Bayan ve Erkek Kuaför / Berber Salonu Açmak | Nasıl Açılır ve Maliyeti
 1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Bayan ve Erkek Kuaför / Berber Salonu Açmak | Nasıl Açılır ve Maliyeti

0

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon liralık dev bir sektör olan kuaför / berber sektöründe yaklaşık 300 bin kişi dolaylı ve doğrudan istihdam ediliyor. Her geçen gün daha fazla cironun elde edildiği bayan ve erkek kuaför salonları karlı bir iş kolu olarak dikkat çekiyor.

Eğer bayan veya erkek kuaförü açmak istiyorsanız, bu rehberimizde bir berber açmak için gerekli bütün konular hakkında net bilgiler elde edebilirsiniz.

Öncelikle kuaför salonu açmayı planlıyorsanız, ilk olarak resmi işlemler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Her kuaför açmak isteyen girişimci maalesef bu sektöre giriş yapamıyor. Öncelikli olarak bir ustalık belgesine sahip olmanız gerekecek, bir berber salonu açarken, bizzat ustalık belgesine sahip olmak yerine bir ustalık belgesi de kiralayabilirsiniz. Ancak her iki durumda da iyi bir kuaför değilseniz, iş yapamazsınız.

KUAFÖR AÇMA ŞARTLARI

Kuaför açmak istiyorsanız, şartlar ve belgelere ilişkin birçok konu bulunuyor. Bu konularda bilgi sahibi olmak için; Kuaför Açmak: Ustalık Belgesi ve Şartları rehberine mutlaka göz atmalısınız. Rehberde resmi süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

KUAFÖR AÇMAK

Kuaför karlı bir iş koludur. Eğer belgeler ve şartlar konusundaki sorunları aşabilirseniz, şık ve dikkat çekici bir lokasyonda bir dükkan tutarak işe koyulabilirseniz. Son dönemde sadece kadınlar değil, erkekler de kuaförlere daha fazla para harcıyor. Güzellik sektöründeki artış, direkt olarak kuaför – berber salonlarına da etki ediyor.

Kuaförler son dönemde gittikçe daha modern iş yerlerine dönüşüyor. Birkaç yıl evvel 10 bin liraya bile kurulabilen kuaförler artık iş yapmıyor. Müşteriler yalnızca kaliteli bir usta istemek yerine, daha şık ortamlarda hizmet almak istiyor. Bu kapsamda kuaförlerin kuruluş maliyetleri büyük ölçüde arttı. Günümüzde bazı kuaförlerin kuruluş maliyeti 200 bin lirayı da aşmış durumda.

Kuaför açmak temelde zahmetli bir iş değildir. Ustalık belgesi alındıktan sonra, kuaförü kurabilmek kendi başınıza da rahatlıkla yapılabiliyor.

NASIL AÇILIR?

 1. Ustalık belgesi alınacak.
 2. Şık ve dikkat çekici bir lokasyonda bir dükkan kiralanacak. Aylık kiranın tüm maliyetin yüzde 5’ini aşmaması gerekiyor. Örneğin 50 bin liralık bir dükkan kuracaksanız, aylık kiranız maksimum 2.5 bin lira olmalı. Bu dükkanın kısa ve uzun vadede ayakta kalması için önemlidir
 3. Personel tutacaksanız eğer, personelinizin daha önce sektörde en az 2 yıl çalışmış olmasına özen gösterin. Ayrıca mümkünse kendine özen gösteren ve saçlarına bakım göstermiş veya gösteren personeller size artı değer katacaktır.
 4. Dükkan kurulumu için anahtar teslim kuaför kurulumu yapan işletmeler bile var. Ancak kendi başınıza da kuaför kurmak zor değil. Saç kesimi yapılacak alanın dizaynı zaten dekorasyon firmalarında bulunabiliyor. Diğer kısımlar da tamamen sizin istek ve arzularınıza göre şekillenecek. Ayrıca bu rehberin en altında şık kuaför salonlarına yer verdik, sizlere ilham verecektir.
 5. Kuaföre şık bir isim verin. Bayan ve erkek kuaförlerinde isimler elbette farklı türde olacaktır, ancak her koşulda şık ve modern bir isim tercih ederiz. Eğer ustanız bilinir bir isim ise, ustanın ismi de dükkan için seçilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Güzellik Merkezi Açmak

KURULUM MALİYETİ

Kuaför salonu kurulumları çok farklı değerlendirmeler ile ele alınabildiği için ortalama bir maliyet belirtmek imkansız olacaktır. Günümüzde 10 bin lira ile kurulabilen kuaförler varken, 200 bin liraya da kurulabilen kuaförler vardır. Burada en önemli konu dekorasyondur. Genel olarak her iki maliyetle açılan kuaförde de aynı işi yapabilmek mümkün.

Minimum olarak ortalama bir kuaför salonu açmak için önerilerimiz ise şöyle;

 • Erkek kuaförleri için minimum 70 bin lira, bayan kuaförleri için minimum 100 bin lira.

Personel önerisi ise;

 • Erkek kuaförleri için minimum 2 usta ve 1 yardımcı, bayan kuaförleri için minimum 2 usta ve 4 yardımcı. Zira bayan kuaförlerinde daha fazla yardımcı ihtiyacı bulunuyor.

ERKEK KUAFÖRÜ HİZMETLERİ

Erkek kuaförlerinde verilmesi gereken hizmetler;

 • Saç Kesimi
 • Çocuk Saçı Kesimi
 • Fön
 • Cila
 • Damat Paketi
 • Sakal Traşı
 • Boya
 • Röfle
 • Defrize (Düzleştirme)

BAYAN KUAFÖRÜ HİZMETLERİ

Bayan kuaförlerinde verilmesi gereken hizmetler;

 • Saç Kesimi
 • Yıkama
 • Saç Boyası
 • Manikür
 • Cilt Bakımı
 • Balyaj
 • Bitkisel Boya
 • Pedikür
 • Topuz
 • Ağda
 • Röfle
 • Perma
 • Gelinbaşı

Tüm hizmetlerde genellikle fiyat farkları bulunuyor ancak bunun için öncelikle kayıtlı olduğunuz berberler odasına bağlı olmanız gerekiyor. Liste böyle belirlenecek.

KUAFÖRÜN İŞLETİLMESİ

Bir kuaför işletmek temelde ilk etapta çok zorlu ve zahmetli bir iştir. Ancak bir süreden sonra insanların aslında kuaförleri bir ihtiyaç yerine keyifli bir vakit geçirmek istedikleri yere dönüştüğünü fark edecekseniz. Çoğu zaman ihtiyaç ikinci planda olacaktır, bu nedenle ortamın modern dizaynı dışında personelin de insan ilişkileri konusunda başarılı olması önemlidir.

Kuaförün cirosunun artırılması için personelin insan ilişkilerinde uyum sağlayabilmesinin dışında bir de müşterinin isteklerini sorunsuz bir şekilde karşılayabilmesi gerekir. Herhangi bir şekilde dükkandan mutsuz ayrılan bir müşteri, size yalnızca bir müşteri kaybına neden olmaz, o müşterinin potansiyel çevresini de kaybedersiniz. Bu nedenle her müşteriye ayrı bir özen göstermeniz gerekiyor.

REKLAM

Kuaförlerde reklamın en etkili yolu müşterilerin memnun edilmesidir. Ancak bunun dışında bir de yerel çaptaki reklamlara özen gösterilmelidir. Reklamlar için yerel gazeteler, radyolar ve sosyal medya platformları kullanılmalı. İlk etapta bütçeyi fazla artırmak yerine, katlama yoluna gitmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin ilk etapta bin liralık reklam, ardından 2 bin, ardından 4 bin şeklinde. Geri dönüşe göre reklam tutarı artırılmalı.

SAÇ MODELLERİ KONUSUNDA TRENDLERİ TAKİP EDİN

Kuaför açmak isteyen girişimciler için en öncelikli önerilerimiz arasında saç modellerini takip etmek vardır. Trend saç modellerini takip ederek sektörde daha fazla talep görmeye başlayabilirsiniz. Özellikle Z Kuşağı’nın yakından takip ettiği saç modelleri konusunda hizmet sağlamak, işletmenizin iş hacmini doğrudan etkileyecektir.

Yeni saç modellerine ulaşmak için internette sayısız kaynak var. Örneğin Saç Modelleri gibi platformları kullanarak yeni saç trendlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken bu tür saç modellerini kuaförünüze öğretmek ya da işi siz yapacaksanız, onları öğrenmek olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İş Kurmak İsteyenlere Harika Fikirler

DEKORASYON FİKİRLERİ

Kuaför salonları için dekorasyon önerileri arıyorsanız, aşağıda yer alan fikirlere göz atabilirsiniz.

berber salonu kuaför

berber

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

berber salonu kuaför

İlginizi Çekebilir
dagi bayilik