Kapat

Spor & Fitness Salonu Açmak | Maliyeti ve Kazanç Raporları

Anasayfa Dükkan Açmak Spor & Fitness Salonu Açmak | Maliyeti ve Kazanç Raporları
Spor Fitness Salonu Açmak

Obezite artık çağımızın en büyük sorunlarından biri. Birçok hastalığı direkt olarak etkileyen obezitenin önlenmesinde spor en önemli faaliyet olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda obezite rakamlarının çağın en yüksek seviyesine ulaştığı dönemde spor salonu veya yaygın adı ile Fitness Salonu açmak karlı bir iş fikri olarak değerlendirilebilir.

Spor salonu açmak istiyorsanız eğer ilk olarak bu işin kapsamlı bir iş fikri olduğunu belirtmek gerekiyor. Bütün prosedürlere uymadan bu işte başarılı olma şansınız çok düşük olacak. Hizmete dayalı bir iş olması nedeniyle de mutlaka “müşteri memnuniyetinin” en üst planda tutulması gereken bir iş koludur. Eğer spor salonu açmaya karar verdiyseniz, rehberimizde aradığınız bütün bilgilere yer vermeye çalışacağız.

SPOR SALONU KONSEPTLERİ

Spor salonu açmak istiyorsanız ilk olarak konsept konusunda karar vermeniz gerekiyor. Günümüzde yaygın 3 farklı konseptte spor salonları vardır.

1- 1000 metrekare büyüklükte kapalı ve açık alanı bulunan tam donanımlı spor salonları
2- 500 metrekare büyüklüğe sahip büyük kısmı kapalı ve açık alanı bulunan orta seviye spor salonları
3- 500 metrekareden küçük kapalı spor salonları

Konsept seçimi yaparken en önemli fark yatırım maliyedir. 1’nci konseptte ortalama maliyet 500 bin TL, 2’nci de 300 bin TL, ve küçük spor salonları için ise minimum 100 bin TL yatırım maliyetine ihtiyacınız olacak.

Yatırım hesaplamasına göre konsept seçimi yapmak temelde mantıklı olabilir ancak özellikle küçük spor salonları yerine orta seviye spor salonlarının daha karlı olacağını belirtmekte fayda var. Eğer sermayeniz orta büyüklükteki spor salonları için yeterli değilse bir ortak bulabilir veya kredi fırsatlarınıza göz atabilirsiniz.

LOKASYON ve DÜKKAN

spor-salonu-açmak

Spor salonu konseptine karar verdikten sonra uygun bir salon alanı seçmeniz gerekecek. Salonun lokasyonu da müşteri sayısı için önemli bir süreçtir. Bu kapsamda rakiplerinize çok yakın olmamak ve şehir merkezinden çok uzak olmamak ele almanız gereken konular arasında yer alıyor. Ayrıca lokasyon seçimi yaparken elbette konsepte uygun büyüklükte bir kiralanabilir dükkan bulmanız gerekecek.

Bu dükkan alanının elbette bazı şartlara da uygun olması gerekiyor. Yalnızca dükkanın metrekaresinin uygunluğu yeterli olmayacaktır. Örneğin bir spor salonu çok gürültü çıkartır, bu kapsamda binada bulunanlar bundan rahatsız olacaktır. Spor salonu için kiralamayı planladığınız dükkanın sözleşmesini yaparken mutlaka bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bu dükkandan taşınmak size çok büyük bir masraf çıkartacaktır, en az 5 yıl olarak o dükkanda sorunsuz olarak kalabilmeniz gerekiyor.

SPOR SALONU AÇMA ŞARTLARI

Bir spor salonu açmak için belediyelerin bazı şartları vardır. Aksi durumda ruhsat alamazsınız. Bu ruhsatı alabilmek için spor salonu açmadan önce araştırma yapmalı ve uygunluğu incelemelisiniz.

 1. En az 8 metrekare olacak şekilde bir soyunma odası (Erkek ve kadınlara hizmet verilecekse 2 soyunma odası)
 2. Spor yapacaklara yeteceği kadar soyunma dolabı, askılıklar
 3. Soyunma odalarında aydınlatma ve havalandırma bulunmalı ve soyunma odasının 18 derece sıcaklıkta olması
 4. En az 15 metrekare bir dinlenme odasının bulunması, bu odanın da havalandırmasının bulunması
 5. En az 2 duş ve 2 tuvalet
 6. Spor salonunun açık olduğu sürelerde sıcak suyun her daim hazır bulunması
 7. Spor yapılacak kapalı alanların 18 derece sıcaklıkta olması
 8. Çalışma alanının sporcu kapasitesine göre düzenlenmesi
 9. Spor salonunda yapılacak spor faaliyetine uygun bir zemin kaplamasının yapılması (halıfleks, tahta vb.)
 10. Yangın için gerekli önlemlerin alınması ve yangın söndürme cihazlarının belirli alanlara yerleştirilmesi
 11. Spor yapılacak alanda sporcuların güvenliğini tehlikeye atacak sivri aletlerin bulunmaması
 12. Salonda kullanılan bütün spor aletlerinin güvenlik için düzenli olarak incelenmesi
 13. Spor salonlarının çevreyi rahatsız edecek gürültü gibi sorunlar için önlemler alınması
 14. Engelli sporcular için güvenlik şartlarının uygulanması

ÖNEMLİ NOT: Bu şartlar her belediye alanında farklı olabilmektedir. Net bilgiyi bağlı bulunduğunuz belediyeden alabilirsiniz.

SPOR SALONU AÇMA BELGELERİ

fitness

Spor salonu açmak için bazı belgelere ihtiyacınız olacak. Spor salonu açma şartlarına uyduktan sonra bu belgeleri temin etmeniz gerekiyor.

 1. Spor salonunun adı ve adresini gösterir bir spor salonu açma dilekçesi
 2. Kurucunun nüfus kimlik bilgileri
 3. Pilates Salonu için Jimnastik Federasyonu 1 Kademe Eğitmenlik Belgesi
 4. Fitness Salonu için Vücut Geliştirme Federasyonu 2. Kademe Antrenörlük Belgesi
 5. Kurucunun adres ve sabıka kaydı belgesi
 6. İkametgah
 7. Üç adet vesikalık fotoğraf
 8. Salonda çalışacak masör ve antrenörlere ilişkin federasyon veya spor il müdürlüğünden alınmış belge
 9. Ticaret Odası Kayıt Belgesi
 10. Spor salonunun 1/100 metrekare ölçekli vaziyet planı
 11. İtfaiye Raporu
 12. Sağlık Müdürlüğü Raporu
 13. Vergi Levhası (Vergi Dairesi’nden bir muhasebeci ile görüşün)
 14. Kira Kontratı
 15. Anlaşmalı sağlık personeli belgesi

ÖNEMLİ NOT: Bu belgeler de her belediye için farklı olabilir. Belgeleri temin etmeden önce mutlaka belediyeye gidiniz.

PERSONEL

Spor salonlarında bir antrenör bulundurmak zorundasınız. Bu antrenör bakanlıktan onay almalı. Ayrıca spor salonlarında bir antrenör dışında birçok personele ihtiyacınız olacak. Spor salonunun konseptine göre değişiklik göstermek üzere, ortalama 6 personel ihtiyacınız olacak. Eğer hem erkek hemde kadınlara yönelik hizmet verecekseniz bu sayı 10’u aşacaktır.

Spor salonlarında personel eğitimi de değerlidir, bu kapsamda aldığınız personelin sektörde deneyimli olması avantajınız olacak. Ayrıca spor salonları hizmet odaklı iş yerleridir bu kapsamda daima güleryüzlü ve anlayışlı bir personel size büyük yarar sağlayacaktır. İnsanlar spor salonlarında daima kendisiyle ilgilenilmesini ister. Bu nedenle birkaç fazladan personel istihdam etmeniz çok yararlı olacaktır.

SPOR SALONUNU AÇMAK

Spor salonu için uygun alanın bulunması ve gerekli şartlar – belgeleri temin ettikten sonra çalışma ruhsatını alacaksınız. Spor salonunda en önemli bir diğer konu ise spor aletlerinin teminidir. Günümüzde Türkiye’de spor – fitness aletlerini toptan temin edebileceğiniz birçok firma bulunuyor. Bu firmalar her şehirde yok, bu nedenle nakliye ile İstanbul – Ankara – İzmir – Gaziantep gibi şehirlerdeki firmalardan alınıyor.

Spor aletlerini alırken, spor salonunun konseptine, yeterli çalışma alanına ve kitlesine göre seçim yapmalısınız. Örneğin A PLUS adı verilen en üst düzey spor salonunu açmak için en iyi kalitede fitness aletlerine ihtiyacınız olacak. Spor aletlerini aldığınız her firmada ürünlerin belirli bir kaliteye göre fiyatlandırılacağını göreceksiniz. Örneğin bir aletin 10 bin liralık çeşidi bulunurken, 2 bin liralık olanı da yer alacak. Seçim yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her aleti bulundurmanız gerekecek, bu kapsamda iyi bir fiyat araştırması yapmadan ilk firmadan ürün almayın.

spor-fitness

Spor salonunda aletleri aldıktan yaklaşık 10 gün içerisinde nakliye tamamlanır. Bu aletlerin kurulumunu da satıcı firma yapacaktır. Kurulumları yaparken her alet arasında yeterli mesafe bulunmasına mutlak suretle dikkat edin. Bu aletler hassastır ve sık sık taşınmamalıdır. Bu nedenle kurulumu bir kere yapın ve bir daha değiştirmemeye dikkat edin.

Bir spor salonunda başarılı olabilmek için şıklık ve ilk intiba çok değerlidir. Bu kapsamda salonun giriş kısmını mutlak suretle bir iç mimardan yardım alarak dekor edin. Dekorasyon spor salonlarında çok değerlidir. Çünkü her gün onlarca kişi spor salonunuza kayıt yaptırmak üzere bir “göz atmaya” gelecektir. Spor salonlarında aynı aletler ve aynı hizmetler bulunur. Burada fark dekorasyon, şıklık ve personel ilgisidir.

Dükkanınıza gelen müşteriler ile dikkatle ilgilenmelisiniz. Bunun için bir erkek bir de kadın personel istihdam etmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca salonun gezdirilmesi ve çalışma sisteminin de müşterilere iyi bir şekilde aktarılması faydalı olacak.

REKLAM – MÜŞTERİ ARTIŞI

Spor salonlarına gelen her müşteri aslında büyük bir potansiyel taşır. İnsanlar tek başına spor yapmayı sevmez bu nedenle her gelen müşteri bir arkadaşını veya yakınını da spor salonuna getirmek isteyecektir. Bu nedenle her müşterinizi memnun ederek onun sizin reklamınızı yapmasını izleyin.

Ayrıca ilk etapta şehrinize yönelik toplu SMS gönderebilirsiniz. Yerel haber gazetelerine ve radyolarına reklamlar verebilirsiniz. Ve son dönemde ise sosyal medyanın payı ciddi oranda arttı. Şehrinize yönelik Instagram, Facebook, Twitter gibi platformlarda hesap açıp burada da reklamlar vermeyi ihmal etmeyin, çok faydalı olacaktır.

Eğer hala istenilen ölçüde müşteri bulamıyorsanız, çeşitli kampanyalar yaparak insanların dikkatini çekmeye çalışmanız gerekecek.

Spor – Fitness salonu açmak ile ilgili sorularınızı YORUM bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

“Spor & Fitness Salonu Açmak | Maliyeti ve Kazanç Raporları” üzerine 9 yorum

 1. Ferhat says:
 2. Hüseyin says:
 3. Fatma says:
 4. ahmet says:
  • asutay says:
 5. Gezgin says:
  • ahmet says:
   • Burak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir