1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Tekstil Atölyesi Açarak Para Kazanmak 2023

Tekstil Atölyesi Açarak Para Kazanmak 2023
0

Tekstil Atölyesi Açarak Para Kazanmak

Tekstil sektörü, gün geçtikçe değerlenen sektörler arasında yer almaktadır. Küçükten büyüğe her işletmenin kendine göre müşteri potansiyeli bulunmaktadır. Tekstil atölyesi açmak için gerekli aşamalar ve maliyet analizleri sizler için paylaşılmıştır.

Tekstil Atölyesi Maliyetleri

Tekstil atölyesi ‘ne başlamak için maliyetleri küçük atölye olarak başlatmanız gerekir. Maliyet olarak makine ücretleri meydana gelmektedir. Malzemeleri ikinci el tercih etmeniz maliyeti düşürecektir. Ancak ikinci el makinelerinde durum boyutu iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Sıfır model teçhizatlarla hareket etmek için de döviz kurlarına göre dönemler içerisinde fiyat değişebilir. Ortalama olarak tekstil atölyesi kurma maliyetleri;

 • 10 kişilik istihdam alanında 100 metrekare alanda içerisinde maliyet ortalama 300-350 bin TL maliyet sağlamaktadır.
 • 15 kişilik istihdam alanında 150 metrekare alanda içerisinde maliyeti ortalama 400-500 bin TL maliyet sağlanmaktadır.

Tekstil atölyesi kurmak oldukça maliyetli olmasıyla beraber kazandıran sektörler arasında yer almaktadır. Maliyetler eleman sayısına göre ve makine türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca KOSGEB desteği de bu alanda yapılmaktadır. KOSGEB desteği alabilmek gerekli eğitimleri alarak sertifikayla birlikte başvurmanız gerekecektir.

Tekstil Atölyesi Açarak Para Kazanmak

Tekstil Atölyesi Ne Kadar Kazandırır?

Tekstil atölyesi kazanç modelleri alacağınız işe ve çalışma stilinize göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu alanda ne kadar üretim gerçekleşirse bir o kadar fazla kazanç hale getireceksiniz. Eğer tekstil atölyesi kendi ürünleri üretip satış sağlayacaksanız farklı iş modellerine giriş yapabilirsiniz. Bazı tekstil atölyeleri kendi üretimlerini sağlayıp Pazar bölgelerinde satış sağlayabilmektedir. Diğer kazanç türleri olarak;

 • Fason üretim sağlayacaksanız kadın giyim içerisinde 10-12 TL üretim başına kar edebilirsiniz.
 • Erkek ve çocuk giyim için ürün başına 6-8 TL kar yapabilirsiniz.
 • Kendi üretiminiz sonucunda 12-14 TL ürün başına kar yapabilirsiniz.
 • Erkek ve çocuk giyim üretimlerinde 8-10 TL kar bırakabilmektedir.

Tekstil Atölyesi Açabilmek İçin Hangi Makineler Gerekir?

Tekstil atölyesi açabilmek için yeni modelleri kullanmak üretimin daha seri olmasını sağlayacaktır. Piyasada yer alan tekstil atölyesi içerilerinde her alanda makineler bulunmaktadır. Bu makineler;

 • Overlok makinesi
 • Reşme makinesi
 • Triko konfeksiyon makinesi
 • Düz dikiş makinesi
 • Nakış makinesi
 • Yuvarlak örgü makinesi
 • Düzgü örgü makinesi
 • Lok Makineleri

Kendi üretim alanınıza göre belirleme sağlayarak her modeli almak yerine belirli modeller üzerinde hareket etmeniz ilerleyen zamanlarda büyütebilirsiniz. Ayrıca eleman sayısını düşük tutarak işe başlangıç da sağlayabilirsiniz. Fazla maliyetten dolayı ilk zamanlarda zorlanabilirsiniz.

Tekstil Atölyesi

Neden Tekstil Sektörüne Girmelisiniz?

Tekstil sektörü dönemler içerisinde değişen sürekli ihtiyaç duyulan sektördür. Kendinize özel veya firmaya özel çalışmalarda sağlayabilirsiniz. Bu duruma göre kazançlara bakıldığında;

 • Türkiye dünyada tekstil sektöründe en çok imalat yapan ülkeler arasında yer almaktadır.
 • Küresel istatistiklere bakıldığında ihracat bakımında dünyada 7.sırada yapmaktayız. Piyasa içerisinde %3,5 Pazar payına sahip olmaktadır.
 • Avrupa ülkelerine bakıldığında Türkiye ikinci sıradadır.
 • Tekstil sektöründe her yıl büyüme yaşanmaktadır.
 • Tekstil sektöründe birçok alt alan bulunmaktadır. Bu alanlara yönelerek kolaydan başlayıp işinizi yükseltebilirsiniz.
 • Ayrıca son zamanlara baskı teknolojisinden yararlanarak tekstil sektöründe popüler olmasını sağlamaktadır.

Tekstil Sektöründe Başarılı Nasıl Olunur?

Tekstil sektöründe firmalarla çalışmanız size daha fazla yarar sağlayacaktır. İş planlamasını geleceğe göre ayarlamanız gerekmektedir. Planlama esnasında yaz ve kış dönemlerine ayarlamanız gerekecektir. Kış döneminde az üretim meydana gelebilmektedir. Yaz döneminde üretimin fazla olduğu dönemdir. Ayrıca periyotlarda maliyet analizlerini gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Eleman sayısını elinizdeki işlere göre ayarlamanız gerecektir. Artan maliyetler yüzünden sizi zor duruma sokabilir. İş aldığınızdan ne kadar erken teslim ederseniz o kadar kazancınız artış gösterecektir. Eğer kendiniz için üretim sağlıyorsanız pazarlama konusunda tecrübeniz olması sizi daha iyi taşıyacaktır.

Sosyal medya üzerinde tekstil sektörüyle ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu işi yapan kişilere ulaşım sağlayarak sektör hakkında bilgi alabilmeniz mümkündür. Kendi işinin patronu olmak isteyenler için kaçınılmaz fırsat olarak da yer almaktadır.

Tekstil Atölyesi Açarak Para Kazanmak 2023

Tekstil Sektöründe Nasıl İş Alınır?

Tekstil sektöründe bazı firmalar fason yapacak yerler aramaktadır. Firmalar fazla iş aldığında bu yükü kaldırmak adına daha uygun yaptıracak yerlere başvurmaktadır. İlk başta bu tür işler yakalayarak tekstil sektöründe kalıcı yer edinebilirsiniz. İlerleyen zaman içerisinde büyük firmalar da çalışmak isteyecektir.

Sektör içerisinde bağlantılarınız çok olması işinizde ilerleme sağlayabilir. Ayrıca devlet teşviklerinden yararlanmanız işinize daha büyümesini sağlar. Özellikle kadın girişimcilere daha fazla olanak tanınmaktadır.

İlginizi çekebilir: Butik Açarak Para Kazanmak

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir