1. Ana Sayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Satış Ortaklığı (Affiliate) Veren Siteler – Firmalar / Nedir?

Satış Ortaklığı (Affiliate) Veren Siteler – Firmalar / Nedir?
4

İnternetten para kazanmanın en etkili yollarından biri de satış ortaklığı veren siteler aracılığıyla, ürün veya hizmet satışına müşterileri yönlendirmektir. Affiliate adı verilen bu yöntem, dünya genelinde en çok kullanılan para kazanma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Siz de satış ortaklığı veren firmalar aracılığıyla, hiçbir sermaye ortaya koymadan; para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ana odaklanmanız gereken nokta, satış gerçekleştirebilmektir.

SATIŞ ORTAKLIĞI – Affiliate NEDİR?

Öncelikle satış ortaklığı fiziksel yada sanal bir satış yapan bir internet sitesi için en etkili müşteri bulma yöntemidir. Satış ortaklığında, fiziksel yada sanal ürün satış yapan ana internet sitesi için bir bağlantı oluşturulur ve bu bağlantı yayıncıya aktarılır. Bu bağlantı üzerinden gelecek her müşteri, belirli sistemler aracılığıyla takip edilir. Bu müşteri, söz konusu bağlantı üzerinden bir ürün satın aldığı vakit, yayıncıya önceden belirlenen bir komisyon tutarında ödeme yapılır. İnternet üzerindeki affiliate sistemlerinin neredeyse tamamı böyle çalışır.

Satış ortaklığı platformları genellikle web site sahipleri yada büyük sosyal medya hesaplarının sahibi olan kişilerin para kazanmak için kullandığı bir para kazanma yöntemidir. Satış ortaklığı platformlarında  birçok ürün veya hizmet satışı bulunur. Bu ürün ve hizmetlerin satışına destek sağlayarak sizde bu platformlardan komisyon alırsınız. Örneğin bir ayakkabı şirketi, bu platforma kayıt olur ve ayakkabılarını satan her kişiye yüzde 30 komisyon vereceğini söyler. Sizde bir yayıncı olarak bu platforma giriş yaparak bu ayakkabıları web siteniz, forumlar, bloglar veya sosyal medya platformlarındaki hesaplarınız aracılığıyla satarsanız bu komisyonu almaya hak kazanırsınız.

Özellikle ABD ve Avrupa’da çok aktif olan bu satış ortaklığı platformlarının benzerleri Türkiye’de de bulunuyor. Ancak batı örneklerine göre Türkiye’deki platformların gerçekten yüksek bir gelir sağladığını söylemek zor. Örneğin Norveç’te bir ayakkabı şirketi satış başına yüzde 50’ye yakın komisyon öderken, bu oran bazı Türk şirketlerinde yüzde 20’ye kadar düşmektedir. Yani 200 liralık bir ayakkabı satışı gerçekleştirirseniz eğer Norveç’te 100 lira kazanabilecekken, Türkiye’de 40 lira kazanabilirsiniz. Tabii komisyon oranları örnek amaçlıdır, bir çok ürün gamında bu oranlar büyük değişiklikler gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Affiliate Marketing Ne Kadar Kazandırır?

Satış ortaklığı kısaca bir pazarlama yöntemidir. Bir yayıncı, satış ortaklığı veren bir platforma müşteri bulmaya çalışır. Müşteri bulunabilecek çok farklı yöntemler bulunuyor. Bunlara ayrıca değineceğiz.

Affilite sistemi kısaca şöyle çalışır:

affiliate

SATIŞ ORTAKLIĞI VEREN TÜRK SİTELER

Türkiye’de satış ortaklığı (Affiliate) veren birçok e-ticaret platformu bulunmaktadır. Bu internet siteleri aracılığıyla sermayesiz bile çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Herkesin kullandığı yolu kullanmak yerine alternatifler düşünün, yaratıcı olun ve girişimcilik yeteneklerinizi kullanın. Kısa vadede çok ciddi satışlar elde etmeyi hayal etmek yerine, zamana yayın ve düzenli gelir elde etmeye çalışın. İşte değerlendirebileceğiniz Affiliate veren Türk siteleri…

1. BILETIX

Öneri: 10/9
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Türkiye’nin en büyük online bilet platformu Biletix, affiliate vermektedir. Bilet satışlarından komisyon kazanılıyor.

2. SIGORTAM.NET

Öneri: 10/9
Başvuru Paneli: Reklam Action
Hemen hemen bütün sigorta türlerine ilişkin karşılaştırmalı değerlendirmeler sunan Sigortam.net’te affiliate sistemine sahiptir. Platforma yönlendirdiğiniz kullanıcıların sigorta satın almasıyla komisyon elde ediliyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

3. MANGO

Öneri: 10/8
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
İspanya merkezli alışveriş perakendecileri arasında yer alan Mango, Gelir Ortakları platformu aracılığıyla affiliate vermektedir. Ürün satışlarından yüzde 30’a yakın komisyon elde ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En İyi Aile Dostu 10 İş Fikirleri

4. HEPSİ BURADA

Öneri: 10/8
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Türkiye’nin en büyük online perakende platformları arasında yer alan Hepsi Burada’da onlarca kategoride yüz binlerce ürüne yönelik satış yapıyor. Mağazaya yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin satışlarından, ürünler arasındaki farklı komisyon tutarlarında gelir elde edebiliyorsunuz.

5. ÇİÇEK SEPETİ

Öneri: 10/8
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Yıllardır en büyük çiçek satış sitesi olan Çiçek Sepeti, affiliate sistemine sahiptir. Web sitelerine, sosyal medyadan satış yapmayı planlayanlara eşsiz fırsatlar sağlanıyor. Ürünler için satış ortaklığından alınan komisyonlar yüzde 30’a yakındır.

6. TURKCELL

Öneri: 10/8
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Satış ortaklığı sistemine sahip olan telekomünikasyon firmaları arasında yer alan Turkcell, nispeten daha düşük komisyon oranları sunsa da sadece hat satışı değil, birçok ürün satışı için de komisyon sağlıyor.

7. DEFACTO

Öneri: 10/7
Başvuru Paneli: Reklam Action
2003’te kurulduğundan beri ciddi bir yükseliş grafiğine sahip e-ticaret platformuna sahip olan Defacto, ürün satışı başına komisyon sağlıyor.

8. KARACA

Öneri: 10/7
Başvuru Paneli: Reklam Action
Bir Türk giyim markası olan Karaca, ürün satışları başında affiliate sistemi aracılığıyla komisyon ödemektedir. Ürün gruplarına göre komisyon oranları yüzde 5 ila 30 arası değişiklik gösteriyor.

9. MORHIPO

Öneri: 10/9
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
2011 yılında Boyner Holding tarafından kurulan e-ticaret platformu Morhipo’ya yönlendirdiğiniz kullanıcıların ürün alması durumunda aldığınız komisyon bedeli ortalama yüzde 20 civarındadır. Birçok ürün grubu için destek veren e-ticaret platformu özellikle sosyal medyadan satış yapmayı planlayanlar için dikkat çekici ürünler ve kampanyalar barındırıyor.

10. N11

Öneri: 10/10
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Kurulduğu 2013 yılından itibaren Türkiye’de e-ticaret sektörünün en hızlı büyüyen markaları arasında yer alan ve milyonlarca ürün barındıran N11’de affiliate sistemine sahiptir. Hemen hemen her satış ortaklığı yapan kullanıcının kesinlikle göz atması gereken bir sisteme sahip olan N11’de ciddi komisyonlar kazanma fırsatına sahipsiniz.

11. TEKNOSA

Öneri: 10/7
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Sabancı Holding güvencesiyle Türkiye’nin en çok tanınan teknoloji mağazası Teknosa’nın e-ticaret platformuna yönlendirdiğiniz müşterinin alımlarından komisyon elde edebiliyorsunuz. İnternette en çok satılan teknoloji ürünlerinin tamamını barındıran e-ticaret platformu aracılığıyla ciddi bir gelir kazanabilirsiniz.

12. TRENDYOL

Öneri: 10/7
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Sık sık yaptığı kampanyalar ile moda e-ticaret sektörünün en çok tercih edilen platformu Trendyol’da satış ortaklığı fırsatı sağlıyor.

13. LİDYANA

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Kadın, erkek ve çocuk giyim konusunda eşsiz kampanyalar ve dikkat çekici ürünler sunan Lidyana’nın da affiliate sistemi bulunuyor. Platformun affiliate sistemi başvuruları Gelir Ortakları aracılığıyla alınıyor.

14. ATLASJET

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Havayolu sektöründe tercih edilen firmalar arasında yer alan Atlasjet üzerinden sattığının biletlerden komisyon kazanabilirsiniz. Firma bilet satışları başına yüzde 20’ye yakın komisyon sağlıyor.

15. IKEA

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Reklam Action
İsveç merkezli dünyanın en çok bilinen mobilya mağazaları arasında yer alan Ikea’nın da affiliate sistemi bulunuyor. Platformun web sitesine yönlendirdiğiniz müşterilerin siparişlerinden gelir elde edebiliyorsunuz.

16. BANK POZİTİF

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Reklam Action
Bir bankaya müşteri kazandırabilecek kadar kaliteli bir trafiğe sahipseniz, değerlendirmeniz gereken fırsatı Bank Pozitif sunuyor.

17. ALDİDO

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Reklam Action
Alternatif bir e-ticaret affiliate sistemi arayanlar için tercih edilebilir. Ürünlerdeki komisyon oranları muadillerine göre daha yüksektir.

18. FILMBOX

Öneri: 10/5
Başvuru Paneli: Reklam Action
Son dönemde internetten film izleme konusunda birçok platform açıldı. Bu platformlar arasında sıyrılan FilmBox ayrıca affiliate sistemine sahiptir. Siteye yönlendirdiğiniz ziyaretçinin ücretli üyeliklerinden para kazanabiliyorsunuz.

19. NETD

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Reklam Action
Doğan Holding’in dizi, film izleme platformu olan NetD’ye yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin ücretli içerik izlemesi karşılığında gelir kazanabiliyorsunuz. Platformda çeşitliliğin çok fazla olması nedeniyle komisyon kazanma ihtimaliniz çok yüksek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. 3 sene önce

    Buradaki firmaların dışında çok ünlü bir yöresel ürünler mağazasıyla satış ortaklığı anlaşması yapabilir miyim? Normalde satış ortaklığına dahil değiller ama teklife sıcak bakabilirler mi?

  2. 4 sene önce

    BILETIX. HEPSİ BURADA. ÇİÇEK SEPETİ. GİTTİGİDİYOR.
    affilate programına nasıl ulaşabilirim acaba.

  3. N11,Hepsiburada ve GittiGidiyor affilate programına nasıl ulaşabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir