Kuaför Açmak: Ustalık Belgesi ve Şartları

Kuaför Açmak: Ustalık Belgesi ve Şartları hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Kuaför Açmak: Ustalık Belgesi ve Şartları ile benzer konular hakkında bilgi almak için Dükkan Açmak kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir kuaför açmak istiyorsanız birçok şart ve koşulun yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca kuaför açmak için ustalık belgesine ihtiyacınız olacak.

Kuaför açmayı planlıyorsanız bu belge ve şartların yerine getirilmesinin ardından KUAFÖR AÇMAK adlı rehberimize göz atmanız yeterli.

USTALIK BELGESİ

Kuaför açmak için ustalık belgesi gerekiyor. Ancak ustalık belgesini hemen alamazsınız, öncelikle kalfalık belgesine sahip olmanız gerekiyor. Bu belge Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından veriliyor. Tüm şehir ve hemen hemen tüm ilçelerde bulunan Halk Eğitim Merkezleri’ne giderek burada kalfalık eğitimi aldıktan sonra sertifikanızı alabilirsiniz.

Kalfalık sertifikasını aldıktan sonra, eğer ilkokul mezunuysanız bir kuaförde 11 yıl, lise ve üzeri diploma sahibiyseniz toplam 8 yıl Sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor. Ardından SGK hizmet dökümünüz ile birlikte ustalık sınavına başvurma hakkı elde edersiniz. Sınavdan başarılı olmanız durumunda ustalık belgesini almaya hak kazanırsınız.

Eğer 22 yaşından büyükseniz ve kalfalık belgeniz varsa süre beklemeden de ustalık sınavına giriş yapabilirsiniz. Tüm bu konularda doğrudan bağlı olacağınız kurum şehir ve ilçelerinizde bulunan Mesleki Eğitim Merkezi olacak.

BELGELERİN GEÇERLİLİK DURUMU

Ustalık belgelerinin geçerlilik durumu şöyle;

denk

 

ERKEK VE BAYAN KUAFÖRÜ İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Ruhsat Başvuru Ve Beyan Formu (Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünden Temin Edilebilir.)
  • Kira Kontratı (Mülk sahibi vefatı durumunda veraset İlanı ve varislerin kira kontratında imzaları gerekmektedir.)
  • Vergi Levhası
  • Ticaret Odası kaydı (İstanbul Ticaret Odası) veya Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Kaydı (Esnaf Odasından), Sicil
  • Tasdiknamesi (Ticaret Sicil Memurluğundan)
  • Çalışanlar Ustalık ve Kalfalık Belgesini veya Çıraklık Sözleşmesine sahip olacaktır.
  • 6 Kg lık yangın tüpü faturası (100 metre üzeri ise 2 adet ve daha fazlası istenecektir.)

Kuaför Açmak: Ustalık Belgesi ve Şartları hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın