Demir Fiyatları Katlandı! İnşaatlar Tehlikede

demir

Türkiye ekonomisinin uzun yıllardır lokomotifi konumunda bulunan inşaat sektörünün en önemli gider kalemleri arasında yer alan demir fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte inşaat maliyetlerinde büyük artış yaşanıyor. Demir fiyatları 18 ayda 2.5 kat yükseldi, halen de fiyatlara her yeni gün zam geliyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Geçtiğimiz yılın başında tonu bin 900 lira civarında satılan demirin tonu Eylül 2018 itibarıyla 4 bin 200 liraya dayanmış durumda. Bu da inşaat maliyetlerinde büyük bir artışa yol açmış durumda. İnşaatlardaki maliyet yükselişi nedeniyle müteahhitlerin inşaatların yapımına bir süre ara vermeye başladığı haberlerinin en büyük nedeni de demir fiyatları.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada “

Devlet, kartellerin inşaatçıları kazıklamasına göz yumuyor. Döviz kurları yukarıya doğru tırmanmadan önce zaten yüzde 50 fiyat artışı yaşanmıştı. Sonra kur bahanesiyle gün aşırı zam gelmeye başladı. Şu anda müteahhitlik sektörünün maliyet açısından en büyük sorunlarından biri demir. Son bir ayda çok sayıda kişi ‘sözleşme fesih kararnamesi‘ çıkarılması için bizden destek beklediklerini söylemeye başladı. Çünkü ihalelerde verdikleri tekliflerdeki maliyet hesapları altüst oldu, bu nedenle işe başlamak istemiyorlar. Hükümetin seyirci kalması iflasları tetikleyecek” ifadelerini kullandı.

ADANA Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, ise yaptığı açıklamada, “

Yılbaşından bu yana doların yüzde 73, demir fiyatları yüzde 53, çimento fiyatları yüzde 53, akaryakıt fiyatları yüzde 25, kredi faizleri ise yüzde 133’e civarında artış gösterdi. Biz bakanlığın yerli malı açıklaması için çalışmalar yapıyoruz ve bu oranı gün geçtikçe yükseltiyoruz, fiyat farkı konusunda da devletin kayıtsız kalmaması gerekiyor.” dedi.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık