Efsanevi Ses Sanatçısı Aretha Franklin’den 8 İlham Verici Söz

Efsanevi Ses Sanatçısı Aretha Franklin’den 8 İlham Verici Söz hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Efsanevi Ses Sanatçısı Aretha Franklin’den 8 İlham Verici Söz ile benzer konular hakkında bilgi almak için Başarı Hikayeleri, Girişimcilik kategorimize göz atabilirsiniz.

Pek çoğumuz bilmez fakat inanılmaz ‘’Respect’’ şarkısını ilk kez kayda alan Aretha Franklin değildir. Otis Redding, şarkıyı ilk kez kayda alan büyük bir yetenektir. Fakat Aretha şarkıyı söylediğinde Otis ‘’şarkımı kaybettim’’ demiştir.

Gösterişli kariyeri sırasında, Soul müziğin kraliçesi müzik endüstrisinin en yüksek onurlarına erişmiştir: 18 Grammy ödülü, Grammy Hayat Boyu Başarı ve Efsane ödülleri ve 1987’de Rock’n Roll Hall of Fame’e kabul edilen ilk kadın olmak gibi… 1990’larda Kennedy Center tarafndan onurlandırılan seçkinlerdendi ve Ulusal Sanat Madalyası sahibi de oldu.

2005’te memleketi Michigan’da, 19 yıl önce Michigan Eyaletinin sesini ‘’değer biçilemez bir doğal güzellik’’ olarak anmasından sonra, eyaletin Rock And Roll Efsaneleri arasına alınmıştır. Aynı yıl Başkanlık Özgürlük Madalyası da almıştır.

Franklin, Başkan Barack Obama’nın 2009’daki ünlü yemin töreninde de sahne almıştır. 2016’da New Yorker’a verdiği bir demeçte Obama, Franklin ve onun mirası hakkındaki görüşlerini şöyle aktarmıştır:

‘’ Kimse Afrika-Amerikalıların ruhu ve blues, R&B ve Rock and Roll arasındaki bağlantıyı onun gibi kuramamıştır—büyük zorlukların ve acıların nasıl böyle umut, hayat ve güzellik dolu bir şeye dönüştüğünü de onun gibi aktaramamıştır. Aretha söylemeye başladığında Amerikan tarihinin gözleri dolar. Amerikan olmanın ne demek olduğunu çok iyi kavrıyor, en alt tabakadan en üstüne, iyiden kötüye, sentezleyerek, barştırarak, büyüleyerek…’’

Müziğin gücü ve işiyle ilgili Franklin’in 8 ilham verici ünlü sözü:

– Şarkılarımın kadınlar için birer marş haline geleceğini bilmiyordum. Fakat çok mutluyum. Kadınlar büyük olasılıkla sözlerimde hemen kendilerini buldular. Hepimiz birbirimizden bir şeyler öğrenebiliriz, müziğimden ilham alınması ve müziğimin amaçlara eşlik etmesi mükemmel bir şey.

– Müzik değişiyor, ve ben de yanında değişeceğim.

– Birinin yüzünü gülümsetebiliyorsam bile bana yeter. İnsanların birbirini anlamasına yardımcı olma adına müzik evrenseldir, evrensel ve bulaşıcı.

– Ben gerçekçilere müzik yapıyorum. Müziğimi olduğu gibi kabul edebilenlere.

– Bana hangi kaydımı bir zaman kapsülüne koymak istediğimi sordular ve onlara ‘’Respect’’ (Saygı) cevabını verdim. Çünkü tüm insanlar saygı ister, küçük çocuklar ve bebekler bile. İnsan olarak birbirimizden saygı görmek hakkımız.

– Her zaman yarı emeklilikteyim, asla tam olarak emekli olmayacağım. Kim sadece bir yerde oturmak ister ki? Ben insanları seviyorum. Sahne almayı seviyorum. Bu hep böyleydi, hep de böyle olacak.

– Her doğum günü bir hediyedir. Diğer her gün de.

– Her zaman bir yerlerde şarkı söylüyor olacağım.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Efsanevi Ses Sanatçısı Aretha Franklin’den 8 İlham Verici Söz hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!