Hamile Giyim Sektöründe Rekabet Kızışıyor
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Hamile Giyim Sektöründe Rekabet Kızışıyor

0

Dünyanın tekstil konusundaki en iyi ülkelerinden biri olan Türkiye’de farklı tekstil dallarında birçok yıldız marka bulunuyor. Son yıllarda ise özellikle Avrupa’da adından söz ettiren birçok hamile giyim markası bulunuyor. Sektör her yıl cirolarında yüzde 20’nin üzerinde artış elde ederken, firmaların yereldeki rekabeti de kızışıyor durumda.

Tüm dünyada milenyumdan sonra hamilelere yönelik kıyafetler ve aksesuarlarda büyük ölçüde farklılaşmalar yaşanmaya başladı. Standart elbiseler, sosyal medyanın da etkisiyle yerini her yıl farklı moda ürünlerine bırakmaya başladı. Bunu fark eden tekstil ve moda firmaları da her yıl hamilelere yönelik de kreasyonlar ortaya çıkardı. Dünyanın tekstil konusundaki en iyi ülkelerinden biri olan Türkiye’de de artık yalnızca hamile giyim ürünlerine yönelik firmalar dahi bulunuyor.

SEKTÖR ÇOK KARLI

Dünya genelinde çocuk sayısında yaşanan düşüşe paralel olarak insanların hamilelik sürecine gösterdiği özen artmış durumda. Bu nedenle ebeveynler bu süreçte para harcamaktan çekinmiyor ve çoğu zaman en kaliteli ürünlere yöneliyor. Bu nedenle tüm giyim sektörleri arasında en yüksek imalattan satış karlılığı hamile giyim sektöründe bulunuyor. Gerek toptan satışlarda, gerekse de perakende satışlarda birçok giyim ürününe göre; hamile giyim sektöründe karlılık yüzde 100’ün üzerinde yer alıyor.

İNTERNET ÜZERİNDEN ÜRÜN REKABETLERİ

Son yıllarda fiziksel mağazalarda yaşanan rekabetin birkaç katı ise internet üzerinden gerçekleşiyor. Hamile giyim sektöründe, örnek olması açısından lohusa pijama gibi bir ürün için internet siteleri kuruluyor, sosyal medya kampanyaları düzenleniyor, Google’nin ve diğer platformların reklamları kullanılıyor. Birçok platform ise direkt olarak reklam çalışmaları ile internet üzerinden satışa yönelmiş durumda.

SEKTÖRÜN FIRSATLARI

Modanın yer aldığı tüm sektörlerde her yıl birkaç defa ürünlerde farklılıklar yaşanır. Bu dönemler yeni işletmeler ve markalar için ise bir altın tepsidir. Bu dönemlere en hızlı adapte olmayı başaran işletmeler kısa sürede önemli fırsatlar elde etmektedir. Hamile giyim sektöründe de moda endişeleri gün geçtikçe artarken, bu sektöre giriş yapmak isteyen işletmeler, işini doğru yaptığı takdirde önemli bir pazar payına ulaşma şansı elde edebilir.

Sektöre girişin maliyeti ise birçok giyim sektörüne göre düşüktür. İmalata odaklanacak olan işletmelerin ortalama 2 milyon lira, toptan satıcılığa yönelecek olan işletmelerin ortalama 800 bin lira, perakende satışa yönelecek olan işletmelerin ortalama 220 bin lira ve yalnızca internetten satışa yönelecek olan işletmelerin ise ortalam 40 bin liralık kuruluş sermayesine ihtiyacı bulunuyor.

İlginizi Çekebilir