4 Bin Lira Maaşla Çalışacak Personel Bulamıyorlar
 1. Anasayfa
 2. Ekonomi

4 Bin Lira Maaşla Çalışacak Personel Bulamıyorlar

8

Türkiye ekonomisine önemli bir katma değer oluşturan Akdeniz Sanayi Sitesi’nde işyeri sahipleri, aylık 3-4 bin liraya kadar maaşla bile işçi bulamamanın sıkıntısını yaşıyor.

Otomotiv, makine, ahşap ve çeşitli imalat sektörlerinde faaliyetlerin gösterildiği toplam 2 bin 500 işletmede halihazırda 16 bine yakın kişi çalışıyor. Ancak son zamanlarda birçok işletme personel arayışına girmesine rağmen personel bulamıyor. Aylık 3-4 bin liraya kadar maaş sunmalarına rağmen personel bulamadıklarını ifade eden Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, sanayicilerin şuanda en büyük ihtiyaçlarının personel olduğunu kaydetti.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, “Son yıllarda sanayicilerimizin en önemli sıkıntılarının başında teknik eleman ihtiyacı geliyor. Bu sorunları çözmek için meslek liselerinin sayısı arttırıldı ama bir türlü bu sorun çözülemiyor. Meslek liselerinde istenilen verimlilik henüz elde edilemedi.İşletmelerle, liseler arasında işbirlikleri yapılıyor. Fabrikaların, küçük esnafların en büyük ihtiyacı bugün teknik personeldir” dedi.

Akdeniz Sanayi Sitesi’ndeki işletmelerin yaptığı iş ve mali yapısına göre çırak, kalfa ve ustalarına maaşlar verdiğini dile getiren Öztürk, “Çırak olarak işe giren kişi devlet tarafından sigortalı ve asgari ücretin üçte biri hesabına yatırılıyor. Bu uygulama iyi oldu. Çırak devlet güvencesi altına girdi. Meslek Liselerinden staja gelenlerde, staj süresince asgari ücretin üçte biri yatırılıyor. Nitelikli bir personel de asgari ücretten, 3-4 bine kadar maaş alabiliyor. Teknik şekilde donanımlı bir usta en düşük memur maaşından fazla maaş alabiliyor. Sanayi koşullar diğer alanla göre biraz ağır. Kendini ispatlamış, ustaların dükkanı önünde müşteri kuyrukları oluşuyor. Kaliteli, uygun fiyatlı ve müşteri odaklı çalışan her ustaya sanayi sitemizle iş imkanı var” ifadelerini kullandı.

İHA
İsa Akar-Memiş Akın
http://www.iha.com.tr/haber-4-bin-tl-maasla-calisacak-eleman-bulamiyorlar-714989/

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (8)

 1. 3 4 bin maas veriyomus millet kan agliyo maasimizi alamiyoruz diye nitelikleri olanlar aliyomus bide cirak kalfa asgarinin 4 de biri yada asgari semer vurmaya esek ariyo bunlar

 2. Merhaba oyle bi olup haberimizmi yok

 3. Iyi aksamlar Azeri kardeslerede is varmi sizde ben azeri turkuyum Azerbaycanda yasiyorum uyqun bir is olursa hemen gelirim

  • Gelme gardaş buraya suriyelileri doldurdular Türk çalışanlar işsiz kaldı. 3-4 bin dedikleri rakamı ödeseler millet kapılarında kuyruğa girer. Ay başı maaşını alamazsın. Parça parça maaşını hiç ederler. Burada bu kadar işsiz varken gelmeyin. Millet evini çocuğunu geçindirme mucadelesi veriyor. Suriyelileri sigortasız üç kuruşa çalıştıran patronlar yüzünden milletin canı burnunda zaten!

  • Yurt dışında çalışmak istiyorum mesleğim inşaat ustası kalıpcı yaşım 37 hiç bir engelim yoktur tlf 05352858467

  • Yalan vallahide billahide yalan 4000 tl maaşı kimse vermiyor

 4. 1 Mayıs 2018

  nerde 3 4 bin maas veren yer askari ucrete talibiz kaynakciyim ben ama tarlada calisiyorum hic hakkimizi veren yok o yuzden tarlada calisiyorum

Bir yanıt yazın