Kuaför Açmak: Ustalık Belgesi ve Şartları
  1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Kuaför Açmak: Ustalık Belgesi ve Şartları

0

Bir kuaför açmak istiyorsanız birçok şart ve koşulun yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca kuaför açmak için ustalık belgesine ihtiyacınız olacak.

Kuaför açmayı planlıyorsanız bu belge ve şartların yerine getirilmesinin ardından KUAFÖR AÇMAK adlı rehberimize göz atmanız yeterli.

USTALIK BELGESİ

Kuaför açmak için ustalık belgesi gerekiyor. Ancak ustalık belgesini hemen alamazsınız, öncelikle kalfalık belgesine sahip olmanız gerekiyor. Bu belge Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından veriliyor. Tüm şehir ve hemen hemen tüm ilçelerde bulunan Halk Eğitim Merkezleri’ne giderek burada kalfalık eğitimi aldıktan sonra sertifikanızı alabilirsiniz.

Kalfalık sertifikasını aldıktan sonra, eğer ilkokul mezunuysanız bir kuaförde 11 yıl, lise ve üzeri diploma sahibiyseniz toplam 8 yıl Sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor. Ardından SGK hizmet dökümünüz ile birlikte ustalık sınavına başvurma hakkı elde edersiniz. Sınavdan başarılı olmanız durumunda ustalık belgesini almaya hak kazanırsınız.

Eğer 22 yaşından büyükseniz ve kalfalık belgeniz varsa süre beklemeden de ustalık sınavına giriş yapabilirsiniz. Tüm bu konularda doğrudan bağlı olacağınız kurum şehir ve ilçelerinizde bulunan Mesleki Eğitim Merkezi olacak.

BELGELERİN GEÇERLİLİK DURUMU

Ustalık belgelerinin geçerlilik durumu şöyle;

denk

 

ERKEK VE BAYAN KUAFÖRÜ İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Ruhsat Başvuru Ve Beyan Formu (Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünden Temin Edilebilir.)
  • Kira Kontratı (Mülk sahibi vefatı durumunda veraset İlanı ve varislerin kira kontratında imzaları gerekmektedir.)
  • Vergi Levhası
  • Ticaret Odası kaydı (İstanbul Ticaret Odası) veya Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Kaydı (Esnaf Odasından), Sicil
  • Tasdiknamesi (Ticaret Sicil Memurluğundan)
  • Çalışanlar Ustalık ve Kalfalık Belgesini veya Çıraklık Sözleşmesine sahip olacaktır.
  • 6 Kg lık yangın tüpü faturası (100 metre üzeri ise 2 adet ve daha fazlası istenecektir.)

SAÇ MODELLERİ KONUSUNDA TRENDLERİ TAKİP EDİN

Kuaför açmak isteyen girişimciler için en öncelikli önerilerimiz arasında saç modellerini takip etmek vardır. Trend saç modellerini takip ederek sektörde daha fazla talep görmeye başlayabilirsiniz. Özellikle Z Kuşağı’nın yakından takip ettiği saç modelleri konusunda hizmet sağlamak, işletmenizin iş hacmini doğrudan etkileyecektir.

Yeni saç modellerine ulaşmak için internette sayısız kaynak var. Örneğin Saç Modelleri gibi platformları kullanarak yeni saç trendlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken bu tür saç modellerini kuaförünüze öğretmek ya da işi siz yapacaksanız, onları öğrenmek olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Güzellik Merkezi Açmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İş Kurmak İsteyenlere Harika Fikirler

İlginizi Çekebilir