğin Forbes’in en zenginler listesinde 34 milyar dolarlık gelirleri ile 15, 16 ve 17’nci sırada bulunan Robson Walton, Jim Walton ve Alice Walton’un işi ne biliyor musunuz? Market. Evet evet bildiğiniz market kurarak bu listeye girdiler. Bu isimler dünyanın en büyük market zinciri olan Wal-Mart’ın sahipleri. Farklı olmak yerine herkesin yaptığı market işini daha iyi yaptılar ve bugün bu seviyedeler. Evet farklı olmaya ihtiyacınız var ancak farklı işler yerine, herkesin yaptığı işi küçük ipuçları ile farklı yapmaya çalışmanız daha mantıklı olabilir. Zira, örnekler bunu gösteriyor.

ADIM 4! PARANIZI YATIRIMLARA BÖLÜN

Para Yatırım
Dünyanın en zenginlerinin farklı farklı sektörlerde onlarca yatırımcıları bulunur. Bu durum paranızın olası iş risklerine karşı düşüşünü emer. Örneğin tüm paranızı yumurta sektörüne yatırdığınızı ve o yıl yumurta sektöründe bir hastalığın yayıldığını ve fabrikaların 1 yıl çalışmadığını düşünün. Ne oldu? Büyük ihtimalle battınız. Halbuki paranızın bir kısmını otomotiv sektörüne de yatırsaydınız, en azından batma süreciniz yaşanmayabilir yada en kötü ihtimalle size pozisyon alma şansı oluşturabilirdi. Dünyanın en zenginlerinin gittiği yoldan gitmek size zaten deneyim sağlayacaktır. Paranızı daima tek bir yatırım ile değerlendirmeyin. Paranızın ne kadar olduğunun önemi yok. İsterse 5 bin liranız olsun, bu paranın bir kısmını farklı bir işe yatırın.

ADIM 5! GAYRİMENKUL YATIRIMLARINI ÖNEMSEYİN

gayrimenkul
Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun gayrimenkul daima kazanç sağlayan bir sektör olarak dikkat çekiyor. Hatta bu konuda Avusturya’daki bir üniversitenin yaptığı çalışmaya göre, Avusturya’nın en zengin 100 iş insanından yüzde 87’si yatırımlarının en az yüzde 20’sini gayrimenkula yatırmış. Bu konuda iş insanlarının fikirlerine danışan üniversite, iş adamlarının tümünden şu yanıtı almış “garanti”. Evet cevap çok net. Diyelim ki zengin bir insansınız ve işleriniz daima çarklara bağlı, bu çarklar bir an olsun durursa işler kötüye gider. Peki size ne garanti sağlar? Tabii ki gayrimenkul. Gayrimenkul yatırımları kısa vadede para kazandırmaz, ancak size uzun vadede ciddi bir nakit ihtiyacı sağladığı gibi sırtınızı da sağlama almanızı sağlayarak daha rahat yatırım yapmanız için size güven sağlar.

İNCELEYİNİyi Bir Lider Olmak İçin Okunması Gereken 8 Kitap

ADIM 6! ARAŞTIRMA VE ANALİZLERİ TAKİP EDİN

analiz
Özellikle iyi bir bilgisayar kullanıcıysanız araştırma ve analizlere ulaşmanızın çok kolay olduğunu belirtelim. Hatta bunu adım olarak belirtmek istemiyoruz ancak iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanızı öneriyoruz. Konuya dönecek olursak eğer, zengin olmanın en iyi yolları rehberimizdeki 6’ncı madde: Araştırma ve analiz. Gerçekten iş hayatında yer almak ve bu sektörde her geçen gün büyümek istiyorsanız size en iyi tavsiyemiz sık sık ekonomi konusunda yapılan araştırma ve analizleri takip etmeniz. Bu konuda dergiler ve birçok internet sitesi var. Bu dergilere abone olun ve internet sitelerinin bültenlerini de almayı unutmayın. Zira, trendleri takip ederek harika fikirler elde edebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Zengin olmak istiyorsanız geçmişle değil gelecekle yaşamalı ve bunun için trendleri yakalamalısınız. Trendleri yakalamak için de araştırma ve analizlere önem verin.

ADIM 7! ORTAK OLMAKTAN ÇEKİNMEYİN

hareket
Son zamanlarda ortak olmaktan çekinen bir girişimci kitlesiyle karşı karşıyayız. Bu tamamen yanlış bir fikir. Bugün evinizdeki hemen hemen tüm ürünleri yapan şirketler tek bir kişi tarafından kurulmadı. Ortak olmaktan çekinmeyin ama ortağınızı tam tanımadan da ortaklık yapmayın. Bir Türk atasözü der ki, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var”. Bu atasözü bile sizlere fikir göstermesi açısından yeterli. Ortaklık demek, tüm tek kişilik şirketlerden daha avantajlı olmak demektir. Daha şirketi kurmadan kara geçtiğiniz, ne diyelim? Ortaklığı önemseyin hatta kendinize ortak bile aramak için çaba gösterin. Merak etmeyin, anlaşamazsanız ayrılırsınız; bu yolun sonu değil, bu deneyim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Balık Üretim Yetiştiriciliği Çiftliği Kurmak (Maliyeti ve Teşvikleri)

ADIM 8! TASARRUF YAPIN, EK MASRAFLARI ORTADAN KALDIRIN

tasarruf
Hem bireysel hemde işletme olarak tasarruf yapmayı ihmal etmeyin. Ek masrafları ortadan kaldırmak size aynı anda karlı bir ek iş fikri gibi gelmesi gerekiyor. Zira bu iş fikri ile bir anda ek kazanç sağlamaya başlarsınız. Hem kişisel hemde işletme düzeyinde tasarruf yapmak tüm büyük şirketler tarafından gerçekleştirilir. Hatta bu konuda birçok şirket profesyonel destek bile almaktadır.

Tasarruf etmeye başlamak zor bir sürecin ilk adımıdır. Ancak bu adımı ciddi olarak uzun bir süre uygulamayı başarırsanız eğer hayatınız boyunca bunun faydasını göreceksiniz. Hem tasarruf etmek dünyamızı daha güzel bir yer yapmak için herkesin görevi.

ADIM 9! DÜNYAYA AÇILIN

Dünya
Dünya eskisi gibi birbirine uzak değil. Artık ithalat ve ihracat yapmak düşündüğünüz kadar zor değil. Ne iş yaptığınızdan bağımsız olarak mutlaka dünyaya açılmayı ihmal etmeyin. Zengin olmanın en iyi yollarından biri işi büyütmektir. Ancak işinizi sadece bulunduğunuz ülkede büyütmeyin. Örneğin dünyada Türkiye’den 100 tane daha pazar var! İthalat – İhracata girerek bir anda çok ciddi gelir elde eden şirket hikayeleri var. Bu konuda profesyonel şirketlerden de bilgi alabilirsiniz. Bilgi almak genellikle ücretsizdir. Bu fırsatınızı kullanın ve ithalat – ihracat için mutlaka ciddi bir çalışma yapın. Özellikle üretim kolunda bir iş yeriniz varsa MUTLAKA dünyaya açılmayı unutmayın. Zengin olmak mı istiyorsunuz? …. Öyleyse bu ciddi bir adım.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

ADIM 10! GELİŞİM VE YENİLİK!

yenilik
Bir iş kurduğunuzu varsayalım. Yine işinizin önemi yok. Küçük bir butik kahve satan bir yer bile olabilir. Eğer devamlı olarak müşterilerinize aynı ortam, aynı lezzet, aynı ürün, aynı personel hatta aynı dekorasyon ile karşılıyorsanız eğer bir noktadan sonra daha iyi bir ortam, lezzet hatta dekorasyon bulan müşterilerinizi maalesef kaybedeceksiniz. O halde YENİLİK kelimesine çok önem gösterin. Yenilikçi olun ve bunu hem kişisel hemde işletme düzeyinde mutlaka gerçekleştirin. Kendinizi, iş yerinizi geliştirmenin ve yenilemenin en iyi yolu müşterilerinizden ve çevrenizden bilgi almaktır. Onların fikirlerine sık sık danışın ve bu fikirleri önemseyin.

İNCELEYİN: İşinizi Büyütmenin 8 Süper Yolu

ADIM 11! HAREKETE GEÇİN

hareket
Örneğin buraya kadar tam tamına 10 adımlık önemli bilgiler verdik. Buraya kadar bu rehberi okudunuz ama hayatınıza hala bir önceki saatteki gibi devam ediyorsunuz. Bu bir girişimcinin ve zengin olmak isteyen birinin hiçbir zaman yapmaması gereken bir şey! Zengin olmak istiyorsanız harekete geçmeyi bilmeniz gerekiyor. Daima kendinize söz verin ve mutlaka bu sözleri tutun. Şimdi hemen bu 11 adımı tekrar okuyun ve ilk fırsatta bu rehberde yer alan fikirleri hayatınızın her alanına yerleştirmeye çalışın. Harekete geçmeden hiçbir şey elde edemezsiniz! Bu adım bu rehberin en önemli maddesidir.

ADIM 12! BAŞARANLARI TAKİP EDİN

forbes

Günümüzde dünyanın her yerinde farklı hikayeler ile zengin olmayı başaran milyonlarca insan var. Bu insanların hayatlarına ilişkin hikayeleri, girişimcilik ve yatırımcılık başarılarını sıklıkla paylaşıyoruz. Bu paylaşımlarda her girişimci ve yatırımcılar için eşsiz bilgiler ve ipuçları bulabilmek mümkün.

ADIM 13! BİR ŞEYİ HERKESTEN DAHA İYİ YAPIN

iş

Daha önce zengin olmayı başaran insanlar mutlaka bir konuda rakiplerinin önüne geçmeyi başarmıştır. Bu nedenle ilk olarak kendinizi geliştirmeye odaklanmanız gerekiyor.

Acımasızca kendinize öz eleştiri yapın, elbette mazoşist bir tavır takınmanıza gerek yok. Ancak farklı olabilecek yönünüzü buluncaya kadar öz eleştiri yapmaktan çekinmeyin. Mali açıdan başarılı insanlar, etraflarındaki herkesten daha iyi bir şey yaparlar. (Elbette ki bir şey seçerseniz ve bunun bedelini de ödeyeceksiniz. Örneğin daha az sosyal hayata sahip olmak gibi…)

ADIM 14! İLERLEMENİZİ TAKİP EDİN

ilerleme

Düzenli bir gelir elde eden insanlar bir süreden sonra elbette ilerlemez ve pozisyonunu korur. Ancak ‘Zengin Olmak İstiyorum’ diyen bir kişi, her ay, hatta her hafta ilerlemesini takip etmek zorundadır. Eğer ilerlemede durgunluk varsa bir yerde sorun vardır. Bu iş hayatındaki bütün süreciniz için önemli ipuçlar verir ve size kısa sürede başarı getirecektir.

15 – SONUÇ

Tüm adımları yıllarca gerçekleştirmenize rağmen elbette bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Ancak çabalamaktan vazgeçtiğiniz anda kaybedenler kulübünün bir diğer üyesi olacaksınız. Bu nedenle çabayı sürdürmeye devam edin. Ek olarak, tüm her şeyi yaptığınız halde yanlış iş fikri üzerinde ilerlemiş de olabilirsiniz. Bu nedenle Karlı İş Fikirleri olarak sık sık karlı iş fikirlerini inceliyoruz, bu iş fikirleri arasında belki de sizi kısa sürede zengin edebilecek bir iş fikri vardır. Araştırmaktan vazgeçmenizi asla önermiyoruz.

KENDİ BAŞARISIYLA ZENGİN OLANLARIN 10 ÖZELLİĞİ

nasıl zengin olunur

Kendi başarıları ile zengin olmuş birçok insan vardır. Bu insanların her biri elbette farklı özelliklere sahip olsa da, hepsini ortak birçok özelliği bulunuyor. Bu özellikler belki de nasıl zengin olunur sorusunun en iyi yanıtlarıdır;

1. Yüksek Farkındalık

Gerçek bir zenginin en önemli ayırt edici özelliği farkındalıktır. Zenginler, hele hele kendi emekleri ile adım adım ilerleyen zenginler, yüksek farkındalığa sahip olmak zorundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRTürkiye’nin En Zenginleri

Farkındalık hemen hemen her işin özellikle yönetici pozisyonuna sahip çalışanlarında bulunması gereken bir özelliktir. Farkındalık sayesinde krizler daha iyi çözülebilir ve fırsatlar çok daha iyi bir şekilde değerlendirilebilir.

2. Geleceğe Odaklanma

Bir zengin daima yarını düşünmek zorundadır. Bu kariyeri ve hedefleri ilerletebilmenin en iyi yollarından biridir.

Geleceğe odaklanarak, birçok fırsatı daha kolaylıkla elde etmek mümkün olacaktır. Böylelikle, yarını da düşünürken; bugünü düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Çünkü bunu zaten dün yaptınız!

3. Yüksek Bilgi Kapasitesi

Bir zengin olmak istiyorsanız mutlaka bilgi konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Aynen bir bilgisayar gibi bu bilgileri depolamak ve gerekli gördüğü zamanda işlemeniz gerekiyor. Elbette bunun bir kapasite olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu sonradan da rahatlıkla elde edilebilen bir konu. Sağlıklı her insan kendini bilgi ve işleme konusunda geliştirebilir.

4. Kalıcılık

Bir zengin kalıcı olmak için de yoğun çaba harcar. Süreklilik sağlayabilmek ve istikrar için kalıcı olmak ciddi önem arz eden bir konudur. Bir şeyin peşinde giderken, kalıcı olmak üzere fikirler elde etmeli ve bu fikirleri işinize doğru bir şekilde yansıtabilmelisiniz.

5. Sonuca Odaklanmak

Kendi başına milyarder olmayı başaran zenginlerin en büyük ortak özelliği ise sonuca odaklanmaktır. Bir hayali olan zenginler, buna uzun yıllar odaklanmayı ve tüm hayatınızı o odağa doğru yöneltmeyi başarabilmektedir. Sonuca odaklanmak her zaman sizi daha tutarlı, istikrarlı ve motive edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRNasıl Zengin Olunur?

6. İyileştirme Felsefesi

Kendi başına dünyanın en zengini olmayı başaran insanların genel bir “iyileştirme” felsefesi bulunuyor. Bu felsefe genel olarak bir ürünün veya hizmetin geliştirilmesi anlamına geliyor.

Örneğin Steve Jobs, bilgisayarları cebimize sığdırabilmek üzere bir “iyileştirme” felsefesi ile yola çıkmıştı.

7. Avantaja Odaklanmak

Birçok insan zenginleri kalpsiz veya duygusuz olarak nitelendirir. Bunun en büyük nedeni ise zenginlerin genel olarak “avantaja” odaklanmasıdır. Zenginler genel olarak yaptığı veya yapmak istediği bir işi planlarken, bunu nasıl daha iyi bir şekilde “avantaja” dönüştürebileceklerini düşünür ve bunun yollarını ararlar.

Avantaja odaklanmak genel olarak bir rekabet terimidir ve zenginlere en çok hırs ve istek sağlayan konudur.

8. Doğal Motivasyon

İlginç gelebilir ancak neredeyse dünyanın en zenginlerinin çok büyük bir kısmı, iş için motivasyonunun ne olduğu hakkında pek bir fikri yok, bunu sadece içten gelen bir dürtü ile istiyorlar. Birçok zengin artık paraya ihtiyaç duymadığını, ödüller almanın veya dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çalışmanın “kendileri için bir şey ifade etmediğini” açıkça söylüyor. Peki zenginleri her sabah erken saatte uyandıran ve işletmesinin karlılığını maksimize etmek için çaba sarfetmesini sağlayan şey nedir?

Kesinlikle cevap “doğal motivasyon“. Bu tam olarak belirsiz karmaşık bir konu ama zenginler ilginç bir şekilde işe ve iş hayatına karşı doğal bir motivasyona sahiptir.

Ek olarak inceleyebileceğiniz rehberler; MUTLAKA GÖZ ATIN

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. çok zengin olmak istiyorum

  2. Nasıl Zengin Olunur eğitimi ile zenginliğe ilk adımlarını at. Nasıl zengin olurum diye düşünüyorsan bu eğitim tam sana göre. İndirim bitmeden, kampanyadan yararlanmak isteyenler için sitemiz

  3. Toptan kot pantolon satıyoruz çok ucuza ve kaliteli Furkan.kahriman@outlook.com burdan yazabilirsiniz

  4. 15 Aralık 2017

    Tamam çok güzel ama siz biliyor musunuz TC de vergiler ne kadar???ve her geçen gün biniyor.Hele ki dükkan kiraları…ve dükkan hava parası depozitosu vs vs..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir