1. Anasayfa
  2. İnsan Kaynakları

Sizi Harika Bir Kariyere Götürecek 54 Mülakat Soruları ve Cevapları

Sizi Harika Bir Kariyere Götürecek 54 Mülakat Soruları ve Cevapları
0

Günümüz dünyasında mülakata girmeden iyi bir kariyer sahibi olmak neredeyse imkansız hale geldi. Devlete yönelik memuriyet pozisyonu için bile başarılı bir mülakat süreci geçirmeniz gerekiyor. Peki mülakatlarda en çok hangi mülakat soruları soruluyor, bunlara en iyi cevaplar neler olabilir?

İyi bir CV’ye sahipseniz muhtemelen yeni bir kariyer için birçok fırsat elde edersiniz. Ancak bu fırsatları elde eden birçok başarılı insan mülakat soruları karşısında büyük sıkıntılar yaşar ve kariyerinde istediği ilerlemeyi elde edemez. Dünyadaki hemen hemen tüm şirketlerde İnsan Kaynakları tarafından yeni işe alınacak kişiler ile mülakat yapılır ve bu mülakatlarda genellikle birbirine yakın sorular sorulur.

Dersine iyi çalışan bir insan mülakat soruları karşısında çaresiz kalmaz, ancak birçok spesifik konu nedeniyle mülakatlarda istediğiniz başarıyı elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle daha önce sorulan mülakat sorularına göz atmak sizi daha rahat hissettirebilir, ancak bu sorular ve cevaplar sizi istediğiniz yere götürmek konusunda elbette yeterli olmayacaktır. Çünkü her şirketin farklı bir kültürü vardır ve bir işi istemeden önce şirket kültürü hakkında bilgiler elde etmek amacıyla o şirkette çalışanlar ile görüşmeye çalışmanızı öneririz. O şirkette çalışanlara ulaşmanın en iyi yolu ise Linkedin‘dir.

Peki mülakatta en çok hangi sorular soruluyor, bu sorulara nasıl yanıtlar vermeliyiz… İşte en çok sorulan 54 mülakat sorusu ve cevapları…

1. Bana kendinizden biraz bahseder misiniz?

Bu soru basit gözüküyor, ancak pek çok insan buna hazırlanmakta başarısız, ama bu çok önemli.

Tam istihdam (veya kişisel) geçmişinizi vermeyin. Bunun yerine kısa ve özlü olan ve tam olarak neden işe uygun olduğunuzu gösteren bilgileri sağlayın. Görüşmecinin bilmesini istediğiniz 2-3 özel başarı ya da deneyimle başlamak iyi bir fikir olacaktır.

2. Bu pozisyonu nasıl duydunuz?

Genellikle zararsız bir mülakat sorusu, aslında bu, şirkete karşı olan tutkunuzu, bağlantınızı ortaya koymak ve öne çıkmak için mükemmel bir fırsat. Örneğin, bir arkadaş ya da profesyonel bir kişi aracılığıyla pozisyonu öğrendiyseniz, adını söyleyin ve ardından bu pozisyon için heyecanlı olduğunuzu paylaşın.

3. Şirket hakkında ne biliyorsunuz?

Herhangi bir aday şirketin “Hakkında” sayfasını okuyabilir ve bunu yorumlayabilir. Yani, mülakatta bu sorulduğunda, mutlaka şirketin misyonunu anladığınıza dair bir şeyler görmek isteyip, şirketi önemsediğini bilmek istiyorlar. Şirketin hedeflerini anladığınızı gösteren bir satırla başlayın, web sitesinden birkaç anahtar kelime ve kelime öbeği kullanın ve şirketin misyonunu yorumlama çalışın. Elbette buna daha önce çalışmanız gerekecek.

4. Bu işi neden istiyorsun?

Yine, şirketler iş konusunda tutkulu olan kişileri işe almak istiyorlar, bu yüzden pozisyonu neden istediğiniz hakkında harika bir cevaba sahip olmalısınız. (Ve eğer yapmazsanız? Muhtemelen başka bir yere başvurmalısınız.) Öncelikle, rolü sizin için mükemmel hale getiren birkaç temel faktörü tanımlayın (ör. “Müşteri desteğini seviyorum çünkü sürekli insan etkileşimini ve memnuniyeti seviyorum.”), sonra şirketi neden sevdiğini paylaşın (örneğin,“ Her zaman eğitim konusunda tutkuluydum ve bence siz harika şeyler yapıyorsunuz, bu yüzden bunun bir parçası olmak istiyorum. “).

5. Neden seni işe almalıyız?

Mülakat soruları arasında neredeyse her mülakatta yer alan bir sorudur. Bu sorunun asla net bir cevabı olamaz, kendinizi olabildiğince iyi bir şekilde maksimum 3 cümlede anlatmanız yeterli olacaktır. Şirketler tutkunuzu öğrenmek istiyorlar, tutku dolu bir cümle harika olacaktır. ör. “Çünkü bu konuda(pozisyon) en iyisi olmak istiyorum” gibi bir cümle kesinlikle fark yaratır.

6. En büyük profesyonel gücünüz nedir?

Bu soruya cevap verirken, görüşmenizin duymak istediğini şeyleri söylemek yerine gerçek güçlü yanlarınızı paylaşın. Pozisyon  için en çok hedeflenen güçlü yönlerinizi seçin. Örneğin “insan becerileri” yerine, “ikna edici iletişim” veya “ilişki kurma” yı da seçmek mantıklı olacaktır. Ardından, bu özellikleri profesyonel bir ortamda nasıl gösterdiğinize dair bir örnekle takip edin.

7. Zayıf yönleriniz nelerdir?

Mülakatta sizinle görüşen kişinin bu sorudaki genel amacı öz farkındalığınızı ve dürüstlüğünüzü ölçmektir. Tamamen mükemmelim demek sizi muhtemelen dürüst yapmayacaktır, bu nedenle iş ile ilgili olacak şekilde gerçekten zayıf yönlerinizi ortaya koyun ancak bu zayıf yönlerinizi geliştirmek için yaptıklarınızı da dile getirin. Örneğin topluluğa hitap etmekten çekiniyorsunuz ama bunun için bir kursa katılmak için hevesli olduğunuzu belirtebilirsiniz.

8. En büyük profesyonel başarınız nedir?

Bu tamamen kişisel bir soru ve dürüst olmak önemlidir. Daha önce çalıştığınız işler veya katıldığınız programlarda başardığınız profesyonel bir süreci dile getirin. Hatta bu ilk işiniz ise stajlardaki deneyimlerinizi de paylaşmaktan çekinmeyin.

9. Bana işte karşılaştığınız bir sorundan ve bununla nasıl başa çıktığınızdan bahsedin.

Bu mülakat sorusunu sorulduğunda, görüşmeciniz sorunlara nasıl cevap vereceğiniz konusunda bir fikir sahibi olmak istiyor. Kişisel bir soru olması nedeniyle tamamen dürüst olarak iş hayatında karşılaştığınız en önemli sorundan ve bu sorun karşısındaki tutumunuzdan bahsedin.

10. Kendinizi beş yıl içinde nerede görüyorsunuz?

Yine mülakat soruları arasında en çok yer alması nedeniyle dikkat çeken bir sorudur. Bu sorunun elbette net bir cevabı yoktur, İnsan Kaynakları yetkilisi bu soruya hoşuna gidebilecek bir cevap verirseniz size artı puan verecektir, ama çok rahatsız edici bir cevap vermemeniz durumunda size eksi puan vermeyecektir. Bu açıdan zararsız bir sorudur. Genel olarak adayların en çok sıkıntı yaşadığı soru olmasına karşılık, yapabileceğiniz en iyi şey şirket için düşünüldüğünüz pozisyon hakkında yapmak istediklerinizi dile getirmektir. Örneğin “pozisyonumu yükseltmek için şirket hedeflerine uygun çalışmayı sürdürerek”, “Bu şirkette çalışmaya devam ediyorken” olabilir.

11. Hayalinizdeki iş nedir?

Benzer hatlar boyunca, görüşmeci bu pozisyonun gerçekten kariyer hedeflerinize uygun olup olmadığını ortaya çıkarmak istiyor. İlgilendiğiniz pozisyonun bir üst pozisyonu belirtmeniz yeterli olacaktır.

12. Başka hangi şirketler ile görüştünüz?

İnsan Kaynakları yetkilisi bu soruyu genellikle, girmek istediğiniz pozisyona bağlı endüstri ile ilgili olup olmadığınızı öğrenmek istiyor. Örneğin bir teknoloji firmasındaki bir pozisyon için başvurduysanız, daha önce de teknoloji şirketleriyle görüşme yapmış olmanız, sektöre hevesli olduğunuzu ortaya koyar.

13. Mevcut işinizden neden ayrılıyorsunuz?

Bu zorlu bir soru ama sorulacağından emin olabilirsin. Kesinlikle olumlu şeyler söyleyin, geçmişteki işverenleriniz hakkında olumsuz yorumlar yapmak size kazanç sağlamayacaktır. Bunun yerine, yeni fırsatları üstlenmeye hevesli olduğunuzu ve görüşme yaptığınız pozisyonun şu anki veya son konumunuzdan daha iyi bir uyum sağlayabileceğini gösteren bir şekilde çerçeve çizin. Örneğin, “Başından sonuna kadar ürün geliştirmenin bir parçası olmayı gerçekten çok isterdim ve biliyorum ki bu fırsatı ancak burada bulabilirim.”

14. Neden Kovuldunuz?

Eğer kovulduysanız kesinlikle karşılaşacağınız sert bir sorudur. Burada yapmanız gereken şey, dürüst olmak ve geleceğinizi yeniden şekillendirmek için hazır olduğunuzu belirtmek olmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Saatlik İşçi Bulmanın 4 Yolu

15. Yeni bir pozisyonda ne ararsınız?

Bir pozisyon ile ilgileniyorsanız ilk olarak o pozisyon için hedeflerinizi ortaya koymuş olmanız gerekiyor. Bu nedenle bu soru ile karşılaştığınız zaman açık ve net bir şekilde pozisyonun size katacağı değerlerden bahsetmeniz yeterli olacak.

16. Ne tür iş ortamı tercih edersiniz?

İdeal olarak, başvurduğunuz şirketin ortamına benzer bir ortam belirtmeniz yeterli. Açık bir şekilde maksimum tek cümle.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

17. Yönetim tarzınız nedir?

Güçlü ama esnek bir yönetim tarzı tüm şirketlerin genel yönelimidir. Bu nedenle “her durum ve her takım üyesinin farklı bir stratejiye ihtiyacı olsa da, çalışan ilişkilerimi bir koç olarak ele almaya eğilimliyim” demek işinize yarayacaktır.

18. Patronunuz ve meslektaşlarınız sizi nasıl tanımlar?

Her şeyden önce dürüst olun (unutmayın, eğer bu işi alırsanız, işe alma müdürü eski patronlarınızı ve iş arkadaşlarınızı arayacaktır). Genel olarak önceki iş yerlerinde çalıştığınız pozisyona olan bakış açısını değerlendirerek güçlü yanlarınızı ve özellikleri ortaya çıkarmaya çalışın.

19. Uzun dönem işsizliğini nasıl açıklarsınız?

Eğer bir süre işsiz kalmışsanız, direk olarak yaptıklarınızı açık bir şekilde dile getirin ve hedeflerinizden bahsedin. Örneğin “O zaman ara vermeye karar vermiştim, ancak bugün bu işletmeye … yönlerde katkıda bulunmaya hazırım.”

20. Kariyer yolunuzu neden değiştirdiniz?

Başka bir pozisyonda çalıştıktan sonra, pozisyonunuzdan farklı bir iş için başvuruda bulunduysanız büyük ihtimal ile karşılacağınız sorudur. Bu mülakat sorusuna cevap verirken, önceki pozisyonunuzun deneyiminin yeni pozisyonunuza yapabileceği katkıdan bahsedin.

21. Baskı veya stresli durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Hemen hemen her işletmede baskı ve stresli durumlar olur. Ancak personel bu durumlarda genellikle olumsuz bir tavır takınır. Bu soru ile karşılaştığınız zaman stres ve baskı karşısındaki güçlü duruşunuzu ifade etmelisiniz. Ancak basit cümleler sizi samimiyetsiz yapacaktır. Bu nedenle ilk olarak stres ve baskıyı yenmek için birkaç kitap okumanız faydalı olacaktır. Bunu sadece soruya cevap vermek için değil, gerçekten ihtiyacınız olacağı için öğrenmelisiniz. Evet, gerçekten buna ihtiyacınız olacak. (Mülakat soruları arasında en çok sorulan sorular arasındadır)

22. Bu işte ilk 30, 60 veya 90 gününüzde ne yapmayı planlıyorsunuz?

Heyecanlı ve kararlı bir şekilde ilk hedeflerinizi açıklamaya başlayarak, personel ile tanışma, e-posta listelerine göz atmak, çalışılan önemli işletme veya kişilikler ile yakınlık kurmak, şirket kültürünü öğrenmek, çalışma prensiplerine göz atmak öncelikli cevaplarınız olabilir.

23. Maaş beklentiniz nedir?

İlk olarak mülakata katılmadan önce mutlak suretle ilgilendiğiniz pozisyonun ortalama maaşını ve işletmenin pazardaki rolünü gözden geçirerek bir maaş aralığı belirlemeniz gerekiyor. Çünkü çok büyük ihtimal ile bu soru mülakatta size yöneltilecektir. Bu araştırmaları yapmak için Linkedin’de mevcut pozisyonda çalışan insanlara danışmak iyi bir fikir olacaktır. Çok düşük veya çok yüksek bir maaş belirtmeyin, insan kaynakları yetkilisi sadece bu konuda esnek olduğunuzu öğrenmek istiyor.

24. İş dışında ne yapmaktan hoşlanırsınız?

Genellikle şirket kültürüne uygun bireyler ile çalışmak isteyen işletmelerin mülakatlarda sorduğu bir sorudur. Bu konuda açık olmak iyidir, ancak yine de genel geçer cevaplar vermeniz daha mantıklı olabilir. Yürüyüş, güzel bir yemek, spor, sinema gibi klasik cevaplar yeterli olacaktır. Ancak elbette dürüst olmanızı tavsiye ederiz.

25. Eğer bir hayvan olsaydınız hangisini olmak isterdiniz?

Bu mülakatlarda sorulan zararsız sorulardan biridir. Çok rahatsız edici bir cevap vermediğiniz sürece genellikle bonus puan elde edersiniz.

Mülakatlarda sorulan bu sorunun amacı genel olarak nasıl ayakta durmaya çalıştığınızı ve olaylar karşınızdaki refleksinizi öğrenmektir. Bu soru sayesinde güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmak için fırsat elde edersiniz. Sıklıkla psikolojik bir tahlil amacıyla da kullanılan bu sorunun doğru bir cevabı yoktur. Özgür ve güçlü bir hayvan seçmek iyi bir fikir olabilir, örneğin bir kartal.

26. Bir arabaya kaç tenis topu sığdırabilirsiniz?

1.000? 10.000? 100,000?

Evet gerçekten sıklıkla sorulan bir soru. Özellikle kantitatif işlerde bu gibi zekice sorular sorulabilir. Ancak, görüşmecinin tam olarak bir numara istemediğini unutmayın, görüşmeci bu soru ile size neyin sorulmakta olduğunu anladığınızdan emin olmak ve istematik ve mantıklı bir şekilde harekete geçmenizi görmek ister. Yani, sadece derin bir nefes alın ve matematikten düşünmeye başlayın. (Bir kalem ve kağıt istemekten çekinmeyin)

27. -Özel Sorular-

Mülakat yetkilisi aile ve kişisel hayatınız hakkında da birçok soru yöneltebilir. Bu sorular genellikle sizi köşeye sıkıştırmak amacı taşımak yerine sizin fikirlerinizi öğrenmek, sizi konuşturmak amacıyladır. Örneğin nerede doğdunuz, aileniz kaç kişilik, evlenmeyi düşünüyor musunuz, kaç çocuk yapmayı düşünüyorsunuz gibi…

28. Bize bir sorunuz var mı?

Genellikle mülakatların sonunda yer alan bir sorudur. Burada ilgilendiğiniz pozisyon hakkında birkaç soru sormanızı mutlaka öneririz.

29. Bir salyangoz 30 metre derinliğindeki bir kuyuya düşüyor. Her gün gündüz 3 metre tırmanıyor, gece uyuduğunda 2 metre aşağıya kayıyor. Bu salyangoz kuyudan kaç günde kurtulur?

Mülakatlarda son zamanlarda böyle sorular daha fazla sorulmaya başlandı. Sizin analitik bir çerçevede mantık yürütmeye çalışmanız bekleniyor. Cevap elbette 30.

İLGİNÇ MÜLAKAT SORULARI

Genellikle net bir cevabı olmayan ve sizin mantığınızı yürütmenizi isteyen birçok soru da mülakatlarda sorulur. Bu sorulara göz atarak, önceden bir mantık yürütmeniz mantıklı olabilir.

30. Avcı mısınız, toplayıcı mı?

31. Mülakattan sonra ofisten çıktık ve 10 milyon dolar kazandığını öğrendiniz? Ne yapardınız.

32. Arabanızda yalnız kaldığınızda genellikle ne düşünürsünüz?

33. Birisine verdiğin son hediye neydi?

34. Lisede en sevdiğiniz şey nedir?

35. Televizyonda izlediğiniz son şey nedir ve neden izlemeyi tercih ettiniz?

36. Son zamanlarda başınıza gelen en komik şey nedir?

37. Bu işi alamazsan, yedek planın ne?

38. Sana ne ilham verir?

39. Bana önümüzdeki beş dakika içinde bilmediğim bir şey öğret?

40. Hafızanızı nasıl değerlendirirsiniz?

41. Sabah uyandığınızda 2,000 okunmamış e-maile sahip olsaydınız ve bunlardan sadece 300 tanesini cevaplayabilseydiniz, hangisine cevap vereceğinizi nasıl seçersiniz?

42. New York’ta kaç pencere olduğunu tahmin edin_

43. Kör olan bir kişiye sarı rengini tarif edin?

44. Size bir fil verdik, bu fili başkasına veremezsiniz ve satamazsınız? Ne yapardınız?

45. Birisini yapmak istemediği bir şeyi yapmaya nasıl ikna edersiniz?

46. Bir aslan ve kaplan savaşırsa, kim kazanırdı ve neden?

47. Bir film karakteriysen, kim olurdun ve neden?

48. Eğer bir çiçek olsaydın, ne olurdun ve neden?

49. Uçak kazasında hayatta kalan tek kişi olsaydınız ne yapardınız?

50. En iyi arkadaşın seni nasıl tanımlar?

51. Ne hakkında endişeleniyorsunuz?

52. ‘Aile’ senin için ne ifade ediyor?

53. Bana kimseye söylemediğin bir şey söyle?

54. Senin gibi birisini işe alır mısın, neden?

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir