Kapat

Makale / Yazı Yazarak Para Kazanmak

Makale – yazı yazarak para kazanmanın birçok yolu var. Ancak Türkiye’de en çok kullanılan yöntem genellikle web siteleri için içerik oluşturmaktır.

İyi bir klavye kullanıcısıysanız ve herhangi bir kaynağa göz atıp, bunun üzerine hızlı bir şekilde kendi fikirlerinizi yazıya dökebiliyorsanız makale yazarak para kazanabilirsiniz. Bunun için sermayeye ihtiyacınız yok, yalnızca bilgisayar bağlantısı bulunan bir bilgisayarınız olması yeterli. Üstelik bu birkaç lira kazanabileceğiniz bir fikir değil, sadece makale yazarak ayda binlerce lira bile kazanabilirsiniz.

Yazı yazarak para kazanmak için öncelikle klavye hakimiyetinizin geniş olması ve bol boş vaktinizin olması gerekiyor. Her yazıya ödeme yapılmaz bu nedenle bu iş için özenli olmanız gerekiyor. Makale yazarak para kazanmanın birkaç farklı yolu var. Bu yollardan dilediğinize başvurabilir ve yapabileceğiniz iş için çalışma başlatabilirsiniz.

Öncelikle Makale yazarak para kazanabilmek için gerçekten hızlı yazı yazıp yazmadığınız konusunda kendinizi test edin. Dakikada kaç kelime yazdığınızı Online olarak Fast Fingers adlı siteden öğrenebiliyorsunuz. 90 kelimenin üstünde yazıyorsanız bu iş için hazırsınız anlamına geliyor. Ancak 60’ın altındaysanız öncelikle hızlı yazı yazabilmek için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Şimdi hep birlikte Makale yazarak para kazanabileceğiniz yöntemlere göz atalım…

 1. KENDİ SİTENİZİ AÇIN: Makale ve yazı yazarak para kazanmanın ilk yolu kendi blog veya sitenizi açmaktır. En iyi hangi dalda akıcı ve bilgi içerikli makale yazabildiğinizi öğrenin. Mesela eski uygarlıklar hakkında çok bilgiliyseniz eğer bu konuda bir blog açarak bu makaleleri sitenize ekleyebilir ve zamanla ziyaretçi kazanabilirsiniz. Ardından Google Adsense Ne Kadar Kazandırır adlı rehberimizde yer alan adımlar ile bu ziyaretçilerden para kazanabilirsiniz.
 2. DERGİ VE GAZETELERE GÖNDERİN: Eğer haber veya yaşam kategorilerinlerinde iyi makaleler çıkartabiliyor ve güncelliğini koruyan bu makaleleri hazırlayabiliyorsanız şehrinizde bulunan yada ulusal yayın yapan dergi ve gazetelere bu yazı örneklerinizi göndererek part-time iş için talepte bulunabilirsiniz. Gerçekten okunan makaleler yazabiliyorsanız eğer birkaç dergiden bile iş teklifi alabilirsiniz. Zira bu tür dergi ve gazeteler dışardan sık sık makale satın almaktadır.
 3. EDİTÖR İLANLARINA BAŞVURUN: Türkiye’de yaşıyorsanız eleman arama siteleri olan yenibiris, kariyernet gibi sitelerdeki editör ilanlarına başvurabilirsiniz. Bu tür platformlarda daima içerik editörleri aranır ve editörlerden yalnızca kaliteli içerikler talep edilir. Eğer iyi birkaç makale örneğiniz varsa bu makaleleri de CV’nize eklemeyi unutmayın. Bu tür platformlar genellikle yabancı dil bilen editörlerle de daha çok çalışmak ister. Yabancı diliniz varsa mutlaka bu editör ilanlarına başvurun. En azından bir deneme süreci için sizinle çalışacaklardır. Deneme sürecini geçtikten sonra aylık maaşlı bir iş elde etmiş olacaksınız.
 4. HEM SEYAHAT EDİN HEM KAZANIN: Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de insanlar seyahat yazılarını okumayı gerçekten çok sever. Eğer hızlı ve kaliteli yazı yazmanın dışında bir de iyi bir bakış açısına sahip olduğunuza inanıyorsanız seyahat yazarlığı yapabilirsiniz. Bu yazılarınızı bir blogda veya sosyal medya hesabınızda bile paylaşabilirsiniz. Muhakkak insanlar yazılarınız ile karşılaşacaktır ve eğer ilgi çekici olmayı başarırsanız Türkiye’de gerçekten bu işten çok para kazanan insanların arasına girmeyi başarabilirsiniz. Ancak bu iş kolu masraflıdır ilk etapta 5-6 bin liralık bir bütçenizin olması gerekiyor. Sosyal medyayı da aktif olarak kullanmayı unutmayın.
 5. MAKALE SİTELERİNE SATIŞ YAPIN: Türkiye’de aşağıda adlarını verdiğimiz birçok platform makale satın almaktadır. Bu makaleler müşterilerin istekleri doğrultusunda hazırlanıyor. Örneğin bir ayakkabı şirketinde iyi makale yazabilen herhangi bir personel bulunamayabiliyor. Bu ayakkabı şirketi ise ayakkabılarını ve şirketini internet sitelerinde ve basın bültenlerinde tanıtmak için sık sık makalelere ve haberlere ihtiyaç duyabiliyor. Bu nedenle bu makale alım – satım sitelerinde günlük binlerce makale satılıyor. Ancak bu konuda bilmeniz gereken asıl nokta müşterilerin istekleri doğrultusunda makale hazırlayabilmenizdir. Örneğin bir müşteri komedi tarzında bir spor ayakkabısını 400 kelimede anlatmanızı isteyebilir. Siz bu istekleri karşılayabilmelisiniz aksi takdirde emek verdiğiniz makaleniz satılmaz ve boşuna uğraşmış olursunuz. Bu tür makale sitelerinde ciddi kazançlar elde edebilen bir çok yazar bulunuyor. Makale satın almak veya satmak için aşağıdaki birkaç örnek siteye göz atabilirsiniz.
 • makaleyazkazan.com
 • yazkazan.net
 • makalehizmeti.com
 • yazankazanir.net
 • icerikfabrikasi.com

“Makale / Yazı Yazarak Para Kazanmak” üzerine 14 yorum

 1. Meltem Sucular says:
 2. Ebru Türk says:
 3. zeliha says:
 4. Hayret says:
 5. Mevlüt says:
 6. Firuzan Demirci says:
 7. Dilek Bahar says:
  • Ömer Faruk says:
  • Ruhat Mengi Ata says:
  • Sara says:
 8. YILDIZ says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir