Güzellik Merkezi – Salonu Açmak: Karlılık ve Şartlar
  1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Güzellik Merkezi – Salonu Açmak: Karlılık ve Şartlar

1

2023 yılına harika bir iş fikri ile girmek isteyenler için son dönemin popüler iş sektörlerinden biri olan güzellik merkezi fikri ile kısa sürede kendi işinizi kurabilirsiniz.

Güzellik merkezi açmak son dönemin popüler iş fikirleri arasında yer almaya başladı. İş hacimleri göreceli olarak ülkemizin her noktasında artan güzellik merkezlerinden birini açarak rekabeti ve iş hacmi artan bu sektörde yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Sektörün en büyük sorunu ise tecrübeli personel bulmakta yaşanıyor.

Türkiye’de güzellik merkezlerinin sayısı ve iş hacmi son dönemde ciddi bir artış yaşıyor. 5-6 yıl öncesine kadar yalnızca büyük şehirlerde birkaç lokalde bulunan güzellik salonları artık Anadolu’nun küçük ilçelerinde bile bulunulabiliyor. Ancak birçok işletme merdiven altı tabiri ile profesyonel çalışmaması nedeniyle pek yüksek ciro elde edemiyor. Güzellik merkezi açmak karlı bir iş fikridir ve profesyonel olarak bu işi yapan bütün girişimci ve yatırımcılar ciddi gelirler elde etmektedir.

Güzellik merkezini her girişimci açamıyor, ancak Sağlık Bakanlığı’nın ilgili il müdürlüğüne güzellik sertifikasına sahip tabiplerin başvurusu ile onay alınabiliyor. Yani halihazırda bu sertifikaya sahip değilseniz Güzellik Merkezi açma işi size uygun olmayacaktır. Bu durumda bu sertifikaya sahip biri ile de çalışma yapabilirsiniz.

GÜZELLİK MERKEZİ AÇMAK

güzellik-merkezi-açmak

Güzellik merkezi açmak istiyorsanız ortalama 300 bin liralık bir yatırım bütçesine sahip olmanız gerekiyor. Güzellik merkezlerinde bir insanın güzellik konusunda isteyebileceği her istek için destek sağlamak önemlidir.

Önemli bir uyarı olarak, güzellik salonları ile güzellik merkezleri birbirinden farklı konulardır. Bir güzellik salonunda tabip çalıştırmak gerekli değildir ancak merkezlerde bu zorunluluk bulunuyor. Zira güzellik salonlarında tedavi amaçlı ekipmanlar bulunmazken, merkezlerde lazer epilasyon işlemleri bile yapılabilmektedir. Önemli gelir avantajı ise kozmetik ve bakım alanlarında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Güzellik Merkezi Açmak İsteyenler İçin 3 İpucu

MERKEZİN İŞLETİLMESİ

güzellik merkezi

Güzellik merkezlerinde iç dekorasyon, personel ilgisi, steril ortamın sağlanması gibi konular büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu tür merkezlerde müşteriler sağlık amacıyla değil güzellik amacıyla bulunmaktadır. Bu nedenle güvensizlik sağlayabilecek herhangi bir konu müşterinin sizden uzaklaşmasına neden olacak.

Güzellik merkezlerinde minimum 4-5 personel çalışmaktadır. Bu çalışanların sektör deneyimine sahip olması önemlidir. Bunun dışında personelin müşteri ilişkilerinin kuvvetlendirilmesi için daima destek sağlanmalıdır. Özellikle danışma bölümünde yer alan personel bütün iş yükünüz için belirleyici konumdadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sermayesi Olmayan Kadınlar İçin İş Fikirleri

Güzellik merkezini açtıktan hemen sonra muhtemelen hiç iş yapamayacaksınız, bu nedenle mutlak suretle reklam seçeneklerini değerlendirmeniz gerekiyor. Yerel bazda gazete, tv, radyo seçeneklerine küçük çaplı reklamlar verin, geri dönüşe göre bütçeyi artırabilirsiniz. Ek olarak mutlak suretle sosyal medya hesaplarına özen gösterin, bu tür işler için artık sosyal medya çok büyük önem arz ediyor. Özellikle Instagram sayfanız mutlaka olsun ve düzenli olarak paylaşımlar yapın. Ayrıca küçük kampanyalar da düzenleyerek burada takipçi artışını sağlayabilirsiniz.

KARLILIK

Güzellik merkezlerinin müşterileri genellikle üst gelir grubunda yer almaktadır. Güzellik merkezleri ile ilgili bütün çalışmalarda kar marjları çok yüksektir ve bu kapsamda ortalama bir iş yüküne sahip güzellik merkezleri aylık 60 bin liraya kadar net gelir elde edebilmektedir. Elbette işin özünde müşteri edinebilmeniz gerekiyor, müşteri diyoruz çünkü eskisi gibi güzellik merkezleri hastane statüsünde değildir, çünkü müşteriler genellikle kendi istek ve arzuları ile bu tür işletmelere rağbet etmektedir.

Güzellik merkezlerinde son dönemde rekabet düzeyince önemli bir artış kaydediliyor. Dolayısıyla rekabetin derinleşmesi işletmelerin karlılığını olumsuz yönde de etkilemektedir.

RESMİ İŞLEM VE MEVZUAT

güzellik-merkezi

Güzellik merkezi açmayı planlıyorsanız ilgili mevzuat şu şekilde:

Sağlık kuruluşunu açacakların bizzat veya mesul müdürleri vasıtasıyla
müdürlüğe (kastedilen müdürlük sağlık müdürlüğü) bir dilekçe ile başvurmaları gerekir.
Dilekçeye ekli dosyada;
a) Sağlık kuruluşunun faaliyet göstereceği adres,
b) Sağlık kuruluşunun yerleşim planını gösterir 1/100 ölçekli mimar tarafından onaylı krokisi,
c) Sağlık kuruluşu bir şirket tarafından açılacak ise ticaret sicili gazetesinin ve şirket ortaklarının son durumunu gösteren yetkili mercilerden alınan belgenin bir örneği,
d) Sağlık kuruluşunda Yönetmelik ekinde belirtilen bulundurulması zorunlu araç, gereç ve malzemelerin asgari nitelik ve miktarlarını gösteren mesul müdür tarafından düzenlenen liste,
e) Sağlık kuruluşunda çalışan tüm personelin kuruluşta icra edeceği işe göre diplomalarının, kurs belgelerinin ve nüfus cüzdanlarının suretleri ve iki adet vesikalık fotoğrafları,
f) Çalışan tabiplerin diploma veya varsa uzmanlık belgelerinin birer örnekleri ile ikişer
adet vesikalık fotoğrafları,
g) Sağlık kuruluşu bünyesinde bulundurulacak elektroterapi cihazları, ultrasound, pasif jimnastik, lifting cihazları, laser epilasyon cihazları vb. cihazların sahip oldukları yerli üretim için T.S.E. belgesi, ithal cihazlar için o ülkede kullanılıp satıldığına dair ilgili sağlık otoritelerince onaylı sağlık sertifikalarının orijinal belgeleri ile Türkçe tercümelerinin birer örneklerinin, bulundurulması şarttır.

BİRÇOK CİHAZ YASAKLANDI

2021 yılının son ayları itibarıyla güzellik merkezlerinde artık birçok cihazın kullanımı bakanlık tarafından yasaklandı. Dolayısıyla güzellik merkezi açmak istiyorsanız bu ekipmanları ve makineleri artık kullanamazsınız. Bu tür işletmelerin yoğun bir şekilde denetlendiğini belirtmekte yarar var. Bu nedenle işletmenizi henüz kurma aşamasında bulunuyorsanız veya mevcutta bir işletmeniz varsa ilgili prosedürlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Güzellik merkezlerinde artık foto epilasyon cihazı ve benzeri tüm cihazların kullanımı yasak. Dolayısıyla bu yasağa uygun bir işletme faaliyeti kurmanız gerekiyor.

BELGE ZORUNLULUĞU GELİYOR

Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı Karakaş, kuaför ve güzellik uzmanlarına belge zorunluluğu getirilmesinin sektör için bir ışık anlamı taşıdığını belirtti.

Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının kuaför ve güzellik uzmanının da aralarında bulunduğu 16 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirmesine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Yayımlanan tebliğin esnaf ve sanatkar camiası ile vatandaşlara hayırlı olması temennisinde bulunan Karakaş, devletin esnaf ve sanatkarı koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almaya devam ettiğini söyledi. Anadolu Ajansı – Orhan Onur Gemici

İLGİLİ: Güzellik Şirketi Açmak

İLGİLİ: Saç Ekim Merkezi Açmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Manikür – Pedikür Salonu Açmak

Yorumlar (1)

  1. Çok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

Bir yanıt yazın