2022’de Girişimcilik İçin Dünyanın En İyi MBA Programları

mba

Türkçe’de İşletme Yüksek Lisansı olarak bilinen MBA (Master Business Administration) dünyanın birçok ülkesinde girişimcilik için en kritik süreçleri içerir. Dünya trendlerini yakalayan bir girişimci olarak MBA derecesinde eğitim almayı planlayanlar için önümüzdeki yıl en iyi düzeyde eğitim alınabilecek MBA programları Poets&Quants açıklandı.

Girişimcilik düzeyinde dünyanın en iyi MBA programları listesinin tepesinde Washington Üniversitesi’ndeki Olin İşletme Okulu yer aldı.

PQ tarafından hazırlanan liste sadece girişimciliği öğrenmek değil aynı zamanda yeni bir girişim başlatma, finansal alışkanlıklar ve dünya trendleri ile ilgili olmayı da açıklıyordu. 2022 yılı için hazırlanan en İyi MBA Programlarının ilk 5 sırasındaki tüm okullar ABD ve İspanya’da bulunuyor.

Olin İşletme okulu son 3 yıldır listenin tepesinde yer alarak bu alanda kırılması güç bir rekora imza atmayı başardı. Listenin 2’nci sırasında ise Babson Üniversitesi yer alıyor. Bu da geçen yıl ile aynı sıralamayı aldığını gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sizi Harika Bir Kariyere Götürecek 54 Mülakat Soru Cevapları

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2022’de Girişimcilik İçin Dünyanın En İyi MBA Programları listesinin 3’ncü sırasını ise geçen yıl 15’nci sırada bulunan Rice Üniversitesi – Jones İşletme Enstitüsü aldı. Dördüncü sırayı ise 3 basamak birden yükselen Barcelona merkezli ESADE MBA programı yer alıyor. 5’in son sırasında ise Madrid merkezli IE Business Scholl bulunuyor.

MBA PROGRAMLARININ AMACI

MBA Programlarının genel amacı girişimcileri pazarlama, ekonomi ve finans, girişimcilik, iletişim, insan kaynakları, yönetim ve liderlik becerileri, operasyon yönetimi ve şirketlerde yöneticilik yapmanın bilimsel ve akademik eğitimleri konusunda geliştirmektir. Bu alanda başarıya ulaşanları çok iyi bir kariyer beklemektedir. Dünyadaki ekonomi trendlerinin büyük bir kısmı MBA programlarında derece almayı başaran kişiler tarafından üstlenilmiştir.

MBA programlarının genel olarak ortaya çıkışı, ABD’nin hızlı sanayileşmeye başladığı dönemlerde 19. yüzyılın sonlarına doğru olmuştur. İşletmelerin tüm dünyada büyümesi, daha global bir organizasyon hale gelmesi ile birlikte yönetimsel sıkıntılar doğmuş ve şirketler bu sorunları çözebilmek için bilimsel ve akademik bir program oluşturma, talep etme yoluna sürüklenmiştir. Özellikle son 20-30 yıl içerisinde tüm dünyada yaygınlaşmış, orta ve büyük ölçekli şirketlerde MBA yapan yöneticilere ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Durum öyle bir hal almıştır ki artık iş ilanlarında yönetici pozisyonları için MBA elzem olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok İş İmkanı Olan 16 Bölümler ve Meslekler

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık