Demir Fiyatları Katlandı! İnşaatlar Tehlikede

Demir Fiyatları Katlandı! İnşaatlar Tehlikede hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Demir Fiyatları Katlandı! İnşaatlar Tehlikede ile benzer konular hakkında bilgi almak için Ekonomi kategorimize göz atabilirsiniz.

Türkiye ekonomisinin uzun yıllardır lokomotifi konumunda bulunan inşaat sektörünün en önemli gider kalemleri arasında yer alan demir fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte inşaat maliyetlerinde büyük artış yaşanıyor. Demir fiyatları 18 ayda 2.5 kat yükseldi, halen de fiyatlara her yeni gün zam geliyor.

Geçtiğimiz yılın başında tonu bin 900 lira civarında satılan demirin tonu Eylül 2018 itibarıyla 4 bin 200 liraya dayanmış durumda. Bu da inşaat maliyetlerinde büyük bir artışa yol açmış durumda. İnşaatlardaki maliyet yükselişi nedeniyle müteahhitlerin inşaatların yapımına bir süre ara vermeye başladığı haberlerinin en büyük nedeni de demir fiyatları.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada “

Devlet, kartellerin inşaatçıları kazıklamasına göz yumuyor. Döviz kurları yukarıya doğru tırmanmadan önce zaten yüzde 50 fiyat artışı yaşanmıştı. Sonra kur bahanesiyle gün aşırı zam gelmeye başladı. Şu anda müteahhitlik sektörünün maliyet açısından en büyük sorunlarından biri demir. Son bir ayda çok sayıda kişi ‘sözleşme fesih kararnamesi‘ çıkarılması için bizden destek beklediklerini söylemeye başladı. Çünkü ihalelerde verdikleri tekliflerdeki maliyet hesapları altüst oldu, bu nedenle işe başlamak istemiyorlar. Hükümetin seyirci kalması iflasları tetikleyecek” ifadelerini kullandı.

ADANA Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, ise yaptığı açıklamada, “

Yılbaşından bu yana doların yüzde 73, demir fiyatları yüzde 53, çimento fiyatları yüzde 53, akaryakıt fiyatları yüzde 25, kredi faizleri ise yüzde 133’e civarında artış gösterdi. Biz bakanlığın yerli malı açıklaması için çalışmalar yapıyoruz ve bu oranı gün geçtikçe yükseltiyoruz, fiyat farkı konusunda da devletin kayıtsız kalmaması gerekiyor.” dedi.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Demir Fiyatları Katlandı! İnşaatlar Tehlikede hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Demir Fiyatları Katlandı! İnşaatlar Tehlikede” üzerine bir yorum

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!