Kapat

Güzellik Merkezi – Salonu Açmak

Anasayfa Dükkan Açmak Güzellik Merkezi – Salonu Açmak
güzellik1

Güzellik salonu açmak için planlama yapıyorsanız, bu rehberde aklınıza takılabilecek sorunlara yer verdik.

Ülkemizde güzellik merkezleri son dönemde ciddi bir artış yaşıyor. 5-6 yıl öncesine kadar yalnızca büyük şehirlerde birkaç lokalde bulunan güzellik salonları artık Anadolu’nun küçük ilçelerinde bile bulunulabiliyor. Ancak birçok işletme merdiven altı tabiri ile profesyonel çalışmaması nedeniyle pek yüksek ciro elde edemiyor. Güzellik merkezi açmak karlı bir iş fikridir ve profesyonel olarak bu işi yapan bütün girişimci ve yatırımcılar ciddi gelirler elde etmektedir.

Güzellik merkezini her girişimci açamıyor, ancak Sağlık Bakanlığı’nın ilgili il müdürlüğüne güzellik sertifikasına sahip tabiplerin başvurusu ile onay alınabiliyor. Yani halihazırda bu sertifikaya sahip değilseniz Güzellik Merkezi açma işi size uygun olmayacaktır. Bu durumda bu sertifikaya sahip biri ile de çalışma yapabilirsiniz.

GÜZELLİK MERKEZİ AÇMAK

güzellik-merkezi-açmak

Güzellik merkezi açmak istiyorsanız ortalama 300 bin liralık bir yatırım bütçesine sahip olmanız gerekiyor. Güzellik merkezlerinde bir insanın güzellik konusunda isteyebileceği her istek için destek sağlamak önemlidir.

Önemli bir uyarı olarak, güzellik salonları ile güzellik merkezleri birbirinden farklı konulardır. Bir güzellik salonunda tabip çalıştırmak gerekli değildir ancak merkezlerde bu zorunluluk bulunuyor. Zira güzellik salonlarında tedavi amaçlı ekipmanlar bulunmazken, merkezlerde lazer epilasyon işlemleri bile yapılabilmektedir.

MERKEZİN İŞLETİLMESİ

Güzellik merkezlerinde iç dekorasyon, personel ilgisi, steril ortamın sağlanması gibi konular büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu tür merkezlerde müşteriler sağlık amacıyla değil güzellik amacıyla bulunmaktadır. Bu nedenle güvensizlik sağlayabilecek herhangi bir konu müşterinin sizden uzaklaşmasına neden olacak.

Güzellik merkezlerinde minimum 4-5 personel çalışmaktadır. Bu çalışanların sektör deneyimine sahip olması önemlidir. Bunun dışında personelin müşteri ilişkilerinin kuvvetlendirilmesi için daima destek sağlanmalıdır. Özellikle danışma bölümünde yer alan personel bütün iş yükünüz için belirleyici konumdadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSinema Salonu Açmak

Güzellik merkezini açtıktan hemen sonra muhtemelen hiç iş yapamayacaksınız, bu nedenle mutlak suretle reklam seçeneklerini değerlendirmeniz gerekiyor. Yerel bazda gazete, tv, radyo seçeneklerine küçük çaplı reklamlar verin, geri dönüşe göre bütçeyi artırabilirsiniz. Ek olarak mutlak suretle sosyal medya hesaplarına özen gösterin, bu tür işler için artık sosyal medya çok büyük önem arz ediyor, özellikle de Instagram sayfanız mutlaka olsun ve düzenli olarak paylaşımlar yapın. Ayrıca küçük kampanyalar da düzenleyerek burada takipçi artışını sağlayabilirsiniz.

KARLILIK

Güzellik merkezlerinin müşterileri genellikle üst gelir grubunda yer almaktadır. Güzellik merkezleri ile ilgili bütün çalışmalarda kar marjları çok yüksektir ve bu kapsamda ortalama bir iş yüküne sahip güzellik merkezleri aylık 40 bin liraya kadar net gelir elde edebilmektedir. Elbette işin özünde müşteri edinebilmeniz gerekiyor, müşteri diyoruz çünkü eskisi gibi güzellik merkezleri hastane statüsünde değildir, çünkü müşteriler genellikle kendi istek ve arzuları ile bu tür işletmelere rağbet etmektedir.

RESMİ İŞLEM VE MEVZUAT

güzellik-merkezi

Güzellik merkezi açmayı planlıyorsanız ilgili mevzuat şu şekilde:

Sağlık kuruluşunu açacakların bizzat veya mesul müdürleri vasıtasıyla
müdürlüğe (kastedilen müdürlük sağlık müdürlüğü) bir dilekçe ile başvurmaları gerekir.
Dilekçeye ekli dosyada;
a) Sağlık kuruluşunun faaliyet göstereceği adres,
b) Sağlık kuruluşunun yerleşim planını gösterir 1/100 ölçekli mimar tarafından onaylı krokisi,
c) Sağlık kuruluşu bir şirket tarafından açılacak ise ticaret sicili gazetesinin ve şirket ortaklarının son durumunu gösteren yetkili mercilerden alınan belgenin bir örneği,
d) Sağlık kuruluşunda Yönetmelik ekinde belirtilen bulundurulması zorunlu araç, gereç ve malzemelerin asgari nitelik ve miktarlarını gösteren mesul müdür tarafından düzenlenen liste,
e) Sağlık kuruluşunda çalışan tüm personelin kuruluşta icra edeceği işe göre diplomalarının, kurs belgelerinin ve nüfus cüzdanlarının suretleri ve iki adet vesikalık fotoğrafları,
f) Çalışan tabiplerin diploma veya varsa uzmanlık belgelerinin birer örnekleri ile ikişer
adet vesikalık fotoğrafları,
g) Sağlık kuruluşu bünyesinde bulundurulacak elektroterapi cihazları, ultrasound, pasif jimnastik, lifting cihazları, laser epilasyon cihazları vb. cihazların sahip oldukları yerli üretim için T.S.E. belgesi, ithal cihazlar için o ülkede kullanılıp satıldığına dair ilgili sağlık otoritelerince onaylı sağlık sertifikalarının orijinal belgeleri ile Türkçe tercümelerinin birer örneklerinin, bulundurulması şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir