Bugün Başlayabileceğiniz 12 İnternetten Para Kazanma Yolu
  1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Bugün Başlayabileceğiniz 12 İnternetten Para Kazanma Yolu

0

Birçoğumuzun en büyük hayali oturduğumuz yerden para kazanmaktır. İnternetten para kazanma yolları da son 20 yıldır bunu sağlayabilmenin en etkili yolları arasında yer alıyor. Ancak gelişen dünya ile birlikte bireysel olarak çok fazla çaba sarf etmeden internetten para kazanmak da kolay değil. Bu nedenle her yöntem için düzenli bir çalışma programı hazırlamanız ve belirli alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Ancak her halükarda daha hızlı olarak başlayabileceğiniz internetten para kazanma yolları bulunuyor. Sizler için bugün dahi başlayabileceğiniz en iyi internetten para kazanma yollarını inceledik. Elbette daha önce belirttiğimiz üzere, tüm yollar sizin teknik bilgi seviyenize uygun olmayabilir. Eğer bir internetten para kazanma yoluna daha sıcak baktıysanız, bunu sağlamak üzere bir süre kendinizi geliştirmenizi de öneriyoruz.

Bu rehberde yer alan iş fikirlerinin çoğu ise daha hızlı bir şekilde başlayabileceğiniz internetten para kazanma yolları yer almaktadır. Daha fazla gelir potansiyeli içeren iş fikirleri için İnternetten Para Kazanmanın 36 Yolu adlı kapsamlı rehberimize göz atmanızı mutlaka öneriyoruz.

1. FORUM EDİTÖRÜ

Facebook, Twitter ve Instagram’ın gelişimi ile birlikte forumlar değerini bir nebze kaybetmiş olsa da, hala kendi alanında çok iyi içeriklerin bulunabildiği binlerce forum var. Bu forumlarda editörlük yaparak gelir sağlama şansınız var. Birçok forum, kategorilere uygun özgün içerik sağlayan editörlere gelir sağlamaktadır. Örneğin, Türkiye’de ortalama olarak 100 mesaj için 10 TL ödeme yapılmaktadır.

İş bulabilmenizin kesin bir yöntemi yok, genel olarak forumların iletişim bölümlerine bir mesaj bırakmanız yeterli olabilir. Ek olarak webmasterlerin buluştuğu internet sitelerine üye olarak da ilan bırakabilirsiniz. İngilizce biliyorsanız Odeks ve Guru üzerinden çok daha hızlı iş bulabilirsiniz.

2. SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Küçük ve orta ölçekteki işletmelerin neredeyse tamamı sosyal medyada bulunur. Ancak bu işletmeler, bu türdeki ihtiyaçları için personel istihdam etmekte sorunlar yaşıyor. Bu nedenle küçük ve orta ölçekteki işletmeler internet varlığını geliştirmek için genellikle freelancerlardan destek almaktadır.

Eğer sosyal medya yönetimi konusunda kendinizi geliştirebilirseniz, aynı anda onlarca işletme için sosyal medya yöneticiliği yapabilirsiniz. Genel olarak amacınız işletmelerin Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarını açmak ve bu hesapları aktif tutmak olacak.

Sosyal medya yönetimi konusunda iş arıyorsanız, yine işletmelere bir mail atmanızı öneriyoruz. Daha önce yaptığınız işler hakkında bilgiler eklemeyi ihmal etmeyin.

3. MAKALE YAZMAK

İnternetten para kazanmanın en basit ve hızlı yollarından biridir. Elbette makale hazırladığınız konuda aktif olarak bilgi sahibi olmanız ve bunu kaliteli bir şekilde makaleye dönüştürebilmeniz gerekir. Özellikle teknik konularda hazırlanan makalelerden çok ciddi düzeyde gelir sağlayabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı rehberimize Makale Yazarak Para Kazanma bağlantısından ulaşabilirsiniz.

4. BLOG AÇMAK

Hemen hemen tüm internetten para kazanma rehberlerinde mutlaka blog açmak yer alıyor. Bu adım artık bir klasik olarak yer almayı sürdürecek. Bu adımın artık geçersiz olduğunu ve para kazandırmadığını asla düşünmeyin. Ancak insanların ilgisini çekmeyecek düzeyde, “bugün sabah ne yaptım” gibi içeriklere sahip bloglardan bahsetmiyoruz. Alanında uzman içeriklerin yer aldığı bloglara yönelmeniz gerekiyor. Aslında konunun ne olduğunun çok fazla önemi yok, eğer alanında uzman içeriklere sahip bir blog açmayı başarır ve blogunuzu ziyaret eden insanlara bir katma değer sağlayabilirseniz para kazanabilirsiniz.

Blog nasıl açılır diye merak ediyorsanız 25 Dakikada BLOG Nasıl Kurulur rehberimize göz atabilirsiniz.

Örneğin mantarlardan anlıyor musunuz? Sadece bir istiridye mantarı blogu açarak para kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, insanların aradığı ve merak ettiği konular hakkında ayrıntılı içerikler sağlamak.

Ziyaretçi çekmeyi başardığınız zaman Reklam Veren Siteler aracılığıyla bu ziyaretçilerinizden gelir sağlayabilirsiniz.

5. FREELANCER HİZMETLERİ

Fiverr, Freelancer, Sadeceon, Bionluk, Uzmankirala aracılığıyla hizmet vererek internetten para kazanabilirsiniz. Elbette insanların ihtiyaç duyacağı bir veya birkaç konuda kendinizi geliştirmeniz ve bu konularda çalışma göstermeniz gerekiyor.

Platformlarda web tasarım, içerik, çeviri, SEO, animasyon, logo, veri girişi gibi yüzlerce kategoride ilan açılabiliyor. Bu platformlara ilk giriş yaptığınız ve ilan açtığınız anda hemen iş bulma şansınız olmayabilir, ancak bulduğunuz ilk fırsatları çok iyi değerlendirerek olumlu puan almanız kritik öneme sahip bir konu.

6. ÇEVİRİ

İnternetten para kazanmanın en kolay yollarından biri de çeviridir. İngilizce başta olmak üzere bildiğiniz tüm ek dillerden çeviri yaparak para kazanabilirsiniz. Freelancer hizmet siteleri üzerinde de en çok aranan ilanlar çeviridir. Bu platformlara üye olarak çok hızlı para kazanabilirsiniz.

7. SATIŞ ORTAKLIĞI

Birçok internet sitesi, kendilerine getirdiğiniz üyeler veya müşteriler için komisyon ödemektedir. Genellikle ticari bir ürüne yönelik internet sitelerinde bulunan tavsiye programları aracılığıyla internetten gelir kazanabilirsiniz.

Özellikle sosyal medyada aktifseniz ve bu profillerinizi aktif olarak kullanıyorsanız, tavsiye programları aracılığıyla hayal bile edemeyeceğiniz kadar para kazanabilirsiniz. Ek bilgiler için Satış Ortaklığı (Affiliate) Veren Türk Siteler‘e göz atmanızı öneririz.

8. SSL SATIŞI

İnternet sitelerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla kritik bir öneme sahip olan şifreleme yazılımı SSL’ler ticari işleme sahip internet siteleri için artık zorunlu. Üstelik bu sertifika sayesinde müşteriler kendilerini daha güvende hissetmektedir. Bu doğrultuda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de SSL Sertifikalarının satışı ciddi düzeyde artmış durumda. Eğer bu konuda ayrıntılı bilgiye sahipseniz veya kendinizi geliştirebilirseniz, çok sayıda seçeneğe sahip olan SSL sertifikaları için satış veya teknik destek hizmeti verebilirsiniz.

SSL sertifikaları çok küçük siteler için bile gerekli olduğu için, bugün bile bir SSL platformunda satış ortaklığı alarak, bu sertifikaları satmak üzere hizmet verebilirsiniz.

9. İKİNCİ EL ALIM – SATIM

İnternet artış çok gelişti. İnsanlar internet üzerinden ihtiyaç duyduğu ikinci el ürünleri bile rahatlıkla alabiliyor veya satabiliyor. Türkiye’de Letgo, Sahibinden, Gittigidiyor gibi platformlar aracılığıyla ikinci el ürünleri alabilir ve satabilirsiniz. Böylelikle daha uygun fiyatlar ile pazarlık yaparak satın aldığınız ürünleri yine aynı platform üzerinden piyasa fiyatından satışa sunabilirsiniz.

Temelde bir İnternetten para kazanma yolu olsa da, birçok işlem için evinizden çıkmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Letgo’dan Para Kazanmak

10. FOTOĞRAF RESTORASYONU

Teknik olarak Ptohoshop kullanmayı bilmiyorsanız muhtemelen bu adım size uygun değildir. Ancak kendinizi geliştirebilecek bir para kazanma yolu arıyorsanız, mutlaka fotoğraf restorasyonu konusunda kendinizi geliştirmenizi öneriyoruz. Zira, gün geçtikçe insanlar fiziksel fotoğraflara çok daha fazla önem gösteriyor ve bu fotoğraflarda oluşmuş hataları düzeltmek için para harcıyor.

Fotoğraf restorasyonu hizmeti sağlamak üzere bir internet sitesi açabileceğinizi gibi sosyal medya üzerinden de sayfalar açarak bu işi online olarak yapabilirsiniz.

11. ANKET DOLDURMAK

İnternet üzerinden para kazanmanın en kolay yollarından biri. Konu hakkında ek bilgiler için Anket Doldurarak Para Kazanmak rehberimize ulaşın.

12. PINTEREST

Youtube, Facebook, Twitter ve Instagram için geç kaldığınızı düşünüyorsanız, Pinterest çok büyük bir pazar ve Türkiye’de son dönemde ciddi düzeyde trend haline geldi. Platformda para kazanabileceğiniz birçok yol bulunuyor. Bunlara göz atmak için Pinterest ile Para Kazanma Yolları rehberine göz atın.